Jump to content
CzarnyElo

Działalność gospodarcza związana z domenami/reklamami, a dotacja z UE

Recommended Posts

Witam,

 

od jakiegoś czasu noszę się z założeniem DG związaną z biznesem domenowym i reklamami w internecie. Myślę także o zgarnięciu jakiejś dotacji z UE, jednak jestem zupełnie zielony w tych sprawach. Może ktoś z Was zakładał niedawno DG na takie cele i starał się o dotacje z UE? Z tego co się orientuję to na forum jest sporo osób z DG. Może macie jakieś cenne uwagi i sprawy na jakie należy zwrócić szczególną uwagę? Jak to wszystko wygląda? Jakie wg Was są minimalne zarobki miesięczne, aby DG była opłacalna?

 

Zapraszam wszystkich do luźnej, lecz konkretnej dyskusji na ten temat.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Przede wszystkim, jeśli mamy cokolwiek skomentować, opisz, na czym chciałbyś zarabiać oraz o które dotacje chcesz się ubiegać bo opcji jest całkiem sporo.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest Anubis

Jeśli masz status bezrobotnego i będzie to Twoja pierwsza działalność to staraj się o zwolnienie/umorzenie/obniżenie składek ZUS etc. na okres 6 miesięcy prowadzenia działalności.

 

Wtedy też, dodatkowo, możesz wziąć dotację 40k-50k z UE na pierwszą działalność gospodarczą (nie pamiętam dokładnie kryteriów ale nie były one zbyt "wyszukane").

 

Troszkę się spóźniłeś na kończący się właśnie PO IG 8.1 (bodajże do 5 albo 6 czerwca jest koniec naboru).

 

Do pół miliona złotych przy 20%-30% wkładzie własnym jednak jest ostra selekcja - mniej niż 10% wniosków przechodzi (dane z 2010 roku).

 

Tak pół żartem: Aby dostać 8.1 trzeba co drugie zdanie pisać słowo "innowacyjny" w różnych formach i odmianach. Tam w UE to kochają, nawet jeśli to nie ma sensu.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Jeśli masz status bezrobotnego i będzie to Twoja pierwsza działalność to staraj się o zwolnienie/umorzenie/obniżenie składek ZUS etc. na okres 6 miesięcy prowadzenia działalności.

 

Wtedy też, dodatkowo, możesz wziąć dotację 40k-50k z UE na pierwszą działalność gospodarczą (nie pamiętam dokładnie kryteriów ale nie były one zbyt "wyszukane").

 

Troszkę się spóźniłeś na kończący się właśnie PO IG 8.1 (bodajże do 5 albo 6 czerwca jest koniec naboru).

 

Do pół miliona złotych przy 20%-30% wkładzie własnym jednak jest ostra selekcja - mniej niż 10% wniosków przechodzi (dane z 2010 roku).

 

Tak pół żartem: Aby dostać 8.1 trzeba co drugie zdanie pisać słowo "innowacyjny" w różnych formach i odmianach. Tam w UE to kochają, nawet jeśli to nie ma sensu.

 

Żeby ubiegać się o 8.1 trzeba już przez jakiś czas prowadzić działalność. Polecam programy 6.2, można uzyskać do 40 tys złotych, z tym, że w większości przypadków nabór rusza we wrześniu. W każdym województwie jest kilka placówek, które realizują program i każda ma inne kryteria dotyczące wnioskodawców. Formularz rekrutacyjny można składać do kilku, a w przypadku kwalifikacji trzeba się zdecydować na jedną.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Przede wszystkim, jeśli mamy cokolwiek skomentować, opisz, na czym chciałbyś zarabiać oraz o które dotacje chcesz się ubiegać bo opcji jest całkiem sporo.

Zarabiać chciałbym na sprzedaży domen i powierzchni reklamowej na stronach (adsense, linki, inne programy)

Jeśli chodzi o moją sytuację to jestem zatrudniony na umowę o pracę na pełen etat, wszystkie składki opłaca mi zakład oraz nigdy nie prowadziłem działalności gospodarczej. Jestem zielony jeśli chodzi o zakładanie, prowadzenie DG oraz o możliwości uzyskania dotacji z UE. Jeśli ktoś z Was się dobrze orientuję to napiszcie proszę jakiś miniporadnik lub zarzućcie linkami gdzie mógłbym poczytać o tym biorąc pod uwagę moją sytuację. Myślę, że do września akurat poznam na czym to polega :)

Edited by CzarnyElo

Share this post


Link to post
Share on other sites
Zarabiać chciałbym na sprzedaży domen i powierzchni reklamowej na stronach (adsense, linki, inne programy)

I po co Ci 40k PLN z 6.2 na taką działalność? Na co chcesz to wydać?

