Jump to content
damchen

parking namedrive trzeba sie rozliczać z urzedem

Recommended Posts

Niedawno wystawiałem po raz pierwszy faktury za sprzedaż domen do kontrahenta z kraju UE.

Księgowa doradziła mi by nie rozdzielać kwoty netto / brutto / podatku vat.

Tylko ilość / ustalona cena jednostkowa / wartość ( zgodna z kwotą przelewu ) .

To po stronie nabywcy należy rozliczenie tego podatku wg stawek obowiązujących u niego.

 

Swoją drogą fajnie mają w USA bo tam nie ma takiego podatku jak vat ...

 

 

Musi być kwota netto /brutto/ podatku vat

 

Adnotacja o tym że nabywca jest zobowiązany do rozliczenia podatku VAT stosuje sie tylko gdy sprzedajesz firmie z NIP EU. W przeciwnym wypadku stosuje się stawke 22%.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Nawet Eurodns wystawia faktury za domeny na 0% z informacją że VAT rozlicza nabywca.

 

No ale my nie mieszkamy w Luksemburgu. :-)

W Polsce faktura, której VAT rozlicza nabywca, to faktura NP. (nieopodatkowana w Polsce).

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ok, to teraz kilka moich wątpliwości:

1. Obowiązek odprowadzenia podatku dochodowego z parkowania domen w przypadku działalności gospodarczej (na przykładzie ND)

powstaje do 20-go dnia każdego następnego miesiąca, w którym:

 

a. odnotowaliśmy jakikolwiek zarobek ( czy właściwy jest wzór: 19% * xxx$*kurs dolara = zaliczka na podatek)

b. dopiero gdy w ND przekroczymy wymagany próg i odnotujemy przelew na rachunku

c. czy pod wzgledem prawnym jest mozliwość że trzymamy kasę na PayPalu (ewentualnie nie robimy w ogóle wypłat z ND, aż uzbiera się satysfakcjonująca nas kwota), a podatek odprowadzamy dopiero w momencie przelewu na rachunek bankowy?

2. Czy dopuszczalna prawnie jest sytuacja, gdy do wyplat z ND wskazuję nr rachunku np. siostry (ona skorzysta z kwoty wolnej od podatku gdyż nie pracuje) - czy US może sprawdzić "prawo własności" konta w ND?

 

Machlojki, co nie??? ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

To tak zapytam, studiuje, nie mam zarejestrowanej działalności. Miesięczny zysk z domen to około 100-150 zł (takie kieszonkowe:) ). Jeżeli nie przekroczę 3 tyś (kwota wolna od podatku), nie będę płacił podatku, ale muszę iść do urzędu i się rozliczyć ? Domeny na Sedo, ale to chyba bez znaczenia.

Pozdrawiam

Share this post


Link to post
Share on other sites
To tak zapytam, studiuje, nie mam zarejestrowanej działalności. Miesięczny zysk z domen to około 100-150 zł (takie kieszonkowe:) ). Jeżeli nie przekroczę 3 tyś (kwota wolna od podatku), nie będę płacił podatku, ale muszę iść do urzędu i się rozliczyć ? Domeny na Sedo, ale to chyba bez znaczenia.

Pozdrawiam

 

To jeszcze inaczej !

Np firma ktora ma jakies portfolio zaparkowanych domen nie chce zeby Sedo czy NameDrive robila przelewy po 300 E czy 300$ co miesiac i czeka az uzbiera sie kwota duzo wyzsza np. pare tysiecy Euro/$.Czyli otrzymuje przelew np. raz na kwartal czy raz na pol roku .To kiedy placi podatek dochodowy ? Chyba logoczne ze za miesiac w ktorym wyplata zostala przeslana i zaksiegowana na koncie ale to co logiczne to nie zanczy ze prawdziwe ;)

Czyli jakbybylo w takim przypadku waszym zdaniem ?

