Jump to content
mag

Domeny to kiepski biznes - temat do dyskusji ;)

Recommended Posts

Nie wydaje Wam sie, ze przy ponad 1000 zarejestrowanych uzytkownikow = kilkudziesieciu tysiacach domen posiadanych przez uzytkownikow forum maly jest odsetek sprzedanych domen - okolo 120 postow w Sprzedane. Biorac pod uwage sensowne ceny czyli powyzej 500 zl, liczba ta spada do poziomu 50. Pewno jest troche sprzedazy, ktore nie byly ogloszone w dziale, ale wychodzi z tego, ze sprzedane domeny to pojedynczy procent lub promil calego zbioru posiadanych przez uzytkownikow domen. Czy to swiadczy o tym, ze towar jest w ogole nie chodliwy i malo ktora firma zwraca na to uwage? Niby rynek taki obiecujacy i przynoszacy kokosy a jednak ta dysproporcja cos chyba mowi. Nie ma co opowiadac tutaj o n czy orange, bo to podobny procent szansy jak szostka w totka.

 

Juz byl kiedys podobny temat ale moze ujawnia sie te osoby, ktore zyja (czyli maja chociaz srednia krajowa) jedynie z zabawy z domenami. Nie licza sie tutaj do konca osoby, ktore maja agencje reklamowa, tworza serwisy, rejestruja strony WWW, wynajmuja serwery i przy okazji sprzedaja w ten sposob domeny, bo to troche rozbudowana dzialalnosc.

 

Ciekawy jestem czy na ponad tysiac uzytkownikow, zglosi sie chociazby 5 takich osob, dla ktorych zastapilo to w pelni prace.

 

Czasami wydaje mi sie, ze ten caly biznes nakrecany jest przez firmy, ktorych dzialalnosc opiera sie na rejestracji domen.

 

W drugim poscie, zeby nie zamydlac dyskusji wrzucilem sonde srednich miesiecznych zarobkow w 2007 roku, ze sprzedazy/wynajmu/parkingu domen - licze na szczerosc uzytkownikow.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja tylko króciutko i może do końca nie na temat.

 

Nie wydaje Wam sie, ze przy ponad 1000 zarejestrowanych uzytkownikow = kilkudziesieciu tysiacach domen posiadanych przez uzytkownikow forum maly jest odsetek sprzedanych domen - okolo 120 postow w Sprzedane. Biorac pod uwage sensowne ceny czyli powyzej 500 zl, liczba ta spada do poziomu 50. Pewno jest troche sprzedazy, ktore nie byly ogloszone w dziale, ale wychodzi z tego, ze sprzedane domeny to pojedynczy procent lub promil calego zbioru posiadanych przez uzytkownikow domen. [...]

Lepiej było by nie brać pod uwagę postów w dziale Sprzedane, bo oczywiste jest, że wiele osób w ogóle nie widzi celu ogłoszenia tam sprzedaży.

Myślę, że mniej niż 1 procent domen jest tam ogłaszanych.

 

To takie maleńkie sprostowanie,

ale muszę przyznać, że jak mi się uda coś sprzedać (1-wszy raz) to się pochwalę :blink:

 

Poza tym, na tym to właśnie polega, że trzeba na czymś stracić, żeby coś zyskać. Nawet jeśli sprzedasz 1 domenę na tysiąc, i tak może się to opłacić.

Nikt nie sprzedaje wszystkich swoich domen, za grosze, aby je "sprzedać". Czasem lepiej, żeby poleżały i poczekały na "dobrego" kupca.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Czasami wydaje mi sie, ze ten caly biznes nakrecany jest przez firmy, ktorych dzialalnosc opiera sie na rejestracji domen.

 

 

Całkowicie się z Tobą zgadzam .

Jedynymi beneficjentami portfolii typu magiadomen.pl , są i w przyszłości pozostaną rejestratorzy domen .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Och jaka kasliwa uwaga :blink: Tak wyglada 80% porfolii osob, ktore zaczely sie bawic w to hobby po 2005 roku - chyba ze kupowaly domeny z drugiej reki. Nie ma przeciez wolnych domen typu ksiazki.pl, filmy.pl, muzyka.pl, mp3.pl, dwuliterowek itp.

 

Zapraszam dalej do dyskusji (szkoda, ze nie wypowiedza sie tutaj setki osob, ktore kiedys bawily sie w to hobby i juz zrezygnowaly. Czy wiadomo ile osob z 1300 uzytkownikow aktualnie korzysta z formu (strzelam, ze okolo 200-350)?

 

Zapraszam do wypelnienia ankiety

Share this post


Link to post
Share on other sites
Lepiej było by nie brać pod uwagę postów w dziale Sprzedane, bo oczywiste jest, że wiele osób w ogóle nie widzi celu ogłoszenia tam sprzedaży.

