Jump to content
godsobek

domeny .uk

Recommended Posts

Wczoraj chciałem zarejestrować .uk do swojej .co.uk, niestety okazało się, że do tego potrzebny jest kontakt administracyjny w UK. Przy .co.uk takiego wymogu nie było...

 

http://help.opensrs.com/entries/50935058--UK-domain-policies

 

 

The .UK Registry has some specific residency requirements for registering second level (.UK) domains; however, anyone can register the following third level domains, regardless of where they live:.CO.UK, .ORG.UK, .ME.UK, .PLC.UK, .LTD.UK, and .NET.UK.

Edited by pb

Share this post


Link to post
Share on other sites

No to niezłe jaja..

Dali tzw. "Grandfather":, czyli możliwość przejścia właścicieli konkretnego adresu .co.uk = > na .UK, analogicznie się obecnie dzieje w przypadku indonezyjskiej .ID, którą też uwalniają.

 

Czyli pospada trochę wartościowych adresów :) Aczkolwiek trochę trzeba będzie poczekać...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kto zna prosty sposob na adres w UK zgodny z wymogami rejestru? Byc moze ktos z rejestratorow domen juz udostepnia taki adres do celow rejestracji?

 

Komunikat podczas proby rejestracji .uk:

Nie można wykonac operacji (Invalid attribute value [V337 Either the registrant or the address for service for second level domains must have a country code of GB, GG, JE or IM])

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cieszę się, że powstała dyskusja nt. domen .UK po moim, jako pierwszej osoby na di.pl, zwróceniu uwagi na te domeny we wczorajszym poście i zapytaniu AM poprzez to forum , czy AM zamierza oferować .uk, bo wolałbym zostać tam, gdzie trzymam .co.uk.

 

No i proszę, dzisiaj już jest tekst na AM-owym blogu! czyli info poszło w jedną stronę, ale odpowiedź jeszcze nie wróciła, czy AM zamierza coś z tym zrobić i właśnie dowiaduje się, czy jak.

 

Czekam na info.

 

Przy okazji, kilkaset tysięcy rodaków jest na zmywaku w UK, a wy się pytacie o "UK address". Poszperajcie po znajomych 7.gif

 

Póki co, to pośpiechu nie ma, bo czas na zmianę i przejście na .uk jest do 2019 roku, pod warunkiem, że dotyhchczasowa domena będzie opłacana, więc o nadmiar spadów bym sie nie martwił.

 

Pytanie pozostaje, co się stanie, gdy w taka sama fraza będzie zarejestrowana w .co.uk, .me.uk i .np. .org.uk? Kto będzie miał pierwszeństwo? I tu na stronie Nominetu można sobie sprawdzić, jest specjalny checker.

Edited by umberto
  • Like 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

Przy okazji, kilkaset tysięcy rodaków jest na zmywaku w UK, a wy się pytacie o "UK address". Poszperajcie po znajomych 7.gif

Niby tak, ale czy zarejestrowalbys wartosciowa domene .uk "na slupa"? Akurat nie mam nikogo z rodziny w UK wiec chetnie skorzystal bym z oferty sprawdzonego registrara oferujacego adres w UK.

 

Jak bedzie wyglada proces cesji/transferu domen .uk? Czy na ten fizyczny adres w UK bedzie wysylana jakakolwiek listowna korespondencja jak to jest w przypadku domen .de?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Niby tak, ale czy zarejestrowalbys wartosciowa domene .uk "na slupa"? Akurat nie mam nikogo z rodziny w UK wiec chetnie skorzystal bym z oferty sprawdzonego registrara oferujacego adres w UK.

 

Jak bedzie wyglada proces cesji/transferu domen .uk? Czy na ten fizyczny adres w UK bedzie wysylana jakakolwiek listowna korespondencja jak to jest w przypadku domen .de?

 

Adres UK jest potrzebny tylko w kontakcie administracyjnym (technicznym), abonentem może być podmiot spoza UK. Myślę że kwestią czasu jest kiedy większość rejestratorów będzie oferowało taką usługę, dotychczas nie było takiej potrzeby, więc nie było popytu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Niby tak, ale czy zarejestrowalbys wartosciowa domene .uk "na slupa"? Akurat nie mam nikogo z rodziny w UK wiec chetnie skorzystal bym z oferty sprawdzonego registrara oferujacego adres w UK.