Share this post


Link to post
Share on other sites
Chyba logoczne ze za miesiac w ktorym wyplata zostala przeslana i zaksiegowana na koncie ale to co logiczne to nie zanczy ze prawdziwe ;)

a jakbyś chciał inaczej? przecież nie możesz płacić podatku za coś czego jeszcze nie masz.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Zależy na jaką logikę się zdajecie ;)

Podatek dochodowy za dany miesiąc płaci się w następnym.

Należy odróżnić uzyskanie dochodu od otrzymania przelewu.

Jeżeli np. wynagrodzenie za styczeń wpływa na konto powiedzmy 02 lutego to zaliczki na poczet podatku dochodowego odprowadza się za styczeń a nie za luty.

Nie ma więc znaczenia kiedy złoży się polecenie wypłaty na swoje konto lecz ważny jest okres uzyskania tego dochodu.

Share this post


Link to post
Share on other sites
a jakbyś chciał inaczej? przecież nie możesz płacić podatku za coś czego jeszcze nie masz.

 

Widać, że nie masz firmy. Np. VAT trzeba odprowadzić także od faktur, które nigdy nie zostały i nie zostaną opłacone. ;-)

Share this post


Link to post
Share on other sites
VAT trzeba odprowadzić także od faktur, które nigdy nie zostały i nie zostaną opłacone. ;-)

 

Można też płacić vat jeśli w ogóle nie uzyskuje się dochodu ;)

 

Więcej informacji można uzyskać np. na vat.pl / pit.pl , ew. u księgowej.

O PayPal'u i kasie za reklamy Google troszkę można się dowiedzieć tutaj: http://www.e-porady.pit.pl/pages/i/2263.php ( po wykupieniu abonamentu :o )

Share this post


Link to post
Share on other sites
Nie ma więc znaczenia kiedy złoży się polecenie wypłaty na swoje konto lecz ważny jest okres uzyskania tego dochodu.

no wiesz, właściwie to można powiedzieć, że dopoki nd nie wyśle ci kasy, to w sumie ty jej jeszcze nie zarobiłeś, bo w końcu mogą ci jej nie wypłacić wogóle jak stwierdzą jakieś nieprawidłowości

Share this post


Link to post
Share on other sites
no wiesz, właściwie to można powiedzieć, że dopoki nd nie wyśle ci kasy, to w sumie ty jej jeszcze nie zarobiłeś, bo w końcu mogą ci jej nie wypłacić wogóle jak stwierdzą jakieś nieprawidłowości

 

Równie dobrze można powiedzieć, że jeśli nie widać w tej chwili słońca, to należy domniemywać, że go nie ma bo a nuż się nigdy nie pojawi ;)

Nigdy nie doświadczyłem takich sytuacji ale chyba najpierw powinni stwierdzić nieprawidłowości bo jeśli kasę już przyznali wystawiając Credit Note tzn., że należy się tobie jak psu buda.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Czy ktos z was dokonał już zgłoszenia swojego konta w paypal?

 

Ja nie zgłosiłem i nie widzę takiej potrzeby (acz nie czytałem jeszcze tego artykułu), ale wszelkie przychody i wydatki firmowe z konta PayPal (prywatnego; firmowego nie mam bo nie mam firmowej karty kredytowej) normalnie rozliczam w ewidencji.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Export usług do krajów unii 0% VAT, wiec placisz tylko dochodowy. Warunkiem jest VAT EU dla kupujacego i sprzedajacego. Czyli sam dochodowy. Podobnie jest z ND - eksport uslug do stanow. Tylko nie pamiętam czy to jest 0% czy nie podlega.

Nie podlega.

Share this post


Link to post
Share on other sites

A może ktośby napisał coś więcej o firmach w Delaware np. dropped.pl ;) z tego co pamiętam mial powstac jakiś tutorial...

Share this post


Link to post
Share on other sites
A może ktośby napisał coś więcej o firmach w Delaware np. dropped.pl ;) z tego co pamiętam mial powstac jakiś tutorial...

 

Jeśli myślisz, że zakładając firmę za granicą unikniesz płacenia podatku dochodowego, to się grubo mylisz.

