Jump to content
DawPi

A Ty jak chciałbyś być pochowany?

Recommended Posts

Dla Europejczyka takie postępowanie może być równie szokujące jak dla innych nacji wiele naszych zachowań, które nam często wydają się czymś normalnym.

 

Jestem przekonany, że kremacja też przez wiele osób w Polsce nie jest jeszcze akceptowana.

I pewnie byłoby z tym jeszcze gorzej gdyby ludzie widzieli sam proces kremacji na filmach lub zdjęciach.

 

Świat jest różnorodny i trzeba to zrozumieć lub przynajmniej zaakceptować.

Edited by Kangur

Share this post


Link to post
Share on other sites

DawPi właśnie jadłem :) ... przewijajac dalej i dalej, myslalem ze na koncu go ugotuja i zjedza :/

 

PS. Wszystko ok, ale dlaczego On jest związany?

Edited by Jaca869

Share this post


Link to post
Share on other sites
PS. Wszystko ok, ale dlaczego On jest związany?

By ptaszyska nie rozniosły ciała po okolicy.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Ale debile. Tak na legalu można obwieszczać takie rzeczy ?? :)

Przy całej sympatii do Twojej osoby, pomyśl proszę zanim drugi raz coś takiego napiszesz.

W takim postępowaniu nie ma nic z debilizmu.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Przy całej sympatii do Twojej osoby, pomyśl proszę zanim drugi raz coś takiego napiszesz.

W takim postępowaniu nie ma nic z debilizmu.

 

Nazwałem ich jak chciałem. Nie widzę w tym nic złego.

Jesteś w stanie wykluczyć to u nich po zdjęciach?? Jeszcze to...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nie, no ci ludzie wyglądają na Indian a na filmach to oni bardzo lubią ptaki i wierzą w różne reinkarnacje i takie tam... wiem, bo widziałem taki film :)

Share this post


Link to post
Share on other sites
Nazwałem ich jak chciałem. Nie widzę w tym nic złego.

Jesteś w stanie wykluczyć to u nich po zdjęciach?? Jeszcze to...

Szanuję Twoją opinię choć w ogóle jej nie podzielam.

Tybetańczycy wierzą w podstawową jedność wszechświata. Człowiek jest jego częścią, zatem umierając wraca ponownie do kręgu życia. Tutaj dzieje się to poprzez sępy, które unoszą zmarłego wysoko pod niebiosa jednocześnie włączając go w obieg życia. Poza tym buddyzm uczy, że należy dawać siebie zarówno innym ludziom, jak i naturze. Wydaje się więc zrozumiałe, że po śmierci ofiarowuje się ciało ptakom. Mimo więc zdecydowanie negatywnej postawy Chińczyków wobec tego rytuału, którzy określają go jako barbarzyński i niecywilizowany oraz niezrozumienia i oburzenia jakie rodzi się w umysłach niektórych turystów z zachodu ten rodzaj pochówku wyraża głęboko ekologiczną mądrość starożytnej kultury i religii tybetańskiej (...)

źródło

Nie wszyscy Tybetańczycy mogą sobie jednak pozwolić na taki pochówek. Ci mniej zamożni pozostawiani są na pożarcie nie tylko sępom, ale także psom.(...)

Zwyczaj ofiarowania ciała zmarłych sępom przywędrował do Tybetu ze starożytnej Turcji i Persji. Już kilka tysięcy lat temu w Anatolii sępy pożerały zmarłych, a ich kości następnie gromadzono w domach. Wyznawcy Zoroastra natomiast umieszczali zmarłych w Wieżach Milczenia, do których zlatywały się sępy. Persowie migrując w VI w. do Indii zachowali ten zwyczaj, który następnie przywędrował do Tybetu i tam przetrwał do dzisiejszych czasów.

źródło

Źródeł oraz informacji na ten temat można znaleźć znacznie więcej.

Wierzę, że trudno to zrozumieć mając ograniczenia naszej cywilizacji ale nie oznacza to, że tych, którzy praktykują cokolwiek innego lub są gotowi pokazać taki sposób pochówku światu, powinniśmy uznawać za głupków czy tępaków.

Edited by Kangur

Share this post


Link to post
Share on other sites

Czytałem kiedyś o tym. Sęp w Tybecie uważany jest za świętego ptaka, a ciała zmarłych rzuca się im na pożarcie aby mogli po śmierci zamieszkać w ciele sępa. Generalnie śmierć dla Tybetańczyków to tylko jeden z etapów istnienia duszy. Grzebanie ludzi w ziemi, jak to robimy my, to dla nich przejaw brak szacunku dla zmarłego i zbeszczeszczenie zwłok.

 

Trudno nam to zrozumieć a już tym bardziej na to patrzeć.

Edited by przemowild

Share this post


Link to post
Share on other sites

wg mnie bardzo dobry sposób pochówku, przynajmniej niewiele z ciała zostaje. Szybka i skuteczna utlizacja niepotrzebnego ciała. A nie zostawianie go w ziemi gnijącego i roznoszącego choroby. Choć kremacja jest dużo lepsza bo tylko popiół zostaje.

Edited by lisz55

Share this post


Link to post
Share on other sites

W sumie... Co za różnica - tak czy siak coś nas zje. W europie robaki, a w Tybecie sępy...

Share this post


Link to post
Share on other sites
Prochy nie chowa się w trumnie tylko urnie B)

Do kremacji wykorzystuje się specjalne trumny.

www.eko-ben.com - oferta

Share this post


Link to post
Share on other sites
Prochy nie chowa się w trumnie tylko urnie B)

Chodziło mi raczej o to, że popiół z ludzkiego ciała mieści się na paznokciu kciuka, natomiast to co ludzie chowają w urnach to popiół z trumien. ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites
Do kremacji wykorzystuje się specjalne trumny.

www.eko-ben.com - oferta

 

T5 jest pomysłowa, drewniana na zewnątrz (wielokrotnego użytku), tekturowa w środku (do spalenia), chyba sobie kupię B)

 

Wiecie może czy w Polsce są jakieś możliwości (usługi) uregulowania spraw śmierci za życia, tak aby po śmierci bliscy nie musieli latać po zakładach, zastanawiać się nad trumnami, etc. tylko wszystko już ustalone / opłacone ...

 

Bo ogólnie rodzina wie, że jakby coś to mają mnie spalić w ciągu max. 2 dni zanim zacznę pęcznieć ;)

Ale jak człowiek o pewne rzeczy sam nie zadba to później różnie może być ... jeszcze mi księdza zamówią i co będzie ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×