Jump to content
Sign in to follow this  
tygrysek

Budowa polskich domen z wykorzystaniem zachodnich wzorców ;) (temat całkowicie poważny)

Recommended Posts

Witam

Chciałbym poznać wasze zdanie ad. wykorzystania i budowania "nazw własnych" z wykorzystaniem (w treści) także końcówki (domeny).

Trochę zawile to zabrzmiało niestety nie wiem jak w inny sposób to przekazać ale mam nadzieje, że przykłady rozwieją wszelkie wątpliwości.

Więc parę przykładów:

touri.st

america.no

oran.ge

travelgui.de

bianco.co.uk (kolor biały po włosku)

gran.it (francuski i niemiecki)

platini.um

mag.net (magnes)

travelwith.us

justdo.it

looking.to

travel.to

 

Wiec teraz jeszcze raz pytanie czy istnieje sens budowy polskich domen na takiej samej zasadzie, jak w hierarchii wartości ustawilibyście takie domeny tzn. moim zdaniem zbudowanie serwisu o pracy pod adresem PRA.CA wydaje mi się bardziej atrakcyjne niż wykorzystanie praca.net, praca.org, praca.com.pl itd..

 

Jak uważacie polski rynek gotowy jest na coś takiego czy jest to póki co bardziej inwestycja w przyszłość, cóż może budowa marki pod kanadyjska domena nie jest złym pomysłem ale wykorzystanie w tym celu domeny Togo nie będzie utożsamiane z tzw. firma "krzak" i niekoniecznie poważnie odbierane przez kontrahentów itd..

 

Wiadomo inną sprawa jest kwestia techniczna związana z restrykcjami związanymi z rejestracja z bardziej egzotycznych krajach , czasami brakiem regulaminu w języku angielskim itd.. ale to już w tej chwili mniej istotna sprawa najpeirw chciałbym poznać waszą opinię w tym pierwszym temacie>

 

Pozdrawiam

Share this post


Link to post
Share on other sites

bez sensu wg mnie, to już lepiej wziąźć inną końcówkę niż takie kombinowanie, które i tak pewnie mało kto zapamięta i wpisze praca.pl albo pra.ca.pl zamaisat pra.ca

Share this post


Link to post
Share on other sites

A mnie się takie rozwiązania podobają. Chociażby taki del.icio.us albo z polskiego podwórka - mieszkaniowy.as, krak.us (domena prywatna) czy też (również prywatna, starego znajomego, z którym niestety od dłuższego czasu nie mam kontaktu ;)) lukasz.in (gość często zmieniał miejsce pobytu, łukasz.w/brukseli [lukasz.in/brussels] wygląda IMHO przyzwoicie). Są też serwisy typu robi.to (war.to, tylko.to) - tu akurat sama nazwa jakoś średnio mi podchodzi, ale kierunek całkiem fajny. W domenie je.st jedna z polskich firm hostingowych skonfigurowała nawet DNSy ;)

 

Tylko - no właśnie - większość polskich serwisów, o których mowa, to rozwiązania prywatne. Jak pisał lisz - nawet, jeśli reklamujesz pra.ca, większość ludzi wpisze praca.pl albo pra.ca.pl ;) Co do budowy marki - jak pisałem już kilka razy - tę chyba lepiej budować wokół keywordu związanego z tematyką serwisu (vide: lepsza do tego celu umlaut.pl niż niemiec.ki ;)). U nas wciąż nazwy typu dome.na to rozwiązania dla geeków takich jak my.

Share this post


Link to post
Share on other sites

@liszu55

Niekoniecznie bym się zgodził, bo wykorzystanie net.pl, biz.pl, org.pl itd.. jest dla mnie nie trafionym rozwiązaniem już wole coś "składanego". Już nie będę się zagłębiał w wartości poszczególnych końcówek bo dla mnie są tyle samo warte co .eu.com, uk.com, uk.net, gb.com itd.. póki co nie prezentują dla mnie żadnej wartości bez względu na moc keywordu, ale oczywiście nie trzeba się z moja opinia godzić.

 

Ja swoją drogą widzę zastosowanie takich rozwiązań w branżach gdzie oczekuje się kreatywnego myślenia tzn. agencji reklamowe, studia graficzne, firmy eventowe itd.. może w mniejszym zakresie inne branże.

