Jump to content
Sign in to follow this  
tmi

Praca na stojąco

Recommended Posts

Podobno zwiększa się swoją produktywność i ogranicza lenistwo. Czy ktoś z was pracuje przy komputerze na stojąco? Jeśli tak to jakie wrażenia?

Share this post


Link to post
Share on other sites

To chyba dobra metoda jako przerywnik, bo nie sądzę, żeby praca w takiej pozycji dobrze robiła na nogi i kręgosłup. Popytałbym ludzi którzy tak pracują z musu (np. w pierwszej lepszej aptece).

 

Jak już mam stosować jakiś przerywnik na poprawę koncentracji to wolę wstać od biurka i się kawałek przejść - mi to zazwyczaj pomaga odświeżyć umysł. Jeszcze jak telefonu ze sobą nie zabiorę to w ogóle jest moc! :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja testuje właśnie - mam plan wytrzymać z tydzień i zobaczyć co z tego wyjdzie. Chyba przez tydzień nie dostanę żylaków i nie skrzywi mi się kręgosłup a zawsze coś nowego :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Praca na stojąco przy komputerze jest raczej mało komfortowa. Myślę jednak, że coś w tym jest jeśli chodzi o świeżość umysłu. Osobiście ważne rozmowy telefoniczne lubię prowadzić na stojąco, mam wrażenie że wtedy jestem bardziej skoncentrowany i skuteczny.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kiedyś szkoliłem recepcjonistki z hotelu, które musiały stać po 12 godzin.

Nawet krzeseł nie miały i jedynie na muszli klozetowej mogły przysiąść.

Narzekały na zmęczenie nóg.

Dużo przyjemniej chodzi się niż stoi w miejscu.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Kiedyś szkoliłem recepcjonistki z hotelu, które musiały stać po 12 godzin.

Nawet krzeseł nie miały i jedynie na muszli klozetowej mogły przysiąść.

Narzekały na zmęczenie nóg.

Dużo przyjemniej chodzi się niż stoi w miejscu.

 

Trzeba sobie robić co jakiś czas przerwy na siedząco. Chodzi o to, że pracując na stojąco się nie "opieprzamy".

Share this post


Link to post
Share on other sites
Ja wręcz przeciwnie, bo często na leżąco.

 

Ja zauwazylem ze na lezaco o wiele gorzej mi sie pracuje niz na siedzaco :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

W tej kwestii polecam prawo pracy i przepisy BHP - jest określona pozycja w której należy pracować przy stanowisku komputerowym i nie jest to pozycja stojąca :)

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest Anubis
Ja wręcz przeciwnie, bo często na leżąco.

 

Podpisuję się pod tym :)

 

Nie zauważyłem spadku produktywności czy koncentracji jeśli pracuję, leżąc, w ciągu dnia. Pod wieczór jest czasami gorzej, jednak dla fanatyka mocnej kawy i człowieka z nadpobudliwością, jakim jestem, nie jest to raczej problem.

 

Osobiście uważam, że praca przy komputerze na stojąco musi być mało komfortowa i nie zdecydowałbym bym się nawet na jakiś test.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dla mnie osobiście praca na stojąco nie wchodzi w grę.

Siedząc przed komputerem po 9 - 11 h dziennie wolę się co jakiś przejść dla odświeżenia kości.

 

Preferuję również wygodną leżankę :)

Share this post


Link to post
Share on other sites
Dla mnie osobiście praca na stojąco nie wchodzi w grę.

Siedząc przed komputerem po 9 - 11 h dziennie wolę się co jakiś przejść dla odświeżenia kości.

 

Preferuję również wygodną leżankę :)

Leżankę czy koleżankę? Mam małe literki i niedowidzę :D

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest Anubis
Leżankę czy koleżankę? Mam małe literki i niedowidzę :)

 

Leżankę

Share this post


Link to post
Share on other sites
Leżankę czy koleżankę? Mam małe literki i niedowidzę :P

Nie Ty jeden masz w takich sytuacjach problemy ze wzrokiem :)

To pewnie od zbyt częstej pozycji stojącej :D

Share this post


Link to post
Share on other sites
Podobno zwiększa się swoją produktywność i ogranicza lenistwo. Czy ktoś z was pracuje przy komputerze na stojąco? Jeśli tak to jakie wrażenia?

