Jump to content
Sign in to follow this  
domenaweb

domena główna Idn czy nIdn?

Recommended Posts

Witam,

 

Tak jak w temacie. Mam komplet domen idn + nIdn. Moje pytanie, na jakiej postawić serwis

 

a którą domenę przekierować na drugą?

 

Prosiłbym o uzasadnienie

 

Dziękuje i pozdrawiam

Share this post


Link to post
Share on other sites

Niedawno była debata na ten temat tutaj :rolleyes:)

 

to zalezy troche od domeny czy nIDN nie tworzy wyrazu o innym znaczeniu

 

Ja mimo wszystko stawialbym na nIDN-ie

Share this post


Link to post
Share on other sites

Faktycznie, ale jeszcze niedawno tak nie było. Jak wpiszesz "usługi hostingowe" to tylko pół domeny uslugihostingowe.pl się pogrubia. Niemniej zgadzam się z tym co napisał Pshemec.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Faktycznie, ale jeszcze niedawno tak nie było. Jak wpiszesz "usługi hostingowe" to tylko pół domeny uslugihostingowe.pl się pogrubia. Niemniej zgadzam się z tym co napisał Pshemec.

Jestem innego zdania.

 

Jeśli postawi się serwis z IDN-em jako adres główny to użytkownicy przeglądając go widzą w przeglądarce nazwę domeny w formie: "xn--***********.pl", w przypadku chęci zapamiętania takiego adresu bądź słownego przekazania mogą wystąpić problemy.

 

Nie wiem jakie dalsze niekorzystne konsekwencje mogą z tego wyjść - z praktyki wiem, że często użytkownicy podają słownie adres i łatwiej jest z nIDN-em.

 

Ja bym zrobił na nIDN bo przeglądarka go nie zmieni w trakcie korzystania z serwisu a jak ktoś wpisze nazwę IDN to i tak go przerzuci domyślnie na nIDN.

 

Odchodzi problem kodowania adresu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

problemem jest również mail z ogonkami :D

nie wszystkie programy pocztowe go ogarniają.

 

Jednakże i tak bardziej jestem skłonny postawić serwis na IDN z przekierowaniem nIDN - notabene tak właśnie robię :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Temat przewijał się wiele razy. Lepiej postawić serwis na nIDN.

Jak pisali poprzednicy problemem mogą stać się maile z ogonkami, domeny w formie"xn--*.pl". Ponadto z własnych doświadczeń wiem, że ludzie, którzy na codzień nie spotykają się z tematyką domen internetowych nie zawsze wiedzą o istnieniu domen ze znakami diakrytycznymi.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Serwis na nIDN, przekierowanie na IDN, inne rozwiązanie jest głupotą.

 

rowniez tak uwazam

nIDN jako glowna domena

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tak jak myślałem ale wolałem sie upewnić :D

 

W takim razie serwis główny będzie na nIDN,

 

a IDN będzie przekierowywał na nIDN.

 

Logo, opisy oczywiście z IDN czyli poprawną wersja językową.

Share this post


Link to post
Share on other sites
W takim razie serwis główny będzie na nIDN,

a IDN będzie przekierowywał na nIDN.

Logo, opisy oczywiście z IDN czyli poprawną wersja językową.

nie inaczej

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jak najbardziej serwis na IDN wtedy nazwa integruje się wizualnie i technicznie (vide samochód.pl)

nIDN na przekierowanie na IDNa dla tych co się ewentualnie pomylą.

 

Posiadając obie wersje wybór innego rozwiązania jest IMO niepraktyczny / nielogiczny (tym bardziej gdy w logo tez używasz IDNa)

Edited by Alex

Share this post


Link to post
Share on other sites
Jak najbardziej serwis na IDN wtedy nazwa integruje się wizualnie i technicznie (vide samochód.pl)

nIDN na przekierowanie na IDNa dla tych co się ewentualnie pomylą.

 

Posiadając obie wersje wybór innego rozwiązania jest IMO niepraktyczny / nielogiczny (tym bardziej gdy w logo tez używasz IDNa)

 

No tak ale pozostaje problem z pocztą oraz z tego co wiem to w reklamach google IDN też się poprawnie nie wyświetla

Share this post


Link to post
Share on other sites
No tak ale pozostaje problem z pocztą oraz z tego co wiem to w reklamach google IDN też się poprawnie nie wyświetla

 

Co rozumiesz przez problem z pocztą?

Ustawiałem pocztę na IDN i nie miałem żadnych problemów.

Jeśli masz obiekcje co do typos (gubienia polskich liter) to mając obie wersje możesz sobie zrobić mail forwarding na dowolną wersję i po kłopocie.

 

Co do polskich reklam to wiele alfabetów jest już obsugiwanych w adwords wiec polski być może też.

Jeśli będziesz miał kłopot to skontaktuj się z ze swoim account managerem i on Ci to ustawi, (rozmawiałem kiedyś na ten temat z ludźmi z Google i jedynym warunkiem było to żeby serwis faktycznie był na IDNie a nie reklamował IDNa a przekierowywał na nonIDNa).

Edited by Alex

Share this post


Link to post
Share on other sites
Co rozumiesz przez problem z pocztą?

 

"Niestety nie wszystkie aplikacje są w stanie obsługiwać domeny IDN.

