Jump to content
Sign in to follow this  
rocker

W które domeny warto inwestować?

W które domeny warto inwestować?  

75 members have voted

  1. 1. Na polskim rynku:

    • .pl
      69
    • .com
      39
    • .eu
      41
    • .tv
      14
    • .fm
      1
    • .mobi
      2
    • .net
      12
    • .org
      5
    • .info
      7
    • .biz
      2
    • .com.pl
      9
    • .net.pl
      2
    • .org.pl
      0
    • .info.pl
      0
    • .biz.pl
      0
  2. 2. Na światowym rynku:

    • .com
      72
    • .eu
      38
    • .tv
      22
    • .fm
      4
    • .mobi
      5
    • .net
      29
    • .org
      7
    • .info
      11
    • .biz
      3


Recommended Posts

Ciekawa sonda. Ja wybrałem .pl, .eu i .com dla polskiego rynku domen (w takiej właśnie kolejności) i .com .eu .info dla rynku światowego (globalnego). Oczywiście warto też inwestować w inne ccTLD (np. de, .cn, .ca, .ru, .es itp.) - ale to już dotyczy rynku innych poszczególnych krajów.

 

DD

Share this post


Link to post
Share on other sites

Rynek polski:

  • .pl

  • .eu

  • .tv

 

Na świecie:

  • .com

  • .eu

  • .tv

  • .info

 

Niektórzy inwestują w rynek azjatycki, może warto uwzględnić .asia

Share this post


Link to post
Share on other sites
Niektórzy inwestują w rynek azjatycki, może warto uwzględnić .asia

Myślę, że ciężko jeszcze określić, jaki będzie los .asia - inwestycja w tą domenę to wciąż ruletka. Może coś się wyklaruje za jakieś 2 lata - pewnie nie wcześniej.

 

DD

Share this post


Link to post
Share on other sites
Ach, zapomniałem o niej. Czy edycja sondy wyzeruje wyniki?

Myślę, że tak. Ja bym nie ryzykował. I tak jak pisałem - głosowanie na tą domenę, to jak ruletka albo lotek. W tej chwili nie można wiarygodnie ocenić czy warto w nią inwestować czy nie. A jak ktoś bardzo chce się za tą domeną wstawić - niech pisze w poście pod ankietą :excl:

 

DD

Share this post


Link to post
Share on other sites
Myślę, że ciężko jeszcze określić, jaki będzie los .asia - inwestycja w tą domenę to wciąż ruletka. Może coś się wyklaruje za jakieś 2 lata - pewnie nie wcześniej.

 

DD

 

Cały paradoks, jak w innych dziedzinach biznesu zresztą, polega na tym, że za dwa lata może już być po prostu za późno ;) Rynek może się ukształtuje, jednak z tortu do wzięcia pozostaną tylko okruchy :excl: Gustujesz w okruchach? ;) Parafrazując. Nie ryzykujesz, nie jedziesz ;)

 

Faktem jest, że uzyskane dotychczas ceny za domeny .asia nie napawają optymizmem i świadczą o ostrożności inwestorów.

 

sex.asia 83 334 $

sexshop.asia 53 607 $

sushi.asia 22 500 $

cooking.asia 21 500 $

ace.asia 20 500 $

arts.asia 15 500 $

sales.asia 13 500 $

diver.asia 13 499 $

ayurveda.asia 11 800 $

csl.asia 11 000 $

steel.asia 10 700 $

mediaworld.asia 10 000 $

Share this post


Link to post
Share on other sites

@zaan Jestem ostatnią osobą, którą trzeba przekonywać do ryzyka ;) Ale chodziło mi o to, że ankieta ma służyć swego rodzaju radą, w co warto inwestować. I te porady wyrażone w głosach na konkretne domeny są w pewien sposób już zweryfikowane przez doświadczenie głosujących czy historię poszczególnych domen. W przypadku .asia to czyste strzelanie - oczywiście zaryzykować można i kupić parę domen "na wszelki wypadek", ale z tego jeszcze nie wynika, że tę domenę można poradzić komuś jako inwestycję. Sam mam parę domen .asia, ale nie wiążę z nimi jakichś wielkich przyszłych sukcesów :excl:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nie będę oryginalny jeśli napiszę że w Polsce najlepsza inwestycja poza "oczywistą oczywistością .pl" to końcówka .eu. Na dziś jeszcze oczywiście rządzi .com zwłaszcza jeśli chodzi o kwoty przy odsprzedaży, ale już teraz warto inwestować w europejską końcówkę i frazy tam gdzie .com jest od dawna zajęte. Jeśli chodzi o świat i angielskojęzyczne frazy to nic nie przebije .com i ta końcówka będzie królować do końca adresów www jakie znamy.

