Jump to content
Vinci

Dane historyczne sprzedaży domen

Recommended Posts

Hej!

 

Jestem tu nowy, chciałbym zająć się na boku, poza pracą skupowaniem domen i odsprzedawaniem ich drożej, możliwe, że również robienia coś na niektórych, fajniejszych domenach — albo robienia contentu pod afiliację, parkowanie, etc.

 

Chciałbym lepiej poznać "prawa rynku", to znaczy posiąść umiejętność wyznaczenia, jaka jest realna cena domeny — wiadomo, że nigdy nie wiadomo, ale myślę, że dobrym tropem, ażeby to zrobić, byłoby zebranie historycznych sprzedaży i na podstawie tego doszukiwanie się pewnych prawidłowości.

 

Jako, że GoDaddy nie udostępnia swojego Appraisal Tool APi publicznie, do takiego powiedzmy Namebio na razie nie jestem na 100% przekonany (śledzę jakieś aukcje sprzedaży i będę patrzył, czy te dane zostają tam później wrzucane) - to zacząłem szukać jakiegoś miejsca, gdzie mógłbym znaleźć te dane na Polskę. Mając ich wystarczającą ilość, myślę, że jestem w stanie sam takiego uproszczonego toola wyceniającego domeny stworzyć, co pomogłoby mi lepiej zrozumieć prawa rynku i w ten sposób podejmować trafniejsze decyzje odnośnie kupna.

 

Czy istnieje takie miejsce, gdzie będę w stanie znaleźć takie dane albo gdzie mogę je kupić na przykład? Takie Namebio, tylko że na Polskę?

Może jakieś API w stylu GoDaddy, tylko że PL edition?

 

Z góry dzięki za pomoc i wszelkie wskazówki.

 

Pozdrawiam!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dla .pl niczego takiego nie znajdziesz, natomiast globalnie, najlepszym, najmniej zafałszowanym źródłem danych o historycznych sprzedażach jest dnjournal.com - wadą jest to, że musisz to po prostu przeczytać, nie ma tam żadnej przeszukiwarki. Namebio jest przydatne, ale bardzo zachwaszczone - przede wszystkim sprzedażami z aukcji wygasłych domen, ale też wieloma nieprawdziwymi danymi. Wyceniarki typu godaddy czy estibot to raczej zabawki niż poważne narzędzia.

Edited by pb
  • Like 1
  • Thanks 3

Share this post


Link to post
Share on other sites

Wielkie dzięki za odpowiedź @pb!

 

Gdyby udało mi się te dane w jakikolwiek sposób pobrać albo zescrapować to myślę, że byłbym już wtedy w stanie je przefiltrować np. poprzez wywalenie danych z wygasłych domen.

Szukam czegoś, co byłoby najbliżej prawdy (albo czegoś, co mógłbym potem w przód uzupełniać o realne dane sprzedaży i dorobić do tego jakiś elastyczny algorytm uczący się tego).

 

Problemem jest jedynie to, żeby tych danych było wystarczająco dużo (czyli bardzo dużo), żeby maszyna była w stanie się tego dobrze nauczyć.

Share this post


Link to post
Share on other sites
7 godzin temu, Vinci napisał:

myślę, że jestem w stanie sam takiego uproszczonego toola wyceniającego domeny stworzyć

 

Wybacz @Vinci ale jeśli chodzi o automatyczną wycenę domen to porywasz się z motyką na słońce i dlatego bez cienia wątpliwości jest to skazane na porażkę. A to co piszesz jedynie to w 100% potwierdza. Np:

 

5 godzin temu, Vinci napisał:

Gdyby udało mi się te dane w jakikolwiek sposób pobrać albo zescrapować to myślę, że byłbym już wtedy w stanie je przefiltrować np. poprzez wywalenie danych z wygasłych domen.

 

Jak chcesz oddzielić domeny nie mając listy wygasłych domen z ubiegłych lat ?

Jak chcesz oddzielić domeny sprzedane np. na aukcji GoDaddy nie mając historycznych list tych domen ?

Jak chcesz oddzielić domeny które zostały sprzedane ze względu na parametry SEO czy ruch od pozostałych nie mając historycznych danych ani nawet pojęcia o tym ?

 

 

7 godzin temu, Vinci napisał:

GoDaddy nie udostępnia swojego Appraisal Tool APi publicznie ...