Share this post


Link to post
Share on other sites
Witam,

 

od jakiegoś czasu noszę się z założeniem DG związaną z biznesem domenowym i reklamami w internecie.

 

 

opcji jest kilka:

1.około 16 tys z Urzędu Pracy (obecnie jest mało kasy a ostatni konkurs to lekka kpina, każdy UP dostał po 180 tys) - musisz być bezrobotnym

2. 40 tys z PO KL 6.2

3. w przypadku pierwszej działalności dla opcji 1 i 2 masz promocję w ZUS, 318 zł przez dwa lata.

4. PO IG 8.1 - można o tym zapomnieć. w piątek termin i prawdopodobnie powtórki już nie będzie.

Share this post


Link to post
Share on other sites
I po co Ci 40k PLN z 6.2 na taką działalność? Na co chcesz to wydać?

Właśnie dlatego tutaj pytam, czy z takim biznesem mam szansę otrzymać jakąś dotację z UE... Rozumiem, że aby otrzymać dotację z UE powiedzmy te 40k to na całą kwotę należy rozpisać co na co tak? Przykładowo poza rzeczami czysto fizycznymi typu laptop, dobry telefon z dostępem do internetu, strona internetowa firmy + reklama itp. nie można wpisać np. inwestycji w nowe domeny?

Edited by CzarnyElo

Share this post


Link to post
Share on other sites
Przykładowo poza rzeczami czysto fizycznymi typu laptop, dobry telefon z dostępem do internetu, strona internetowa firmy + reklama itp. nie można wpisać np. inwestycji w nowe domeny?

Nie można wpisać inwestycji w nowe domeny. Nawet z reklamą są pewne ograniczenia, bo na ten cel możesz chyba przeznaczyć "kieszonkowe" ~1k PLN, które będziesz otrzymywał co miesiąc przez pół roku.

 

Szukaj dotacji do biznesu, a nie biznesu do dotacji.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Możesz sobie uruchomić jakiś portal, wziąć dotację na sprzęt komputerowy, wyposażenie biura, stworzenie strony, a przy okazji zajmować się tym czym chcesz się zajmować...

Share this post


Link to post
Share on other sites
Rozumiem, że aby otrzymać dotację z UE powiedzmy te 40k to na całą kwotę należy rozpisać co na co tak?

 

Musisz rozpisywać wszystko. Ostatnio pisałem znajomemu biznes plan na taką DG dofinansowaną z UE, ale w branży budowlanej. Musi być wszystko w szczegółach opisane na co wydajesz kasę, ale też ile przewidujesz zarobić i konkretnie na czym. Jakie jest zapotrzebowanie na usługi, które będziesz świadczył, jaka jest konkurencja i wiele innych rzeczy.

Share this post


Link to post
Share on other sites

jeżeli jesteś już zatrudniony na etacie i masz opłacany zus to twoja składka z działalności gospodarczej jest automatycznie niższa nie chce podawać dokładnie liczb nie chce wprowadzić w błąd ale chyba około 1/3 tego co normalnie

Share this post


Link to post
Share on other sites
jeżeli jesteś już zatrudniony na etacie i masz opłacany zus to twoja składka z działalności gospodarczej jest automatycznie niższa nie chce podawać dokładnie liczb nie chce wprowadzić w błąd ale chyba około 1/3 tego co normalnie

 

Ja jestem w takiej sytuacji i płacę jedynie składkę zdrowotną czyli jakieś 250 zł miesięcznie. To są jedyne "obowiązkowe" koszty prowadzenia działalności, przy zatrudnieniu na etacie. W stosunku do standardowego, pełnego ZUSu jest to naprawdę niewiele - choć i tak nie mogę pojąć, że w ogóle muszę płacić tą zdrowotną drugi raz (w ramach etatu już i tak ją przecież opłacam).

Share this post


Link to post
Share on other sites

pozwole się wtracić w temat, jaką forme opodatkowania byście polecali? podobno do biznesu domenowego lepiej jest być vatowcem niż na ryczałcie czy zasadach ogólnych

Share this post


Link to post
Share on other sites
...choć i tak nie mogę pojąć, że w ogóle muszę płacić tą zdrowotną drugi raz (w ramach etatu już i tak ją przecież opłacam).

To dlatego, że jak się za dużo pracuje, to się częściej choruje ;)

Zawsze jest szansa odliczyć drugą składkę w zeznaniu rocznym.

Można się też pocieszyć, że gdy Twoje dochody przekroczą 100 770 zł brutto w roku to nie trzeba będzie odprowadzać składek emerytalnych ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×