Jump to content
MariuszPN

wwwauchan*pl - problem z domeną

Recommended Posts

Dzisiaj z BOK home.pl przesłano mi e-mail, ktory przyszedł do nich z Francji w sprawie domeny wwwauchan*pl. Jakoże domena praktycznie nie generuje ruchu to chcialbym się jej pozbyć ... ale cesja, papiery, oświadczenia - strasznie dużo zachodu. Co radzicie.

 

Dear Sir,

 

 

 

We are acting as Intellectual Property Attorney on behalf of the French Company Auchan, which head office is 40 avenue de Flandre, 59170 CROIX, FRANCE. We represent this company in trademark, unfair competition and related matters.

 

 

 

As you are aware, our client is a worldwide leading retail groups. It employs more than 165.000 persons, in more than a 1000 business place, in 12 countries all over the world. It owns numerous trademarks “AUCHAN” around the world which are very well-known especially in the field of the retail, travel, banking and real restate. As such, the mark “AUCHAN” is an extremely valuable asset that must be protected against infringement and other misuses that dilute and weaken their scope of protection and the favourable reputation this mark have achieved.

 

 

 

Our client is aware of the registration and use of the domain name <wwwauchan.pl>.

 

 

 

It constitutes a registration and use in bad faith as it could lead average consumers to think that said domain name is related to the Official Auchan’s website. This behaviour maintains a likelihood of confusion in the internet web searchers’ minds.

 

 

 

The registration and the use of the above mentioned domain names constitute an infringement to the trademark act, which prohibits reproduction, use or affixing of a mark without the authorization of the owner of the registration.

 

 

 

Nevertheless, our client would be prepared to find an amicable settlement providing that you:

 

 

 

 

 

· Immediately cease the use of the domain names <wwwauchan.pl>;

 

 

 

· Transfer amicably said domain names to our client;

 

 

 

· Undertake in writing and on a letter headed paper not to use the trademark AUCHAN in the future;

 

 

 

· Assume the costs relating to this matter.

 

 

 

 

 

Otherwise we will have no other possibility than suing you to obtain the transfer of said domain name.

 

 

 

We expect to receive confirmation of your undertaking in the next 48 hours.

 

 

 

Yours faithfully,

 

 

 

 

 

 

 

Nathalie DREYFUS

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sama rejestracja domeny z TM co do zasady nie narusza prawa, więc możesz po prostu przekierować ruch na auchan.pl i pozwolić domenie wygasnąć.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Domena była zaparkowana przez miesiąc na Keyword związany ze sklepami internetowymi. Dzisiaj wykasowałem ją z panelu i zrobiłem przekierowanie na auchan.pl - taka dobra wola. Pytanie czy to ich usatysfakcjonuje? Czy będą jednak oczekiwać transferu. Nie usmiecha mi się płacić za authinfo domeny zarejestrowanej za 0,99 :o

 

/edit - jeśli ktoś z Was korzysta z dobrego translatora to proszę o link, bo nie chciałbym czegoś opacznie zrozumieć, a angielski nie jest moją mocną stroną.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Skieruj w nicość, a w następnym roku nie opłacaj. Albo wyślij wniosek o wyrejestrowanie tej domeny. Nic Ci nie zrobią jak będzie na niej czysta strona. Nawet jakby tam był parking to nie sądze, żeby probowali coś robić (a nawet jak zaczną to nic Cię to nie kosztuje tylko oddasz). To standardowa taktyka straszenia mając to w poważaniu :o W końcu maila wysłać to kliknięcie. Wnioski, prawnicy to już wydatek i strata czasu, a ty nic na tym nie stracisz skoro to .pl. Do mnie tak Google pisuje regularnie od ponad roku. :o

Share this post


Link to post
Share on other sites
Nawet jakby tam był parking to nie sądze, żeby probowali coś robić (a nawet jak zaczną to nic Cię to nie kosztuje tylko oddasz).

No właśnie - koszty - to kluczowa sprawa, nie jestem pewien czy faktycznie jest tak różowo jak mówisz, w końcu gdyby doszło do arbitrażu to jednak w grę wchodzą niemałe pieniądze.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Domena była zaparkowana przez miesiąc na Keyword związany ze sklepami internetowymi.

 

A więc mają zrzut ekranu i dowody „wykorzystania w złej wierze”.

 

Dzisiaj wykasowałem ją z panelu i zrobiłem przekierowanie na auchan.pl - taka dobra wola.
Dobra wola? Po prostu zastosowałeś się o ich pierwszego polecenia, zostały jeszcze trzy.

 

Pytanie czy to ich usatysfakcjonuje? Czy będą jednak oczekiwać transferu. Nie usmiecha mi się płacić za authinfo domeny zarejestrowanej za 0,99 :o

 

Tak, oczekują od ciebie pokrycia wszelkich kosztów, w tym authinfo. Poza tym dostaniesz też list polecony o tej samej treści – z maila można się zawsze wykpić, a z poleconego już nie.

