Jump to content
xtr

Zasięg iplusa, blueconnecta, orange itp w górach

Recommended Posts

W piątek wybieram się na pieszą wyprawę po paru górkach (link) biegnący od Wołosatego w Bieszczadach do Ustronia w Beskidzie Śląskim.

 

Potrwa to około 14 dni, zastanawiam się czy jest sens brać ze sobą netbooka i mobilny internet (iplusa, blueconnecta lub inny). Żeby się nie okazało że będę nosił na plecach dodatkowo 1,2kg po nic :blink: Bo jednak każdy gram się liczy.

 

Ma ktoś z Was jakieś doświadczenia w tym zakresie (Beskidy, Bieszczady)? Wiem, że w górkach położonych blisko miast (Beskid Mały, Beskid Śląski) iplus cośtam łapie, ale prędkości nie są powalające. Orange nawet w wioskach Beskidu Żywieckiego ma ok 5KB/s. Czy doczekaliśmy się już czasów że mobilny internet jest faktycznie mobilny?

Edited by xtr

Share this post


Link to post
Share on other sites

iPlus moim zdaniem dziala najpewniej - na pewno nie bierz Playa bo on niestety tylko w duzych miastach ;-)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jak wspomniał NoName Play w dużych miastach, chyba, że coś się zmieniło. Testowałem jeszcze Plus, zasięg całkiem ok. Proponuję zadzwonić do BOK i zapytać czy w danym miejscu jest zasięg i jaki. Ja tak robiłem i informacje te się sprawdzały.

Share this post


Link to post
Share on other sites

W miastach, miasteczkach i wsiach wiem czego się spodziewać. Dla Orange, Plusa i Ery z reguły choćby te parę KB ale jest nawet na odludziu. Zastanawia mnie właśnie zasięg bezpośrednio na szlaku w górach bo tego nigdy nie testowałem.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Blueconnect albo iPlus,

Play to nowa oferta także muszą się trochę ogarnąć chłopaki bo na razie to dno

Share this post


Link to post
Share on other sites

Zdecydowanie iPlus (zawsze możesz wziąć simdata za 20 PLN i jeśli nie będzie odpowiadało to wyrzucić). Orange też działa sprawnie (nawet czasami łapie mi UMTS tam gdzie iPlus nie chce) ale jest często awaryjne (mimo połączenia brak internetu, co się w iPlus mi nie zdarza). Play, heyah tragedia, nigdzie mi nie działa jak powinno.

Share this post


Link to post
Share on other sites
W piątek wybieram się na pieszą wyprawę po paru górkach (link) biegnący od Wołosatego w Bieszczadach do Ustronia w Beskidzie Śląskim.

 

Potrwa to około 14 dni, zastanawiam się czy jest sens brać ze sobą netbooka i mobilny internet (iplusa, blueconnecta lub inny). Żeby się nie okazało że będę nosił na plecach dodatkowo 1,2kg po nic :) Bo jednak każdy gram się liczy.

 

Ma ktoś z Was jakieś doświadczenia w tym zakresie (Beskidy, Bieszczady)? Wiem, że w górkach położonych blisko miast (Beskid Mały, Beskid Śląski) iplus cośtam łapie, ale prędkości nie są powalające. Orange nawet w wioskach Beskidu Żywieckiego ma ok 5KB/s. Czy doczekaliśmy się już czasów że mobilny internet jest faktycznie mobilny?

 

 

Witaj,

zazdroszczę ci, że już będziesz w Bieszczadach ;) ...

Po prostu olej internet :blink: Gdybym spotkał Cię na szlaku w Bieszczadzie a Ty waliłbyś w klawiaturę zapatrzony w monitor to z rozpaczy powyrywałbym sobie resztki włosów z głowy, że umiera idea łazikowania po Biesach i Czadach, legenda zakapiorów bieszczadzkich ;) . I od razu stawiłbym się "U Rzeźbiarza" w Ustrzykach, aby w pianie utopić swój żal ...

 

Nie mam doświadczeń z netem w Bieszczadach. Natomiast pamiętam, że nawet w Ustrzykach Grn. miałem problemy z komórką w sieci Era (w nocy). Może coś się zmieniło.

W samych górach było różnie. Najczęściej brak zasięgu - ale Bieszczady to jednak nie to samo co Beskidy (choć formalnie jest to Beskid Wschodni).

Jeśli będziesz szedł górami z Wołosatego przez Rozsypańce, Krzemień itd. to nie zdziwię się, że sygnał do Ciebie nie dotrze. Może "złapiesz" coś ukraińskiego :P?

Myślę, że gdybyś np. zaszedł na Bukowe Berdo (widzę jednak że nie) to na 100% sygnału brak. Uważam, że od Berehów w kierunku Cisnej, i dalej w kierunku Komańczy czyli już bardziej"przedbieszczadzia" będzie zasięg coraz bardziej bezproblemowy.

Edited by yarowa

Share this post


Link to post
Share on other sites
Witaj,

zazdroszczę ci, że już będziesz w Bieszczadach ;) ...

