Jump to content
Sign in to follow this  
waniawp

Lepsze IDNy czy nonIDN z myślnikiem

Lepsze IDNy czy nonIDN z myślnikiem  

50 members have voted

  1. 1. Lepsze IDNy czy nonIDN z myślnikiem

    • IDN
      26
    • nonIDN z myślnikiem
      24


Recommended Posts

Witam,

 

 

Od jakiegoś czasu się zastanawiam czy lepsze są domeny IDN czy domeny z myślnikiem przykład:

 

 

NieruchomościOnline.pl czy Nieruchomosci-Online ?

 

 

Jakie macie zdanie na ten temat ?

 

 

 

Pozdrawiam

Edited by waniawp

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest Michal

NonIDN z myślnikiem to już kompletnie niepełnosprawna domena. Nie dość, że nonIDN to literówka (błędna pisownia), to dodatkowo będziesz musiał zaznaczać, że user musi dopisać myślnik. IMO to jest jeden z najgorszych typów domen.

 

# Nieruchomości.eu

# NieruchomościKomercyjne.pl

Edited by Michal

Share this post


Link to post
Share on other sites
to dodatkowo będziesz musiał zaznaczać, że user musi dopisać myślnik

 

W przypadku IDN-a trzeba zaznaczać że to IDN, więc wychodzi jeszcze gorzej.

"nieruchomości myślnik komercyjne pl"

"nieruchomości komercyjne pl, z polskim znakiem ś"

Edited by michkol

Share this post


Link to post
Share on other sites

oczywiście że nonIDN. IDNy to niepotrzebne stwory które prędzej czy później wymrą. Komu chce się CTRL wciskać - w sumie teraz sam niewiem czy to nie ALT jednak - przez komórke pisze. Sam fakt że są tanie w przedłużeniach o tym świadczy, bo nikt ich nie chce. Pozatym nie ma żadnych spektakularnych sprzedaży IDNów. IDNy to tylko nędzny wymysł domainerów.

Edited by rrl.pl

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest Anubis
oczywiście że nonIDN. IDNy to niepotrzebne stwory które prędzej czy później wymrą. Komu chce się CTRL wciskać. Sam fakt że są tanie w przedłużeniach o tym świadczy, bo nikt ich nie chce. Pozatym nie ma żadnych spektakularnych sprzedaży IDNów. IDNy to tylko nędzny wymysł domainerów.

 

j/w z jedną, małą poprawką.

 

O IDN'a można pokusić się jedynie przy jednowyrazowych, chodliwym keywordzie.

Share this post


Link to post
Share on other sites
oczywiście że nonIDN. IDNy to niepotrzebne stwory które prędzej czy później wymrą. Komu chce się CTRL wciskać - w sumie teraz sam niewiem czy to nie ALT jednak - przez komórke pisze. Sam fakt że są tanie w przedłużeniach o tym świadczy, bo nikt ich nie chce. Pozatym nie ma żadnych spektakularnych sprzedaży IDNów. IDNy to tylko nędzny wymysł domainerów.

 

...ale bzdety wypisujesz :)

Stwory które wymrą? Komu się ALT wciskać.... no chyba komuś się chce:

 

przykład

 

Żeby usunąć poprawną pisownię z j. Polskiego musiałbyś przepisać literaturę i przekonać miliony polaków,

aby zaczęli mówić jak w tym klipie:

 

Poza tym raz na zawsze sobie należy wbić do głowy że IDNy to domeny istniejące dla mniejszej ilości polskich słów.

Nie każde słowo jest zapisywane z polskimi znakami. Nieruchomości - są, mieszkania - już nie. I cały czas jest to poprawny język polski.

Są też specjalne przypadki gdzie bez polskich znaków nie sposób odróżnić o co chodzi, np. paczki, pączki, sad, sąd, opał, opal, etc.

 

 

A co do spektakularnych sprzedaży to nie wiem co uznajesz za spektakularne.

