Jump to content
AMnews

Domena co.pl wkracza na rynek

Recommended Posts

(...)brak możliwości pozycjonowania tej domeny i dopóki się nie dogadacie z Googlem i NASKiem, (...) Po co mi strona: hydraulik.co.pl jeśli nie mogę jej pozycjonować na hasło: usługi hydrauliczne??

 

 

Możesz rozwinąć?

Share this post


Link to post
Share on other sites
Możesz rozwinąć?

 

Oczywiście tym bardziej, że Michał już zapytał wujka Googla ;)

 

http://www.google.com/support/forum/p/Webm...e2770&hl=en

 

i odpowiedź, jest moim zdaniem, jednoznaczna póki co:

 

 

If you've registered the domain co.pl, with the intention of selling subdomains in the form of domain.co.pl - then that will probably cause issues for your users.

 

Google will treat domain.co.pl as a subdomain of co.pl, which it is.

 

That won't change until co.pl becomes a recognised second level domain by the Polish domain authority/registry alongside art.pl, org.pl, edu.pl, net.pl and so on.

Share this post


Link to post
Share on other sites

...dlaczego zatem udostępniacie swoim klientom możliwość rejestracji domen z rozszerzeniem .home.pl? Czy uświadamiacie ich przed rejestracją, że takich domen nie można pozycjonować? ;)

Odpowiedź jest prosta, bardzo niewielki procent firm korzysta z pozycjonowania. Jest adwords i powstają konkurencyjne do google sieci reklamowe.

Małe lokalne firmy reklamują się same, dla nich ważniejszy jest łatwy do zapamiętania adres niż pozycjonowanie.

 

Pytanie do zawodowców SEO - czy nie da się pozycjonować w google strony na domenie .co.pl?

 

Przykład z google:

średnio-konkurencyjne słowo "imiona",

na pierwszej stronie google aż 5 serwisów na sub-domenach + jeden na domenie .tk a imiona.pl przekierowują internautów w kosmos, jak zresztą większość najlepszych generyków .pl :)

 

Jestem ciekawy opinii specjalistów od pozycjonowania.

Share this post


Link to post
Share on other sites
...dlaczego zatem udostępniacie swoim klientom możliwość rejestracji domen z rozszerzeniem .home.pl? Czy uświadamiacie ich przed rejestracją, że takich domen nie można pozycjonować?

 

Oferujemy także domeny subdomeny hot.pl czy post.pl i co z tego? Te subdomeny rozdajemy też za darmo do skrzynek pocztowych i nie próbujemy dorobić do nich ideologii że są to domeny konkurencyjne względem domeny .pl lub jako jej jedyna i słuszna alternatywa.

 

Nie udajemy rejestru i na naszej stronie wynikowej nie zobaczysz wyników z subdomenąmi .home.pl. hot.pl czy post.pl. Oferujemy domeny rejestru, a nie malowane pobożnym życzeniem wydmuszki ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites
Oferujemy także domeny subdomeny hot.pl czy post.pl i co z tego? Te subdomeny rozdajemy też za darmo do skrzynek pocztowych i nie próbujemy dorobić do nich ideologii że są to domeny konkurencyjne względem domeny .pl lub jako jej jedyna i słuszna alternatywa.

 

Nie udajemy rejestru i na naszej stronie wynikowej nie zobaczysz wyników z subdomenąmi .home.pl. hot.pl czy post.pl. Oferujemy domeny rejestru, a nie malowane pobożnym życzeniem wydmuszki :)

 

 

wiem, ale my lubimy być innowacyjni - sztuką jest nie rozdawać jak wszyscy a sprzedać "wydmuszki" ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites
sztuką jest .....sprzedać "wydmuszki"

 

no przynajmniej nazwałeś po imieniu precedens którym są domeny .co.pl ;) Gratuluje odwagi cywilnej Darku :)

Nam jednak taka strategia jest nie po drodze...

Share this post


Link to post
Share on other sites
That won't change until co.pl becomes a recognised second level domain by the Polish domain authority/registry alongside art.pl, org.pl, edu.pl, net.pl and so on.
To jest jedna opinia na forum.

 

Nie wiem, jak G działa w tym kierunku, ale wiem, że kiedyś zbanował całe .sejny.pl (i też inne regionalnych).