 

W celu umożliwienia tej obsługi, należy zainstalować najnowszą wersję oprogramowania, wyposażoną we wbudowaną obsługę domen IDN, bądź odpowiedni plug-in, poszerzający funkcjonalność programu.""

http://www.az.pl/domeny-z-polskimi-znakami...ena-polska.html

 

"Argumenty przeciwko:

 

zdecydowana większość przeglądarek internetowych nie posiada obecnie standardowo dostępnej obsługi znaków narodowych - głównie chodzi tu o Internet Explorera. Użytkownicy bez zainstalowanego rozszerzenia tzw. plug-ina, nie uzyskają dostępu do takich stron!

problemy z korzystaniem z poczty elektronicznej - wobec braku stosownego oprogramowania,

problemy z wpisaniem nazwy domenowej przez użytkownika nie posiadającego charakterystycznej klawiatury systemowej.

 

Warto także pamiętać, że w chwili obecnej nie wszystkie znaki narodowe i alfabety są jeszcze obsługiwane w powyższym systemie."

http://home.pl/dokumentacja/rejestracjadomeny/idn

 

narzędzia sieciowe (ping, traceroute, nslookup itd.) niezbyt radza sobie z IDNami

http://konfiguracja.c0.pl/IDN.html

 

http://blog.netart.pl/2010/08/02/dla-kogo-domena-idn/

 

 

wiecej w google: Poczta w domenie IDN

 

Oczywiscie jesli wszyscy by uzywali up-to-date klientow poczty to pewno problem by nie byl powszechny, ale wiele osob korzysta z Outlook Express, Lynx itp wiec nalezy zyczyc powodzenia w wysylaniu poczty na IDNy

Edited by vips

Share this post


Link to post
Share on other sites

Podsumuje to krótko...

 

jeśli masz stary soft to nie tylko będziesz miał problem z IDNami ale połową innych aplikacji.

 

Pozatym propagujesz bzdury.....

"Argumenty przeciwko:

 

zdecydowana większość przeglądarek internetowych nie posiada obecnie standardowo dostępnej obsługi znaków narodowych - głównie chodzi tu o Internet Explorera. Użytkownicy bez zainstalowanego rozszerzenia tzw. plug-ina, nie uzyskają dostępu do takich stron!

problemy z wpisaniem nazwy domenowej przez użytkownika nie posiadającego charakterystycznej klawiatury systemowej."

http://home.pl/dokumentacja/rejestracjadomeny/idn

 

Większość przęgladarek? poważnie? IE to ta większość? Poza tym otwórz łaskawie IE i wpisz np. samochód.pl (widzisz jakiś problem z obsługą znaków?)

Co do problemu z wpisywaniem przez użytkownika który nie posiada charakterystycznej klawiatury ....to co jest w tej klawiaturze takiego "charakterystycznego"?

Skoro polski użytkownik wpisuje polskie znaki na co dzień we wszystkich inny aspektach używania internetu to zakładam że posiada tą "charakterystyczną" klawiaturę <_<

 

 

Zamiast powielać takie "mądrości" polecam samemu najpierw sprawdzić a potem zabierać głos w dyskusji.

Edited by Alex

Share this post


Link to post
Share on other sites
"Argumenty przeciwko:

 

zdecydowana większość przeglądarek internetowych nie posiada obecnie standardowo dostępnej obsługi znaków narodowych - głównie chodzi tu o Internet Explorera. Użytkownicy bez zainstalowanego rozszerzenia tzw. plug-ina, nie uzyskają dostępu do takich stron!

problemy z korzystaniem z poczty elektronicznej - wobec braku stosownego oprogramowania,

problemy z wpisaniem nazwy domenowej przez użytkownika nie posiadającego charakterystycznej klawiatury systemowej.

 

Warto także pamiętać, że w chwili obecnej nie wszystkie znaki narodowe i alfabety są jeszcze obsługiwane w powyższym systemie."

http://home.pl/dokumentacja/rejestracjadomeny/idn

Ta dokumentacja na home.pl, która dotyczy IDNów, ma około 10 lat. Od czasu, kiedy była pisana, trochę się zmieniło, jeśli chodzi o obsługę IDNów w przeglądarkach.

 

http://ranking.pl/pl/rankings/web-browsers.html

 

DD

Share this post


Link to post
Share on other sites
Zamiast powielać takie "mądrości" polecam samemu najpierw sprawdzić a potem zabierać głos w dyskusji.

 

zadales pytanie jakie problemy moga miec z poczta uzytkownicy..

podalem pare linkow typu: home, az, nazwa i inne

 

wyrazie pisze, ze o ile przegladarki dobrze/lepiej sobie radza z IDNami o tyle z poczta i innymi uslugami moze byc problem

 

ps. uzylem "" chyba ze przegladarka Twoja Ci nie wyswietla to mogles miec problem z odczytaniem <_<

Share this post


Link to post
Share on other sites
Ta dokumentacja na home.pl, która dotyczy IDNów, ma około 10 lat. Od czasu, kiedy była pisana, trochę się zmieniło, jeśli chodzi o obsługę IDNów w przeglądarkach.

 

http://ranking.pl/pl/rankings/web-browsers.html

 

DD

 

Daniel to podeslij link klientow poczty, bo bez tego rankingu przegladarek wiemy, ze FF prowadzi

Mowa raczej byla o poczcie, albo innych uslugach ale fanom IDNow ciezko pokazac inna strone

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×