Jump to content
Alex

zamieszanie z rejestracjami z / i bez WWW

Recommended Posts

Nie pierwszy raz widzę że istnieje dwóch włascicieli jednej domeny, powiedzmy:

 

domena.pl

www.domena.pl

 

Jak mogę sprawdzić whois domeny z WWW?

Jak przedstawia sie sprawa własnosci?

 

domena.pl przekierowywuje na www.domena.pl gdzie pisze że domena jest na sprzedaż przez firmę / osobę prywatną najwyrażniej nie związanąz NASK. WHOIS natomiast pokazuje ze domena.pl jest własnością NASK.

 

Widziałem sporo takich domen, część z nich jest na SEDO, ale nie bardzo rozumiem jakim sposobem ktoś może sprzedawać www.domena.pl ?

W moim rozumieniu bez względu na to czy z www czy z bez domena.pl powinna mieć jednego właściciela. Tak przynajmniej jest, jezeli chodzi o .com

 

Dlaczego NASK wprowadza takie zamieszanie?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Może chodzi o to, że domena.pl jest domeną funkcjonalną albo regionalną NASK, a ktoś w niej po prostu kupił domenę o nazwie "www"?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jeżeli jest domena funkcjonalna nask, powiedzmy sex.pl to jak ktos moze kupić np. super.sex.pl to moze też i kupić www.sex.pl, czyli jak sobie w strefie DNS skonfiguruje wpis www to będzie też miał

 

www.super.sex.pl

 

a w drugim przypadku

 

www.www.sex.pl

Share this post


Link to post
Share on other sites

Już drugi raz zakładasz prawie identyczny temat, w poprzednim pytałeś jak to możliwe że NASK parkuje domenę media.pl... i wszystko o co teraz pytasz było tam wyjaśnione. Whois domen www.cośtam.pl oczywiście sprawdzisz komenda whois lub na stronie whois.pl

Share this post


Link to post
Share on other sites
Nie pierwszy raz widzę że istnieje dwóch włascicieli jednej domeny, powiedzmy:

 

domena.pl

www.domena.pl

 

Jak mogę sprawdzić whois domeny z WWW?

Jak przedstawia sie sprawa własnosci?

 

domena.pl przekierowywuje na www.domena.pl gdzie pisze że domena jest na sprzedaż przez firmę / osobę prywatną najwyrażniej nie związanąz NASK. WHOIS natomiast pokazuje ze domena.pl jest własnością NASK.

 

Widziałem sporo takich domen, część z nich jest na SEDO, ale nie bardzo rozumiem jakim sposobem ktoś może sprzedawać www.domena.pl ?

W moim rozumieniu bez względu na to czy z www czy z bez domena.pl powinna mieć jednego właściciela. Tak przynajmniej jest, jezeli chodzi o .com

 

Dlaczego NASK wprowadza takie zamieszanie?

 

To tak jak z próbą sprzedaży na allegro www*nieruchomosci*pl :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ok NASK zarezerwował sobie domeny funkcjonalne.

Z tego co mi wiadomo na tej liście są:

 

aid.pl

agro.pl

atm.pl

auto.pl

biz.pl

com.pl

edu.pl

gmina.pl

gsm.pl

info.pl

mail.pl

miasta.pl

media.pl

mil.pl

net.pl

nieruchomosci.pl

nom.pl

org.pl

pc.pl

powiat.pl

priv.pl

realestate.pl

rel.pl

sex.pl

shop.pl

sklep.pl

sos.pl

szkola.pl

targi.pl

tm.pl

tourism.pl

travel.pl

turystyka.pl

 

....ale nie rozumiem dlaczego nie jest uregulowana sytuacja z rejestracją "subdomeny" (jak to niektórzy nazywaja) która zawiera WWW.

Rozumiem subdomenę typu wrocław.targi.pl albo www.poland.gov.pl ale www.targi.pl to juz nie jest subdomena tylko pełny adres gdzie prefix WWW jest częścią URL.

Nie rozumiem także dlaczego skoro WWW jest w założeniu niektórych subdomeną, to np. sklep.pl czy media.pl przekierowywują na www.sklep.pl i www.media.pl (nie chodzi mi o aspekt techniczny ze browser to robi automatycznie ale aspekt prawny w odniesieniu do stwierdzenia że WWW to subdomena). Ktoś kto hipotetycznie posiada subdomenę kraków.media.pl może zapytać dlaczego media.pl przekierowywują na www.media.pl a nie kraków.media.pl ...... ot taki przykład.