Share this post


Link to post
Share on other sites

pb skąd wiesz, że tak myślę - mam firmę w PL i płacę podatki. Kiedyś z ciekawości szukałem informacji na temat firm w rajach podatkowych jednak na internecie nie aznalazłem wyczerpujących informacji... kiedyś Michal z Dropped.pl pisał, że stworzy tutorial o firmie w delaware... jednak jak narazie nic z tego nie wyszlo... tak btw to czemu dropped jest llc skoro działa w PL ?

Share this post


Link to post
Share on other sites
pb skąd wiesz, że tak myślę

 

Ponieważ wątek dotyczy konieczności (lub nie) rozliczania się z urzędem skarbowym.

 

tak btw to czemu dropped jest llc skoro działa w PL ?

 

A Google jest Inc., choć też działa w Polsce. A wiele Sp. z o.o. działa za granicą. Nie widzę problemu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

tak tylko pytam o llc w kontekscie prowadzenia dzialalności gospodarczej w PL, czy są z tego jakieś wymierne korzysci... czemu dropped nie założył firmy w PL tylko w Daleware - pewnie bardziej mu się to opłacało...

Share this post


Link to post
Share on other sites
tak tylko pytam o llc w kontekscie prowadzenia dzialalności gospodarczej w PL, czy są z tego jakieś wymierne korzysci... czemu dropped nie założył firmy w PL tylko w Daleware - pewnie bardziej mu się to opłacało...

 

Nie chcę tu za bardzo odpowiadać za Michaua, ale ja widzę takie korzyści – dużo mniej papierków i podatków (ryczałt w USA + dochodowy w PL i to wszystko) oraz możliwość zaoferowania osobom fizycznym kwoty netto=brutto (10 zł w dropped to zawsze 10 zł, nie trzeba doliczać 22% VAT).

Share this post


Link to post
Share on other sites

"ryczałt w USA + dochodowy w PL i to wszystko"

 

No tak ale jeśli jesteś osobą fizyczną prowadzącą działalność gospodarczą to odprowadzasz 19% od dochodów i tyle z podatkow... Z tego co napisaleś trzeba w stanach odprowadzić ryczałt + dochodowy w PL więc de fakto więcej a do tego jeszcze możesz wpaść w progi podatkowe 19, 30, 40% ( a jeszcze szybciej w nie wpadniesz jeśli oprócz firmy jesteś gdzieś zatrudniony) czego nie masz prowadząc działalność gosp. (podatek liniowy).

Share this post


Link to post
Share on other sites
No tak ale jeśli jesteś osobą fizyczną prowadzącą działalność gospodarczą to odprowadzasz 19% od dochodów i tyle z podatkow... Z tego co napisaleś trzeba w stanach odprowadzić ryczałt + dochodowy w PL więc de fakto więcej a do tego jeszcze możesz wpaść w progi podatkowe 19, 30, 40% czego nie masz prowadząc działalność gosp. (podatek liniowy). Z tego z Mochau kiedyś pisał to on odprowadza tylko ryczałt w US, ale tego nie jestem pewien.

 

Podatek dochodowy płaci się w miejscu zamieszkania. *Firma* Michaua płaci podatki w USA, ale on sam płaci podatki w Polsce. Oczywiście tylko od dochodu. Jako że Michau Ent. jest spółką z o.o. (LLC), może sobie ustalić np. miesięczną pensję o stałej wysokości (a także zmieniać ją w zależności od potrzeby) i od niej tylko płacić podatek dochodowy, natomiast pozostałe zarobki stanowią aktywa spółki (*nie może* korzystać z nich w Polsce, np. w celu zakupu lodów na patyku). Proste? Proste. ;-)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Proste:) No chyba, że jest jakiś sposób na 'wypranie' kasy z raju podatkowego ... tak aby z pominięciem banków przetransferować je do PL:)

Share this post


Link to post
Share on other sites
Proste:) No chyba, że jest jakiś sposób na 'wypranie' kasy z raju podatkowego ... tak aby z pominięciem banków przetransferować je do PL:)

 

Sposób zawsze jest, patrz ostatnia sprawa dot. niemieckich kont w Liechtensteinie... ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×