 

.co.pl można tak samo pozycjonować jak .az.pl, .home.pl i dużo innych.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Mam nadzieję, iż nie myślicie że Michau Enterprises LTD wyłożył ostatnie pieniądze na domenę .co.pl.

Każdy produkt wymaga promocji. 1/3 na produkt, 2/3 na promocję.

 

W kontekscie tego co piszesz nie bardzo rozumiem stronę / template za $39 i tak słabo przygotowany marketing ;)

 

 

Niemniej jednak tak jak w latach 90-tych kilka osób zainwestowało w domeny .pl tak i teraz pojawiła się szansa by nabyć ciekawe domeny. Oczywiście nie przewiduję by najlepsze domeny co.pl osiągnęły kiedyś takie kwoty na rynku wtórnym jak .pl ale zapewne dadzą godziwy procent zysku.

 

To zdanie to czysta propaganda. Po pierwsze sytuacja w której udostępnione zostało .pl była diametralnie inna (wybór dostepnych końcówek był ograniczony a teraz jest ich sporo), po drugie ta "szansa" tak na prawdę nie jest "szansą" tylko "opcją" jaką ma KK przy wyborze końcówki.

 

Kreowanie takiej atmosfery nieprawdopodobnej okazji na tle tych faktów IMO jest trochę niepoważne.

 

 

 

 

... czy nie da się pozycjonować w google strony na domenie .co.pl?

 

subdomeny da się pozycjonować, ale trzeba brać uwagę wszystkie konsekwencje jakie są zwiazane z pozycjonowaniem subdomen (bo tym własnie jest .co.pl w oczach Google)

Edited by Alex

Share this post


Link to post
Share on other sites
no przynajmniej nazwałeś po imieniu precedens którym są domeny .co.pl ;) Gratuluje odwagi cywilnej Darku :)

Nam jednak taka strategia jest nie po drodze...

 

Życie bez precedensów byłoby nudne i nie trzeba odwagi by pomalować wydmuszki robiąc z nich pisanki...tylko kury na to nie wpadły :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pomysł z konkursem na FB całkiem fajny ;)

 

Mam natomiast pytanie, nad którym naprawdę się zastanawiam. Jak powinno się wymawiać nazwadomeny.co.pl ? Po polsku "co peel" czy "ko peel" ? A jeśli ta druga forma, to może AM powinien do kompletu kupić domenę ko.pl?

 

DD

Share this post


Link to post
Share on other sites
.....To zdanie to czysta propaganda. ....

W tym kontekście sie zgodzę:

"Nastepny gwozdz do trumny .com, Ekstradycja i sad w usa dla wlascicieli serwisow spoza usa"

 

Moim zdaniem nie znajdzie się kowal który wykuje taki gwóźdź.

 

To tak btw krytyki cudzej retoryki.

Share this post


Link to post
Share on other sites

ad.1

mamy, ale nie zamierzamy ich użyć ;)

 

ad.2

odpowiedział Lufthansa.

Dodam że jako propagator, propaguję stosując czasem propagandę, ale nikomu nie mówię, że to nieprawdopodobna okazja.

Jak wcześniej już pisałem, powtórzę - te domeny nie uczynią Cię milionerem :)

 

 

ad.3

okaże się jeśli wykażą się SEO-wcy

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jeśli chodzi o pozycjonowanie subdomen, to chyba jeszcze nie ma z tym problemów, ale ...

niebawem (a możne już wprowadzili? ) w ramach walki ze spamem (setki śmieciowych katalogów stawianych na subdomenach) Google ma wprowadzić zmiany traktowania subdomen. Każdy link do subdomeny ma być traktowany, jak link wewnętrzny w obrębie domeny głównej. Mi ciężko przewidzieć, jak te zmiany wpłyną na sposób pozycjonowania subdomen, ale wydaje mi się, że nie będzie to na plus.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Pomysł z konkursem na FB całkiem fajny :)

 

Mam natomiast pytanie, nad którym naprawdę się zastanawiam. Jak powinno się wymawiać nazwadomeny.co.pl ? Po polsku "co peel" czy "ko peel" ? A jeśli ta druga forma, to może AM powinien do kompletu kupić domenę ko.pl?

