Jump to content
kompostownik

problemy z whois?

Recommended Posts

Dzięki za skrypt, ale bardziej przydałby się jakiś do whois'a. Jeśli ktoś ma taki skrypt działający w konsoli (bash, perl, php) i oparty na www albo API AZ lub CS, to proszę o wiadomość. :-)

Mówisz i masz. Poniżej skrypt odpytujący whois za pośrednictwem az.pl, ale nie przez API tylko ściągający dane z ich strony. Jak na razie działa tylko dla domen zarejestrowanych (dla wolnych nic nie wyświetla, a dla innych nie testowałem). Co do wygasających to dajcie przykład jakiejś jednej to się ewentualnie poprawi. Wywołanie: nazwa_skrypu domena.pl

 

Wadą tego skryptu jest przede wszystkim to, że można zakwitnąć czekając na odpowiedź. Dzieje się tak dlatego, że muszę się łączyć z dwiema stronami w az.pl. Jeżeli będziecie wysyłać zapytania o konkretną domenę więcej niż raz to można przyspieszyć działanie cachując pewne dane, ale o tym nie będę się tu rozwodził. Jak ktoś chce szczegóły to na priv.

 

I jeszcze jedno. Ten skrypt w bardzo chamski sposób żeruje na AZ ściągając z ich serwerów jakieś 50 kb danych na jedno zapytanie. Nie wiem czy takie coś jest fair wobec nich... Jeżeli będziecie używać tego skryptu to kupcie u nich domenę lub dwie żeby im to wynagrodzić.

 

EDIT:

Dobra, jeżeli rzeczywiście limit dla rejestratorów to tylko 500 zapytań to usuwam ten skrypt, bo jeszcze jakieś dziecko Neo się do niego dorwie, a potem wszyscy będą cierpieć.

 

Skrypt nic nie wyświetla dla domen w postępowaniu i zablokowanych po usunięciu.

Możesz podać przykłady takich domen? Poprawię tamten skrypt.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Kilkadziesiąt szybkich odpaleń tego skryptu, i AZ.pl zabanuje adres IP...

Dlatego też nie należy go nadużywać. "Normalny" whois też miał jakiś limit.

Mówiąc szczerze to mam trochę wątpliwości czy używanie takiego skryptu jest fair, ale niech to każdy rozważy sobie sam. Ja polskiego whoisa używam stosunkowo rzadko, więc sumienie mam czyste. :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

@yaci: Dzięki!

 

Kilkadziesiąt szybkich odpaleń tego skryptu, i AZ.pl zabanuje adres IP...

 

I bardzo słusznie. Ja whoisa używam rzadko, zwykle sprawdzam nie więcej niż 20-30 domen na dobę (częściej mniej niż więcej), więc to jedynie kwestia wygody – sprawdzanie przez stronę to za dużo ceregieli.

Share this post


Link to post
Share on other sites
I jeszcze jedno. Ten skrypt w bardzo chamski sposób żeruje na AZ ściągając z ich serwerów jakieś 50 kb danych na jedno zapytanie. Nie wiem czy takie coś jest fair wobec nich... Jeżeli będziecie używać tego skryptu to kupcie u nich domenę lub dwie żeby im to wynagrodzić.

 

Mam u nich kilkaset domen, może się nie obrażą. Chciałem przez API, ale jakoś mi nie działa; jak rozgryzę, to się przerzucę.

 

Możesz podać przykłady takich domen? Poprawię tamten skrypt.

 

qn.pl (zablokowana w celach reklamacyjnych)

hipokrates.pl (zablokowana po usunięciu)

Share this post


Link to post
Share on other sites
qn.pl (zablokowana w celach reklamacyjnych)

hipokrates.pl (zablokowana po usunięciu)

Dla obu domen strona NASK wyświetla, że trwa postępowanie wyjaśniające. Wyedytowałem mój pierwszy skrypt. Spróbuj teraz.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Dla obu domen strona NASK wyświetla, że trwa postępowanie wyjaśniające. Wyedytowałem mój pierwszy skrypt. Spróbuj teraz.

 

W porządku, działa (aczkolwiek wolę API CS, bo zwraca konkretny status ;-).

Share this post


Link to post
Share on other sites

A czy jest możliwość wywołania tego skryptu z poziomu przeglądarki, tak aby nie było konieczności logowania się przez Putty w celu sprawdzania pojedyńczej domeny ?

