Jump to content
Sir_Elwood

Wygasanie domen vs. spadanie domen

Recommended Posts

Nie bardzo czuję temat więc proszę o wyjaśnienie:

 

Pytanie 1:

W WHOIS jest zapis:

 

DOMENA: xxx.pl po zakończeniu okresu rozliczeniowego

 

utworzona: 2008.08.08 10:57:49

ostatnia modyfikacja: 2009.08.08 03:58:03

wygasa: 2009.08.23 10:57:49

opcja: brak

 

Znalazłem ją na liście do przechwycenia dropped i zleciłem przechwycenie. Czy oznacza to, że domena zostanie dla mnie przechwycona 2009.08.23 o godz. 10:57:49 (jeśli nikt inny nie zleci przechwycenia)?

 

Pytanie 2:

Czy ktoś może mi wyjaśnić różnicę między wygasaniem domeny a spadem? Czy jak mija termin opłacenia domeny to staje się ona na 14 dni domeną wygasającą a z chwilą wygaśnięcia (po tych 14 dniach) spadnie, stając się tym samym domeną możliwą do zarejestrowania?

 

Pytanie 3:

Czy data z WHOIS (wygasa: 2009.08.23 10:57:49) oznacza, że tego dnia i o tej porze ona spadnie i będzie można ją zarejestrować?

 

Pytanie 4:

W dropped jest jeszcze inny zwrot: "Data usunięcia: 2009-08-08". Czy chodzi tu o moment w którym skończył się okres opłaty i zaczął sie 14 dniowy okres wygasania, który po 14 dniach zakończy się spadem?

 

Z góry dzięki za wyrozumiałość :(

Edited by Sir_Elwood

Share this post


Link to post
Share on other sites
Pytanie 1:

Znalazłem ją na liście do przechwycenia dropped i zleciłem przechwycenie. Czy oznacza to, że domena zostanie dla mnie przechwycona 2009.08.23 o godz. 10:57:49 (jeśli nikt inny nie zleci przechwycenia)?

 

Jeśli nie przechwyci jej jakiś inny partner NASK, to tak. Warto również zlecić przechwycenie w złapane.pl, a po tym czasie, jeśli domenę przechwyci inna firma niż Dropped, to sprawdzić, czy przypadkiem nie jest u niej na aukcji.

 

Pytanie 2:

Czy ktoś może mi wyjaśnić różnicę między wygasaniem domeny a spadem? Czy jak mija termin opłacenia domeny to staje się ona na 14 dni domeną wygasającą a z chwilą wygaśnięcia (po tych 14 dniach) spadnie, stając się tym samym domeną możliwą do zarejestrowania?

 

Tak, chociaż z "możliwa do zarejestrowania", to raczej teoria. Przeważnie w ułamku sekundy od "spadnięcia" większość domen jest przechwytywanych przez któregoś z partnerów NASK. Pomijam oczywiście jakieś kompletnie dziwne domeny.

 

Pytanie 3:

Czy data z WHOIS (wygasa: 2009.08.23 10:57:49) oznacza, że tego dnia i o tej porze ona spadnie i będzie można ją zarejestrować?

 

Jeśli nie ma założonej opcji, to teoretycznie tak - dlaczego teoretycznie, to odpisałem powyżej.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Szukałem ale nie jestem pewien czy wszystko dobrze zrozumiałem. Dlatego właśnie tak sformułowałem pytania abyście mogli na nie odpowiedzieć choćby "TAK" potwierdzając moje "przypuszczenia".

 

Może nie będzie kosztować to aż tak dużo wysiłku, byście nie mogli mi pomóc - bo od czytania forum głowa mi już pęka....

 

Mimo wszystko dzięki :(

 

A zerknijcie jeszcze proszę na pytanie 4 - dopisałem je już później... - po odpowiedzi jamiko

Edited by Sir_Elwood

Share this post


Link to post
Share on other sites
Czy ktoś może mi wyjaśnić różnicę między wygasaniem domeny a spadem? Czy jak mija termin opłacenia domeny to staje się ona na 14 dni domeną wygasającą a z chwilą wygaśnięcia (po tych 14 dniach) spadnie, stając się tym samym domeną możliwą do zarejestrowania?

 

Wedlug mnie 15 a nie 14, ale poprawcie mnie jesli jestem w bledzie :blush:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×