 

Nie rozumiem także dlaczego NASK blokuje domeny takie jak sex.pl czy auto.pl, media.pl, sklep.pl pomijając w międzyczasie domeny o bardziej nadajace sie na funkcjonalne, ...typu bank.pl, czy gov.pl, na którą notabene jest założona opcja. Czy NASK jest instytucją bezstronną obiektywnie dbającą o obsługę domen .pl w Polsce czy wykorzystując swoja preferencyjną pozycję próbuje ubić interes na domenach komercyjnych, ...no bo jak inaczej wytłumaczyć fakt blokowania domen takich jak choćby sex.pl ? Po co taka domena jest NASKowi potrzebna?

 

Wracając do tematu... tak jak wspomniałem .... dopuszczając egzystowanie pseudo-subdomen zawierajacych WWW, wprowadza zamieszanie. Jezeli domena typu www.media.pl czy www.sklep.pl została załozona jako pierwsza to NASK nie powinien mieć możliwości ani podstaw prawnych do rezerwacji tej samej domeny bez WWW. Jeżeli zas NASK był oryginalnym abonentem tych domen i dopuścił rejestrację WWW jako subdomen, to wprowadzajac restrykcję powinien usunać subdomeny zawierajace WWW aby uniknać takich sprzeczności jakie teraz występują. W ten sposób sprawa była by przejrzysta a tak to problem przedstawia sie podobnie jak w przypadku reverse domain hijacking (wiem że to nie jest to może 1:1 przykład, ale oddaje analogie). Jak na razie w/g mnie wygląda to tak jakby ktoś zobaczył potencjał i wykorzystując pozycję, rejestruje domeny które uprzednio były zarejestrowane i dodatkowo wprowadza na nie restrykcje.

 

W okresie kiedy dokonuje się sporo pozytywnych zmian nie tylko wśród NASK'u ale także rejestratorów i proces rejestrcji, opcji, informacji domen staje sie coraz bardziej przejrzysty, warto zwrócić uwagę na ten problem bo jest to patologia Polskiego internetu i pozostałość rynku domen z lat 90tych.

Edited by MisUszatek

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sytuacja jest *uregulowana* takie domeny są *niedostępne* do rejestracji. Natomiast sytuacja kiedyś była inna i wiele osób/firm takie domeny porejestrowało. Jednka po wygaśnięciu nie można ich ponownie zarejestrować (przykład: www.com.pl).

 

Co do przekierowania: nie jest tak że np. media.pl przekierowuje na www.media.pl. Po prostu media.pl nie ma adresu A w dns, dlatego przeglądarki szukają dalej pod www.media.pl – tak są skonfigurowane przeglądarki, z punktu widzenia protokołu, dns, czy co tam sobie życzysz nie ma żadnego przekierowania.

 

Również uważam że utrzymywanie przez NASK (a nawet już samo ich założenie) jest idiotyczne i nie ma żadnego uzasadnienia. Nie będę tu pokazywał palcem, ale winna temu jest przede wszystkim jedna osoba. Cóż, na przestrzeni dziejów różne są wizje i różni wizjonerzy. Ta akurat wizja nadaje się jedynie do lamusa, tymczasem straszy w strefie .pl jako światowej skali ewenement.

Share this post


Link to post
Share on other sites
można, np zarejestrować sobie www.sex.pl jako domene?

 

Tak, tak, oczywiście, jak tylko zbudujesz wehikuł czasu i cofniesz się o 10,5 roku...

 

Czytałeś w ogóle ten wątek?, czy tak tylko wpadłeś i palnąłeś?

Share this post


Link to post
Share on other sites
Tak, tak, oczywiście, jak tylko zbudujesz wehikuł czasu i cofniesz się o 10,5 roku...

 

Czytałeś w ogóle ten wątek?, czy tak tylko wpadłeś i palnąłeś?