Myślę, że mniej niż 1 procent domen jest tam ogłaszanych.

 

 

dokładanie. sprzedałem sporo domen w tym roku, ale nie przypominam sobie abym wpisał coś w dziale "sprzedane"

Share this post


Link to post
Share on other sites
dokładanie. sprzedałem sporo domen w tym roku, ale nie przypominam sobie abym wpisał coś w dziale "sprzedane"

 

A mozna wiedziec, dla czego nie wpisujesz tam swoich sprzedazy? Jestes aktywnym uczestnikiem forum przeciez - a to popularny dzial na forum.

Share this post


Link to post
Share on other sites
A mozna wiedziec, dla czego nie wpisujesz tam swoich sprzedazy? Jestes aktywnym uczestnikiem forum przeciez - a to popularny dzial na forum.

 

to proste, wpisywanie bez cen mija się z celem tamtego działu, a podawanie cen to tajemnica handlowa dla wielu kupujących. A ja cenie sobie dyskrecje, wedle rosyjskiej maksymy:

 

Tiszej jediesz, dalsze budiesz

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ale czy poziom sprzedazy tych domen pozwolilby Ci sie utrzymac tylko z tego (powiedzmy 3000 zl na reke miesiecznie)?

Share this post


Link to post
Share on other sites
A mozna wiedziec, dla czego nie wpisujesz tam swoich sprzedazy? Jestes aktywnym uczestnikiem forum przeciez - a to popularny dzial na forum.

 

 

Ja mógłbym również napisac w tym dziale , że np. przed trzema tygodniami sprzedałem tirol*pl za 7.000,00 € .

Ale jakie to ma znaczenie . Wszyscy wiedzą , że domeny , to tak czy siak kiepski biznes i takim już na zawsze pozostanie :blink:

Share this post


Link to post
Share on other sites
Ja mógłbym również napisac w tym dziale , że np. przed trzema tygodniami sprzedałem tirol*pl za 7.000,00 € .

Ale jakie to ma znaczenie . Wszyscy wiedzą , że domeny , to tak czy siak kiepski biznes i takim już na zawsze pozostanie :blink:

 

3 takie sprzedaze w roku to bylaby rzeczywiscie srednia krajowa - jedna taka sprzedaz to nie jest jeszcze pensja minimalna. Czy utrzymujesz sie tylko z tego czy traktujesz to jako hobby? Wypelniles ankiete moze?

Share this post


Link to post
Share on other sites
co ja sobie za to kupię ??? waciki ?? :blink:

 

No proszę !

Kilka miesięcy po tym jak platfusy doszły do władzy , pudełko wacików kosztuje 3.000,00 PLN ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites
Ciekawy jestem czy na ponad tysiac uzytkownikow, zglosi sie chociazby 5 takich osob, dla ktorych zastapilo to w pelni prace.

Od niedawna prowadze dzialalnosc, aby to wszystko ogarnac wszystkie poza jednym PKD dotycza domen. Nigdzie indziej nie pracuje (na razie). Wiec jestem juz 1 - jeszcze 4 osoby.

3k do reki to z samego parkingu ma nie jeden na forum :blink:

 

Wszystko zalezy od tego czy domeny kupujemy z glową. Jezeli bez to wiadomo, ze sie nam nie uda.

 

Sprzedaje kilka domen w roku i ani razu nie dalem do dzialu sprzedane - kupujacy nie chcą.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja też znam kilka osób które utrzymują się tylko z parkingu bądź sprzedaży domen więc coś w tym jest :blink:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mi osobiscie (jako inwestorowi) na chwile obecna dombiznes przynosi tylko straty. Nie rejestruje literowek, typosow i innych podobnych smieci, w zwiazku z czym zyski z parkingu sa niewielkie. W gruncie rzeczy co roku dokladam do przedluzen (bo nie kazda domena zarobi na siebie na parkingu), nie wspominajac juz o rejestracji nowych domen, czy kupnie z drugiej reki... To zabawa raczej dla inwestorow, ktorych stac co roku dolozyc kilkadziesiat tysiecy zlotych czekajac na zwrot inwestycji.

Share this post


Link to post
Share on other sites
3k do reki to z samego parkingu ma nie jeden na forum :blink:

 

No wlasnie ciekawy jestem ilu - wg ankiety to na razie 3 osoby. Z drugiej strony ile z tych osob to osoby nowe (1-2 rok) a ile to osoby, ktore rejestrowaly najlepsze literowki z portali na poczatku tego biznesu.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Mi osobiscie (jako inwestorowi) na chwile obecna dombiznes przynosi tylko straty. Nie rejestruje literowek, typosow i innych podobnych smieci, w zwiazku z czym zyski z parkingu sa niewielkie. W gruncie rzeczy co roku dokladam do przedluzen (bo nie kazda domena zarobi na siebie na parkingu), nie wspominajac juz o rejestracji nowych domen, czy kupnie z drugiej reki... To zabawa raczej dla inwestorow, ktorych stac co roku dolozyc kilkadziesiat tysiecy zlotych czekajac na zwrot inwestycji.