Share this post


Link to post
Share on other sites
@zaan Jestem ostatnią osobą, którą trzeba przekonywać do ryzyka ;) Ale chodziło mi o to, że ankieta ma służyć swego rodzaju radą, w co warto inwestować. I te porady wyrażone w głosach na konkretne domeny są w pewien sposób już zweryfikowane przez doświadczenie głosujących czy historię poszczególnych domen. W przypadku .asia to czyste strzelanie - oczywiście zaryzykować można i kupić parę domen "na wszelki wypadek", ale z tego jeszcze nie wynika, że tę domenę można poradzić komuś jako inwestycję. Sam mam parę domen .asia, ale nie wiążę z nimi jakichś wielkich przyszłych sukcesów :excl:

 

Danielu, poniekąd obaj mamy rację. Prawdą jest to co napisałeś, jednak nie należy zapominać, że inwestycja przynosi największy zwrot, gdy jej "akcje" są na niskim poziomie. Fakt, że .asia jest wielkim znakiem zapytania, co jednak nie umniejsza jej atrakcyjności dla inwestorów, wręcz przeciwnie. Wszystko uwarunkowane jest tym, kto jaką prezentuję strategię inwestycyjną. Czy jest to działanie długofalowe, jaka stopa zwrotu będzie dla niego zadowalająca i, czy najważniejsze, liczy się z porażką.

 

Po prostu każdy powinien sam sobie odpowiedzieć na pytanie. Czy woli bezpieczne domeny z tzw. starej gwardii, czy pociąga go nutka ryzyka w postaci azjatyckiej alternatywy?

 

Twoje stwierdzenie odnośnie zweryfikowania rynku jest trafne. Jednak dajmy dojść do głosu ryzykantom, spekulantom ;) Wiadomo, że ich zdanie nie opiera się na czystko suchych faktach. Nie bagatelizujmy jednak "czynnika ludzkiego". Wszak to jednostki decydowały o szeroko rozumianym postępie.

 

Na miłość boską! Dajmy ludziom wybór i możliwość uświadamiania ogółu! ;) ;) ;)

 

P.S.

Nikogo nie namawiam do takich inwestycji. Sam poczyniłem 0 (sł. zero) kroków w tym temacie.

 

P.S. 2

Przelotny romans z jedną Azjatką nikomu zbytnio nie zaszkodzi, a może wyjść mu to jeszcze na dobre ;)

 

P.S.3

Na moje sonda może pozostać w niezmienionym kształcie. Tak tylko chciałem się podroczyć z Twoim zdaniem ;) Dyskusję i argumenty (mniej lub bardziej trafne) można przytaczać w nieskończoność, więc zostawmy to wszystko tak jak jest :D

Edited by zaan

Share this post


Link to post
Share on other sites
P.S.3

Na moje sonda może pozostać w niezmienionym kształcie. Tak tylko chciałem się podroczyć z Twoim zdaniem :excl: Dyskusję i argumenty (mniej lub bardziej trafne) można przytaczać w nieskończoność, więc zostawmy to wszystko tak jak jest ;)

Ale jak dla mnie, to mogłaby być na liście do wyboru i .asia ;) Chodzi o to, że boję się że mogą być tego opłakane skutki - tak jak to było w przypadku poprzednich sond. Dlatego uważam, że skóra nie jest warta wyprawki ;)

 

DD

Share this post


Link to post
Share on other sites

tak właściwie to szkoda, że .asia nie ma na liscie w sondzie...

sam sie zastanawiam nad asia od paru dni i widze, ze o .asia z angielskim keywordem jest chyba niezwykle trudno, natomiast z polskich jest duzo wolnych i to z najwyższej półki. Moze rzeczywiscie za pare lat .asia powoli nabierze wartosci.. Pewnie wszystko bedzie zalezec od promocji, bo na razie to chyba nawet polscy domeniarze nie sa ta domena zainteresowani. Tak wnioskuje, bo spytalem wczoraj na forum o to gdzie mozna ogladac statystyki sprzedazy asia i nikt nie odpowiedzial, co moze swiadczyc o tym, ze albo nie ma tych statystyk w sieci albo nikogo one nie interesuja z tego forum :o

 

A moja osobista opinia jest taka, ze asia predzej czy pozniej osiagnie sukces.

