Jump to content
kris

Zlapalem domene pewnej firmy i mam pytanie.

Recommended Posts

zlapalem domene zagranicznej firmy, ktora miala swoje przedstawicielstwo w Polsce. firma prawdopodobnie zamknela swoja filie na terenie naszego kraju, a mi udalo sie zlapac jej domene *com.pl. domena z 1999 roku z pr 6, wiec pomyslalem ze warto chocby jako zaplecze. kilka dni po oplaceniu domeny ustawilem catch-all na testowy adres e-mail i co sie okazalo? mam mase e-maili od klientow, od pytan, po podziekowania, zale, a konczac na dosc "poufnej" korespondencji". ustawilem sobie autorespondera, ze domena zmienila wlasciciela, a mimo to caly czas dostaje maile. z tego co widze, to jeden z pracownikow, firmowego konta pocztowego uzyl nawet do zalozenia profilu na fotka.pl i sympatia.pl .... az sie boje sprawdzic co jeszcze moglbym znalesc, jakbym poszperal troche bardziej. osobiscie na domenach, ktorych uzywalem do komunikacji ze swiatem, tj maile, potwierdzenie rejestracji itd nie puszczam luzem, nawet, jesli sa to absolutne ninje - boje sie wlasnie pozniejszego nieautoryzowanego dostepu do moich prywatnych informacji. czemu firmy o to nie dbaja? nie zdaja sobie sprawy z powagi sytuacji?

dla przykladu powiem, ze mam trzy maile od roznych firm, ktore wspolpracowaly ze spolka, ktorej domene udalo mi sie zlapac i co lepsze poznalem dosc ciekawa oferte marketignowa, a nawet (UWAGA) dokladny opis stosowanych rozwiazan produkcyjnych, zarowno jednych jak i drugich. osobiscie to mam to gleboko w dupie, ale co by sie stalo, jakbym pracowal np dla konkurencji?

Share this post


Link to post
Share on other sites
ale co by sie stalo, jakbym pracowal np dla konkurencji?

Może powinieneś pomyśleć o nowym źródle dochodów. Jeżeli coś przychodzi na Twój adres pocztowy to jest to Twoja własność :P

Share this post


Link to post
Share on other sites

Natychmiast kasuj wszelkie maile, które na ten adres przychodzą, a najlepiej ustaw żeby się odbijały. Każdy poufny mail, który znajdzie się na Twoim dysku jest podstawą do wytoczenia procesu o szpiegostwo gospodarcze czy inne brzydkie rzeczy. I dopiero Twój adwokat będzie próbował wytłumaczyć, że firma nie opłaciła domeny i to nie Twoja wina że ludzie nadal piszą maile. Tak, były już takie przypadki, nie pamiętam teraz o jakie domeny chodziło, ale było tak, że poufna korespondencja na cośtam@cośtam.com szła na literówkę tej domeny (ae<>ea) i była czytana przez jej właściciela.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Najlepiej skontaktuj sie z ta firma i opisz sytuacje moze beda chcieli odkupic

 

Może niech firma lepiej nie wie, że on czytuje korespondencję handlową skierowaną do nich... :P

Share this post


Link to post
Share on other sites

pb ma rację, kasuj wszytko i będzie dobrze. Czasami lepiej czegoś nie mieć niż mieć. Ja miałem podobną sytuację z jedną trzyliterówką. Zgarnąłem ponad 3 tys maili adresowanych do ludzi z tej firmy. Przeczytałem jedną. Miałem dość i wszystkie poszły w pole :P

Share this post


Link to post
Share on other sites
zlapalem domene zagranicznej firmy, ktora miala swoje przedstawicielstwo w Polsce. firma prawdopodobnie zamknela swoja filie na terenie naszego kraju, a mi udalo sie zlapac jej domene *com.pl. domena z 1999 roku z pr 6, wiec pomyslalem ze warto chocby jako zaplecze. kilka dni po oplaceniu domeny ustawilem catch-all na testowy adres e-mail i co sie okazalo? mam mase e-maili od klientow, od pytan, po podziekowania, zale, a konczac na dosc "poufnej" korespondencji". ustawilem sobie autorespondera, ze domena zmienila wlasciciela, a mimo to caly czas dostaje maile. z tego co widze, to jeden z pracownikow, firmowego konta pocztowego uzyl nawet do zalozenia profilu na fotka.pl i sympatia.pl

 

 

Manna spada z nieba, a ty sie jeszcze pytasz, co masz z domena zrobic?

 

Niektorzy nazywaja to SZPIEGOSTWO gospodarcze , inni mowia na to fachowo INFORMATION BROKERAGE czyli uslugi infobrokerskie.