 

Polecam pracę w ruchu ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

lepszą wydajność uzyska się pracując najwygodniej, czyli np. na siedząco, ale z przerwami na ćwiczenia

Edited by Andro

Share this post


Link to post
Share on other sites

Już praktycznie drugi dzień za mną i mam pewne wnioski. Dzisiaj jestem o wiele bardziej zmęczony niż wczoraj ale mam nadzieję, że się po kilku dniach przestawię.

 

Oto co zauważyłem:

- Faktyczna poprawa produktywności. Jak już stoję to robię szybciej robotę a nie zastanawiam się pół dnia. O wiele mniej zamulony umysł.

- Lepsza sylwetka przed komputerem. Przy odpowiednim położeniu sprzętu nie ma opcji żeby się garbić i trzymać łopatki "do przodu".

- Większa satysfakcja pod koniec dnia bo zmęczenie psychiczne idzie w parze z fizycznym.

- Nie jest problemem robienie kawy itd. bo nie trzeba wstawać żeby to zrobić - po prostu idziesz ;)

 

Minusy to na razie lekki ból nóg w drugim dniu i o wiele większe zapotrzebowanie kaloryczne.

 

Zobaczymy po tygodniu ;)

 

Zapraszam do przyłączania się dla testów.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Już praktycznie drugi dzień za mną i mam pewne wnioski. Dzisiaj jestem o wiele bardziej zmęczony niż wczoraj ale mam nadzieję, że się po kilku dniach przestawię.

 

Oto co zauważyłem:

- Faktyczna poprawa produktywności. Jak już stoję to robię szybciej robotę a nie zastanawiam się pół dnia. O wiele mniej zamulony umysł.

- Lepsza sylwetka przed komputerem. Przy odpowiednim położeniu sprzętu nie ma opcji żeby się garbić i trzymać łopatki "do przodu".

- Większa satysfakcja pod koniec dnia bo zmęczenie psychiczne idzie w parze z fizycznym.

- Nie jest problemem robienie kawy itd. bo nie trzeba wstawać żeby to zrobić - po prostu idziesz ;)

 

Minusy to na razie lekki ból nóg w drugim dniu i o wiele większe zapotrzebowanie kaloryczne.

 

Zobaczymy po tygodniu ;)

 

Zapraszam do przyłączania się dla testów.

Zakupiłeś specjalny mebel? ;)

Zarekomenduj coś.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Hmm ciekawy eksperyment ale na dłuższą metę nie sądzę, że można tak stać godzinami. Może produktywne ale niewygodne.

Już lepiej takie rozwiązanie:

post-3708-1318345918_thumb.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pisaliście wcześniej, że siedzący tryb życia jest niezdrowy. Od wczoraj trochę poszukałem sobie na ten temat informacji i doszedłem do wniosku, że bardziej naturalną postawą człowieka jest stojąca niż siedząca (idealna to stojąca przeplatana z marszem i odpoczynki siedzące). Wydaje się, że siedzenie 40-50 godzin tygodniowo nie jest zbyt zdrowe.

 

Znalazłem kilka minusów siedzącego trybu życia:

- Osoby wykonujące pozornie najlżejszą pracę (siedzącą) o wiele częściej szukają pomocy lekarskiej związanej z bólem dolnej części kręgosłupa. Pracownicy biurowi są grupą najbardziej narażoną na dolegliwości mięśniowo-szkieletowe. Siedząc przyjmujemy nienaturalną pozycję ciała w związku z czym kręgosłup jest nienaturalnie ułożony. 50% wcześniejszych emerytur spowodowanych jest przez patologiczne zmiany kręgosłupa.

- Otyłość powodowaną przez mniejszą przemianę materii oraz zaburzenie przemian węglowodanowych.

- Zaparcia. Brak ruchu osłabia mięśnie jamy brzusznej. Sprzyja to spowolnieniu ruchów jelit i rozwojowi "syndromu leniwego jelita" stopniowo przestają funkcjonować mechanizmy warunkujące odruch wypróżnienia.

- Hemoroidy.

- Żylaki! Długie godziny spędzane w bezruchu sprzyjają także pojawieniu się żylaków. Gdy bowiem nie pracują mięśnie nóg, unieruchomiona jest tzw. pompa mięśniowo-zaworowa, tłocząca krew ku górze do serca.

- Bóle pleców.

- Nadciśnienie i cukrzyca (związek z nadwagą).

 

Po prostu staram się być obiektywny ;)

 

Źródła:

http://www.zdrowie.med.pl/siedzenie/zastanow.html

http://www.poradnikzdrowie.pl/zdrowie/zdro...enie_35851.html

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×