Ja wiem o paru domenach IDN które uzyskały kwoty na poziomie pierwszej 5tki najdroższych sprzedaży w Polsce (opierając się na tych opublikowanych)

To że czegoś nie wiesz nie oznacza że tego nie ma ;)

 

Poza tym Polska to nie wyjątek, ....Niemcy mając język zbudowany na specjalnych znakach tez inwestują w IDNy:

 

przykład:

Büromöbel.de - meble biurowe.de - ?69,000

ärzte.de - lekarze.de - $77,000

 

i wiele innych języków:

 

Kl?r.no - Ubraia.no - Norweski - ?13,000

??????.com - Moskwa.com- Rosyjski - $16,000 @ afternic

?.com - Włosy.com - Japoński / Chiński - $6,000 Private Sale

???.com - Telefony.com - Koreański- $42,250 @ Snapnames

défiscalisation.com - Obniżka podatków.com- Francuski - $17,669 @ Sedo

aşk.com - Miłość.com - Turecki - $14,101 @ SnapNames

???????.com - Informacja.com - Arabski - $3,538 @ IDNForums

???.net - Dubai.net - Arabski

 

a tu ciekawy artykuł:

The new record IDN sale is Gartenmöbel.de (?garden furniture? in German) for a fairly staggering ?150,000 ($214,500).

 

So the question on every IDN investors lips should be ?why are IDN sales so strong in Germany but not in my market(s)?? Here?s my take:

 

IDNs are a great fit for the German language.

The German online advertising market is very strong.

The German population is very technical and well-educated, so will have good knowledge of IDNs, use IDN-compatible web browsers etc.

IDNs have been available for a while (and popular) in the local ccTLD namespace

 

 

 

W przypadku IDN-a trzeba zaznaczać że to IDN, więc wychodzi jeszcze gorzej.

"nieruchomości myślnik komercyjne pl"

"nieruchomości komercyjne pl, z polskim znakiem ś"

 

W przypadku nonIDNa jeszcez gorzej:

"NieruchomoSci komercyjne pl, bez polskiego znaku, przez S"

 

albo możesz takie cuda odstawiać ;)

PLAY >

Edited by Alex

Share this post


Link to post
Share on other sites
"NieruchomoSci komercyjne pl, bez polskiego znaku, przez S"

Nie wiem, w jakim środowiska mieszkasz, ale około mi np. reklamują się w radio: "więcej info na tarnów net pl" i wiadomo, że chodzi o tarnow.net.pl.

 

Myślę, że jest podobno, jeśli chodzi np. o poznan.pl - poznań.pl nie działa, ale nikt nie mowi "poznań bez polskich znaków, tzn. poznan, kropka, pe-el", ale po prostu "poznan pl" bo 99% ludzi rozumie o co chodzi.

 

Wg mnie IDN-y są bardzo fajne, ale kilka argumenty tu po prostu nie rozumiem...

Share this post


Link to post
Share on other sites
...ale bzdety wypisujesz :)

Stwory które wymrą? Komu się ALT wciskać.... no chyba komuś się chce:

 

przykład

 

Żeby usunąć poprawną pisownię z j. Polskiego musiałbyś przepisać literaturę i przekonać miliony polaków,

aby zaczęli mówić jak w tym klipie:

 

Poza tym raz na zawsze sobie należy wbić do głowy że IDNy to domeny istniejące dla mniejszej ilości polskich słów.

Nie każde słowo jest zapisywane z polskimi znakami. Nieruchomości - są, mieszkania - już nie. I cały czas jest to poprawny język polski.

Są też specjalne przypadki gdzie bez polskich znaków nie sposób odróżnić o co chodzi, np. paczki, paczki, sad, sąd, opał, opal, etc.

 

 

A co do spektakularnych sprzedaży to nie wiem co uznajesz za spektakularne.

Ja wiem o paru domenach IDN które uzyskały kwoty na poziomie pierwszej 5tki najdroższych sprzedaży w Polsce (opierając się na tych opublikowanych)

To że czegoś nie wiesz nie oznacza że tego nie ma ;)

 

Poza tym Polska to nie wyjątek, ....Niemcy mając język zbudowany na specjalnych znakach tez inwestują w IDNy:

 

przykład:

Büromöbel.de - meble biurowe.de - €69,000

ärzte.de - lekarze.de - $77,000

 

i wiele innych języków:

 