 

Moze czas zalozyc agencje infobrokerska, hm?

Share this post


Link to post
Share on other sites
zlapalem domene zagranicznej firmy, ktora miala swoje przedstawicielstwo w Polsce. firma prawdopodobnie zamknela swoja filie na terenie naszego kraju, a mi udalo sie zlapac jej domene *com.pl. domena z 1999 roku z pr 6, wiec pomyslalem ze warto chocby jako zaplecze. kilka dni po oplaceniu domeny ustawilem catch-all na testowy adres e-mail i co sie okazalo? mam mase e-maili od klientow, od pytan, po podziekowania, zale, a konczac na dosc "poufnej" korespondencji". ustawilem sobie autorespondera, ze domena zmienila wlasciciela, a mimo to caly czas dostaje maile. z tego co widze, to jeden z pracownikow, firmowego konta pocztowego uzyl nawet do zalozenia profilu na fotka.pl i sympatia.pl .... az sie boje sprawdzic co jeszcze moglbym znalesc, jakbym poszperal troche bardziej. osobiscie na domenach, ktorych uzywalem do komunikacji ze swiatem, tj maile, potwierdzenie rejestracji itd nie puszczam luzem, nawet, jesli sa to absolutne ninje - boje sie wlasnie pozniejszego nieautoryzowanego dostepu do moich prywatnych informacji. czemu firmy o to nie dbaja? nie zdaja sobie sprawy z powagi sytuacji?

dla przykladu powiem, ze mam trzy maile od roznych firm, ktore wspolpracowaly ze spolka, ktorej domene udalo mi sie zlapac i co lepsze poznalem dosc ciekawa oferte marketignowa, a nawet (UWAGA) dokladny opis stosowanych rozwiazan produkcyjnych, zarowno jednych jak i drugich. osobiscie to mam to gleboko w dupie, ale co by sie stalo, jakbym pracowal np dla konkurencji?

 

 

Z tym catchallem to przegioles i jeszcze o tym piszesz troche ostroznosci :P) Ostatnio tylko trzy domeny spadaly z tak SZTUCZNIE wyskokim PR Dwie z nich i obie tej samej firmy ROBERT BOSCH SP. Z O.O ale domeny dwoch roznych marek to junkers.com.pl i blaupunkt.com.pl.Jedna po testach u jakiegos mocnego lapacza kory ja spuscil i dobrze zrobil bo to totalne miny a ten PR sam zobacz skad sie bierze ;) Tak wiec` ja ci radza dobrze wogole nie ustawial mxa bo bedziesz mial klopot

Share this post


Link to post
Share on other sites
Z tym catchallem to przegioles i jeszcze o tym piszesz troche ostroznosci ;)) Ostatnio tylko trzy domeny spadaly z tak SZTUCZNIE wyskokim PR Dwie z nich i obie tej samej firmy ROBERT BOSCH SP. Z O.O ale domeny dwoch roznych marek to junkers.com.pl i blaupunkt.com.pl.Jedna po testach u jakiegos mocnego lapacza kory ja spuscil i dobrze zrobil bo to totalne miny a ten PR sam zobacz skad sie bierze :P Tak wiec` ja ci radza dobrze wogole nie ustawial mxa bo bedziesz mial klopot

 

 

Taaa, troche ostroznosci, a ty, Kilofek, wez jeszcze (w ramach ostroznosci) te domeny zrob wieksza czczionka, bold i zalinkuj, zeby adwokaci juz w ogole nie ,ieli watpliwosci, ze dyskusja na ten temat jest na tym forum....

Share this post


Link to post
Share on other sites
Taaa, troche ostroznosci, a ty, Kilofek, wez jeszcze (w ramach ostroznosci) te domeny zrob wieksza czczionka, bold i zalinkuj, zeby adwokaci juz w ogole nie ,ieli watpliwosci, ze dyskusja na ten temat jest na tym forum....

 

Albo tu piszemy o konkretnych domenach albo nie ? Mozemy pisac o pogodzie albo o preferencjach wyborczych. Ja nie pisze dla adwokatow tylko na forum !

Jesli kris podaje tyle faktow to ja droga dedukcji staram sie zgadnac czy o te domeny chodzi ! Jest jeszcze trzecia domenka ktora spadla ostatnio z tak wysokim sztucznym PR i o niej nie wspomnialem tak wiec nie czepiaj sie ja nie zaczolem tego watku ale skoro tak cie to poruszylo to ok nic nie mowie :P

Share this post


Link to post
Share on other sites
Albo tu piszemy o konkretnych domenach albo nie ? Mozemy pisac o pogodzie albo o preferencjach wyborczych. Ja nie pisze dla adwokatow tylko na forum !

