Jump to content
Sign in to follow this  
creator

Sprzedaż domeny, a moja firma [zupełnie innej kategorii] czy mogę wystawiać faktury?

Recommended Posts

Witam, posiadam firmę zupełnie nie związaną z działem sprzedaży domen [ a nawet nic wspólnego z branżą informatyczną ] i tutaj moje pytanie, czy jeśli ktoś chce kupić odemnie domenę i chce żebym wystawił mu fakturę vat, czy mogę to zrobić bez rozszerzania kategorii działalności gospodarczej czy muszę iść i to zgłosić?

Za kilka dni spytam o to moją księgową, jednak teraz jest na urlopie... a jestem ciekawy jak to wygląda w tej sytuacji.

 

Pozdrawiam

Share this post


Link to post
Share on other sites
[...]czy mogę to zrobić bez rozszerzania kategorii działalności gospodarczej [...]

 

 

Nie możesz

 

[ale księgowej zapytaj :P]

Edited by yarowa

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest

na fakturze "sprzedaj" swoj wlasciwy towar / usluge a domene dodaj jako gratis - ale lepiej to sprawdz :)

 

a w najblizszym mozliwym czasie po prostu rozszerz zakres DG

Share this post


Link to post
Share on other sites

Już mi wszystko księgowa wyjaśniła... okazuje się że mogę wystawić fakturę na domenę ale mogę zrobić to tylko raz (jako rozpoczęcie nowej kategorii działalności) a jeśli chciałbym sprzedać więcej niż 1 domenę i wystawiać faktury muszę rozszerzyć zakres DG a to koszt 50zł chyba na stałe

 

Pozdrawiam

Share this post


Link to post
Share on other sites
Już mi wszystko księgowa wyjaśniła... okazuje się że mogę wystawić fakturę na domenę ale mogę zrobić to tylko raz (jako rozpoczęcie nowej kategorii działalności) a jeśli chciałbym sprzedać więcej niż 1 domenę i wystawiać faktury muszę rozszerzyć zakres DG a to koszt 50zł chyba na stałe

 

Pozdrawiam

 

Będę wiedział na ewentualną przyszłość.

No tak. "Nie da Ci matka nie da Ci żona tego, co może dać Ci księgowa" :).

Edited by yarowa

Share this post


Link to post
Share on other sites
Będę wiedział na ewentualną przyszłość.

No tak. "Nie da Ci matka nie da Ci żona tego, co może dać Ci księgowa" :P.

 

Chyba bardziej:

"Nie da Ci żona nie da teściowa tego, co może dać Ci księgowa" :)

 

A tak na marginesie:

Kogo to obchodzi na co masz zameldowana dzialalnosc, jak placisz normalnie podatek?

Albo inaczej zapytawszy: Co sie stanie, czy zaplacisz wiekszy podatek, jak masz zameldowana dzialalnosc na cos innego niz sprzedaz domen?

Edited by Alexis

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mój księgowy mnie już dawno temu nauczył, żeby w DG czy spółce zawsze podawać jak najwięcej możliwych kategorii usługowych / produktowych. Po pierwsze jak zaczniesz coś nowego robić, to nie będziesz musiał robić zmian, które kosztują. A po drugie oszczędzisz czas. Wiele kategorii jak na tyle ogólnych, że można naprawdę objąć cały wachlarz usług.

 

DD

Share this post


Link to post
Share on other sites

do pana up-up

nie mam pojęcia przekazuje tylko to co mi przekazano i tak zrobię

Edited by creator

Share this post


Link to post
Share on other sites
Chyba bardziej:

"Nie da Ci żona nie da teściowa tego, co może dać Ci księgowa" :)

 

[...]

 

No tak właśnie miało być :P

Share this post


Link to post
Share on other sites
Mój księgowy mnie już dawno temu nauczył, żeby w DG czy spółce zawsze podawać jak najwięcej możliwych kategorii usługowych / produktowych. Po pierwsze jak zaczniesz coś nowego robić, to nie będziesz musiał robić zmian, które kosztują. A po drugie oszczędzisz czas. Wiele kategorii jak na tyle ogólnych, że można naprawdę objąć cały wachlarz usług.

 

DD

Jakie kody PKD załatwiają handel domenami??

Wpisanie kodów jest teraz bezpłatne i załatwiamy to w "okienku" w swoim urzędzie gminy, a więc nic to nie kosztuje za wyjątkiem czasu.

Share this post


Link to post
Share on other sites
A tak na marginesie:

Kogo to obchodzi na co masz zameldowana dzialalnosc, jak placisz normalnie podatek?

Albo inaczej zapytawszy: Co sie stanie, czy zaplacisz wiekszy podatek, jak masz zameldowana dzialalnosc na cos innego niz sprzedaz domen?

Logicznie rzecz biorąc należałoby Tobie przyznać rację bo PKD powinno służyć głównie do celów statystycznych.

Dane odnoszące się do rodzajów prowadzonej działalności są gospodarce przydatne.

Ale można je zebrać przy okazji dokonywania operacji księgowych lub rocznych sprawozdań statystycznych ( które i tak są niedopracowane choć wreszcie zbierane elektronicznie).

 

Na specjalne działy gospodarcze i tak są wymagane koncesje.

Poza tym większość przedsiębiorstw nie jest wyspecjalizowana w ramach jednego PKD.

 

Nie czytałem orzecznictwa w tym zakresie ale z tego co wiem za brak aktualnego PKD w KRS można zostać ukaranym grzywną.

Również organy skarbowe mogą zakwestionować zarówno przychody jak i koszty niezwiązane z zadeklarowanym przedmiotem prowadzonej działalności a to już grozi poważnymi konsekwencjami.

 

"Kod PKD nie powinien decydować o sposobie rozliczenia" - odpowiedni, ubiegłoroczny artykuł z rp.pl

Dostęp do artykułu w wersji płatnej.

 

Od 01 stycznia 2008 roku wprowadzono aktualizację klasyfikacji PKD.

W przypadku np. sp. z o.o. kosztem obowiązkowej, notarialnej zmiany danych obciążono (oczywiście) przedsiębiorców.

Przecież to 'ich wina' ( , że prowadzą taką działalność ) a poza tym to "tylko" niecały tysiąc złotych ...

 

---

 

Nawiązując jednak do pytania głównego należy chyba jednak kierować się zdrowym rozsądkiem.

Jeżeli sprzedaje się jedną domenę, to trudno uznać to za działalność prowadzona w sposób zorganizowany i ciągły.

Równie dobrze można sprzedać raz na ileś lat używany samochód, drukarkę czy meble i ciężko będzie udowodnić urzędowi, że przedsiębiorstwo żyje z wymiany sprzętu :)

Share this post


Link to post
Share on other sites
Mój księgowy mnie już dawno temu nauczył, żeby w DG czy spółce zawsze podawać jak najwięcej możliwych kategorii usługowych / produktowych. Po pierwsze jak zaczniesz coś nowego robić, to nie będziesz musiał robić zmian, które kosztują. A po drugie oszczędzisz czas. Wiele kategorii jak na tyle ogólnych, że można naprawdę objąć cały wachlarz usług.

 

DD

Ma to też swoje minusy, jeżeli się zostanie "szczęśliwym" wylosowanym przez GUS do wypełniania przeróżnych ankiet.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×