Jump to content
korneliusz.com

Prestiż domen .com kontra .eu.

Prestiż domen .com kontra .eu.  

113 members have voted

  1. 1. Która domena jest bardziej prestiżowa?

    • .com
      79
    • .eu
      34


Recommended Posts

A ja pozwolę sobie stwierdzić, że nie wierzę ani w *com, ani w *eu

 

i wlasnie alpine5 moze cos powiedziec na ten temat (nie udalo sie sprzedac com ani eu od roku) ;)

no ale on nie sprzedaje praca.eu :rolleyes:

 

kazdy przedstawia swoje preferencje domenowe i wierzy, ze sie nie myli (np. korneliusz) ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jakimś niedoskonałym wskaźnikiem tendencji, wciąż może być serwis cenydomen.pl:

 

COM

Suma 50 najwyższych sprzedaży 203 684,00 PLN

EU

Suma 50 najwyższych sprzedaży 252 357,00 PLN

 

COM

Suma wszystkich sprzedaży 212 268,00 PLN

EU

Suma wszystkich sprzedaży 304 571,00 PLN

Edited by yarowa

Share this post


Link to post
Share on other sites

Było i wiadomo, że te wyniki są zniekształcone, przez niedawne aukcje IDN-ów .eu.

 

http://www.di.pl/index.php?s=&showtopi...st&p=418021

 

i wlasnie alpine5 moze cos powiedziec na ten temat (nie udalo sie sprzedac com ani eu od roku) ;)

no ale on nie sprzedaje praca.eu ;)

 

kazdy przedstawia swoje preferencje domenowe i wierzy, ze sie nie myli (np. korneliusz) :rolleyes:

Mam wierzyć w to, że się mylę? ;)

Edited by korneliusz.com

Share this post


Link to post
Share on other sites
Było i wiadomo, że te wyniki są zniekształcone, przez niedawne aukcje IDN-ów .eu.

[...]

 

 

...ależ dlaczego "zniekształcone"?

 

Rynek jest rynek, prawda? :rolleyes:. Ktoś sprzedał, ktoś kupił.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jakąś podstawę należy przyjąć. Jeśli jest to tylko informacja, to należałoby się w ogóle nie powoływać na cenydomen.pl zakładając, że pozostałe dane mogą być również jedynie "informacyjnymi".

Edited by yarowa

Share this post


Link to post
Share on other sites

poważnie? są jeszcze tacy co analizują wyzszość Świąt Bożego Narodzenia nad Świętami Wielkiej Nocy?

 

Każda z domen ma troszeczkę inne zastosowanie / rynek, przy czym należaloby się raczej zastanowić co autor rozumie przez "prestiż"?

Bez wzgledu na to czy prowadzę firmę pod .com / .eu / .pl .... w relacji z klientam najważniejsza jest oferta firmy i referencje a nie końcówka na jakiej firma ma stronę.

 

Czytając takie dywagacje mam wrażenie że niektórzy poza domenami mają poważnie zatarty obraz rzeczywistości.

No bo logicznie podchodzac do sprawy co klienta końcowego obchodzi czy domen .eu sprzedało się kilka procent wiecej czy mniej? :rolleyes:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Czy mając serwis na domenie .com tracisz ruch na rzecz .eu? Nie, a odwrotnie tak. Czyli można udowodnić wyższość.

Jakąś podstawę należy przyjąć. Jeśli jest to tylko informacja, to należałoby się w ogóle nie powoływać na cenydomen.pl zakładając, że pozostałe dane mogą być również jedynie "informacyjnymi".

Możesz to rozwinąć?

Edited by korneliusz.com

Share this post


Link to post
Share on other sites
Czy mając serwis na domenie .com tracisz ruch na rzecz .eu? Nie, a odwrotnie tak. Czyli można udowodnić wyższość.

