Jump to content
Sign in to follow this  
roberto_one

Stopka a prawa autorskie

Recommended Posts

Witam

 

Sytuacja wygląda następująco:

 

Grafik robił mi layout na umowe/zalecenie w specyfikacji i umowie napisane jest, że wszystkie prawa co do layoutu sa przekazane na mnie jako właściciela.

 

Koder koduje mi ten layout i współpracujemy bez umowy(znajomy grafika), i ten mi wstawia w stopkę dwa linki> jeden jest do jego strony jako kodera layoutu, drugi do wspólnego projektu(grafika i kodera)

 

Teraz moje pytanie, czy moge te dwa linki poprostu bez żadnych zapytań wywalić ze stopki?

Share this post


Link to post
Share on other sites
Witam

 

Sytuacja wygląda następująco:

 

Grafik robił mi layout na umowe/zalecenie w specyfikacji i umowie napisane jest, że wszystkie prawa co do layoutu sa przekazane na mnie jako właściciela.

 

Koder koduje mi ten layout i współpracujemy bez umowy(znajomy grafika), i ten mi wstawia w stopkę dwa linki> jeden jest do jego strony jako kodera layoutu, drugi do wspólnego projektu(grafika i kodera)

 

Teraz moje pytanie, czy moge te dwa linki poprostu bez żadnych zapytań wywalić ze stopki?

 

W zależności jaka była umowa pomiędzy Wami.

Jeśli całość praw autorskich została umową na Ciebie scedowana to osunąć możesz.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Z koderem nie było żadnej umowy, a w umowie z grafikiem jest paragraf:

Wykonawca przenosi na Zamawiającego autorskie prawa majątkowe do Produktu, do jego wydania drukiem lub na elektronicznych

nośnikach informacji.

tyle, że jest także paragraf:

1. W sprawach nieuregulowanych niniejszą umową zastosowanie znajdą odpowiednie przepisy Kodeksu Cywilnego.

Share this post


Link to post
Share on other sites

A jakim prawem on ci wstawia linki w stopce? Wywal i nawet nie pytaj. No chyba, że to za darmo robił i taka była umowa między wami.

Share this post


Link to post
Share on other sites
A jakim prawem on ci wstawia linki w stopce? Wywal i nawet nie pytaj. No chyba, że to za darmo robił i taka była umowa między wami.

 

A takim prawem, że Autorskie prawa osobiste - przysługują twórcy od chwili ustalenia utworu, chronią nieograniczoną w czasie i nie podlegającą zrzeczeniu się lub zbyciu.

I nie ma znaczenia czy Autorskie prawa majątkowe zostały przekazane na Ciebie czy nie.

Autor ma prawo do oznaczenia utworu swoim nazwiskiem lub pseudonimem albo do udostępniania go anonimowo. Jeśli w umowie nie ma nic o oznaczeniu anonimowym, to mają prawa do stopki. Inna kwestia to jej treść i imię i nazwisko bez linka wystarczy.

 

Dlatego bez uzgodnień z autorem nie wywalaj, a tyczy się to w szczególności autora z którym masz umowę.

Ze znajomym to rób jak chcesz. Najwyżej przestaniecie być znajomymi ;)

 

pozdrawaim

sw

Share this post


Link to post
Share on other sites
A takim prawem, że Autorskie prawa osobiste - przysługują twórcy od chwili ustalenia utworu, chronią nieograniczoną w czasie i nie podlegającą zrzeczeniu się lub zbyciu.

I nie ma znaczenia czy Autorskie prawa majątkowe zostały przekazane na Ciebie czy nie.

Autor ma prawo do oznaczenia utworu swoim nazwiskiem lub pseudonimem albo do udostępniania go anonimowo. Jeśli w umowie nie ma nic o oznaczeniu anonimowym, to mają prawa do stopki. Inna kwestia to jej treść i imię i nazwisko bez linka wystarczy.

 

Dlatego bez uzgodnień z autorem nie wywalaj, a tyczy się to w szczególności autora z którym masz umowę.

Ze znajomym to rób jak chcesz. Najwyżej przestaniecie być znajomymi ;)

 

pozdrawaim

sw

 

Jeśli w umowie nie ma nic na temat tej stopki to może wywalić. Przeczytaj jeszcze raz brzmienie tej umowy. Z ato na każde pytanie o autora strony właściciel musi wskazać autora...

Edited by Bazyli

Share this post


Link to post
Share on other sites
Jeśli w umowie nie ma nic na temat tej stopki to może wywalić. Przeczytaj jeszcze raz brzmienie tej umowy.

 

Bazyli, aby tak było jak mówisz w umowie musiałby być wyraźnie zaznaczone, że autor zrzeka się prawa do oznaczenia utworu.

Przeczytaj sobie Ustawę o prawie autorskim i prawach pokrewnych, a w szczególności Art. 16.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Bazyli, aby tak było jak mówisz w umowie musiałby być wyraźnie zaznaczone, że autor zrzeka się prawa do oznaczenia utworu.

Przeczytaj sobie Ustawę o prawie autorskim i prawach pokrewnych, a w szczególności Art. 16.

 

Wiem o czym piszesz. Tyle tylko ze obowiązek podpisania strony nazwiskiem autora nie występuje. Powinno ale to kwestia uzgodnień. Za to właściciel strony nie może podawać się za autora.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Wiem o czym piszesz. Tyle tylko ze obowiązek podpisania strony nazwiskiem autora nie występuje. Powinno ale to kwestia uzgodnień. Za to właściciel strony nie może podawać się za autora.