Klær.no - Ubraia.no - Norweski - €13,000

москва.com - Moskwa.com- Rosyjski - $16,000 @ afternic

髪.com - Włosy.com - Japoński / Chiński - $6,000 Private Sale

핸드폰.com - Telefony.com - Koreański- $42,250 @ Snapnames

défiscalisation.com - Obniżka podatków.com- Francuski - $17,669 @ Sedo

aşk.com - Miłość.com - Turecki - $14,101 @ SnapNames

معلومات.com - Informacja.com - Arabski - $3,538 @ IDNForums

دبي.net - Dubai.net - Arabski

 

 

 

 

W przypadku nonIDNa jeszcez gorzej:

"NieruchomoSci komercyjne pl, bez polskiego znaku, przez S"

 

albo możesz takie cuda odstawiać ;)

PLAY >

 

 

 

mało słyszałem o spektakularnych sprzedażach, wiadomo jak się czegoś doszukuje to się znajdzie.

 

co do tego, to raczej na odwrót - z polskim znakiem (mało kto wie że jest coś takiego jak IDN):

 

"NieruchomoŚci komercyjne pl, z polskim znakiem, przez Ś"

 

i nie przekonuj mnie że jest inaczej, bo nie masz racji ;)

 

 

druga sprawa to jak ma ktoś z zagranicy wpisać polskie znaki ? przeprogramować system ? troszkę mu to czasu zajmie zanim to zrobi, a wiadomo że następuje globalizacja i coraz więcej obcokrajowców odwiedza polskie strony.

Edited by rrl.pl

Share this post


Link to post
Share on other sites

nie zdecydowałbym się na postawienie poważneijszego serwisu nie mając kompletu

 

NieruchomościOnline.pl

NieruchomosciOnline.pl

 

lub

 

Nieruchomości-Online.pl

Nieruchomosci-Online.pl

NieruchomościOnline.pl

NieruchomosciOnline.pl

 

zatem wydaje się, że lepszy idn bo trzeba dokupić tylko jedną domenę. ale ...

póki co łatwiej komuś wytłumaczyć, że ma wpisać myslnik/kreskę niż, ze ma wpisać z polskim znakiem. może się to zmieni z czasem, ale póki co jest jak jest

 

w skrócie dwa wyjścia:

 

1. kupuj do kompletu

2. zmień domenę

Share this post


Link to post
Share on other sites
natomiast w kwestii spektakularnych sprzedaży idn-ów szkoda, że ta ciekawa wiedza jest tylko dla wybranych :)

Zwłaszcza jeśli chodzi o IDN-y *eu, co ostatnimi czasy stało się podstawowym tematem żartów na tym forum ;)

 

Zaznaczyłem w ankiecie nonIDN z myślnikiem, moim zdaniem to lepsze rozwiązanie, ale co ja tam mogę wiedzieć...

 

Sebastian

alpine5

Share this post


Link to post
Share on other sites
mało słyszałem o spektakularnych sprzedażach, wiadomo jak się czegoś doszukuje to się znajdzie.

 

No własnie mało słyszałeś i tu leży problem.

 

Nie muszę specjalnie długo szukać żeby się zorientować że w Polsce mówi się i pisze po polsku a nie jakimś dziwnym narzeczu (jak w klipie który podałem wcześniej)

Otwórz jakakolwiek książkę, jakakolwiek stronę internetową to zobaczysz gdzie i po co występują polskie litery.

 

Na dodatek coraz więcej UI w urzadzeniach elektronicznych zawiera polskie litery...

 

RNS510-POLSKIE-MENU-DJDAR3K-00.jpg

 

 

co do tego, to raczej na odwrót - z polskim znakiem (mało kto wie że jest coś takiego jak IDN):

"NieruchomoŚci komercyjne pl, z polskim znakiem, przez Ś"

 

Jakby takim tokiem (braku)rozumowania iść to można powiedzieć że niewiele osób wie co to jest domena internetowa.

Nie wierzysz? to pooglądaj:

http://www.dailymotion.com/video/x6cdc4_so...nternetowa_tech

 

 

Mało kto wie co to jest IDN, ale wie co to jest polska litera :) i jak szuka czegoś w internecie to wpisuje poprawnie, co widać jasno

w linku który przytoczyłem wczesniej.

