Jump to content
Sign in to follow this  
p0zer

Zagadka prawna i jej rozwiązanie

Recommended Posts

Posiadam domenę ********.pl ,

gdzie *-ki to wyraz (słowo) z języka angielskiego, które w tłumaczeniu na polski oznacza szerokość geograficzną, lub w przenośni swobodę, wolność.

 

Dodam, że jedna z firm produkujących komputery osobiste posiada model o takiej nazwie, a nawet ostatnio wypuściła pierwszy tablet.

Druga firma to producent piór wiecznych i długopisów, który również posiada produkty o tej nazwie.

W obu przypadkach jest to TM.

 

Jednak istnieje wiele firm, które mają ten wyraz w nazwie i działają w różnych branżach - nieruchomości, ubezpieczenia, turystyka, produkcja opon...

Większość końcówek domen jest zajęta, ale pod każdą jest inny podmiot.

 

I teraz pytanie: Jaki to wyraz? ;) Nie no, żartuje. ;)

 

Jakie mogą być konsekwencje zaproponowania przeze mnie sprzedaży tej domeny, którejkolwiek z w/w firm?

Czy możliwe, że będę musiał oddać domenę i zadowolić się zwrotem kosztów rejestracji?

Czy ewentualnie mogę się jakoś bronić (już po fakcie wysłania oferty)?

Share this post


Link to post
Share on other sites

*Wydaje mi się*, że nie będziesz miał problemów. W końcu to przecież domena pod portal geograficzny dla ludzi tolerancyjnych, ceniących sobie swobodę ;)

 

Swoją drogą, ostrze sobie zęby na jeden konkretny model z tej serii ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

znajdz sobie jakies bezpieczne IP i napisz jeden jedyny raz z tego IP ladnego maila z wymyslonej skrzynki, ze slyszales, ze kolega ma do zaoferowania domenke lat..... .pl ;) nie podawaj e-maila "kolegi"

 

moze pojda tym sladem i zainteresuja sie...

 

nie umieszczaj na stronie zadnych linkow do stron oferujacych konkurencyjne produkty, ani nie parkuj domeny na hasla produktow tych firm.

 

z tym slowem nic ci nie grozi, gdy sobie zrobisz np. strone milosnikow roznych szerokosci swiata.

 

Ciekawe co by bylo, gdyby ten producent komputerow na literke "D" sie zainteresowal ;)

 

To ze ktos ma zarejestrowany znak towarowy "buty TM " nie znaczy, ze ma prawa do wszystkich domen, w ktorych pojawia sie to slowo cieplebuty.pl, mojebuty.pl buty.com.pl itd.

 

No a ostatnia opcja to...nic nie robic i czekac, moze sie zglosza sami (bez powiadamiania "przez kolege")

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jak to zdaje się sąd arbitrażowy przy PIIT stwierdził, TM nie daje prawa wyłącznośći do używania nazwy domeny.

Po prostu unikaj parkowania pod keywordy ktorych dotycza TM.

 

OT:

z tym slowem nic ci nie grozi, gdy sobie zrobisz np. strone milosnikow roznych szerokosci swiata.

nasza-szerokosc-geograficzna.pl wolna ;)

MSPANC

Share this post


Link to post
Share on other sites

Właśnie, jak wygląda sprawa TM w kontekście domen generycznych?

 

Pewna firma nazywa się dla przykładu "biurko" sp. z o.o. , "biurko" jest znakiem zastrzeżonym przez tą firmę.

Posiadają domenę .com.pl z tą właśnie nazwą, a ja mam .pl .

Zgłasza się do mnie inny klient, który chce kupić moją domenę .pl . Sprzedając przekazuję mu prawa do domeny, tylko czy je posiadam (prawa)...?

Share this post


Link to post
Share on other sites
A wyraz to oczywiście latitude :-)

Świetnie! Prawdziwy z Ciebie Sherlock Holmes, tmi ;)

A jak z tym keywordem turystycznym? Jakiego używacie najczęściej na swoich domenach?

Jaki ma największą klikalność?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jak bumerang wraca kwestia reprezentacji środowiska przez profesjonalnego prawnika.

Mają ja chyba wszystkie lub prawie wszystkie branże w Polsce.

Od związku zawodowego policjantów poprzez stowarzyszenie vendingu czy notariuszy.

A my nadal gdybamy i stresujemy się takimi szczegółami.

Zrzućmy się po dobrej *pl-ce dla kogoś kto potrafi powołać odpowiednie stowarzyszenie ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Oj, Panowie, Panie... Po dzisiejszym wątku miałem kilka wizyt więcej niż zazwyczaj... i nikt nie kliknął :P

Powinniśmy się wspierać!

 

Pozdrawiam :P

Share this post


Link to post
Share on other sites

Odkopuję, bo zamierzam się zabrać za sprzedaż w/w domeny i to nikomu innemu, jak producentowi na literę D :)

Otóż póki co, ustawiłem przekierowanie na moją giełdę i napisałem, że "domena jest dobra pod portal turystyczny i dla dealera notebooków firmy Dell". Czy grozi mi coś za użycie tego stwierdzenia?

 

Załatwiłem sobie bezpośredni kontakt do osób z działu marketingu i IT. Zamierzam tam zadzwonić w przyszłym tygodniu. Chciałbym się jednak dopytać jaką strategię obrać? Negocjacje twarde, czy miękkie? ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites
Odkopuję, bo zamierzam się zabrać za sprzedaż w/w domeny i to nikomu innemu, jak producentowi na literę D :)

Otóż póki co, ustawiłem przekierowanie na moją giełdę i napisałem, że "domena jest dobra pod portal turystyczny i dla dealera notebooków firmy Dell". Czy grozi mi coś za użycie tego stwierdzenia?

 

Załatwiłem sobie bezpośredni kontakt do osób z działu marketingu i IT. Zamierzam tam zadzwonić w przyszłym tygodniu. Chciałbym się jednak dopytać jaką strategię obrać? Negocjacje twarde, czy miękkie? ;)

nie sadze zebys mial jakies problemy w zwiazku z takim stwierdzeniem(jestem pewny), co do negocjacji mam za male doswiadczenie ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites
dla dealera notebooków firmy Dell

dla mnie absolutnie zbyteczne, każdy inteligenty (a zarazem zainteresowany tematem) domyśli się tego faktu, więc po co przedstawiać nazwę firmy, ja osobiście bym tego unikał...

Share this post


Link to post
Share on other sites
dla mnie absolutnie zbyteczne (...) ja osobiście bym tego unikał...

Dzięki tygrysek. Chodziło mi właśnie o spojrzenie z zewnątrz. Też miałem zastrzeżenia do tego stwierdzenia i przekonałeś mnie do usunięcia tej części opisu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×