 

Wnioskujesz że trzeba mieć literówki aby zarabiać rozsądne pieniądze z parkingu? Swoją drogą to kiepski z ciebie inwestor skoro ten interes przynosi tylko straty, może czas zmienić branżę?

Share this post


Link to post
Share on other sites
Wnioskujesz że trzeba mieć literówki aby zarabiać rozsądne pieniądze z parkingu? Swoją drogą to kiepski z ciebie inwestor skoro ten interes przynosi tylko straty, może czas zmienić branżę?

Po prostu wiele domen generycznych nie ma wystarczajacego ruchu zeby zarobic na siebie. Zmiany branzy poki co nie biore pod uwage, domeny traktuje bardziej jako hobby i siedze w nim juz od kilku ladnych lat ;) Dawniej bylem handlarzem i zarabialem stosunkowo niezle pieniadze, dzisiaj jestem inwestorem i traktuje te inwestycje dlugoterminowo. W moim przypadku i z moimi domenami ciezko o zysk, szczegolnie, ze co roku na domeny wydaje naprawde spore kwoty :blink:

Share this post


Link to post
Share on other sites
Czasami wydaje mi sie, ze ten caly biznes nakrecany jest przez firmy, ktorych dzialalnosc opiera sie na rejestracji domen.

 

To akurat jest oczywista oczywistość i już była parę razy poruszana na forum, szczególnie przy okazji „sprzedaży” nic nie wartych domen za kilkadziesiąt tysięcy złotych na allegro (co oczywiście owocowało wysypem jeszcze mniej wartych domen tamże) oraz przy okazji kolejnych wynurzeń marketingowców domeny.pl w sprawie „ile milionów jest warta euro2012-polskaiukraina.biz.pl”.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Utrzymać się tylko z tego napewno jest ciężko (sam nie próbowałem :blink: ). Ja traktuję domeny jako inwestycje na przyszłość. Wiadomo, będzie ich coraz mniej a rynek się ciągle rozwija. Wymyśla się końcówki regionalne, kontynentalne i inne. To jednak też nie wystarczy. Za 10lat nawet najgłupsza dzisiaj domena może być sporo warta. Osobiście, rejestrując domenę, myślę w ten sposób, żeby rejestrować ją już na zawsze. Kombinując nad nazwą, kombinuję co bym na niej zrobił. W ten sposób nigdy nie stracę. W najgorszym razie, mogę zrobić jakiś serwis czy zwykły szablonik. Co to jest kilkadziesiąt złotych na domenę w porównaniu z kilkunastoma tysiącami za ziemię? Ziemia może zdrożeć jeszcze 2-3 krotnie a domena nawet 1000-krotnie. Mając załóżmy 100 domen ich odnowienie kosztuje 2-3tys rocznie. Z parkingu da się to wyciągnąć i można czekać na tego jednego kupca całe życie.

P.S. Poza tym lubię swoje domenki. Jak przeglądam je codziennie, analizuję statystyki to czuję się jak magnat objeżdżający swoje włości. To takie może małe zboczenie pseudozawodowe. ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites
Mając załóżmy 100 domen ich odnowienie kosztuje 2-3tys rocznie.

 

To chyba jak masz duzo comow, netow, regionalnych itp. bo jak plki to blizej 8 tys.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Mając załóżmy 100 domen ich odnowienie kosztuje 2-3tys rocznie.

Mowisz o domenach globalnych? W moim przypadku odnowienie 100 domen to kwota okolo 8 tys zł. Dodatkowo w skali roku moje portfolio powieksza sie o jakies 30-40%. Spora czesc domen zdobywam na rynku wtornym, ale placac nawet stosunkowo niskie kwoty za sztuke (powiedzmy do tysiaca zlotych) to przy zakupie juz 50szt koszty rosna bardzo szybko.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Od niedawna prowadze dzialalnosc, aby to wszystko ogarnac wszystkie poza jednym PKD dotycza domen. Nigdzie indziej nie pracuje (na razie). Wiec jestem juz 1 - jeszcze 4 osoby.

 

Apze - Czy moze powiedziec czy ze swojego biznesu masz wicej niz 3 tys na miesiac na reke (liczac wszystkie oplaty, zusy, przedluzenia domen, podatki itp)? Bo mozna np. jako student zalozyc dzialalnosc i bawic sie tym nie pracujac, ale wtedy i z 1000 zl miesiecznie przynosi radosc.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×