 

Jeśli mówimy o realiach polskich i polskich keywordach (a tak by wynikało z Twojego pierwszego posta i z przebiegu dyskusji) to raczej jest obojętne czy masz serwis na domenie .com czy .eu bo i tak tracisz ruch na rzecz .pl.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Z tym uciekaniem ruchu to chyba paranoja w którą chcieli by nas wprowadzić rejestratorzy no i właściciele cyber i części generyków na rynku wtórnym... albo właściciel serwisu da się sterroryzować i uwierzy że mając prężny twór typu optymalizacja.com traci ruch na rzecz .pl a także .eu, .net, .xxx i zacznie podejmować nieracjonalne decyzje kupując te adresy bez przemyślenia dlaczego traci ten ruch? Może wystarczy w logo, nagłówkach, publikacjach i reklamach podkreślać również rejestr? Przecież nie chodzi o to by porównywać który polski keyword jest najlepszy w każdym z rejestrów - cokolwiek.pl, .eu. czy .com? Każdy ma inne zastosowanie i o ile nie cierpisz na syndrom kolekcjonera nie ma sensu traktować tego jak pokemonów do łapania :rolleyes:

Share this post


Link to post
Share on other sites
[...]

 

Możesz to rozwinąć?

 

Tak.

 

Korneliusz,

popraw mnie, bo może źle Cię zrozumiałem.

 

 

Cytowane przeze mnie źródło w postaci cenydomen.pl traktujesz w kategorii "informacji" a nie rynku. Oddzielasz więc tę informację od tego co się dzieje realnie na rynku?

 

Jeśli tak, i jeśli przyjąłbym taki sposób myślenia to spokojnie mógłbym odpuścić sobie informacje podawane przez cenydomen.pl.

Share this post


Link to post
Share on other sites
...ależ dlaczego "zniekształcone"?

 

Rynek jest rynek, prawda? :rolleyes:. Ktoś sprzedał, ktoś kupił.

Też tak myślę.

 

Osobisty wolę .eu niż .com - w końcu 5 lat .eu to około 100 PLN, a .com 150 PLN.

I ani .com czy .eu sprzeda sie szybko i drogi w chwile obecnie.

 

Zaden .eu ani .com jeszcze nie sprzedałem, ale mamy okolo 100+ serwisów na .eu (i <5 na .com).

Share this post


Link to post
Share on other sites
Tak.

 

Korneliusz,

popraw mnie, bo może źle Cię zrozumiałem.

 

 

Cytowane przeze mnie źródło w postaci cenydomen.pl traktujesz w kategorii "informacji" a nie rynku. Oddzielasz więc tę informację od tego co się dzieje realnie na rynku?

 

Jeśli tak, i jeśli przyjąłbym taki sposób myślenia to spokojnie mógłbym odpuścić sobie informacje podawane przez cenydomen.pl.

Oczywiście, że informacje podane na cenydomen.pl nie oddają tego co się dzieje na rynku.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Patrząc na rynek globalny.. i chociażby sprzedaże z września....

 

Here are the top ten .COM domain name sales for September 2011 :

 

1. Republic.com $200,000

2. Swag.com $120,000

3. SilverCoins.com $100,000

4. SiteWeb.com $100,000

5. Xueqiu.com $100,000

6. MoneyLender.com $75,000

7. AskYourDoctor.com $70,000

8. Kari.com $63,000

9. Gaz.com $54,800

10. FindInsurance.com $50,500

 

natomiast w top 10 non .com: są net, org, com.au, a nawet .me ... natomiast .eu brak :rolleyes:

Share this post


Link to post
Share on other sites
Patrząc na rynek globalny.. i chociażby sprzedaże z września....

 

 

 

natomiast w top 10 non .com: są net, org, com.au, a nawet .me ... natomiast .eu brak :rolleyes:

 

Żadna skala porównawcza jeśli nie ma tam ani domen .com ani .eu z polskimi frazami. ;)

 

Od biedy to można gaz.com uznać za polską frazę (gaz), ale to mocno naciągane by było...