Przede wszystkim azjatow jest nieporownywalnie wiecej niz europejczykow (i potencjal rozwojowy tez maja wiekszy) i pod wzgledem ilosci rejestracji asia szybko przegoni eu. Tempo przyrastania ilosci domen asia spowoduje wzrost zainteresowania ta domena domeniarzy z poza Azji, w tym Polakow. A dla osob mowiacych po polsku domeny z koncowka asia, ze wzgledu na skojarzenie z imieniem, beda wyjatkowo latwe do promowania w mediach. Mysle, ze szczegolnie domeny z dziedziny, ktore maja korzenie w Azji lub w ktorych Azja jest wyjatkowo mocna (np. motoryzacja, elektronika) beda dobrze nawiazywaly do koncowki asia...

 

takie mam wizje, ale bardzo jestem ciekaw innych opinii

Share this post


Link to post
Share on other sites
sam sie zastanawiam nad asia od paru dni (...) z polskich jest duzo wolnych i to z najwyższej półki. Moze rzeczywiscie za pare lat .asia powoli nabierze wartosci..

mysle, ze jak masz jakas znajomą Asię, to się ucieszy z takiego prezentu jak domena Nazwisko.Asia :o W ten jedyny sposob mozesz zwiekszyc statystyki domen .asia rejestrowanych przez Polakow.

 

Moze rzeczywiscie za pare lat .asia powoli nabierze wartosci.. Pewnie wszystko bedzie zalezec od promocji, bo na razie to chyba nawet polscy domeniarze nie sa ta domena zainteresowani.

marz sobie dalej i zyj złudzeniami... tu promocja nie pomoze...domeny .asia z polskim keywordem? dawno nie widzialem czegos bardziej niedorzecznego. Wymawiajac nazwe takiej domeny dostaje kolki normalnie np. przeprowadzki.asia, nieruchomości.asia, nasza-klasa.asia komputer.asia :o A statystyki moga byc imponujace...bo wiekszosc .asia i tak wykupia Chinczycy...

Share this post


Link to post
Share on other sites
dawno nie widzialem czegos bardziej niedorzecznego. Wymawiajac nazwe takiej domeny dostaje kolki ...

 

to raczej kwestia przyzwyczajenia - latwo sie wymawia i pozytywnie kojarzy, wiec jak bedzie powszechne to kolka zniknie :o

Share this post


Link to post
Share on other sites
to raczej kwestia przyzwyczajenia - latwo sie wymawia i pozytywnie kojarzy, wiec jak bedzie powszechne to kolka zniknie :o

asia + polski keyword? beznadziejne. to już lepiej angielski keyword, a najlepiej to jakiś chiński idn (o ile wogóle są takie :o )

Share this post


Link to post
Share on other sites
asia + polski keyword? beznadziejne. to już lepiej angielski keyword, a najlepiej to jakiś chiński idn (o ile wogóle są takie ;) )

 

jakbym zakladal teraz sobie firme w Polsce to nazwalbym ją ASIA i kupilbym sobie domeny z keywordami produktow/uslug tej firmy z koncowka .asia ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

rynek polski:

 

pl

eu

com

 

rynek światowy:

 

com

długie nic ... ;)

net

i po jakimś czasie ... ;)

eu

Share this post


Link to post
Share on other sites
marz sobie dalej i zyj złudzeniami... tu promocja nie pomoze...domeny .asia z polskim keywordem? dawno nie widzialem czegos bardziej niedorzecznego. Wymawiajac nazwe takiej domeny dostaje kolki normalnie np. przeprowadzki.asia, nieruchomości.asia, nasza-klasa.asia komputer.asia :) A statystyki moga byc imponujace...bo wiekszosc .asia i tak wykupia Chinczycy...

 

zgodnie z tym co podaje dotasia 5 lipca domeny.asia wylicytowała się za 1015$ ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×