Z drugiej strony firmy podchodzą coraz bardziej odważnie do odbioru marki, i wydaje mi się ze właściciel domeny oran.ge z pewnością nie straci na tej domenie tym bardziej że nie widzę powodu i możliwości na jej odebranie, ale jak rozwinie sie sytuacja zobaczymy jako zastosowanie takiego rozwiązania przez podmioty prawne podam firmy bodaj norweskie, które wykorzystują końcówki przepisane na American Samoa (.as) (jak tylko znajdę chwilkę dorzucę przykłady )

 

Mamy wykorzystanie tworzenia jednolitych nazw w języku angielskim, niemiecki, włoskim, hiszpańskim itd... (co do intensywności wykorzystania nie będę sie wypowiadał) ale wydaje mi się że nadejdzie moment, iż będzie on wykorzystywany także przez Polaków, póki co nie mamy jeszcze tak wyssanego rynku(za wyjątkami niektórych słów kluczowych) więc może to jest tendencja odsunięta w czasie ale wydaje mi się, że wcześniej czy później nastąpi pytanie tylko kiedy..?

To jest oczywiście moja opinia.

 

P.s. Pra.ca nie jest moja własnością wykorzystałem to jako najprostszy przykład

 

życzę smacznego:))

Share this post


Link to post
Share on other sites

takie fikołki literowe to nie jest kwestia tego czy się komuś taka domena podoba czy nie. To czysta psychotechnika marketingowa i odpowiednia reakcja ludzkiego mózgu i wzroku na taką czy inną budowę. Upowrzechnienie nazwy zbudowanej na takim dziwolongu wymagałoby niesamowitej kampanii reklamowej i "bombardowaniu" potencjalnego odbiorcy graficznym obrazem z reklamowaną domeną. Byćmoże wtedy jakiśprocent responentów zapamiętałby domenę w takiej formie....ale mom skronym zdaniem takie domeny to przepis na szukanie sobie extra kłopotów i strata czasu.

 

Dla tych co podpierają się przykładami typu del.icio.us proponuje przyglądnąć się bliżej ile naprawdę osób wie bez podpowiedzi jak się tekst tej domeny "łamie", ile jest traffic'u z tzw. palca, ile jest typos. Gdyby nie ikony i linki to ta domena nie miała by prawa bytu.

 

IMHO takie domeny to dalekie peryferia internetu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja też byłbym jak najdalej od tego typu domen. Może na początku komuś wydawać się to cool itp., ale zobaczcie, że Yahoo kupiło/odzyskało delicious.com. Napewno masa ludzi wpisywała ten adres zamiast właściwego. Kiedyś chcąc zacząć korzystać z Delicious i pamiętając dziwną domenę wpisałem kilka wariacji i zawsze trafiałem na parking. Czy warto tak tracić ruch i wkurzać ludzi?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Takie domeny - wg mnie - są ciekawe tylko na pierwszy rzut oka ale w praktyce są fatalne.

 

Postaram się to ująć bardziej obrazowo ;)

 

Spotykasz w pubie ładnie wyglądające dziewczyny.

Jesteś już porządnie wstawiony, przynajmniej po kilku drinkach.

One się do ciebie kusząco uśmiechają.

Wydaje ci się, że życie wreszcie dało ci pełną wygraną !

Stawiasz im to co chcą, pijesz na całego, kupujesz prezenty, zapraszasz je do dyskoteki, później do hotelu ...

Budzisz się rano, powoli trzeźwiejesz, nic nie pamiętasz ale chwalisz się znajomym twoimi 'zdobyczami'.

Okazuje się, że je znają !

Co prawda na szczęście mają powyżej 15 lat i nie pójdziesz siedzieć ale tylko po alkoholu wyglądają atrakcyjnie.

Poza tym prawdopodobnie roznoszą choroby weneryczne ( oby nie aids ) i nie zależy im na tobie lecz wyłącznie na twojej kasie !

Nadal czuejsz, że warto w nie inwestować ... ? ;)

Jeśli tak to lepiej szybko wytrzeźwiej ;)

 

Pozdrawiam

Share this post


Link to post
Share on other sites

hmmm... macie sporo racji każda róża ma kolce.. choć porównanie do kwiatka jest niezbyt udane więc poprzestańmy na ujęciu zaprezentowanym przez Kangura, bo jest trafne i przemawiające:)

 

A w kwestii inwestycji w domeny w domeny państw, które nie maja mieszkańców albo też ich rozwój wiele odbiega od znanych nam standardów to jednak zdecydowanie chybiona decyzja.

 

Cóż pozostaje mi podziękować przedstawienie swoich zdań, czasem "plusy" przysłaniają wady niektórych rozwiązań, jeszcze raz dziękuje. (więc już w sumie "wytrzeźwiałem" tylko nie wiadomo na jak długo ;) )

 

A zupełnie odchodząc od głównego tematu zastanowiłem się czy na gruncie polskiej domeny da się zbudować takiego "fikołka" i wstępnie doszedłem do wniosku ze nie ma chyba w języku angielskim, jak i polskim słów zakończonych na -pl, chyba że jestem na tyle zmęczony żeby cokolwiek wymyślić.

