Jump to content
Sign in to follow this  
Gugsen

Oceńcie, czy to cybersquatting.

Recommended Posts

Witam,

 

Ostatnio kupiłem od znajomego trochę zaplecza pozycjonerskiego - dla niewtajemniczonych: domeny + content na nich zawarty.

 

Teraz przeglądam to dogłębniej po nazwach i natrafiłem na coś co zwróciło moja uwagę - mianowicie strasznie duży ruch na domenie na której jest w zasadzie nieproporcjonalny content, by taki ruch przyciągał - jakieś 10 artykułów dla Google'a i tyle, poza tym odwiedziny w 95% to direct - wiadomo, ktoś się myli i wpisuje te domenę zamiast innej, właściwszej.

 

Powiem tak, nie zwracałem uwagi na adres w postaci: www.example-name.pl, gdzie example name to imię i nazwisko popularnego w Polsce artysty, a na www.examplename.pl jest jego właściwa strona, do momentu, gdy w statystykach widzę 900 odwiedzin w ciągu miesiąca.

 

Więc tak - albo można an tym zarobić, albo można na tym stracić.

 

Czy oferta sprzedaży domeny będzie odebrana jako rejestracja w złej wierze?

Inaczej: jak to sprzedać ew. czy mozna to bezpiecznie uzywać, żeby mnie nikt o nic nie posądził.

 

Pozdrawiam,

Łukasz

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cybersquatting - praktyka rejestrowania domen internetowych znanych marek, osób lub nazw identycznych z nazwą wybranej firmy i odsprzedawania ich po zawyżonej cenie.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Witam,

Odświeżam temat i dodam pytanie od siebie.

Widziałem dzisiaj na forum w sygnaturze pewnej osoby, że sprzedaje domenę wwwtablica.pl. Czy rejestrowanie takich domen i ewentualne ich sprzedawanie jest zgodne z prawem?

 

Załóżmy, że ktoś zarejestruje domenę wwwallegro.pl. Czy allegro może pozwać nas za to? Czy jeżeli użyjemy tę domenę tylko do parkingu wszystko będzie ok?

Share this post


Link to post
Share on other sites
Czy allegro może pozwać nas za to?

 

Tak.

 

Czy jeżeli użyjemy tę domenę tylko do parkingu wszystko będzie ok?

 

Raczej nie.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ale rozumiem, że już czerpanie korzyści z serwisów takich jak demotywatory.pl czy kwejk.pl, które nie są żadnymi markami niczym nam nie grozi?

 

Mógłby mi ktoś jeszcze wytłumaczyć dlaczego ludzie rejestrują takie strony jak wwwtablica.pl albo literówki mbanku? Po prostu prawo w Polsce jest takie a nie inne i nikt tego nie egzekwuje czy te osoby po prostu nie biorą sobie tego prawa do siebie?

Edited by Qbaz

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest Anubis
Mógłby mi ktoś jeszcze wytłumaczyć dlaczego ludzie rejestrują takie strony jak wwwtablica.pl albo literówki mbanku? Po prostu prawo w Polsce jest takie a nie inne i nikt tego nie egzekwuje czy te osoby po prostu nie biorą sobie tego prawa do siebie?

 

Prawo chroni strony od której biorą się literówki. Kwestia inna czy jest to TM, czy pod stroną jest prowadzona działalność gospodarcza etc.

 

Mimo tego, mało kto z tego prawa korzysta. Np. Domena Alllegro*pl przekierowuje na reflink użytkownika i firma płaci mu % od sprzedaży zapisanych w ten sposób osób zamiast odebrać domenę w sądzie arbitrażowym.

 

Co innego jeśli chodzi o strony bardziej "domowe" jak właśnie Kwejk*pl, który działalności jako takiej nie prowadzi oraz nie jest żadnym TM. Sam w sobie serwis lekko balansuje na granicy prawa bez dbania o prawa autorskie wrzucanych materiałów. A literówki od tego serwisu jak np. Kejk*pl można podpiąć pod fonetyczne "cake" (poza tym jest firma w Polsce o tej nazwie) lub czteroliterowe skróty jak KWJK*pl, które należało i kierowało na stronę PiS, (Kampania Wyborcza Jarosława Kaczyńskiego ewentualnie Komitet Wyborczy Jarosława Kaczyńskiego).

Edited by Anubis

Share this post


Link to post
Share on other sites
Np. Domena Alllegro*pl przekierowuje na reflink użytkownika i firma płaci mu % od sprzedaży zapisanych w ten sposób osób zamiast odebrać domenę w sądzie arbitrażowym.

Pytanie, czy allegro wie o zaistniałej sytuacji? Śmiem twierdzić że nie.