 

Jak bedzie wyglada proces cesji/transferu domen .uk? Czy na ten fizyczny adres w UK bedzie wysylana jakakolwiek listowna korespondencja jak to jest w przypadku domen .de?

 

Na temat transferu nowych .uk niewiele wiadomo, chyba że dotyczyć ich będzie ogólny regulamin i procedury jak dla innych .xx.uk.

 

Przecież domeny .de transferuje się tak jak .pl - kod auth_info i potwierdzenie linkiem.

 

 

Adres UK jest potrzebny tylko w kontakcie administracyjnym (technicznym), abonentem może być podmiot spoza UK. Myślę że kwestią czasu jest kiedy większość rejestratorów będzie oferowało taką usługę, dotychczas nie było takiej potrzeby, więc nie było popytu.

 

w NameCheap.com widziałem rejestrację po 7,58 USD. @pb "dotychczas nie było takiej potrzeby", bo nie było to możliwe, bo ".UK launch" zaczął się 10 czerwca br.!

 

9evnyd.png

Edited by umberto

Share this post


Link to post
Share on other sites

Myślę że kwestią czasu jest kiedy większość rejestratorów będzie oferowało taką usługę, dotychczas nie było takiej potrzeby, więc nie było popytu.

Kto pierwszy, ten lepszy? Prosze wpisywac rejestratorow oferujacych kontakt dla domen .uk w tym poscie.

Share this post


Link to post
Share on other sites

@pb "dotychczas nie było takiej potrzeby", bo nie było to możliwe, bo ".UK launch" zaczął się 10 czerwca br.!

 

...dotychczas nie było takiej potrzeby, bo kontakt UK nie był wymagany przy rejestracji domen .co.uk, .org.uk itd.

Share this post


Link to post
Share on other sites

...dotychczas nie było takiej potrzeby, bo kontakt UK nie był wymagany przy rejestracji domen .co.uk, .org.uk itd.

 

Nie wiem, czemu to ograniczenie miałoby służyć, skoro dotychczas nie było to wymagane, a teraz potrzebna będzie weryfikacja.

 

Próbowałem zarejestrować jedną .uk (dla której istnieje .co.uk - zanim przeczytalem regulaminy) i tam można było wybrać różne opcje, że np. jest się "osobą fizyczną, non-UK resident" - nigdzie nie trzeba było podawać .UK address. W dodatku jak oni niby mieliby to zweryfikować?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kto zna prosty sposob na adres w UK zgodny z wymogami rejestru? Byc moze ktos z rejestratorow domen juz udostepnia taki adres do celow rejestracji?

 

Przykładowo onlydomains.com. Podejrzewam, że jest tego masa, ale nie chce mi się szukać do 2019 bo dopiero wtedy będzie szansa zarejestrować jakieś resztki. Wcześniej .uk są zarezerwowane dla abonentów co.uk.

 

Pytanie pozostaje, co się stanie, gdy w taka sama fraza będzie zarejestrowana w .co.uk, .me.uk i .np. .org.uk? Kto będzie miał pierwszeństwo? I tu na stronie Nominetu można sobie sprawdzić, jest specjalny checker.

 

Pierwszeństwo mają abonenci co.uk.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Przykładowo onlydomains.com. Podejrzewam, że jest tego masa, ale nie chce mi się szukać do 2019 bo dopiero wtedy będzie szansa zarejestrować jakieś resztki. Wcześniej .uk są zarezerwowane dla abonentów co.uk.

 

 

Pierwszeństwo mają abonenci co.uk.

 

Niekoniecznie, czasem mogą to być .org.uk itp.

Edited by pb

Share this post


Link to post
Share on other sites

To chyba tylko wtedy, gdyby nie było zarejestrowanej co.uk.

 

If there was an equivalent .co.uk that also existed (e.g. 'www.example.org.uk' existed and 'www.example.co.uk' existed) then the .co.uk gets priority and the right to register the equivalent .uk domain.

 

Jeżeli porejestrowane są .co.uk i .org.uk to .co.uk jest traktowane priorytetowo przy rejestracji .uk.

 

http://www.dotuklaunch.uk/orguk

Share this post


Link to post
Share on other sites

To chyba tylko wtedy, gdyby nie było zarejestrowanej co.uk.

 

 

Jeżeli porejestrowane są .co.uk i .org.uk to .co.uk jest traktowane priorytetowo przy rejestracji .uk.