Jesli kris podaje tyle faktow to ja droga dedukcji staram sie zgadnac czy o te domeny chodzi ! Jest jeszcze trzecia domenka ktora spadla ostatnio z tak wysokim sztucznym PR i o niej nie wspomnialem tak wiec nie czepiaj sie ja nie zaczolem tego watku ale skoro tak cie to poruszylo to ok nic nie mowie ;)

 

Nie no, ja przeciez tak naprawde tylko zartowalem :P.. Mnie tam wisi zwiedlym kalafiorem, czy jak kto woli spiacym nietoperzem, czy ktos bedzie tutaj peranz prawil na cyesc swoich i nie swoich domen, zdradzal jakies tajne i nietajne plany ..nie moje domeny, nie moja sprawa...najwazniejsze, ze dyskutujemy o domenach...

 

Kurde, naprawde mocne te domeny, a jakie trademarki ladne....tak bym je chetnie przygarnal, chocby na chwilke, ale co tam, ja wlasnie zgarnalem domene co niedawno wygasla i ktora ma tez w nazwie trademark (he he, moze jednak nie bede podawal szczegolow za duzo) i teraz bede wysylal do konkurencji pytanie, czy ktos sie skusi (bo ta nazwa jest tez dosyc pospolita)...ale najfajniejsze jest w tej sprawie to, ze nijak nie moge znalezc, ze ten trademark jest rzeczywiscie zastrzezony w polsce, europie. Przeszukiwanie zadnej bazy danych nie dalo rezultatow. A byly wlasciciel sobie wszem i wobec dokleja do nazwy znaczek ® - registered tardemark.. Dziwne, ale nie przejmuje sie tym, nie ma go w bazie UPRP.gov.pl to nie ma problemu.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Nie no, ja przeciez tak naprawde tylko zartowalem :).. Mnie tam wisi zwiedlym kalafiorem, czy jak kto woli spiacym nietoperzem, czy ktos bedzie tutaj peranz prawil na cyesc swoich i nie swoich domen, zdradzal jakies tajne i nietajne plany ..nie moje domeny, nie moja sprawa...najwazniejsze, ze dyskutujemy o domenach...

 

Kurde, naprawde mocne te domeny, a jakie trademarki ladne....tak bym je chetnie przygarnal, chocby na chwilke, ale co tam, ja wlasnie zgarnalem domene co niedawno wygasla i ktora ma tez w nazwie trademark (he he, moze jednak nie bede podawal szczegolow za duzo) i teraz bede wysylal do konkurencji pytanie, czy ktos sie skusi (bo ta nazwa jest tez dosyc pospolita)...ale najfajniejsze jest w tej sprawie to, ze nijak nie moge znalezc, ze ten trademark jest rzeczywiscie zastrzezony w polsce, europie. Przeszukiwanie zadnej bazy danych nie dalo rezultatow. A byly wlasciciel sobie wszem i wobec dokleja do nazwy znaczek ® - registered tardemark.. Dziwne, ale nie przejmuje sie tym, nie ma go w bazie UPRP.gov.pl to nie ma problemu.

 

 

No teraz to juz sie zgubilem bo tekst pisany czesto nie oddaje ducha przekaz :P Z tymi TM tych dwoch domen to sobie jaja robisz czy prowokujesz ?:lol:

Bo jesli nie zartujesz to serio powiem ci jedno co byc moze dla tych ktorzy ( chyba tak jak TY) uznaja teori ze jak cos jest w bazie UPRP i ma ochrone to nie wolno rejestrowac, jesli nie to wolno ! Do wszytskich i do Ciebie :) ktorzy uwazaja ze tylko to jest warunkiemm ochrony marki/znaku .Moze to zabrzmi jak herezja ale nie trzeba miec zarejestrowanego tm zeby miec barddzo mocna ochrone .Tym czyms jest "renoma" co nie watpliwie wystepuje w w/w markach.To cos jest najpotezniejszym argumentem krolem wszystkich krolow ;) Znak renomowany to taki ktory nie tylko jest znany ale przedewszytskim wzbudza u odbiorcy pozytywne skojarzenia ! I dla tak rozumianych znakow ochrone przewiduje w polskim prawodawstwie art 296 ust 2. punkt 3 pwp, to dla tych ktorzy by chcieli dowiedzic sie wiecej na ten temat :P