 

Pani Dreyfus wzięła na celownik .pl (poszukiwanie domen TM, informowanie zainteresowanej firmy i potem występowanie w jej imieniu – zawsze to jakiś sposób na życie...), więc takich maili/listów będzie coraz więcej. Czy ktoś z Was miał już z nią do czynienia? Jak sobie poradziliście?

Share this post


Link to post
Share on other sites
Nie usmiecha mi się płacić za authinfo domeny zarejestrowanej za 0,99 :o

 

Nie ma możliwości by zmusili Cię do wydania, a wcześniej zdobycia, tego kodu. Jeśli będą żądać cesji to wyślij im jednozdaniowe jednostronne zrzeczenie się praw do domeny na kartce wyrwanej z zeszytu, oczywiście bez kodu, za potwierdzeniem odbioru i pozostaw sobie kopię tego oświadczenia. Prawnie będzie skuteczne. To, że tak wykonana cesja nie będzie honorowana przez NASK i rejestratorów to nie Twój problem...

 

...raczej NASKu i rejestratorów, którzy powinni honorować np. notarialne umowy cesji a nie honorują, za to bezpodstawnie żądają swoich formularzy.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Sama rejestracja domeny z TM co do zasady nie narusza prawa, więc możesz po prostu przekierować ruch na auchan.pl i pozwolić domenie wygasnąć.

 

Ale gadasz bzdury !

Walsnie sam fakt rejsetracji narusza .Proponuje przeczytac pierwsze zdania z orzeczn ktore zakonczyly sie przed Sadem polubownym

Share this post


Link to post
Share on other sites

@pb, zastanawiałem się właśnie w jakim celu Pani Dreyfus, wysłała maila do home.pl (notabene już 27 lutego), a ja poleconego na oczy nie widziałem. Rozumiem, że nie miała moich danych, ale czy rejestrator jest właściwym podmiotem, od którego zaczyna się sprawę??? Myślałem zawsze że tego typu maile wysyłane są do NASKu.

Reasumując - rozumiem, że jedynym bezkolizyjnym sposobem na załatwienie sprawy jest dostosowanie się do poleceń zawartych w mailu.

 

A gdybym zwyczajnie w świecie wyrejestrował domenę (jeśli się da). Jaki pesymistyczny scenariusz wówczas może mi napisać Pani Dreyfus ???

Share this post


Link to post
Share on other sites

nie za bardzo to rozumiem. Jesteś Polakiem, domena jest polska, zarejestrowana w polskiej firmie, a maila dostales po angielsku? Ja jak zawsze cos dostawalem czy to po angielsku, czy np. chińsku, to razem z tym dostawałem tłumaczenie tłumacza przysięgłego. Rozumiem, że jak po angielsku to większośc rozumie, ale przecież jakbyś to dostał np. po francusku to co musiałbyś biegać po tłumaczach, żeby się dowiedzieć czy dostales reklamę viagry, czy może pismo z jakiejś firmy?

Na Twoim miejscu potraktowałbym to jako SPAM i tyle.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Ale gadasz bzdury !

Walsnie sam fakt rejsetracji narusza .Proponuje przeczytac pierwsze zdania z orzeczn ktore zakonczyly sie przed Sadem polubownym

 

Przykro mi, ale sam gadasz bzdury, jeśli już posługiwać się taką retoryką. TM nie jest chroniony sam w sobie.

 

1. Jak zauważyłeś to jest tylko sąd polubowny.

2. Określenie jakoby rejestracja domeny z TM naruszała prawa właściciela praw do TM jest takim samy uproszczeniem jak nazywanie cybersquatterów złodziejami (domen). To co najmniej nieporozumienie.

2. Rejestracja domeny z TM samoistnie nie narusza praw właściciela praw do trademarku.

3. Zazwyczaj chodzi o czyn nieuczciwej konkurencji polegający na:

- działalności konkurencyjnej pod zastrzeżonym TM;

- wprowadzaniu klientów w błąd;

Share this post


Link to post
Share on other sites
@pb, zastanawiałem się właśnie w jakim celu Pani Dreyfus, wysłała maila do home.pl (notabene już 27 lutego), a ja poleconego na oczy nie widziałem. Rozumiem, że nie miała moich danych, ale czy rejestrator jest właściwym podmiotem, od którego zaczyna się sprawę??? Myślałem zawsze że tego typu maile wysyłane są do NASKu.

