Jump to content
pb

Nietypowe domeny IDN

Nietypowe domeny IDN  

46 members have voted

  1. 1. Czy domeny w poście otwierającym temat wyświetlają Ci się prawidłowo?

    • Tak, wszystkie
      29
    • Tak, większość
      3
    • Tak, niektóre
      5
    • Nie
      9
  2. 2. W pasku Twojej przeglądarki po wpisaniu/wklejeniu tego adresu (+enter) widzisz wersję:

    • Unicode (np. §.pl)
      38
    • rozkodowaną (np. xn--eba.pl)
      8


Recommended Posts

Zarejestrowałem wczoraj kilka „nietypowych” domen IDN (ta możliwość musiała pojawić się niedawno, bo kiedyś próbowałem zarejestrować €.pl i nie dało się, a teraz widzę, że wzięta – w lutym tego roku... :-/). Miałem wrzucić do wyceny, ale skrypt zabrania, więc po prostu je tu prezentuję i zapytuję, czy Waszym zdaniem tego typu domeny mają jakąś przyszłość? Wizualnie bardzo mi się podobają i myślę, że serwis prawny pod adresem §.pl świetnie by się prezentował, tylko jak to kurczę z palca wpisać...? ;-)

 

Proszę też o wzięcie udziału w krótkiej sondzie, bardzo jestem ciekaw jej wyników.

 

A oto lista kilku zarejestrowanych przeze mnie domen:

(pozwolę sobie powiększyć czcionkę, dla zwiększenia czytelności)

✈.pl

♥.pl

♂.pl

♀.pl

♫.pl

§.pl

®.pl

©.pl

✝.pl

✡.pl

☮.pl

♐.pl

 

[edit] To drugie pytanie w sondzie jest nieco „podchwytliwe”, bo domyślnie np. Firefox używa wersji rozkodowanej (na początku było inaczej, ale zmienili to po aferze z phishingiem, gdzie strony z adresami zawierającymi „a” z alfabetu rosyjskiego podszywały się pod ich odpowiedniki pisane w całości literami łacińskimi. To jednak tylko kwestia zmiany jednego ustawienia w opcjach, ja od razu sobie pto przestawiłem z powrotem i cieczę oko zwykłymi, m.in. polskimi idn-ami w pasku adresu. :-)

Share this post


Link to post
Share on other sites

ładnie wyglądają, nic pozatym. Stosunek typos do ruchu na takich domenach będzie ogromny, więc posiadają wartość kolekcjonerską.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Fajne te domeny ;) Pewnie zawsze pozostaną tylko ciekawostką, ale zawsze można dać link do takiej strony, bo faktycznie z wpisywanie z palca może być kłopot :D

 

A co do paska adresu - ja nic nie przestawiałem w Firefox i mam Unicode - samo mi się to zmieniło z postaci xn-- po którejś aktualizacji.

 

DD

Share this post


Link to post
Share on other sites
A co do paska adresu - ja nic nie przestawiałem w Firefox i mam Unicode - samo mi się to zmieniło z postaci xn-- po którejś aktualizacji.

 

Aha, to pewnie dodali strefę .pl do grupy „bezpiecznych”, bo np. .com mi nadal rozkodowuje przed wyświetleniem.

Share this post


Link to post
Share on other sites
mógłby ktoś napisać jak zarejestrować takie coś bo nie mam pojęcia jak to zrobić, a chciałbym chwycić jedna do kolekcji :D

 

W polskiedomeny.pl bez problemu, czy gdzieś indziej to nie wiem. ;-)

Share this post


Link to post
Share on other sites
W polskiedomeny.pl bez problemu, czy gdzieś indziej to nie wiem. ;-)

 

dzieki za odp ale pytalem jak to zapisac a nie gdzie ;) ale juz doszedłem do tego ;)

 

fajne są, ale chyba do kolekcji tylko :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

O, Ty zarejestrowałeś "✝" xn--pci, a ja "†" xn--lvg (ALT 0134) była wolna, więc zarezerwowałem. Jaki jest znak z klawiatury na Twój znak ✝?

Share this post


Link to post
Share on other sites
Pieniądze w błoto? Wystarczy, że na rynek wpuszczą klawiatury z tymi znakami...

 

Ja w tym momencie jestem w stanie z palca wpisać m.in. §, ©, ☮. Mam własny układ klawiatury, który instaluję na każdym swoim komputerze. No dobrze, to może trochę skomplikowane. A jeśli w systemie będzie program do modyfikacji ustawień klawiatury? Przecież po co takiemu prawnikowi islandzkie ð, jak może sobie w to miejsce wstawić paragraf? A klawiatury z programowalnymi klawiszami? A klawiatury, w których układ klawiszy wyświetla się w zależności od używanego aktualnie programu? A przecież i tak cała masa ruchu pochodzi z linków, potem taką stronę wystarczy sobie dodać do zakładek i po sprawie. ;-)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Na szczęście nie wszystkie. Udało mi się te zarezerwować ;)

°C.pl

♚.pl

♛.pl

♞.pl

♘.pl

☀.pl

♨.pl

✆.pl

•.pl

☻.pl

†.pl

Edited by rocker

Share this post


Link to post
Share on other sites
Na szczęście nie wszystkie. Udało mi się te zarezerwować ;)

°C.pl

♚.pl

♛.pl

♞.pl

♘.pl

☀.pl

♨.pl

✆.pl

•.pl

☻.pl

†.pl

 

Ladnie to wyglada, niestety nie ma zadnego zastosowania komercyjnego ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Czas pokaże ;)

 

Najbardziej to mi się ta spodobała, ale już jest zarejestrowana:

☼.pl

Edited by rocker

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×