Jump to content
Mr.Tea

Fundacja czy stowarzyszenie.

Recommended Posts

Jako, że zajmuję się tworzeniem stron, portali i innego typu dupereli, chciałbym wspomóc lokalną przedsiębiorczość.

 

Chciałbym utworzyć fundację/stowarzyszenie, które wspomagałoby rozwój lokalny firm. Wspomóc zaistnienie w internecie.

 

Chciałbym to robić nie ponosząc kosztów tzn. nie chcę zakładać działalności w pl tylko po to, aby móc "pomagać" lokalnym organizacjom/firmom.

 

Może macie jakieś doświadczanie w tego typu projektach.

 

Wiem, że może wygląda to na szaleństwo ale zależy mi aby moje miasto "rozwijało się internetowo", mam do tego środki i chęci.

 

 

Marcin.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Masz dwie możliwości finansowania działalności charytatywnej:

- ze składek

- z dotacji

 

Niestety an jedna ani druga nie obędzie się bez założenia działalności.

Jeśli chcesz pomagać non-profit bez zalegalizowania tego działania to możesz tylko "robić strony znajomym za darmo"...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Wszystkie niezbędne informacje są na stronie NGO.pl którą prowadzi Stowarzyszenie Klon-Jawor.

 

Żeby zarejestrować Stowarzyszenie musisz zebrać minimum 15 członków na zebranie założycielskie (w tej chwili majstrują przy ustawie o stowarzyszeniach, ale raczej małe szanse, żeby zmniejszyli ten limit). Można też zarejestrować stowarzyszenie zwykłe,

 

Fundacja ma nieco inny cel niż stowarzyszenie. Fundacja może prowadzić działalnośc gospodarczą (ale nie musi od samego początku).

 

Ja też w tej chwili rozkręcam fundację (bo niestety, tak jak powiedziałem, 15 osób - ta liczba mnie ogranicza), gdyż chciałbym zebrać w jedną całość różne projekty edukacyjne, które prowadzę i zacznę bez działalności gospodarczej. Poza tym na początek wystarczy, aby fundacja miała tylko zarząd, potem może powołać radę fundacji. Oczywiście jeśli założyłbyś fundację z działalnością gospodarczą, to możesz wnioskowac o zwolnienie z opłat i potem nawet z podatku, ale wszelkie profity musisz przeznaczać na działalnośc statutową, więc trzeba dobrze napisać statut fundacji. A zarząd fundacji to wystarczy, że będą 2 osoby.

 

 

 

Jako, że zajmuję się tworzeniem stron, portali i innego typu dupereli, chciałbym wspomóc lokalną przedsiębiorczość.

Chciałbym utworzyć fundację/stowarzyszenie, które wspomagałoby rozwój lokalny firm. Wspomóc zaistnienie w internecie.



Marcin.

 

Nie wiem co masz na myśli pisząc "wspomóc lokalną przedsiębiorczość". Mozna organizować szkolenia również jako fundacja. Zobacz sobie bazę fundacji i stowarzyszeń w bazie danych ngo.pl i zobacz czym się zajmują.

Edited by umberto

Share this post


Link to post
Share on other sites

Racja Umberto. Dodam tylko, że zarówno stowarzyszenie jak i fundacja w naszym systemie podatkowym jest zmuszone do prowadzenia ksiąg handlowych (tzw. pełnej księgowości) - i tu może pojawić się problem jeśli nie jesteś sam w stanie tego zrobić lub jeśli nie masz znajomych którzy zrobią to po kosztach.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Racja Umberto. Dodam tylko, że zarówno stowarzyszenie jak i fundacja w naszym systemie podatkowym jest zmuszone do prowadzenia ksiąg handlowych (tzw. pełnej księgowości) - i tu może pojawić się problem jeśli nie jesteś sam w stanie tego zrobić lub jeśli nie masz znajomych którzy zrobią to po kosztach.

OK, ale tylko wtedy, gdy się prowadzi działalność gospodaczą.

 

Być może wystarczy coś takiego:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×