 

Sorry, ale jestem początkujący :)

Pytam, bo na tym całym sedo można sobie, np w panelu dodac sex.pl, a przekierowac wwww.sex.pl i jak sie później wejdzie to się u góry pokazuje na czerowno (bordow) sex.pl, a nie wwww.sex.pl :)

Tzn tak mi się wydaję, bo podobnie jest z media.pl skoro mówicie, że media.pl to jest to domena zarejestrowana przez nask, ale można rejestrować www.media.pl, costam.media.pl itd itd.

Oczywiście mogę się mylić, więc proszę o wyrozumiałość.

 

Tomek

Share this post


Link to post
Share on other sites
ale można rejestrować www.media.pl,

 

No z www na początku już nie można, pb o tym napisał...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Gdyby nie to posunięcie NASK to te TOP generyki miały by jednego właściciela i obrastałyby latami sieciową pajęczynką na parkingu - tak byłoby dla was lepiej?

Być może NASK kiedyś zwolni te domeny, ale wtedy nie będzie zasady kto pierwszy ten lepszy, która to zresztą zasada przestała obowiązywać wiele lat temu.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Gdyby nie to posunięcie NASK to te TOP generyki miały by jednego właściciela i obrastałyby latami sieciową pajęczynką na parkingu - tak byłoby dla was lepiej?

 

Uhm, a tak mają (miały) dwóch właścicieli, NASK i byłego pracownika NASK. ;-)

Share this post


Link to post
Share on other sites
Nie rozumiem także dlaczego NASK blokuje domeny takie jak sex.pl czy auto.pl, media.pl, sklep.pl pomijając w międzyczasie domeny o bardziej nadajace sie na funkcjonalne, ...typu bank.pl, czy gov.pl, na którą notabene jest założona opcja. Czy NASK jest instytucją bezstronną obiektywnie dbającą o obsługę domen .pl w Polsce czy wykorzystując swoja preferencyjną pozycję próbuje ubić interes na domenach komercyjnych, ...no bo jak inaczej wytłumaczyć fakt blokowania domen takich jak choćby sex.pl ? Po co taka domena jest NASKowi potrzebna?

 

Może do tej pory nie zgłosił się nikt kto byłby w stanie udźwignąć odpowiednio duże walizki :excl: Wiadomo, że pewnych transakcji nie finalizuje się przelewem ani czekiem ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Witam,

miałem sytuację podobna. Konkretnie chodzi o domenę turystyka.pl. Na sedo jest na sprzedaż, ale jest domeną funkcjonalną NASK. Pytałem NASK o sytuację, byli bardzo zaskoczeni sytuacją, pisałem do sedo, dostałem tylko info, że dziękują za informację i dadzą odpowiedź jak sprawa zakończy się. Minęło ok. 2 m iesięcy, ale nie mam odpowiedzi.

Pozdr

Krzysztof

Share this post


Link to post
Share on other sites
Pytałem NASK o sytuację, byli bardzo zaskoczeni sytuacją, pisałem do sedo, dostałem tylko info, że dziękują za informację i dadzą odpowiedź jak sprawa zakończy się. Minęło ok. 2 m iesięcy, ale nie mam odpowiedzi.

 

W takim razie pozostało ci już tylko napisac do Radia Erewań .

Share this post


Link to post
Share on other sites
....

....ale nie rozumiem dlaczego nie jest uregulowana sytuacja z rejestracją "subdomeny" (jak to niektórzy nazywaja) która zawiera WWW.

Rozumiem subdomenę typu wrocław.targi.pl albo www.poland.gov.pl ale www.targi.pl to juz nie jest subdomena tylko pełny adres gdzie prefix WWW jest częścią URL.

Nie rozumiem także dlaczego skoro WWW jest w założeniu niektórych subdomeną, to np. sklep.pl czy media.pl przekierowywują na www.sklep.pl i www.media.pl (nie chodzi mi o aspekt techniczny ze browser to robi automatycznie ale aspekt prawny w odniesieniu do stwierdzenia że WWW to subdomena). Ktoś kto hipotetycznie posiada subdomenę kraków.media.pl może zapytać dlaczego media.pl przekierowywują na www.media.pl a nie kraków.media.pl ...... ot taki przykład.

....

WWW to subdomena, tak samo jak przedrostek WAP, automatyczne uzupełnianie nazw, w każdej znaczącej przeglądarce można wyłączyć, w czym widzicie takie zamieszanie?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×