Jump to content
cannot

Subdomena a domena regionalna

Recommended Posts

Witam, mam może głupie pytanie ale...

 

Rejestruje domenę regionalną: forum.miasto.pl

Właściciel domeny miasto.pl tworzy subdomenę: forum.miasto.pl

 

Na czyją stronę trafi użytkownik wpisując w przeglądarce forum.miasto.pl ? Na moją regionalną czy na właściciela subdomeny ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Witam, mam może głupie pytanie ale...

 

Rejestruje domenę regionalną: forum.miasto.pl

Właściciel domeny miasto.pl tworzy subdomenę: forum.miasto.pl

 

Na czyją stronę trafi użytkownik wpisując w przeglądarce forum.miasto.pl ? Na moją regionalną czy na właściciela subdomeny ?

 

jeden DNS konfiguruje delegacje domeny wiec nie bedzie tak, ze w dwoch roznych miejscach beda rozne wpisy w DNSach...

gdybys natomiast mial w dnsach wlaczony catch-all/wild-card dla domeny (CNAME *) i utworzyl ramke wraz z przekierowaniem np w htaccess`ie, a jednoczesnie mial CNAME na subdomene to w tym przypadku przekierowanie z DNSow (header) bedzie pierwszorzedne. idea DNSow polage na tym, ze nie powinny byc mozliwe do stworzenia rozne wpisy DNS (konflikty)

Edited by limo
  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Odnośnie: 'Rejestruje domenę regionalną: forum.miasto.pl

Właściciel domeny miasto.pl tworzy subdomenę: forum.miasto.pl'

 

ale jakim cudem jednocześnie miałyby istnieć dwie identycznie brzmiące nazwy?

jeśli domena jest 'regionalna' i możesz w niej rejestrować nazwy, to nie ma ona Abonenta, który mógłby stworzyć subdomenę (i odwrotnie).

 

No chyba, że już źle rozumiem pytanie o tej porze :D

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Domeny regionalne obsługiwane przykładowo przez NASK:

https://www.dns.pl/dns-regiony.html

 

Stosowne subdomeny są poblokowane oraz zarezerwowane. Jeżeli któraś jest wolna to bez obaw. Na przykładzie władze miasta Wrocław, teoretyczni abonenci domeny Wroclaw.pl, nie są w stanie utworzyć żadnej subdomeny. NASK oczywiście nie obsługuje wszystkich domen regionalnych, chociażby na przykładzie lodz.pl: https://www.man.lodz.pl/dns/

 

I tam teoretycznie, może mógłby ktoś skopać coś w konfiguracji i pomieszać. Bo domniemam, że tam do rejestracji przychodzi specjalny Pan i rejestruje domenę, a później pobiera opłatę instalacyjną w wysokości 100zł :D A w czasie robót ręcznych czasem coś wystrzeli, np. hydraulikowi może rura pęknąć... :)

 

Kiedyś był podobny wątek na forum.

Edited by szogun

Share this post


Link to post
Share on other sites

Witam, mam może głupie pytanie ale...

 

Rejestruje domenę regionalną: forum.miasto.pl

Właściciel domeny miasto.pl tworzy subdomenę: forum.miasto.pl

 

Na czyją stronę trafi użytkownik wpisując w przeglądarce forum.miasto.pl ? Na moją regionalną czy na właściciela subdomeny ?

Jakim cudem tak doświadczony użytkownik zadaje takie pytanie? :blink:

 

Jak niby właściciel miałby utworzyć subdomenę, która byłaby identyczna z twoją?

 

Np. .warszawa.pl - administrator warszawa.pl może poblokować różne subdomeny, np. jeśli urzędowi miasta przydzieli um.warszwa.pl to chyba oczywiste, że nikt inny nie będzie mógł zarejestrować z wolnej ręki um.warszawa.pl zakłądając, że w danej końcówce jest możliwość rejetracji subdomen .

 

Jedyna różnica mogłaby być chyba tylko wtedy, gdyby ktoś wpisywał www.forum.miasto.pl, a ktoś inny samo forum.miasto.pl - wtedy jeśli konfiguracja byłaby niewłaściwa to mogłoby teoretycznie kierować na dwie różne podstrony. Sam, nidy nie testowałem takiego rozwiązania, więc nie wiem tak do końca. Ale w domyśle kupując domenę foruum.miasto.pl kupujesz również niejako przekierowanie www.forum.miasto.pl, ale już nikt inny nie będzie miał tego forum.miasto.pl!

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pytanie ma sensu tyle co "rejestruję domenę mojafirma.com.pl, a co będzie jak właściciel domeny com.pl cośtam zepsuje".

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×