Jump to content
Sign in to follow this  
kubolo

Prawidłowa i legalna sprzedaż domeny?

Recommended Posts

Przede wszystkim witam. Jeśli taki temat był to przepraszam, ale trudno było go znaleźć, tyle o sprzedaży tutaj gadacie ;)

 

Od niedawna się tą tematyką interesuję, a zaczeło się (wstyd, wiem :/ ), od EURO 2012. ;)

Zapłaciłem już za trzy domenki, jedną (pierwszą) związana z.... Euro...

 

Nie jestem za bardzo uzdolniony co do robienia serwisów lub stron internetowych, więc raczej myślałem, żeby sobie zarobić.

Ogólnie już zobaczyłem, że to nie mój biznes :D Dlatego chiałbym tak dużo nie stracić i którąś z tych trzech sprzedać.

______________________

 

Wiem, że są różne sposoby sprzedaży. Jeśli wezmę pod uwagę np. allegro ( :) ) to czy mogę poprostu wystawić jako aukcję, a po zakończeniu zrobić transfer wewnętrzny tam gdzie ją zakupiłem??

Mam niestety 3 w różnych serwisach: nazwa.pl, domeny.pl i az.pl.

Czytałem, że od domeny .pl trzeba płacić podatek, czy to prawda?

Czy trzeba wysyłać jakieś "papiery" ?

Czy np. w Gido tzreba zapłacić prowizję za sprzedaż?

 

Trochę dużo tych pytań i w dodatku niepoukładancyh, ale mam nadzieję, że chociaż w części mi pomożecie.

Wielkie dzięki, pozdrawiam!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Zawsze przy zmianie abonenta domeny trzeba podpisać wniosek cesji. Co to cesja poszukaj na dns.pl Sam transfer wewnętrzny nie wystarcza (ale i tak sporo osób zaprzestaje na tym etapie).

Jezeli sprzedajesz domenę za większe kwoty i często, a kasę dostajesz na rachunek bankowy lepiej zapłac podatek, jeżeli sprzedasz 3-4 domeny w roku na allegro po 200zł to nie zawracaj sobie głowy podatkiem.

Jaki podatek? Poszukaj na forum.

 

Gido - nie chcę robić antyreklamy ale jestem zdania, że sprzedano tam 10 domen pod czas całego istnienia serwisu :) Na dzień dzisiejszy takie serwisy nie są popularne. Szanse na sprzedanie tam domeny to 1:999999999999

Share this post


Link to post
Share on other sites
Szanse na sprzedanie tam domeny to 1:999999999999

To miałem super mega nindża szczęście bo ostatnio sprzedałem tam domenę :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

okej, np taki dokument - http://www.az.pl/files/wniosek_cesji.pdf, ale można to zrobić elektronicznie?

I potem ten dokument do rejestratora?

 

Szczerze mówiąc wątpie, czy choć jedną sprzedam, i to nawet ponizej ceny rejestracji :)

Niedługo poproszę was o opinię, czy da sie cos za to dostac.

 

Dzieki wielkie za pomoc, pozdrawiam.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Sam transfer wewnętrzny nie wystarcza (ale i tak sporo osób zaprzestaje na tym etapie).

Czemu transfer wewnętrzny nie wystarcza?? Ja tak robie i uważam, że tak jest lepiej, bo szybko, sprawnie i nie trzeba się bawić z wysyłaniem papierów.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Czemu transfer wewnętrzny nie wystarcza?? Ja tak robie i uważam, że tak jest lepiej, bo szybko, sprawnie i nie trzeba się bawić z wysyłaniem papierów.

 

Transfer wewnętrzny + cesja elektroniczna wystarcza uczciwym ludziom, którzy sobie ufają. Ale jeśli sprzedający byłby krętaczem, to mógłby potem powiedzieć, że wcale ci nie sprzedał domeny – i domena wróciłaby do niego, bo nie masz przecież podpisanej przez was obu/oboje cesji. Papierowa cesja jest zabezpieczeniem i nie zdecydowałbym się na kupno domeny powyżej kilku stów od obcego człowieka bez tego papierka.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Umowa cesji jest dokumentem potwierdzającym zmianę abonenta domeny. Jeśli domena zostanie tylko przetransferowana poprzedni właściciel może ją _odzyskać_ a kupujący nie będzie miał dowodu w postaci cesji.

 

edit: Drugi :/

Share this post


Link to post
Share on other sites

skoro już ten temat powstał to mam pytanie...

 

jak przetransferować domenę .org do zagranicznego klienta ?

 

tyle pytań i odpowiedzi ze juz sie pogubilem.

 

obecnie domenkę mam w az.pl i została sprzedana. teraz chce ja przeniesc do zagranicznego klienta i do innego rejestratora i w sumie za bardzo nie wiem jak :)

 

z gory dzieki za pomoc

 

pozdro

Share this post


Link to post
Share on other sites

No właśnie, co ze sprzedażą domen za granicę?

Jak Walec napisał .org albo .com, co z dokumentem cesji, oraz jak się transferuje domenę, żeby mógł nią zarządzać?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×