Po prostu olej internet ;) Gdybym spotkał Cię na szlaku w Bieszczadzie a Ty waliłbyś w klawiaturę zapatrzony w monitor to z rozpaczy powyrywałbym sobie resztki włosów z głowy, że umiera idea łazikowania po Biesach i Czadach, legenda zakapiorów bieszczadzkich :P . I od razu stawiłbym się "U Rzeźbiarza" w Ustrzykach, aby w pianie utopić swój żal ...

 

przyznaj się na jakie jego domeny założyłeś opcje :blink:

Share this post


Link to post
Share on other sites
przyznaj się na jakie jego domeny założyłeś opcje ;)

 

:blink:

 

Jest jednak przecież bezpieczna funkcja "autorenew" ...

Share this post


Link to post
Share on other sites

yarowa, nie bój się - na szlaku może mnie nie spotkasz stukającego w klawiaturę, ale wieczorem przy piwku :D Chociaż na te 20 minut jednak trzeba zajrzeć i przypilnować interesu bo źle bym się czuł :) Mam też plan codziennie mini relacje z wycieczki wrzucać na bloga. Zdanie lub dwa + zdjęcie.

 

Biorę tego iPlusa jednak jak tak polecacie.

Edited by xtr

Share this post


Link to post
Share on other sites
name='xtr' date='wto, 28 lip 09' post='208471']

yarowa, nie bój się - na szlaku może mnie nie spotkasz stukającego w klawiaturę, ale wieczorem przy piwku :D

To rozumiem :o

 

Mam też plan codziennie mini relacje z wycieczki wrzucać na bloga. Zdanie lub dwa + zdjęcie.

[...]

 

 

Tomku, te bieszczadzkie przede wszystkim będę "łykał" jak piwo :).

Ja dopiero prawdopodobnie we wrześniu wyruszę ... Zobaczę jednak w końcu Bieszczady kolorowe, jesienne.

 

Sorry za OT ale wariat jestem na bieszczadzkie klimaty ...

Edited by yarowa

Share this post


Link to post
Share on other sites

Orange odradzam . Jeden z domowników męczył się przez 2 lata . Wyjeżdzaliśmy na działkę ( 23km od centrum Łodzi ) , i tylko przy bezchmurnej pogodzie jako tako chodził , natomiast w pochmurny dzień , deszcz itp zero sygnału .

 

Z mojej strony polecam iplusa oraz playa ( chociażw tym drugim przypadku nie wiem jak się zachowuje w górach ) , w miastach i wsiach chodził normalnie

Share this post


Link to post
Share on other sites

Na stronie iPlusa jest mapa zasięgu - sprawdź sobie. Z moich doświadczeń wynika że jest nieco zbyt optymistyczna, ale ogólnie się sprawdza.

 

Koniecznie musisz wziąć dobrą antenę do modemu. Bez tego zapomnij o internecie. Wiem bo mieszkam teraz w lesie i temat zasięgu iPlusa mam na bieżąco ;) Być może wystarczy Ci taka pionowa 6-9 dB, ale w górach może być i z nią słaby sygnał. Kierunkowej raczej nie będziesz nosił, to kawał żelastwa ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites
Na stronie iPlusa jest mapa zasięgu - sprawdź sobie. Z moich doświadczeń wynika że jest nieco zbyt optymistyczna, ale ogólnie się sprawdza.

 

Koniecznie musisz wziąć dobrą antenę do modemu. Bez tego zapomnij o internecie. Wiem bo mieszkam teraz w lesie i temat zasięgu iPlusa mam na bieżąco :P Być może wystarczy Ci taka pionowa 6-9 dB, ale w górach może być i z nią słaby sygnał. Kierunkowej raczej nie będziesz nosił, to kawał żelastwa ;)

 

... ale w górach nawet parasola się nie nosi. Można pioruny ściągnąć ;), (a pogoda zmienia się tam jak w kalejdoskopie ...).

Edited by yarowa

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dzięki. Do każdego modemu dostępnego w ich ofercie można dopiąć taką antenę? Czy muszę zwracać uwagę na jakiś specjalny modem. Ile taka antena Cie kosztowała?

Share this post


Link to post
Share on other sites
Dzięki. Do każdego modemu dostępnego w ich ofercie można dopiąć taką antenę? Czy muszę zwracać uwagę na jakiś specjalny modem. Ile taka antena Cie kosztowała?

 

Antena musi mieć końcówkę pasującą do konkretnego typu modelu (są przejściówki), kosztuje kilkadziesiąt zł.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Antena musi mieć końcówkę pasującą do konkretnego typu modelu (są przejściówki), kosztuje kilkadziesiąt zł.

Kupiłem taką antenę, ale wypróbuję dopiero jak pojadę na wieś :) Sprawdzałem w mieście i różnicy nie było widać.