 

Musisz zrozumieć @Vinci że nawet GoDaddy mające ogromne środki, programistów i ogrom danych nie było w stanie spłodzić żadnej wartościowej wyceny domen. A tą którą się jarasz znani domainerzy podsumowali następująco:

 

"The godaddy automated domain appraisal system is a total scam." - Mike Mann
"Please don’t waste my time with this garbage from the Godaddy appraisal tool. This tool is total crap. Its automated appraisals are the joke of the industry!" - Konstantinos Zournas
"Domainers that give these FAKE estimate tools any credibility are IDIOTS!!" - Rick Schwartz
 

 

Więc zastanów się co TY możesz stworzyć nie mając ani wiedzy, ani funduszy, ani żadnych danych które są niezbędne do stworzenia takiego systemu. Więc nie ma sensu abyś sobie robił jakieś złudne nadzieje ...

 

 

Edited by Domeniacz
  • Like 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

Walić to GoDaddy, które wiadomo, że zrobiło sobie Appraisal Toola, połączyło go z własną stroną, na którym sprzedają domeny i zarabiają na jeleniach, którzy widzą że coś jest warte 2k, więc warto to kupić i będzie można przecież sprzedać drożej!

 

Wiadomo, że to jest scam jak skurwysyn i nie warto tym sobie zaprzątać uwagi.

 

To na co wpadłem, jest bardzo proste i można to bardzo prosto zrobić, bez rozkminiania tego przy użyciu nie wiadomo jakiego rodzaju danych i statystyk, potrzebne są tylko dwie rzeczy:

- dane historyczne sprzedaży domen

- dane sprzedaży domen, które spływają na bieżąco

 

Nie jestem ekspertem w sprawie domen, nie wiem, co ma wpływ na jej wartość (jedynie ogólnikowo), ale zobaczcie, co można prostego zrobić, co Ci tę wartość będzie w stanie wyliczyć @Domeniacz @pb. Macie wyjebanie wielki zbiór danych historycznych z ostatnich 10 lat. Wy nie musicie nic wiedzieć, dlaczego jakaś domena poszła za 1$, inna za 1000$ a jakaś za milion. Wiadomo, są rządzące tym jakieś prawa — krótka, chwytliwa nazwa, data powstania, ruch, etc, ale i tak ma miejsce losowość typu "ktoś miał taki kaprys" albo ktoś nie przedłużył i mu przeszło koło nosa, albo pojawił się jakiś trend, który spowodował taki wzrost ceny i tak dalej.

 

To, co chciałbym z takim zbiorem danych zrobić to wykorzystać go do uczenia maszynowego i niech sztuczna inteligencja już wtedy sama:

1. Rozkmini, dlaczego domeny historycznie szły za takie, a nie inne ceny

2. Na podstawie dostarczanych mu świeżych danych sprzedaży adaptuje się i elastycznie zmienia algorytm estymacji na podstawie podrzucanych mu danych

 

(Jeśli nic z tego nie będzie, to i tak uczę się teraz machine learningu i chciałbym to zrobić na jakichś danych, które będę mógł jakoś wykorzystać, a nie na tabelach ze statystykami z ilością owadów w Afryce lul)

 

Wniosek — wiadomo, że to nie będzie w 100% wiarygodne, że to będzie jakaś tylko i wyłącznie estymacja, że to nie zawsze się będzie pokrywać i że on może też pluć totalnym syfem i bzdurą czasem. ALE jednocześnie jak mu się da setki megabajtów danych, to dojdzie siłą rzeczy do jakichś wniosków, odnajdzie jakieś prawidłowości i jak potem poda mu się nazwę domeny do wycenienia, to wyceni ją na podstawie milionów rekordów i ta estymacja w przeciwieństwie do GoDaddy czy Estibota będzie cokolwiek warta — bo została ona wyliczona na podstawie realnych cen, realnych sprzedaży domen.

 

Taki algorytm, nawet jeśli nie będzie idealnym, a nawet w chuj dalekim od tego narzędziem — to pozwoli dojść do pewnych wniosków nawet dla samego siebie, jeśli chodzi o późniejszy wybór domen do kupna i będzie on poparty real life data, a nie jakąś estymacją wyssaną z palca, żeby robić kasę na napaleńcach z internetu, którzy chcą szybciutko zarobić, tanio kupując i drogo sprzedając.

 

Projekt i tak chcę zrobić do swojego portfolio programistycznego, więc i tak finalnie na tym nie stracę, a może coś uda się fajnego rozkminić, zaobserwować, pobawić się.