 

 

i nie przekonuj mnie że jest inaczej, bo nie masz racji ;)

 

Ja Cię nie przekonuję, ale jakbym się z Tobą zgodził to obydwoje bylibyśmy w błędzie ;)

 

 

druga sprawa to jak ma ktoś z zagranicy wpisać polskie znaki ? przeprogramować system ? troszkę mu to czasu zajmie zanim to zrobi, a wiadomo że następuje globalizacja i coraz więcej obcokrajowców odwiedza polskie strony.

 

Mit powtarzany w kółko przez tych którym nie chce się wybrać klawiatury PL która jest w każdym Windows. Zajmuje to 30 sekund.

Nie wiem co tu chciałeś "przeprogramować". ;)

 

Co do tej globalizacji i obcokrajowców to wybacz ale nie wejdą ani na IDN ani na non IDN bo polskie nazwy są za nich za trudne (za wyjątkiem krótkich i sztucznie tworzonych jak blip.pl).

Poza tym po co obcokrajowiec który nie wie jak wpisać czy wyszukać dane słowo ma wejść i czytać polski content którego na to wygląda nie rozumie?

Brak w tym logiki, nieprawdaż?

Share this post


Link to post
Share on other sites
natomiast w kwestii spektakularnych sprzedaży idn-ów szkoda, że ta ciekawa wiedza jest tylko dla wybranych :)

 

Wybrani płacą, więc wymagają NDA. Ja też bym chętnie poznał faktyczną listę najdrożej sprzedanych domen w Polsce,

bo chyba nikt się nie zgodzi że ta pierwsza 10 jest faktyczną pierwszą dziesiątką ;)

Edited by Alex

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jest jeszcze jeden aspekt ....

 

A mianowicie tzw. "exact match"

Jeżeli coraz więcej internautów używa wyszukiwarki zamiast direct type, i więcej w wyszukiwarkach wpisuje słowa z polskimi znakami to dobrze mieć domenę która 1:1 odpowiada zapytaniu.

Oczywiście taki proces (jak każdy inny) musi być wspomagany dodatkowym SEO.

 

Przykładem może być tutaj domena budyń.pl

 

Ruch z wyszukiwarek jest coraz większy a na dodatek rośnie trend wpisywania adresów w pasek wyszukiwarki, a ta daje swoje sugestie na które możemy wpłynąć pozycjonowaniem takiej domeny.

Warto brać tą kwestię pod uwagę.

Edited by Alex

Share this post


Link to post
Share on other sites
Przykładem może być tutaj domena budyń.pl

Albo:

http://www.google.pl/search?q=kraków&hl=pl - brak domen IDN w Top10

http://www.google.pl/search?q=poznań&hl=pl - brak domen IDN w Top10

http://www.google.pl/search?q=wrocław&hl=pl - brak domen IDN w Top10

http://www.google.pl/search?q=gdańsk&hl=pl - brak domen IDN w Top10

Share this post


Link to post
Share on other sites
Wybrani płacą, więc wymagają NDA. Ja też bym chętnie poznał faktyczną listę najdrożej sprzedanych domen w Polsce,

bo chyba nikt się nie zgodzi że ta pierwsza 10 jest faktyczną pierwszą dziesiątką ;)

 

oczywiście. niemniej jakaś ciekawa sprzedaż mogłaby sie znaleźć. ot tak, jako ciekawostka :)

Share this post


Link to post
Share on other sites
Jest jeszcze jeden aspekt ....

 

A mianowicie tzw. "exact match"

Jeżeli coraz więcej internautów używa wyszukiwarki zamiast direct type, i więcej w wyszukiwarkach wpisuje słowa z polskimi znakami to dobrze mieć domenę która 1:1 odpowiada zapytaniu.

Oczywiście taki proces (jak każdy inny) musi być wspomagany dodatkowym SEO.

 

Przykładem może być tutaj domena budyń.pl

 

Ruch z wyszukiwarek jest coraz większy a na dodatek rośnie trend wpisywania adresów w pasek wyszukiwarki, a ta daje swoje sugestie na które możemy wpłynąć pozycjonowaniem takiej domeny.

Warto brać tą kwestię pod uwagę.

 

 

nie jestem specjalistą od SEO ale troszkę próbowałem pozycjonować IDNy i nonIDNy i przy nonIDNach byłem zawsze w top10 na daną fraze w domenie a przy IDNach ledwo na 3ciej.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×