 

DD

Share this post


Link to post
Share on other sites

W mieście (zwłaszcza w Warszawie) różnicy raczej nie zobaczysz, bo jest dużo nadajników i są gęsto rozmieszczone, więc zawsze jakiś masz blisko. Na wsi taka antena bardzo się przydaje :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja ze swojej strony moge powiedziec ze pionowe anteny sa lekko mowiac do ... ;-)

 

Nie bylo widac zadnej roznicy - dopiero jak podpialem kierunkowa(7dbi bodajze) sygnal skoczyl o tyle ze mozna bylo siedziec bez wiekszych problemow ;-)

 

Skonczylo sie na tym ze zdjalem z mojego modemu huawei simlock'a wrzucilem iPlusa i nie potrzebuje juz anteny ;-)

 

Jezeli juz sie decydowac na antene to jedynie kierunkowa(znajdz sobie btsa na mapie i ukieruj go na stale) ;-)

Share this post


Link to post
Share on other sites
Ja ze swojej strony moge powiedziec ze pionowe anteny sa lekko mowiac do ... ;-)

 

Nie bylo widac zadnej roznicy - dopiero jak podpialem kierunkowa(7dbi bodajze) sygnal skoczyl o tyle ze mozna bylo siedziec bez wiekszych problemow ;-)

 

Skonczylo sie na tym ze zdjalem z mojego modemu huawei simlock'a wrzucilem iPlusa i nie potrzebuje juz anteny ;-)

 

Jezeli juz sie decydowac na antene to jedynie kierunkowa(znajdz sobie btsa na mapie i ukieruj go na stale) ;-)

 

Zgadzam się w ogóle co do kierunkowych.

Mam nawet taką, która nieźle wymiata i ściąga sygnał z 20 km :) .

Natomiast na pewno nie jest to sprzęt do chodzenia po górach ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Wróciłem :) Tak jak wspomniałem wcześniej wybrałem iPlusa. Był to zdecydowanie najlepszy wybór. W większości przypadków, nawet na szlaku zasięg był na poziomie choćby GPRS/EDGE co pozwalało pobrać i odpowiedzieć na pocztę. Gorzej z wczytywaniem stron. Jednak taki problem rozwiązał Firefox z wyłączoną obsługą skryptów, flash, obrazki na żądanie, adblock. Nie zdążyłem kupić anteny.

 

W miejscowościach typu "koniec świata" jak np Wołosate , Ustrzyki Górne w Bieszczadach nie było problemów aczkolwiek powoli. Ok 10KB/s jak najbardziej wystarczające do podstawowych czynności. Ok 5KB/s w Komańczy. Najwięcej problemów było w Beskidzie Niskim i okolicznych wsiach (Puławy, Lubatowa. Tam praktycznie brak zasięgu jakiejkolwiek sieci komórkowej.

 

W miejscowościach choćby trochę turystycznych zasięg na poziomie jednej kreski HSDPA. Bardzo komfortowa praca w popularniejszych miejscowościach jak Krynica, Szczawnica, Nowy Targ, Rabka, Jordanów, Węgierska Górka. Dużo słabiej ale także nadający się do powolnego wczytywania stron (bez żadnych ograniczeń) na szlaku.

 

Zauważyłem, iż nie raz pomimo występowania zasięgu i prędkości pobierania na poziomie 5-10KB/s jest straszny problem z wczytywaniem stron / poczty (używam IMAP) z powodu prędkości wysyłki poniżej 0,5Kb/s.

 

Po prostu olej internet ;)

Internet ratował nie raz życie umożliwiając szybkie znalezienie noclegu czy sprawdzenie możliwości dojścia/dojazdu do niego ;) Pomimo dołożenia tego 1,5kg netbooka do plecaka i noszenia go na plecach przez 16 dni drugi raz na pewno także go zabiorę bo bardzo się przydaje ;) Nie zapominając o możliwości sprawdzenia co tam słychać w interesie ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

To miałeś nienajgorzej ;) U mnie na działce, 40 km od Warszawy, Internetu nie ma w ogóle. Dopiero w tym roku postawili niedaleko maszt Ery więc jakieś EDGE w BlueConnect mogłoby złapać (nie sprawdzałem, mam iPlusa). Poza tym - internetowa pustynia. Życie ratuje mi antena kierunkowa 26 dBi ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites
Wróciłem ;) Tak jak wspomniałem wcześniej wybrałem iPlusa. [...]

Minimalnie ;) odbiegam od tematu:

... czy sprawdzasz sms-y w telefonie o n-rze podanym w Twoim profilu na di.pl?

Edited by yarowa

Share this post


Link to post
Share on other sites

Wystarczy sprawdzić tę stronę:

http://mapa.btsearch.pl/

 

Tam są na mapie zaznaczone stacje nadawcze wszystkich sieci.

 

Polecam Play bo po prostu śmiga - rewelacja. Natomiast testowałem miesiąc temu jedną z pozostałych sieci i straszny kibel był pod względem szybkości działania (a sygnał był dobry).

 

Jedyny minus w Play to zasięg jeśli chodzi o net, trzeba sprawdzić na mapce gdzie mają nadajniki. Zaś zasięg pod względem rozmów tel. jest w Playu bezkonkurencyjny gdyż korzystasz zarówno z szybko rozwijającej się sieci Play jak i z wszystkich nadajników Plusa ("wewnętrzny roaming"). :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×