 

Pozdrawiam i dziękuje

Tomek

Share this post


Link to post
Share on other sites
poprzestańmy na ujęciu zaprezentowanym przez Kangura, bo jest trafne i przemawiające:)

 

Cieszę się bo czulem, że do ciebie przemówi to co tygryski lubią najbardziej ;)

 

A zupełnie odchodząc od głównego tematu zastanowiłem się czy na gruncie polskiej domeny da się zbudować takiego "fikołka" i wstępnie doszedłem do wniosku ze nie ma chyba w języku angielskim, jak i polskim słów zakończonych na -pl, chyba że jestem na tyle zmęczony żeby cokolwiek wymyślić.

 

Nie chcę ograniczać twojej kreatywności ale lepiej za dużo nie kombinuj bo od niektórych prób można czasami zlapac try.pl'a ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites
bez sensu wg mnie, to już lepiej wziąźć inną końcówkę niż takie kombinowanie, które i tak pewnie mało kto zapamięta i wpisze praca.pl albo pra.ca.pl zamaisat pra.ca

 

osobiscie lubie takie kombinacje, ale wartosci rynkowej to to nie ma zadnej, a tak trzeba myslec (nie mozna przeciez klientowi tlumacyzc, ze ta kropka to musi byc w tym a tym miejscu)...takie kombinacje sa dobre dla artystow i ich happeningow i instalacji artystycznych a nie powaznych biznesmenow... jak ktos zobaczy PRA.CA, to i tak w google wpisze PRACA...wartosc to ma jedynie kolekcjonerska... nie wiem jak idzie gosciom od BIZN.ES, moze zapytaj ich ;)

 

PS jesli chcesz taka domene sprzedac, to musisz myslec tak jak klient, a wez na przyklad zrob wsrod twoich potencjalnych klientow ankiete ze znajomosci domen i koncowek, to sie zaoze, ze sie srogo przejedziesz i zawiedziesz, w koncu chcesz te wymyslne domeny nie na swoje projekty, prawda? a nawet jesli tak, to znajomosc domen w spoleczenstwie jest mizerna po prostu i tyle.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Witam

Chciałbym poznać wasze zdanie ad. wykorzystania i budowania "nazw własnych" z wykorzystaniem (w treści) także końcówki (domeny).

Trochę zawile to zabrzmiało niestety nie wiem jak w inny sposób to przekazać ale mam nadzieje, że przykłady rozwieją wszelkie wątpliwości.

Więc parę przykładów:

touri.st

america.no

oran.ge

travelgui.de

bianco.co.uk (kolor biały po włosku)

gran.it (francuski i niemiecki)

platini.um

mag.net (magnes)

travelwith.us

justdo.it

looking.to

travel.to

 

Wiec teraz jeszcze raz pytanie czy istnieje sens budowy polskich domen na takiej samej zasadzie, jak w hierarchii wartości ustawilibyście takie domeny tzn. moim zdaniem zbudowanie serwisu o pracy pod adresem PRA.CA wydaje mi się bardziej atrakcyjne niż wykorzystanie praca.net, praca.org, praca.com.pl itd..

 

Jak uważacie polski rynek gotowy jest na coś takiego czy jest to póki co bardziej inwestycja w przyszłość, cóż może budowa marki pod kanadyjska domena nie jest złym pomysłem ale wykorzystanie w tym celu domeny Togo nie będzie utożsamiane z tzw. firma "krzak" i niekoniecznie poważnie odbierane przez kontrahentów itd..

 

Wiadomo inną sprawa jest kwestia techniczna związana z restrykcjami związanymi z rejestracja z bardziej egzotycznych krajach , czasami brakiem regulaminu w języku angielskim itd.. ale to już w tej chwili mniej istotna sprawa najpeirw chciałbym poznać waszą opinię w tym pierwszym temacie>

 

Pozdrawiam

 

ci co mowia ze nie ma w tym sensu , oczywiscie maja racje

ci co widza w tym sens, tez maja racje

 

jedno zastosowanie domen .st jest skrot do slowa STREET np. jest Wallstreet.com moze byc tez Wall.St

podobnie, .pl moze byc uzyte do skrotu PLACE np. jest Park Place a moze byc Park.pl

do czego jeszcze mozna uzyc skrutu pl?

 

co wolelibyscie wpisac na swoich mobile devices, ParkPlace.com czy park.pl ?

 

z punktu widzenia inwestycji, mysle ze takie domeny naleza raczej do kategori "wysokiego ryzyka" spekulacji

 

faktycznie do takich hacks wiekszosc uzytkownikow nie jest zapoznanych, jest to cos nowego,

niezapominajmy jednak ze ludzie szybko sie ucza nowych rzeczy, szybciej niz nam sie zdaje, tym bardziej jezeli ulatwi to im zycie,

a krotkie , latwe do zapamietania domeny, zwiazane z tematem, chyba sa takimi......