 

DD

też mi to przez głowę przeszło

 

jak ko a raczej "koł" to by trzeba z "pi-el"

 

myślę że po prostu "ce-o "pe-el" , będzie najlepiej na naszym "podwórku krajowym" ;)

Edited by DM2009

Share this post


Link to post
Share on other sites
też mi to przez głowę przeszło

 

jak ko a raczej "koł" to by trzeba z "pi-el"

 

myślę że po prostu "ce-o "pe-el" , będzie najlepiej na naszym "podwórku krajowym" ;)

Ale domeny .com i .com.pl czytamy kom i kom peel.

 

BTW Fakt, że "co" w języku polskim oznacza "what", nie pomaga.

 

DD

Share this post


Link to post
Share on other sites
Ale domeny .com i .com.pl czytamy kom i kom peel.

 

BTW Fakt, że "co" w języku polskim oznacza "what", nie pomaga.

 

DD

 

fakt ;) ale znowu co.uk czytamy po angielsku

myślę, że czytając co-peel nię bedzie problemów z zapisaniem

z drugiej strony samo się to jakoś ustali w praktyce

i pewnie będzie to jednak ko-peel na wzór .com.pl jak napisałeś

Edited by DM2009

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jak dla mnie to za dużo dyskusji jest już o tym tworze, za dużo zainteresowania wzbudza.

Nie widzę żadnych atutów takiego aliasu.

Share this post


Link to post
Share on other sites
za dużo zainteresowania wzbudza.

 

Powiedz tym osobom i firmom, które je licytują na aukcjach premium a duża część nie ma pewnie tu nawet kont na di.pl, bo nie było tu jeszcze wielu entuzjastycznych wypowiedzi. ;)

 

Jedyny atut to możliwość zdobycia słów kluczowych w domenie, które w domenie .pl są poza zasięgiem finansowym, tyle, że jak kupić sobie dwuliterówkę np. du.pl i tworzyć do woli nieruchomosci.du.pl, praca.du.pl (i za darmo) to taki sam efekt jeśli Google nie potraktuje tego jak domeny tylko jak subdomenę lub alias.

Edited by thomaso

Share this post


Link to post
Share on other sites
fakt ;) ale znowu co.uk czytamy po angielsku

myślę, że czytając co-peel nię bedzie problemów z zapisaniem

z drugiej strony samo się to jakoś ustali w praktyce

i pewnie będzie to jednak ko-peel na wzór .com.pl jak napisałeś

Ale przy ko-peel słuchacz i tak wpisze w przeglądarkę (bo tak zapewnie zrozumie) com.pl

Share this post


Link to post
Share on other sites

3 problemy fonetyczne:

 

1. z reguły w konwersacji nie ma wskazania gdzie są kropki a wiec "ko" może być omyłkowo "doklejane" do prefixu

nazwako.pl lub nazwaco.pl

 

2. mało zozpoznawalna "końcówka" a więc brak automatycznej relacji w czytaniu "ko-peel" i pisaniu "co-peel"

no chyba że KK przyzwyczai się wymawiać "co-peel" a nie "ko-peel"

 

3. w wymowie "ko-peel" lub "co-peel" bedzie dochodzić do pomyłek na rzecz com.pl ze względu na relatywnie większą popularność tej ostatniej,

i fakt że M jest "nieme". Tak więc o pomyłkę jest bardzo łatwo.

 

 

Nie bez powodu krótkie i proste w przekazie końcówki są wartościowe.

Takie subdomeny jak co.pl kreują w relacji z klientem tylko niepotrzebne zamieszanie a z tego co się orientuję KK chodzi o jak najłatwiejsze dostarczenie internaucie treści a nie zabawy w przeliterowywanie.

 

BTW Pamiętam parę lat wstecz domeny .us.com , które były wprowadzane z podobnym zamierzeniem. Zainteresowanie było raczej nikłe a dziś mało kto pamieta że taka domena istnieje.

Ba, KK nigdy się o nich nie dowiedział na szeroką skalę. Podobnie było / jest z alalogicznymi eu.com, cn.com, uk.com Istnieją jako ciekawostka domeniarska.

 

 

Jest jedna cecha wspólna która łączy te wszystkie domeny. Brak porządnego marketingu.

Aby wpisać w świadomość szarego człowieka istnienie danej końcówki wymagana jest szeroko zakrojona kampania w mass-mediach.

I to nie raz, nie dwa tylko przynajmniej kilka miesięcy informacyjnych spotów w TV.