 

OK, nie ma co ciągnąć tematu. Obaj wiemy o czym piszemy, a to, że czasami stron się nie podpisuje autorem/firmą bierze się z nieświadomości autorów. Najczęściej wystarcza im honorarium.

Jednak wszystko wskazuje na to, że roberto_one natrafił na świadomych swoich praw autorów.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Z prawami autorskimi nie jest tak łatwo jakby się mogło wydawać. Przede wszystkim prawa autorskie dzielą się na:

- autorskie prawa osobiste (niezbywalne)

- autorskie prawa majątkowe (zbywalne)

Pozbyć się można tylko tych drugich, jednak nie wystarczy taka klauzula:

Wykonawca przenosi na Zamawiającego autorskie prawa majątkowe do Produktu, do jego wydania drukiem lub na elektronicznych nośnikach informacji.

Poprawnie napisana umowa o przeniesienie praw autorskich powinna określać:

1. Pola eksploatacji, czyli kwestia wykorzystania utworu. Należy do tego m.in. zwielokrotnianie, wprowadzanie do obrotu, wykonanie, wystawianie, nadawanie, udostępnianie utworu, itd. Umowa może dotyczyć pól eksploatacji tylko takich, które są znane w momencie zawierania umowy. Nie ważne jest sformułowanie w stylu "i przyszłych pól eksploatacji nieznanych w momencie podpisywania umowy". Aby to obejść można w umowie zawrzeć klauzulę, która zobowiązuje autora do odpłatnego przeniesienia praw autorskich majątkowych na nowym polu eksploatacji nieznanym w chwili zawarcia umowy.

2. Zakres terytorialny wykorzystania utworu - Polska, Europa, cały świat.

3. Zgoda na wykonywanie prawa zależnego i dokonywana zmian w utworze. Należy określić:

- zakres tych zmian

- pola eksploatacji zmian

- czy samodzielnie, czy wspólnie z osobami trzecimi

4. Wysokość wynagrodzenia, czyli sprawa ważna dla autora. W umowie musi być jasno określone jakie wynagrodzenie przysługuje za jakie pole eksploatacji. Oczywiście można pola eksploatacji pogrupować i przewidzieć jedno wynagrodzenie. Można również wyraźnie określić, że prawa zostały przeniesione nieodpłatnie. Jednak pod względem podatkowym lepiej jest coś sprzedać za symboliczne 1 zł niż darować.

5. W umowie należy wyraźnie napisać, że przenosi się autorskie prawa majątkowe. Bez tego istnieje domniemanie, że udzielono licencji.

6. Jeśli umowa przeniesienia praw autorskich jest częścią umowy o dzieło można pokusić się o koszty uzyskania przychodów 50%. Autor musi oświadczyć, że nie zbywa praw autorskich jako przedsiębiorca.

 

Podsumowując: Usunięcie tych linków powinieneś ustalić z autorami i wprowadzić pisemne poprawki do umowy (pod rygorem nieważności).

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Panowie, to ja może z innej strony. Pracuję w firmie, która produkuje serwisy i u nas wygląda to w ten sposób, że standardowo dorzucamy swoją stopkę, bo wiadomo przydaje się to z różnych względów marketingowych. Natomiast nigdy nie było to czymś, co jest narzucane odgórnie i zabezpieczane prawnie, jest to raczej drobny dodatek, który jeżeli klient chce to może sobie skasować i nikomu to absolutnie nie przeszkadza. Podobnie podchodzi do tego tematu większość firm na rynku. Kilka razy zdarzyło się, że już na etapie projektu zadzwonił do nas klient z pytaniem czy stopka w takiej formie jest konieczna. Oczywiście, że nie jest, ale jeżeli już ktoś chce wyrzucać stopkę, to niech ją lepiej zamieni na inną np. ze swoimi danymi. Strona bez żadnej stopki wygląda najczęściej mało profesjonalnie, a jej usunięcie "ot tak" niekiedy psuje cały projekt w sensie wizualnym.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Panowie, to ja może z innej strony. Pracuję w firmie, która produkuje serwisy

...

 

Jakieś 8 lat temu pewien klient firmy, w której byłem jednym z projektantów grafiki i www zrobił taki numer, że przeniósł hosting do innej firmy a ta firma zamiast naszej stopki (nieobowiązkowej) wrzuciła swoją sugerującą stworzenie przez nią serwis www ;)

 

To dopiero było naruszenie praw autorskich, później po naszej interwencji przywrócili pierwotną stopkę ale na upartego nie chcieli usunąć url-a prowadzącego do "nowej" firmy hostingowej.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Wywal bez pytania. Nie popadajmy w paranoje. Dałeś mu layout do "kodowania", dodając stopkę zmienił go bez pytania - bo rozumiem że w layoucie jej nie było. Jak chce zostawić jakiś ślad poświadczający jego twórczość może to zrobić w komentarzu w kodzie źródłowym (php lub inny).

Share this post


Link to post
Share on other sites

W sumie to teraz patrze i w layoucie jest jeden link no ale nigdzie nie ma napisane, żebym go nie mógł usunąć, czy coś w tym stylu. Wezne chyba i napisze do grafika, że usuwam i powiadomie kodera o tym samym, zobacze jaka bedzie reakcja, jak się bedą stawiać to zostawie

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×