Share this post


Link to post
Share on other sites
ci co mowia ze nie ma w tym sensu , oczywiscie maja racje

ci co widza w tym sens, tez maja racje

 

dokladnie...a jeszcze dokladniej to sa zabawy dla koneserow i ciezko marketingowo sie przebic z taka nazwa...np. billboardy: potencjalny klient ma tylko ulamek sekundy na spojrzenie na billboard, zobaczenie domeny, a gdzie jeszcze w tym rozroznienie tej malej kropeczki.

 

PS Blo.gs nalezy do Yahoo! w Alexa.com nie jest nawet az zle.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Moim zdaniem niestety pomysł bardzo "słaby". Już chyba lepiej wziąć jakąś obcy TLD i kupić domenę typu: praca.in

 

--

Daniel Dryzek

http://active24.pl - .pl za 9.90 PLN! Bez opłat za AuthInfo, hurtowa rejestracja domen.

http://domenytanio.pl - domeny .pl tylko 9.00 PLN, przedłużenie ważności tylko 79 PLN

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

  • Najnowsze posty na forum

    • foldery.pl profes.pl crx.pl szkatulka.pl   Zapraszam na aukcje domen od 69 PLN bez ceny minimalnej:   foldery.pl   https://ddregistrar.pl/aukcje/10347/   Domena została świeżo przechwycona w serwisie ddregistrar.pl.   Każdy kto złoży ofertę w aukcji w ciągu pierwszych 24 godzin trwania licytacji (do 2024-05-12 14:00:25) otrzyma 25% rabat na cenę końcową, jeśli wygra licytację. Kwota, po rabacie, nie może być niższa od ceny początkowej,  która dla tej domeny wynosi 89 PLN netto. Klienci, którzy zlecili przechwycenie domeny, mają zagwarantowany rabat 50%.   Data zakończenia aukcji: 2024-05-21 godz. 19:00   profes.pl   https://ddregistrar.pl/aukcje/10348/   Domena została świeżo przechwycona w serwisie ddregistrar.pl.   Każdy kto złoży ofertę w aukcji w ciągu pierwszych 24 godzin trwania licytacji (do 2024-05-12 14:00:25) otrzyma 25% rabat na cenę końcową, jeśli wygra licytację. Kwota, po rabacie, nie może być niższa od ceny początkowej,  która dla tej domeny wynosi 89 PLN netto. Klienci, którzy zlecili przechwycenie domeny, mają zagwarantowany rabat 50%.   Data zakończenia aukcji: 2024-05-21 godz. 19:00   crx.pl   https://ddregistrar.pl/aukcje/10349/   Domena została świeżo przechwycona w serwisie ddregistrar.pl.   Każdy kto złoży ofertę w aukcji w ciągu pierwszych 24 godzin trwania licytacji (do 2024-05-12 14:05:33) otrzyma 25% rabat na cenę końcową, jeśli wygra licytację. Kwota, po rabacie, nie może być niższa od ceny początkowej,  która dla tej domeny wynosi 69 PLN netto. Klienci, którzy zlecili przechwycenie domeny, mają zagwarantowany rabat 50%.   Data zakończenia aukcji: 2024-05-21 godz. 19:00   szkatulka.pl   https://ddregistrar.pl/aukcje/10350/   Domena została świeżo przechwycona w serwisie ddregistrar.pl.   Każdy kto złoży ofertę w aukcji w ciągu pierwszych 24 godzin trwania licytacji (do 2024-05-12 18:15:44) otrzyma 25% rabat na cenę końcową, jeśli wygra licytację. Kwota, po rabacie, nie może być niższa od ceny początkowej,  która dla tej domeny wynosi 69 PLN netto. Klienci, którzy zlecili przechwycenie domeny, mają zagwarantowany rabat 50%.   Data zakończenia aukcji: 2024-05-21 godz. 19:05   DD
    • motogotowka.pl   Sprzedam domene
    • podgrzewane.pl odrestaurowany.pl   jak oceniacie domeny? Będzie coś z tego?
    • Estibot.com wycenił vplay.pl na 3000$, a Wy jak wyceniacie vplay.pl ?
    • Stajnia.eu   https://www.aftermarket.pl/domena/stajnia.eu/?utm_source=market_redirect&_track=12a366f67063e7f9c52492542ac5b2cd
    • Dziś koniec aukcji na domenę.
    • Defloracja.pl   Aukcja BCM
  • Oferty sprzedaży użytkowników

  • Member Statistics

    • Total Members
      19,182
    • Most Online
      902

    Newest Member
    garfieldfilm
    Joined
×