Jump to content
heden.pl

Spis z natury

Recommended Posts

Mam takie nietypowe pytanie. Wiem, ze kilka osób odpowiedziało mi już na PW ale może ktoś jeszcze dorzuci coś od siebie.

A mianowicie czy ktokolwiek z Was robi spis z natury na koniec roku z uwzględnieniem domen? Chodzi mi o remanent na koniec roku. :wacko:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pisałem już na PW, ale napisze też tutaj.

Ja uwzględniam posiadane domeny w rocznej inwenturze w cenie zakupu netto.

 

A jak inni ?

Edited by netkurier

Share this post


Link to post
Share on other sites
A jaki jest cel tego spisu "z natury"?

 

Gdybyś prowadził działalność gospodarczą (przynajmniej na zasadach ogólnych) , to byś wiedział.

 

M

Share this post


Link to post
Share on other sites
Pisałem już na PW, ale napisze też tutaj.

Ja uwzględniam posiadane domeny w rocznej inwenturze w cenie zakupu netto.

 

A jak inni ?

 

 

a ksiegujesz rejestracje domen jako usluge rejestracji domen czy towar?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Wg oficjalnej interpretacji mojego US, domeny to usługa, a nie towar, więc nie obejmuje ich ani remanent początkowy, ani coroczny spis.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Wg oficjalnej interpretacji mojego US, domeny to usługa, a nie towar, więc nie obejmuje ich ani remanent początkowy, ani coroczny spis.

 

U mnie to samo

Share this post


Link to post
Share on other sites
Wg oficjalnej interpretacji mojego US, domeny to usługa, a nie towar, więc nie obejmuje ich ani remanent początkowy, ani coroczny spis.

 

Czy masz jakiegos linka do tej interpretacji ? dla mojego ksiegowego, póki nie wystapie o taka dla siebie.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Czy masz jakiegos linka do tej interpretacji ? dla mojego ksiegowego, póki nie wystapie o taka dla siebie.

 

Mam linka, interpretacja znajduje się w szufladzie mojego biurka, w teczce z napisem US. ;-)

Share this post


Link to post
Share on other sites
Mam linka, interpretacja znajduje się w szufladzie mojego biurka, w teczce z napisem US. ;-)

 

 

zgubilem podczas czytania slowo "mojego" hehe

Share this post


Link to post
Share on other sites
Gdybyś prowadził działalność gospodarczą (przynajmniej na zasadach ogólnych) , to byś wiedział.

 

M

Dziwny i bezpodstawny Twój wniosek.

Pierwszy spis z natury który pamiętam wykonywałem 12 lat temu. Miał on za zadanie wykazać ew różnice pomiędzy ewidencją księgową a stanem faktycznym= fizycznym.

Podejrzewam, że jak ja miałem zarejestrowaną pierwszą działalność gospodarczą to Ty na chleb mówiłeś pep.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Mam linka, interpretacja znajduje się w szufladzie mojego biurka, w teczce z napisem US. ;-)

 

Znalazłem taki tekst:

http://prawo.vagla.pl/node/8701

 

czy ta Twoja interpretacja pokrywa się z informacją na tej stronie? czy możesz wskazać dokumenty, na które powołuje się Twoja interpretacja?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Odświeżę temat i zapytam czy coś zmieniło się - robicie (osoby prowadzące DG) co roku remanent posiadanych domen? Może jest jakiś przepis zwalniający z tego domeny internetowe? Ewentualnie co grozi za niesporządzenie takiego remanentu?

 

PS. Czy w premium.pl jest jakieś narzędzie wspomagające przeprowadzenie remanentu?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Wyżej już inni o tym pisali ale gdyby ktoś szukał więcej informacji, to warto zapoznać się z § 27.1. Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 26 sierpnia 2003 r. w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów

 

Podatnicy są obowiązani do sporządzenia i wpisania do księgi spisu z natury towarów handlowych, materiałów (surowców) podstawowych i pomocniczych, półwyrobów, produkcji w toku, wyrobów gotowych, braków i odpadów, zwanego dalej „spisem z natury”, na dzień 1 stycznia, na koniec każdego roku podatkowego...

oraz z indywidualną interpretacją Izby Skarbowej w Poznaniu, sygnatura ILPB1/415-482/09-4/AA

 

Czy zakup domen powinien być traktowany jako zakup towarów i materiałów ?
(...)

Mając na uwadze powyższe należy uznać, że zakup domen internetowych, przeznaczonych do dalszej odsprzedaży nie jest zaliczany do kategorii towarów handlowych

Edited by Kangur

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dzięki Kangur za wyjaśnienie. Z tego ILPB1/415-482/09-4/AA wynika, że:

 

Mając na uwadze powyższe należy uznać, że zakup domen internetowych, przeznaczonych do dalszej odsprzedaży nie jest zaliczany do kategorii towarów handlowych i powinien być wpisany w kolumnie 13 „pozostałe wydatki” podatkowej księgi przychodów i rozchodów.

 

Czyli zakup domen nie wpisuje w kolumnie 10, ale wpisuję w 13. Nie wiem jak wygląda ta kolumna (księgowy na pewno wie), ale czy to coś zmienia, tzn. i tak będę musiał ten spis domen sporządzić, tylko będzie on wpisany w innej kolumnie?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Czyli zakup domen nie wpisuje w kolumnie 10, ale wpisuję w 13. Nie wiem jak wygląda ta kolumna (księgowy na pewno wie), ale czy to coś zmienia, tzn. i tak będę musiał ten spis domen sporządzić, tylko będzie on wpisany w innej kolumnie?

Ja sam nie prowadzę księgowości i nie jestem prawnikiem więc nie traktuj moich wypowiedzi jako wiążących czy wręcz jako źródła prawa ale interpretuję to następująco:

Domeny nie są towarami handlowymi ani innymi składnikami, dla których zgodnie z w/w Rozporządzeniem, wymagane jest przygotowanie spisu z natury.

A skoro spis z natury dla domen nie jest wymagany, to nie ma większego znaczenia dla kluczowych pytań postawionych w tym wątku, co wpisuje się w kolumnę 10 lub 13.

Edited by Kangur

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×