Jump to content
krystekm

16 kwietnia 2009 roku NASK organizuje konferencję pod roboczym tytułem „FUTURE BUSINESS TRENDS IN DOMAIN INDUSTRY”

Recommended Posts

Aktualna sytuacja jest kuriozalna (...) Odkąd MapaDomen zaczeła rezerwację wszystkiego co spada (nawet tragicznych gniotów), a dołączył do niej Dropped, NASK musiał jakoś zareagować i to jest jego reakcja.

 

generalnie ten pomysł o ograniczeniu łapania wszystkiego co się rusza podoba mi się. powinno być łapanie tylko zamówionych domen

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kolejna informacja od Andrzeja Bartosiewicza jako komentarz do swojego wpisu na blogu na Webhosting.pl:

Alternatywą jest całkowite zrezygnowanie z rezerwacji i nieukrywam że będzie to przedmiotem dyskusji na konferencji. NASK jest gotów całkowicie zrezygnowac z możliwości rezerwacji domen. Możemy też wybrac drogę pośrednią - najpierw opłaty za rezerwacje, jak się niesprawdzą to całkowita rezygnacja z domain:book w 2010.

 

Niedawno pisałem o tym, że rezerwacja prędzej czy później zostanie zniesiona. Myślicie, że to już czas czy może trzeba jeszcze poczekać? Ludzie w Polsce jeszcze nie są przyzwyczajeni do korzystania z karty kredytowej, ale z drugiej strony może brak możliwości rezerwacji skłoniłby ich do korzystania z płatności natychmiastowych zamiast przelewów.

 

Oczywiście brak rezerwacji zmieniłby też rynek przechwytywania domen. Chociaż w przypadku firm, które przechwytują na zamówienie nie powinno być problemu. Można też skorzystać z testów zamiast rezerwacji. Koszt to tylko 1 PLN.

 

DD

Share this post


Link to post
Share on other sites
Można też skorzystać z testów zamiast rezerwacji. Koszt to tylko 1 PLN.

DD

Zgodnie z umową o testy zamawiającym test domeny nie może być rejestrator (podobnie jak w przypadku opcji, której rejestrator nie można kupować u siebie).

a.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Zgodnie z umową o testy zamawiającym test domeny nie może być rejestrator (podobnie jak w przypadku opcji, której rejestrator nie można kupować u siebie).

 

Masz rację. Zastanawiam się jednak, czy po tych wszystkich zmianach testy w obecnej formie ocaleją. Jest to jakaś alternatywa jak napisał Daniel (można spróbować "obejść" zakaz podobnie jak z zakładaniem opcji) ale myślę, że tu też się zmieni co bym nam za łatwo nie było...

 

Grzesiek

Edited by Grzesiek B.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Zgodnie z umową o testy zamawiającym test domeny nie może być rejestrator (podobnie jak w przypadku opcji, której rejestrator nie można kupować u siebie).

a.

Racja, zapomniałem o tym. Rejestratorzy będą musieli rejestrować na podmioty trzecie.. generalnie sporo komplikacje.

 

DD

Share this post


Link to post
Share on other sites
przepraszam przed jebut domain:info :excl:

 

a co w przypadku, gdy sprawdzisz domene - jest wolna, wykonujesz druga komede rezerwuj i juz jest zajeta;)

 

nalicza oplate karna? :excl:

Share this post


Link to post
Share on other sites
Zdziwiłbyś się..

 

DD

Masz jakiś przykład takiej sytuacji? Pytam z niewiedzy a nie powątpiewania.

Nie znam regulacji prawnych, ale życie mi podpowiada, że wystraczy to załatwić np za pomocą skarg, skargi nie zadowolonego klienta. Bo prawie zawsze jest się do czego przyczepić.

Oczywiście skarga jak najbarsziej dopracowana aby skutkowała zakończeniem współpracy.

Wiem, że trąci to spiskową teorią ale życie jest jakie jest.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mówiąc wprost Nask mówi rynkowi wtórnemu nie chcemy inwestować ani w sprzęt, ani w łącza w związku z tym zrobimy opłaty abyście nie mieli za dobrze z nami ... swoją drogą jeśli rejestratorzy łapiący mieszczą nie w granicach wyznaczonych przez Nask w "porozumieniu" to w czym jest problem? Wydaje mi się że w tym czego Nask zrobić nie chce ... czy tylko u nas jest możliwość łapania domen? Jakoś operatorzy w innych krajach nie mają i nie mieli problemów z whois-em na porcie 43 - Nask miał, teraz niemal wszystkich tych którzy łapią określa się pośrednio pasożytami ... wprawdzie łapanie wszystkiego co spada jest modelem biznesowym typu w ilości siła to moim zdaniem jeśli rzeczywiście problem dotyczy tylko tego zagadnienia to da się je ukrócić w inny sposób np. poprzez danie limitów na zapytania czy rezerwowanie domen w danym dni ... to tylko przykłady możliwe są różne kompilacje, które dały by dużo lepszy efekt bez tak drastycznych środków i posiłkowanie się blokowaniem czegoś niż rozwiązaniem problemu.