 

Co innego jeśli chodzi o strony bardziej "domowe" jak właśnie Kwejk*pl, który działalności jako takiej nie prowadzi oraz nie jest żadnym TM. Sam w sobie serwis lekko balansuje na granicy prawa bez dbania o prawa autorskie wrzucanych materiałów.

 

Z tym się zgodzę. Inaczej domeny typu kwej.pl , kwek.pl cczy kejk.pl nie byłyby wystawiane na sprzedaż w makabrycznych cenach kolejno: 14 tys PLN, 7,5 tys PLN i 3 tys PLN.

Edited by administrator

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest Anubis
Pytanie, czy allegro wie o zaistniałej sytuacji? Śmiem twierdzić że nie.

 

Fakt faktem literówka dosyć często popełniania i samo Allegro raczej o takiej literówce wie (tak mi się wydaje). Czemu z tym nic nie robią? Nie wiem...

 

Inna domena, Alegro.pl to również literówka. Jednak domena była wykupiona zanim Allegro.pl powstało. Był na niej portal o tematyce rolniczej.

 

 

Z tym się zgodzę. Inaczej domeny typu kwej.pl , kwek.pl cczy kejk.pl nie byłyby wystawiane na sprzedaż w makabrycznych cenach kolejno: 14 tys PLN, 7,5 tys PLN i 3 tys PLN.

 

Ceny literówek tego typu portali zawsze będą w cenie. Literówki są wolne od TM i wad prawnych. Ruch z nich da się dobrze skonwertować (dla leniwych jest parking, który ku mojemu zdumieniu dla jednej literówki tego typu całkiem niezłe zarobki generował).

Share this post


Link to post
Share on other sites
Ceny literówek tego typu portali zawsze będą w cenie. Literówki są wolne od TM i wad prawnych. Ruch z nich da się dobrze skonwertować (dla leniwych jest parking, który ku mojemu zdumieniu dla jednej literówki tego typu całkiem niezłe zarobki generował).

Okej ale za ruch:

 

kwej.pl - 28000 uu/miesiac

kwek.pl - 6200 uu/miesiac

kejk.pl - 6000 uu/miesiac

 

to i tak według mnie przesada :unsure:

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest Anubis
Okej ale za ruch:

 

kwej.pl - 28000 uu/miesiac

kwek.pl - 6200 uu/miesiac

kejk.pl - 6000 uu/miesiac

 

to i tak według mnie przesada :unsure:

 

Przyznaje, że ceny były zaporowe. Jednak jest opcja "Negocjuj cenę" z której można korzystać. Poza tym: Kwej.pl to obecnie literówka z największym ruchem na giełdzie AfterMarket.pl.

 

Lepiej od razu doprecyzuj czy masz na myśli rejestrację domen czy ich używanie ?

playmobil.pl

neckerman.pl , nekermann.pl i nekerman.pl

 

Używanie może być wolne od wad prawnych jeśli nie narusza znaku towarowego lub domeny firmowej. Bo niby jak literówkę od domeny Kwejk.pl potraktujesz? Jako nieuczciwą konkurencję? Domena nadal jest zarejestrowana na "individual", nie posiada TM i nie prowadzi się tam żadnej działalności handlowej czy usługowej.

 

Podane przez Ciebie przykład to inna sprawa nad którą nie ma co się rozwodzić.

Edited by Anubis

Share this post


Link to post
Share on other sites
Literówki wolne od TM i wad prawnych.
Używanie może być wolne od wad prawnych

Pomiędzy jest/ a może być jest zasadnicza różnica :unsure:

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest Anubis
Pomiędzy jest/ a może być jest zasadnicza różnica :unsure:

 

Wyrwane z kontekstu. "są" i "jest" dotyczyło literówek Kwejk.pl, a "może być" zostało użyte ogólnie.

 

Dałbyś sobie spokój torbaczu.

Edited by Anubis

Share this post


Link to post
Share on other sites
Literówki są wolne od TM i wad prawnych.
Wyrwane z kontekstu. "są" i "jest" dotyczyło literówek Kwejk.pl, a "może być" zostało użyte ogólnie.

Dałbyś sobie spokój torbaczu.

Napisałeś bardzo ogólnie o literówkach i nie bardzo rozumiem dlaczego nie potrafisz przyznać się do drobnego błędu ?

Inni na szczęście mogą przemyśleć nasze wcześniejsze wypowiedzi bez zbędnych emocji zanim skorzystają z takich omyłkowych rad i narobią sobie kłopotów.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest Anubis
Napisałeś bardzo ogólnie o literówkach i nie bardzo rozumiem dlaczego nie potrafisz przyznać się do drobnego błędu ?

Inni na szczęście mogą przemyśleć nasze wcześniejsze wypowiedzi bez zbędnych emocji zanim skorzystają z takich omyłkowych rad i narobią sobie kłopotów.

 

Wyrywasz zdania z kontekstu Torbaczu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×