 

Dajcie znać chłopaki, czy jesteście jakoś mi w stanie z tym tematem pomóc ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

LOL

 

I tak mi się to przyda, bo GoDaddy nie udostępnia swojego Appraisal API publicznie, a tak to mógłbym to jakoś wykorzystać.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Dnia 3.07.2023 o 21:38, Vinci napisał:

To na co wpadłem, jest bardzo proste i można to bardzo prosto zrobić, bez rozkminiania tego przy użyciu nie wiadomo jakiego rodzaju danych i statystyk, potrzebne są tylko dwie rzeczy:

- dane historyczne sprzedaży domen

- dane sprzedaży domen, które spływają na bieżąco

Dnia 3.07.2023 o 21:38, Vinci napisał:

To, co chciałbym z takim zbiorem danych zrobić to wykorzystać go do uczenia maszynowego i niech sztuczna inteligencja już wtedy sama:

1. Rozkmini, dlaczego domeny historycznie szły za takie, a nie inne ceny

2. Na podstawie dostarczanych mu świeżych danych sprzedaży adaptuje się i elastycznie zmienia algorytm estymacji na podstawie podrzucanych mu danych

 

NIE, sztuczna inteligencja niczego nie rozkmini. A zwłaszcza tego co nie zostało ujęte w algorytmach ją tworzących. A żeby stworzyć mądry algorytm - trzeba posiadać bardzo dobrą wiedzę w temacie i ogrom danych do uczenia maszynowego. Kilka prostych przykładów w odniesieniu do tego co napisałem we wcześniejszym poście:

  • zaledwie jeden link z WashingtonPost.com (jak i z wielu innych popularnych serwisów) może zmienić wartość nic nie znaczącej domeny z 10 USD do kilku tysięcy USD
  • zaledwie jedna literka różnicy od domeny o znacznym ruchu podnosi wartość z niewiele znaczącej domeny z tą samą końcówką nawet do kilku tysięcy USD
  • domena po popularnym serwisie może zwiększyć cenę domeny nawet do 100,000 USD niezależnie od końcówki
  • różnica między ceną na aukcji wygasłych/złapanych domen a ceną za jaką poszła domena do KK często przekracza 100x a dziesiątki razy są standardem.
  • różnica pomiędzy zlepkiem słów a dobrze dobranych słów / EMD robi ogromną różnicę.
  • różnica pomiędzy zlepkiem liter a ładnie brzmiącym brandem jest ogromna.

 I jeśli algorytm nie będzie potrafił oddzielić w/w kwestii to całe uczenie maszynowe będzie obarczone gigantycznymi błędami i między innymi dlatego jak Ci już wcześniej powiedziałem - porywasz się z motyką na słońce.

 

 

Dnia 3.07.2023 o 21:38, Vinci napisał:

ta estymacja w przeciwieństwie do GoDaddy czy Estibota będzie cokolwiek warta — bo została ona wyliczona na podstawie realnych cen, realnych sprzedaży domen.

 

Niestety ponownie nie masz pojęcia o czym mówisz. Albowiem wyceniarka GoDaddy bazuje na dużych zbiorach danych opisanych w patentach GoDaddy do których zaliczają się między innymi:

 

- aktualne i historyczne sprzedaże (nie tylko z GoDaddy)

- dane z Google Adwords

- dane z Alexy

- dane z pliku strefy DNS

- dane z milionów skanowanych stron używane do tworzenia popularności słów

- słownik ENG

 

Więc powtórzę Ci jeszcze raz co wyżej napisałem :

 

Dnia 3.07.2023 o 19:32, Domeniacz napisał:

Więc zastanów się co TY możesz stworzyć nie mając ani wiedzy, ani funduszy, ani żadnych danych które są niezbędne do stworzenia takiego systemu. Więc nie ma sensu abyś sobie robił jakieś złudne nadzieje ...

 

 

Masz zapał @Vinci ale zainwestuj go w coś, co będziesz w stanie ogarnąć bo z wyceną domen polegniesz jak żaba pod walcem ;)


 

 

Edited by Domeniacz
  • Thanks 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Domeniacz 

 

Ja to wszystko kumam, co Ty do mnie mówisz i wiadomo, że wszystkiego nie wyliczysz. 

 

Bez obrazy, bo nawet Ty czy jakikolwiek inny guru nigdy nie wyceni rzeczywistej wartości domeny i to nigdy nie będzie miało miejsca, bo kogoś natchnie nagle i postanowi, że on to zakłada firmę i chce taką i taką domenę, bo akurat tak mu się uwidziało i tego nie jesteś w stanie wziąć pod uwagę, ani żaden machine learning, ani żaden ekspert od tego, bo nikt wróżką nie jest i możecie sobie gdybać tak sto lat.