Edited by Saint

Share this post


Link to post
Share on other sites
a co w przypadku, gdy sprawdzisz domene - jest wolna, wykonujesz druga komede rezerwuj i juz jest zajeta;)

nalicza oplate karna? :excl:

To akurat łatwo rozróżnić. Jeśli ktoś robi domain:create gdy domena jest w stanie BLOCKED to naliczać karę, a jeśli jest już w stanie RESERVED to brak kary.

a.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Swoją drogą gdy czytam propagandę do zachęcenia partnerstwa na stronie http://www.dns.pl/essentials_pl.html to rzuca mi się w oczy:

 

NASK - najbardziej otwarty rejestr TLD w Europie

wsparcie dla rynku wtórnego

łatwe przechwytywanie usuniętych domen (drop-catching)

 

:excl:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cóż trzeba przynajmniej stworzyć pozory otwartości organizując imprezę w najdroższym hotelu w Polsce. Zeszłym razem z Przemkiem (pb) udowodniliśmy, że problem whois na porcie 43 nie istnieje dla .eu więc dla .pl był urojeniem zwykłym. Moim skromnym zdaniem taka "instytucja" jak Nask nie powinna działać jak firma jeśli nie publikuje rocznych sprawozdań finansowych na swoich stronach w formie elektronicznej i ogólnodostępnej, a bierze pieniądze nie tylko od rejestratorów to raz, a dwa władze powinny być kadencyjne i wybierane drogą głosowania, albo rejestr powinien być jeden, ale w zarządców powinno być kilku.

Share this post


Link to post
Share on other sites
To akurat łatwo rozróżnić. Jeśli ktoś robi domain:create gdy domena jest w stanie BLOCKED to naliczać karę, a jeśli jest już w stanie RESERVED to brak kary.

I tak bez dwóch zdań powinno być.

Share this post


Link to post
Share on other sites

http://webhosting.pl/NASK.organizuje.promocje.dla.partnerow

 

NASK, operator domeny .pl, poinformował o nowej promocji na rejestrację nazw w polskich domenach funkcjonalnych.

 

Oferta będzie obowiązywała w okresie 01.05-31.08.2009. W tym czasie każdy z partnerów NASK będzie mógł za każdą rejestrowaną domenę .pl kupić domenę funkcjonalną za cenę jednego złotego netto. Promocja nie obejmuje nazw z końcówką com.pl.

 

IMHO słaba ta promocja.

 

DD

Share this post


Link to post
Share on other sites
IMHO słaba ta promocja.

 

idealna dla spamerów i pozycjonerów - kupic w promocji, zajechać, dostac banana od gugla i porzucić :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Proszę o informację, o której godzinie i w jakim miejscu odbędzie się przedkonferencyjne spotkanie?

NameDrive chętnie spotka się z Forumowiczami :)

Edited by NameDrive

Share this post


Link to post
Share on other sites
Jakies spotkanko?

 

Pisałem kilka postów wyżej, ale pojawił się "temat zastępczy" :)

 

15.04, środa, g. 19:00. Miejsce podam później (zobaczymy ilu chętnych będzie, na razie jest ~ 7).

 

Grzesiek

Share this post


Link to post
Share on other sites
Rok temu NASK ułatwiał jak mógł życie serwisom łapiącym domeny (m.in. publikacja dokładnej godziny wygasania domeny) a dziś zmienia politykę - znaczy, że się nie sprawdziła. Nihil novi.

 

Polityka NASK jest dynamiczna i dostosowuje się w mniej lub bardziej udolny sposób do realiów. Ujawnili godzinę w whois myśląc że to odciąży system - niestety, zgodnie z moimi przewidywaniami, doprowadziło to do całkowitego zajeżdżania EPP przy każdym spadzie. Moim zdaniem zmiany – jeśli przywrócą sytuację taką, że domeny będą łapane tylko na zamówienie, a jeśli ktoś nie zamówi żadnej to domena spadnie i osoba zainteresowana będzie mogła ją swobodnie zarejestrować – idą w dobrym kierunku, w tym wypadku krok wstecz i pójście inną drogą wydaje się być właściwym rozwiązaniem. Opłata za próbę rezerwacji zajętej domeny jest jedynie logiczną kontynuacją nakazu stosowania domain:check przed domain:create, który jest ignorowany przez wielu partnerów.

 

Mi nie podoba się jednak sposób przekazywania informacji. Szkoda, że Registrarzy dowiadują się o tak kluczowych dla wielu (większości?) zmianach z serwisu Webhosting.pl. W dobrym tonie byłoby przesłać taką informację/wzmiankę wcześniej.

 

Heh, gdybym na ten wątek nie wszedł to do tej pory bym nie wiedział...

Share this post


Link to post
Share on other sites
15.04, środa, g. 19:00. Miejsce podam później (zobaczymy ilu chętnych będzie, na razie jest ~ 7).

Ja się wstępnie piszę :)

 

DD

Share this post


Link to post
Share on other sites
Ja się wstępnie piszę :)

 

DD

Ja mam niestety pacjentów w środę wieczorem, dojechał bym gdzieś na 22.00. ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites
Ja mam niestety pacjentów w środę wieczorem, dojechał bym gdzieś na 22.00. :)

 

pacjentów zostaw zabierz tylko pacjentki ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×