Share this post


Link to post
Share on other sites
A czy jest możliwość wywołania tego skryptu z poziomu przeglądarki, tak aby nie było konieczności logowania się przez Putty w celu sprawdzania pojedyńczej domeny ?

 

Można go podpiąć pod stronę, tylko czy jest sens? W przeglądarce możesz to równie dobrze zrobić na stronie jakiegoś rejestratora.

Share this post


Link to post
Share on other sites
A czy jest możliwość wywołania tego skryptu z poziomu przeglądarki, tak aby nie było konieczności logowania się przez Putty w celu sprawdzania pojedyńczej domeny ?

No przecież na lokalnym komputerze też można ten skrypt odpalić. Nie trzeba się nigdzie specjalnie logować. Co najwyżej musisz sobie interpreter perla zainstalować.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Czy jest zatem jakaś metoda aby sprawdzić datę założenia domeny .pl? Czy są jakieś archiwalne baza czy coś w tym stylu :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Myslicie ze juz na zawsze usuneli daty utworzenia z whois?

 

Edit:

 

Tak. Informacja potwierdzona. Nask na stale usunal rekord o dacie utworzenia domeny.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Czy jest zatem jakaś metoda aby sprawdzić datę założenia domeny .pl? Czy są jakieś archiwalne baza czy coś w tym stylu :)

 

Myślę że większość ludzi, co się zajmowała łapaniem spadających domen - ma takie informacje. Ale w tym wypadku bardzo wątpliwe że się taką informację podzielą - po co robić sobie dodatkową konkurencje. :-)

Share this post


Link to post
Share on other sites
?

 

FlashT poinformował nas, że wysłał prywatną wiadomość DD. ;-)

Share this post


Link to post
Share on other sites
FlashT poinformował nas, że wysłał prywatną wiadomość DD. ;-)

 

Przepraszam :) Nie bylem pewien czy wiadomosc poszla na maila czy na pm forum, dlatego wolalem sie upewnic ze zostanie przeczytana... i zostala :)

Share this post


Link to post
Share on other sites
Myslicie ze juz na zawsze usuneli daty utworzenia z whois?

 

Edit:

 

Tak. Informacja potwierdzona. Nask na stale usunal rekord o dacie utworzenia domeny.

 

 

Jeżeli jest to prawda to jest to nic wiecej jak proces uwsteczniania się. :)

Jakimś trafem rejestratorom w USA (gdzie ilosc zapytań do WHOIS jest nieporównywalnie wieksza) nie przeszkadza ta informacja (jest ich nawet wiecej włącznie z datą wygaśniecia), a w Polsce jak zwykle, po najmniejszej linii oporu ;)

 

Na dłuższą mete nie będzie to ułatwienie tylko utrudnienie.

Nie zmniejszy to wcale liczby zapytan do WHOIS bo ludzie będą sprawdzali jak potłuczeni co chwila czy domena schodzi czy nie.

Rozwiazaniem byłoby tu dodanie daty wygasniecia co wyelimonowałoby tych klikaczy co się doczekac nie mogą.

No ale nie ma jak jechać pod prąd ;)

 

Dostep co poniektórych do tych informacji + "znikajace domeny", tylko dołozy do ognia pod którym się coraz bardziej pali.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Na dłuższą mete nie będzie to ułatwienie tylko utrudnienie.

Nie zmniejszy to wcale liczby zapytan do WHOIS bo ludzie będą sprawdzali jak potłuczeni co chwila czy domena schodzi czy nie.

 

Z tym odpytaywaniem to nie tak hop bo z tego co ktos pisal a chyba to byl post SLONCA DOMEN ze dla rejestratorow zostal wprowadzony limit 500 odpytan na dobe ! To ja niby maja sprawdzac "jak potłuczeni " ?

Share this post


Link to post
Share on other sites
Z tym odpytaywaniem to nie tak hop bo z tego co ktos pisal a chyba to byl post SLONCA DOMEN ze dla rejestratorow zostal wprowadzony limit 500 odpytan na dobe ! To ja niby maja sprawdzac "jak potłuczeni " ?

Zawsze można używać proxy albo jak ktoś ma serwer z np 20 IP to limit mu się zwiększa do 10k :)

Share this post


Link to post
Share on other sites
Zawsze można używać proxy albo jak ktoś ma serwer z np 20 IP to limit mu się zwiększa do 10k :)

 

Nigdy nie odpytaywalem whoisa to nie wiem ale z tego co bylo pisane odpytaywnie z shella tez zostalo zablokowane .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×