 

A tak, twoje dane były ukryte, więc może nie dostaniesz poleconego, ale może home dostanie. ;-)

W moim przypadku (dot. domeny, która jest TM, o czym nie miałem pojęcia rejestrując ją; zresztą w jednym z europejskich języków to rzeczownik pospolity) mail był wysłany do mnie i do az, nie wiem czy az dostało polecony. ;-)

 

Reasumując - rozumiem, że jedynym bezkolizyjnym sposobem na załatwienie sprawy jest dostosowanie się do poleceń zawartych w mailu.
Bezkolizyjnym – tak. Pozostaje pytanie, kto by bardziej ucierpiał na kolizji. Najwyraźniej nie mają ochoty na arbitraż, tylko chcą cię „w razie czego” pozwać (sue), a więc sprawa cywilna.

 

A gdybym zwyczajnie w świecie wyrejestrował domenę (jeśli się da). Jaki pesymistyczny scenariusz wówczas może mi napisać Pani Dreyfus ???

 

Nie ma to żadnego znaczenia, ważne są diwe rzeczy: 1) miałeś ją zaparkowaną na słowo kluczowe związane z zakupami; 2) odmówiłeś przekazania domeny. Nieważne więc, czy teraz jej używasz czy nie, a także czy ją skasujesz czy będziesz trzymał.

Share this post


Link to post
Share on other sites
2) odmówiłeś przekazania domeny. Nieważne więc, czy teraz jej używasz czy nie, a także czy ją skasujesz czy będziesz trzymał.

 

To raczej ma nikłe znaczenie. Zmienić zdanie może w każdej chwili, także przed sądem powszechnym, choć wtedy wiązać się to może z kosztami sądowymi i pełnomocnictwa powoda.

 

Z wątku rozumiem też, że nie otrzymał żadnej informacji bezpośrednio a tylko od osób trzecich, więc także nie odmówił zrzeczenia się praw do tej domeny.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eh francuzi. Co oni mają z tymi TM? Nie obejdzie sie bez rozmowy o TM gdy rozmawiasz z francuzem o domenach. Całe szczęście robią tylko duży krzyku :o

Share this post


Link to post
Share on other sites
A gdybym zwyczajnie w świecie wyrejestrował domenę (jeśli się da). Jaki pesymistyczny scenariusz wówczas może mi napisać Pani Dreyfus ???

 

Da się "wyrejestrować" domenę. Prześlij do NASK-u wypowiedzenie umowy na podstawie art. 25 regulaminu. Co dalej zrobi z tym NASK to już nie jest Twój problem. Jeśli skorzystasz z tej drogi to opisz jak to się potoczyło.

 

Edit: raczej do Home.pl, ale podstawa jest ta sama i obowiązuje ten sam regulamin.

Share this post


Link to post
Share on other sites
/edit - jeśli ktoś z Was korzysta z dobrego translatora to proszę o link, bo nie chciałbym czegoś opacznie zrozumieć, a angielski nie jest moją mocną stroną.

 

 

na dzien dobry proponowalbym odpisanie im, zeby przeslali tobie wersje po polsku tej prosby, bo nie kazdy musi rozumiec, a wPolsce stosuje sie polskie prawo w jezyku polskim!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Póki co przekierowałem domene na stronę polskiego Auchan i nie zamierzam z nimi korespondować. Powód jest oczywisty - nie otrzymałem oficyjalnego pisma w sprawie, a jedynie o zaistniałym problemie zostałem poinformowany przez osobę trzecią tj. home.pl. Nie będę wychodził przed orkiestrę. Poczekam na rozwój wydarzeń, doszedłem do wniosku, że jeśli mój gest będzie niewystarczający to otrzymam pismo pocztą - i jak słusznie zauważyliście w języku polskim

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja to widze tak:

 

1) wyslali pismo do home.pl a nie do sadu polubownego - pierwszy powod aby to chwilowo olac

2) transfer o ktorym mowa to cesja domeny a nie transfer miedzy registrarami, wiec o jakim authinfo tu piszecie?

3) sciagnij przekierowanie domeny, zostaw ja zaparkowana na serwerach home.pl

4) jesli chcesz miec ta domene to ja trzymaj, jesli nie to zglos do home.pl dyspozycje jej wyrejestrowania - jesli zabojady ja chca to niech sobie sami kupia

5) jak cos jeszcze wymysle to napisze ;-)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Od wczoraj domena jest znowu wolna (poszła dyspozycja usunięcia domeny). :(

To prawda że kontaktowali się wyłącznie z home.pl, a ja zostałem poinformowany o samym fakcie pośrednio przez rejestratora mejlem. Zastanawiam się tylko czy żaden list polecony nie jest w drodze do mnie i druga ważna rzecz - Czy NASK przechowuje informacje o byłych abonentach domen (w tym domen usunietych) i czy może przekazywać je osobom trzecim. Pytam asekuracyjnie, bo trzeba być wyjątkowym pieniaczem, żeby zamiast zarejestrować wolną domenę dochodzić roszczeń od byłego abonenta. :)

Share this post


Link to post
Share on other sites
Od wczoraj domena jest znowu wolna (poszła dyspozycja usunięcia domeny). :(

 

Koniecznie napisz co będzie dalej.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×