Share this post


Link to post
Share on other sites
Do wszytskich i do Ciebie :P ktorzy uwazaja ze tylko to jest warunkiemm ochrony marki/znaku .Moze to zabrzmi jak herezja ale nie trzeba miec zarejestrowanego tm zeby miec barddzo mocna ochrone .Tym czyms jest "renoma" co nie watpliwie wystepuje w w/w markach.To cos jest najpotezniejszym argumentem krolem wszystkich krolow :P Znak renomowany to taki ktory nie tylko jest znany ale przedewszytskim wzbudza u odbiorcy pozytywne skojarzenia ! I dla tak rozumianych znakow ochrone przewiduje w polskim prawodawstwie art 296 ust 2. punkt 3 pwp, to dla tych ktorzy by chcieli dowiedzic sie wiecej na ten temat ;)

 

 

no i jak najbardziej sie z toba zgadzam, zarejestrowany lub dopiero zglosdzono do ochrony znak towarowy znacznie ulatwia dochodzenie roszczen, ale renoma to tez jest cos bardzo waznego i przydatnego...i wlasnie rejestrujac domenke (o czym wyzej wspomnialem, ze nijaknie moge znalezc znaku towarowego w UP RP) tez troche obawiam sie renomy i ze ktos z tego tytulu moglby mnie oskarzyc. Problem jest taki, ze domena ta to zlepek dwoch powszechnie uzywanych slow.

 

Inna sprawa, gdzie mam dylemat. Mam zamiar uruchomic pewna strone o nazwie powiedzmy XxxxxxYyyyyyNet . Jest sobie konkurencja, ta sama branza, nawet ostatnio wykupili pewna domene, ale , no wlasnie, wykupili domene www.jakastamdomena.pl, ale swoj serwis nazywaja lub chca nazwac XxxxxxYyyyyyNet. Ja natomiast wykupilem domene XxxxxxYyyyyy.net (i teoretycznie tez mam parwo nazwac swoja strone XxxxxxYyyyyyNet) Co wiecej i co dziwniejsze, tamta firma nawet nie wykupila domeny XxxxxxYyyyyyNet.pl, co ja zaraz uczynie. W zwiazku z tym ja bede posiadaczem domen www.XxxxxxYyyyyy.net oraz www.XxxxxxYyyyyyNet.pl, a oni nie beda posiadali w domenie nazwy ktora chca sie poslugiwac tylko wyzej wspomniana nazwe www.jakasdomena.pl ... Dodam jeszcze, ze nazwa XxxxxxYyyyyyNet w necie funkcjonuje od 2000 roku (gdzie ta sama firma milala juz domene o takiej samej nazwie jak .pl tyle ze z koncowka .com.pl i pod ta domena poslugiwali sie nazwa XxxxxxYyyyyyNet

 

Czy twoim zdaniem mam prawo poslugiwac sie nazwa XxxxxxYyyyyyNet jako oficjalna nazwa mojej strony skoro ta sama nazwa jest w powszechnym uzyciu od jakiegos roku 2000 i teraz wlasciwie rownolegle bedziemy sie poslugiwac ta nazwa,tyle ze ja bede mial te nazwe XxxxxxYyyyyyNet w domenie, a oni niejako renome w poslugiwaniu sie nia.

Dodam, ze nazwa XxxxxxYyyyyyNet nie jest zarejestrowanym znakiem towarowym

 

Troche dlugi ten wywod, ale mam nadzieje, ze zrozumialy. Nazwy kryjacej sie pod XxxxxxYyyyyyNet nie moge podac ,ale to jest tak samo jak ktos mialby domene www.mojbiznes.pl a poslugiwac sie chcial nazwa serwisu BiznesNet, a ktos inny mial domene www.biznes.net i wykupil dodatkowo domene www.biznesnet.pl i tez postanowil poslugiwac sie nazwa BiznesNet, z tym ze ten pierwszy mial dawno temu domene www.mojbiznes.com.pl (a teraz tylko przejal domene www.mojbiznes.pl na skutek wyroku sadowego - serio!) i poslugiwal sie juz w sieci nazwa BiznesNet od 2000 roku.

 

kto ma tutaj racje twoim zdaniem? Kto ma prawo poslugiwac sie nazwa BiznesNet lub XxxxxxYyyyyyNet? Jest to sytuacja bardzo, bardzo ciekawa...i nie spotkalem sie jeszcze z orzecznictwem w tej sprawie, nie wiem, czy taki spor mial miejsce..ja niestety nie mam tyle kasy, zeby spierac sie ewentualnie z tamtym gosciem o nazwe (gdyz moglbym polec wlasnie ze wzgledu na jego tzw. renome).

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×