Edited by thomaso

Share this post


Link to post
Share on other sites
Oczywiście, że informacje podane na cenydomen.pl nie oddają tego co się dzieje na rynku.

 

 

Traktuję go natomiast jako niedoskonałe odbicie fragmentu tego rynku. Czyli wskaźnikowo. Tak więc uznając wiarygodność cen uznaję, że tak w obrębie rynku się zdarzyło.

Edited by yarowa

Share this post


Link to post
Share on other sites
Nie traktujesz tego wskaźnikowo tylko statystycznie.

 

 

Traktuję te informacje jako wskaźniki statystyczne :)

Share this post


Link to post
Share on other sites
Jakie informacje jako jakie wskaźniki? :)

 

 

... ale się czepiasz słówek ... Miałem nadzieję, że potraktujesz te moje jako grę słów ...

 

 

Ok. Poważniej:

Z informacjj dotyczącej domen, które zostały sprzedane [cena, rozszerzenie domeny, data sprzedaży, kanał sprzedaży, branża do której odwołuje się nazwa domeny, inne informacje] na cenydomen.pl można moim zdaniem po odpowiednim opracowaniu tych danych uzyskać obraz pewnych tendencji. To co uzyskamy po opracowaniu danych będzie wskaźnikowe. Będzie tylko jakąś oznaką, wskazówką, znakiem orientacyjnym a nie autorytatywną wykładnią dotyczącą pełnego obrazu. Między innymi dlatego, że cenydomen.pl to źródło nie przedstawiające pełnego obrazu sytuacji [sprzedaż domen], jaka istnieje na rynku domen.

---------------------------------------------------------------------------

 

Jeśli chodzi o pytanie z Twojej sondy to zgadzam się z tym co napisał Alex. Należałoby wpierw konkretnie zdefiniować termin "prestiż". To jest podstawa. Bez zdefiniowania tego pojęcia ani rusz, bo każdy będzie opiniował wedle swojej własnej definicji prestiżu.

Klienta Końcowego faktycznie - jak napisał Alex - nie obchodzi czy domen .eu sprzedało się kilka procent więcej czy mniej. Com i eu mają trochę inne zastosowanie i rynek, to też fakt.

 

Jeśli jednak ktoś [najlepiej, ktoś "bardzo ważny"] np. przyjąłby na potrzebę definicji, że domeny bardziej prestiżowe to takie, których sprzedano więcej [taki pogląd jest oczywiście także uprawniony] i ten pogląd byłby głoszony publicznie ex cathedra to nie można wykluczyć, że Klient Końcowy mógłby się sugerować takim poglądem. I dokonywałby wyboru domeny w oparciu o taką definicję "prestiżu domeny". Na szczęście w rzeczywistości to nie jest tak, że wystarczy, żeby "ktoś coś powiedział" i od razu na skalę masową zaczarował tą wypowiedzią rzeczywistość. To nabywcy domen najlepiej wiedzą, co jest dla nich "prestiżowe" a co nie jest.

 

Uprościłem sprawę przytaczając jedynie sumy sprzedaży domen, czyli to co zostało w serwisie cenydomen.pl niejako "podane na tacy". To był błąd, bo chociaż nie jestem "nikim ważnym", coś zasugerowałem w zasadzie nie myśląc nawet w tej sytuacji o [w moim rozumieniu] prestiżu tych dwóch rozszerzeń. Diabeł tkwi w dodatkowych szczegółach [jakie dopełniają obraz], które moim zdaniem - o czym pisałem wcześniej - możnaby "wyciągnąć" nawet i z cenydomen.pl, na przykład porównując sprzedaż domen [w konkretnych rozszerzeniach] z danej branży. Pewnie dobrze byłoby porównać domeny o identycznym keyword'zie ale to raczej nierealne.

Edited by yarowa

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kontynuowałem, żeby czytający zobaczyli, iż piszesz o tym, że pies i pan mają statystycznie po trzy nogi. :)

Edited by korneliusz.com

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×