Edited by Alex

Share this post


Link to post
Share on other sites
Pamiętam parę lat wstecz domeny .us.com , które były wprowadzane z podobnym zamierzeniem. Zainteresowanie było raczej nikłe a dziś mało kto pamieta że taka domena istnieje.

Ba, KK nigdy się o nich nie dowiedział na szeroką skalę. Podobnie było / jest z alalogicznymi eu.com, cn.com, uk.com Istnieją jako ciekawostka domeniarska.

 

Domeny które tutaj cytujesz zostały wprowadzone, z innych powodów. Niektóre domeny narodowe, do których odnoszą się domeny xx.com są obwarowane wieloma warunkami. Nie mogą być np rejestrowane przez podmioty które nie mają siedziby na lokalnym rynku. I dlatego dzisiaj dużą popularnością wśród KK cieszą się domeny .cn.com .no.com I to mimo dość wysokiej ceny.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Domeny które tutaj cytujesz zostały wprowadzone, z innych powodów. Niektóre domeny narodowe, do których odnoszą się domeny xx.com są obwarowane wieloma warunkami. Nie mogą być np rejestrowane przez podmioty które nie mają siedziby na lokalnym rynku. I dlatego dzisiaj dużą popularnością wśród KK cieszą się domeny .cn.com .no.com I to mimo dość wysokiej ceny.

 

Moment, moment.... z tego co się orientuję to przy rejestracji wspomnianej przeze mnie domeny .us.com nie ma zadnych wymogów.

Sprawdziłem także u rejestratorów pozostałych domen

 

.cn.com - no requirements

.co.com - no requirements

 

to samo tyczy się .eu.com

 

.EU.COM domains are not restricted to European Union citizens

 

więc o jakich warunkach mowa? :rolleyes:

 

Co do wspomnianej popularności....no cóż.....regułą jest niemal problem z przekonaniem klienta aby zarejestrwał .us jako dodatek do .com więc nie wiem na jakiej podstawie budujesz takie dziwne tezy że .us.com jest popularna. Chętnie poznam jakieśdane które o tym mówią. ;)

Edited by Alex

Share this post


Link to post
Share on other sites
Moment, moment.... z tego co się orientuję to przy rejestracji wspomnianej przeze mnie domeny .us.com nie ma zadnych wymogów.

Co do wspomnianej popularności....no cóż.....regułą jest niemal problem z przekonaniem klienta aby zarejestrwał .us jako dodatek do .com więc nie wiem na jakiej podstawie budujesz takie dziwne tezy że .us.com jest popularna. Chętnie poznam jakieśdane które o tym mówią. :rolleyes:

 

Źle zrozumiałeś mój tekst. Domeny typu .no.com .ar.com .cn.com mają w założeniu być alternatywą dla domen narodowych .ar .cn .no I to niektóre domeny narodowe obwarowane są różnymi warunkami, czasami nie do spełnienia. Wiesz jak dzisiaj trudno zarejestrować domenę .cn? Domen .no nie może zarejestrować firma nie mając siedziby w Norwegii. A jednak firmy chcą mieć domenę w jakiś sposób związaną z lokalnym rynkiem. Więcej firm wybiera .cn.com niż .asia Stąd też domeny .cn.com .no.com .de.com są dość popularne.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Źle zrozumiałeś mój tekst. Domeny typu .no.com .ar.com .cn.com mają w założeniu być alternatywą dla domen narodowych .ar .cn .no I to niektóre domeny narodowe obwarowane są różnymi warunkami, czasami nie do spełnienia. Wiesz jak dzisiaj trudno zarejestrować domenę .cn? Domen .no nie może zarejestrować firma nie mając siedziby w Norwegii. A jednak firmy chcą mieć domenę w jakiś sposób związaną z lokalnym rynkiem. Więcej firm wybiera .cn.com niż .asia Stąd też domeny .cn.com .no.com .de.com są dość popularne.

 

Niepotrzebnie wprowadzasz do dyskusji watek ccTLD ... ccTLD to ccTLD a wprowadzanie na rynek [ccTLD].com czy .co.[ccTLD] to nie alternatywa tylko wieksze zamieszanie,

tym bardziej w kontekscie sytuacji gdy Google nie traktuje tego typu subdomeny jako tradycyjnek końcówki.

 

I proszę Cię jak powtarzasz poraz kolejny że .cośtam.com jest popularne to poprzyj to jakimiś danymi :rolleyes:

Edited by Alex

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×