 

http://www.dotuklaunch.uk/orguk

 

Tak, przy czym pod uwagę brana jest data "cut-off" - 28.10.2013, a nie data startu - 10.06.2014

Mam konkretny przypadek, gdzie posiadam domenę .co.uk zarejestrowaną w grudniu 2013, ale pierwszeństwo ma wcześniej zarejestrowana .org.uk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tak, przy czym pod uwagę brana jest data "cut-off" - 28.10.2013, a nie data startu - 10.06.2014

Mam konkretny przypadek, gdzie posiadam domenę .co.uk zarejestrowaną w grudniu 2013, ale pierwszeństwo ma wcześniej zarejestrowana .org.uk

 

Dokładnie. Liczy się, w którym okresie względem cut-off date została zarejestrowana domena. gdyby był priorytet dla .co.uk, to po co w ogóle byłby ten "checker" na stronie Nominetu?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Musieli gdzieś postawić tamę. Takie rejestrowanie .co.uk, gdzie odpowiednik .org.uk istnieje dłużej, po tym jak karty są na stole, ktoś mógłby zakwalifikować jako "wymuszanie" albo delikatniej "wpychanie się do kolejki" ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Od 10.06 jest mozliwosc rejestrowania domen .uk, rejestracja to 80 zl /rok

Ktos juz zaczął rejestrować?

Jakieś opinie? Wasze wątpliwości?

 

http://rynekdomen.pl/2014/domeny-uk-sa-juz-dostepne-do-rejestracji/

 

Mając np. .co.uk u jednego rejestratora, można zarejestrować domeny .uk u innego, ale trzeba niestety posługiwać się danymi kontaktowymi, które są dokładną kalką wpisu dla .co.uk. Ja mi powiedziano w Nominet, liczą się nawet spacje.

 

Jeśli chodzi o cenę, to 80 zł/rok są zdecydowanie przedrożone. Na stronie Nominet-ui jest napisane, że cena .uk będzie taka sama jak dla .co.uk czyli 3,50 GBP, co jak rozumiem jest ceną dla rejestratorów. Być może niektórzy, wykorzystując efekt nowości, będą chcieli zrobić troszkę większy niż zwykle narzut. Widziałem .uk po 7,58 USD, więc można nie łupić nieświadomych klientów.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Hm, dziwne, Google Chrome nie zajarzył jeszcze, że są domeny .uk?

 

pyoutz.png

 

stephenfry.uk jest pierwszą zarejestrowaną domeną .uk

 

Co ciekawe, gdy skopiowałem tekst zawierający powyższą domenę z innej strony www i wkleiłem w pasek adresu, to Chrome pokazał j.w. Gdy wpisałem ręcznie, przekierował bezpośrednio. Firefox nie miał problemów.

Share this post


Link to post
Share on other sites

czy AM zamierza coś z tym zrobić i właśnie dowiaduje się, czy jak.

 

Czekam na info.

 

Widzę, że .uk jest już w cenniku AM.

 

Jednak nie znalazłem żadnej wzmianki w newsletterze ani nigdzie indziej, co trzeba zrobić, aby dla utrzymywanych domen .co.uk w AM móc zarejestrować w AM odpowiedniki .uk. Krok po kroku. Może jakieś info?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Odświeżę temat wie ktoś już jak zrobić by domenę uk zarejestrować ?

Posiadam domenę z końcówką co.uk i chciałem dokupić uk tylko że wyświetla przy zakupie :"Kontakt powiązany z domeną musi zawierać kod pocztowy UK (adres mieszczący się w Wielkiej Brytanii (GB), Guernsey (GG), Jersey (JE) lub Isle of Man (IM))".

Na stronie: http://rynekdomen.pl/2014/domeny-uk-sa-juz-dostepne-do-rejestracji/

pisze że abonenci nazw z końcówką co.uk dostaną propozycję pierwokupu ,jakoś ja jeszcze nie otrzymałem takiej propozycji i nie mogę jej kupić, domenę mam w aftermarket.

Może ktoś już rozwiązał problem z takim kupnem ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

No właśnie tak to "sprytnie" zrobili, że możesz sobie dokupić .uk do kompletu, pod warunkiem że masz adres w UK... Też mam kilka .co.uk z prawem rejestracji .uk i póki co się niespiesznie zastanawiam jak to najlepiej zrobić. Czas mamy do 10.06.2019. ;-)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×