Jump to content
marismo

Co to jest SSH?

Recommended Posts

Witam. Kupuję hosting i muszę się zdecydować, czy dopłacić i mieć SSH. Co to w praktyce jest i co może dać? Jestem adminem kilku stron www (głównie Joomla i forum php bb), nie jestem ekspertem więc prosiłbym o łopatologiczne wyjaśnienie, co to w praktyce jest SSH?

Share this post


Link to post
Share on other sites
Witam. Kupuję hosting i muszę się zdecydować, czy dopłacić i mieć SSH. Co to w praktyce jest i co może dać? Jestem adminem kilku stron www (głównie Joomla i forum php bb), nie jestem ekspertem więc prosiłbym o łopatologiczne wyjaśnienie, co to w praktyce jest SSH?

W praktyce, zamiast FTP możesz wymieniać pliki z serwerem poprzez SSH - w sposób szyfrowany i warto tak robić. Polecam program WinSCP.

Share this post


Link to post
Share on other sites
W praktyce, zamiast FTP możesz wymieniać pliki z serwerem poprzez SSH - w sposób szyfrowany i warto tak robić. Polecam program WinSCP.

SSH umożliwia znacznie więcej. Np. aby zmienić plik na zdalnym serwerze nie musisz pobierać go na lokalny komputer, edytować i wysyłać, tylko możesz bezpośrednio edytować na serwerze zdalnym korzystając z powłoki systemu serwera łącząc się przez szyfrowane połączenie (pod windows używając klienta SSH np. putty.exe, linux i mac mają klienta dostępnego jako część systemu) korzystając z edytora zainstalowanego na serwerze.

a.

Share this post


Link to post
Share on other sites
SSH umożliwia znacznie więcej. Np. aby zmienić plik na zdalnym serwerze nie musisz pobierać go na lokalny komputer, edytować i wysyłać, tylko możesz bezpośrednio edytować na serwerze zdalnym korzystając z powłoki systemu serwera łącząc się przez szyfrowane połączenie (pod windows używając klienta SSH np. putty.exe, linux i mac mają klienta dostępnego jako część systemu) korzystając z edytora zainstalowanego na serwerze.

a.

Czy to jest to samo co edycja za pomocą Macromedia Dreamweaver?

Share this post


Link to post
Share on other sites
Czy to jest to samo co edycja za pomocą Macromedia Dreamweaver?

Raczej nie. Podejrzewam, że to jest uruchamiane po stronie komputera klienta, a przez ssh można uruchomić coś bezpośrednio na serwerze.

a.

Share this post


Link to post
Share on other sites

To chyba mi się nie przyda. Tam, gdzie na razie mam serwer mogę pliki edytować w panelu admina (file manager, opcja edit), natomiast nie widzę różnicy w przesyłaniu plików FTP (TotalCMD) i SSH - którego co prawda nie znam - ale szyfrowanie mi zbędne, nie korzystam z przesyłu na WIFI gdzie można nasłuchac hasła, tylko zwykły internet kablowy. Poza tym portale joomlowe czy phpbb mają swoje panele cms, w których edytuję treści, więc i tak rzadko ściągam, edytuję i odsyłam plik FTP. Do czegoś jeszcze używa się tego ssh? Chyba więc sobie tę opcję daruję, serwer zmieniam, bo choć nie przekraczam pojemności i transferu, to przekraczam jakieś kretyńskie limity CPU, mam 4,5% a dobijam do 5,1% dobowo i żądają np. 30USD rocznie dopłaty za to. Typowe naciągactwo - wykorzystanie pojemności mam 5%, transfer miesięczny podobnie, a i tak nie da się zużyć bo CPU generuje się poprzez np. dużą liczbę zapytań SQL przy ładowaniu strony głównej (np."95 queries").

Share this post


Link to post
Share on other sites

SSH to tylko sposób dostępu do powłoki systemowej ("konsoli") - taki telnet tylko szyfrowany. Jak nie jesteś przyzwyczajony do korzystania z wiersza poleceń unixów/linuxów to raczej ci to nie potrzebne.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×