 

I całe forum tego nie rozkmini nigdy pełne ekspertów, bo rządzi tym czysty przypadek.

 

Czyli tak naprawdę mogę to samo powiedzieć o Was — przestańcie to rozkminiać, nie ma to sensu, porywacie się z motyką na słońce, za dużo rzeczy wchodzi tu w grę, a mimo tego widzę całe forum na ten temat i tysiące postów, czyli też mimo wszystko próbujecie, szukacie, rozkminiacie, znajdujecie jakieś prawidłowości.

 

Meritum mojego wywodu jest takie — tego nie rozkminisz na 100% nigdy i wszystkich rzeczy pod uwagę nie weźmiesz nigdy i przyszłości nie przewidzisz, ALE — możesz napisać program, algorytm, maszynę uczącą (którą potem na bieżąco możesz uzupełniać o nowe dane), która poda Ci jakiś wynik na podstawie dziesiątek tysięcy rekordów, w dodatku na bieżąco adaptującą się i ulepszającą, która da Ci przybliżony wynik np. w 60 na 100 przypadków. Wynik, którego człowiek swoim zawężonym myśleniem sam po prostu nie przerobi, bo ma za małą moc obliczeniową i nie wykalkuluje tylu rekordów na raz w bani.

 

Takie 60 na 100 trafionych, jedynie przybliżonych rekordów to już jest kosmiczny wynik, bo wtedy mając taki wynik wystarczy kupić 100 wygasłych domen za 10 złotych każda i sprzedać tylko część z nich z zyskiem — i robić to możesz w kółko — to jest recepta na maszynkę do robienia pieniędzy. Można to też wszystko zapewne z dostępnymi narzędziami do płatności i API zautomatyzować.

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

5 godzin temu, Vinci napisał:

możesz napisać program, algorytm, maszynę uczącą (którą potem na bieżąco możesz uzupełniać o nowe dane), która poda Ci jakiś wynik na podstawie dziesiątek tysięcy rekordów (...)

 

5 godzin temu, Vinci napisał:

Takie 60 na 100 trafionych, jedynie przybliżonych rekordów to już jest kosmiczny wynik, bo wtedy mając taki wynik wystarczy kupić 100 wygasłych domen za 10 złotych każda i sprzedać tylko część z nich z zyskiem — i robić to możesz w kółko — to jest recepta na maszynkę do robienia pieniędzy.

 

Nawiązujesz do tysięcy rekordów a mówisz o rynku polskim na którym dostępna jest tylko garstka realnych informacji . Nie bierzesz również pod uwagę iż na każde 100 domen potrzebujesz 1,000 PLN i czym szybciej je będziesz chciał sprzedać tym cena musi być niższa. Więc bardzo szybko wąskim gardłem stanie się kwota jaką dysponujesz na zamrożenie jej w tychże domenach. A gdy na pałę (czyli w/w algorytmem) nakupisz tysiące domen jedynie ze względu na domniemaną i bardzo skromną wartość ich nazwy w peelce - to trafionych nie będzie przykładowe 60 a wielokrotnie mniej ponieważ potencjał na rynku polskim jest śmiesznie mały w porównaniu do komiacza pod każdym jednym względem.

 

To miało sens jeszcze 3 lata wstecz, gdy NASK umożliwiał rezerwację domen dzięki której miałeś 2 tygodnie na sprzedania domeny nie inwestując w nią absolutnie nic a mogłeś zarezerwować nawet 2,000 domen dziennie przy tak śmiesznym wkładzie jak 10,000 PLN kaucji dla NASK pod warunkiem iż umiałbyś je sprzątnąć @DD sprzed nosa. Albowiem to właśnie Daniel był jednym z tych którzy korzystali z tej możliwości. A klienci sami przychodzili po niektóre domenki. Nawet w jednym z przypadków pytałem Daniela jakby wycenił non-IDN który sprzątłem mu sprzed nosa swoją łaparką i zostawiłem tylko IDN-a. A że klient chciał mieć coś więcej niż tylko IDN-a - to zapukał do mych skromnych progów, albowiem jako rejestrator mój email do kontaktu był wyjątkowo łatwy do znalezienia we WHOIS w peelce. Gdyż:

 

"Jeśli twój whois jest prywatny, to jesteś NAPRAWDĘ GŁUPIM DOMAINEREM!!" - Rick Schwartz

"Whois przyniesie Ci więcej zapytań i kupujących niż wszystkie inne platformy razem wzięte." - Rick Schwartz

 

 

Ale najmniej rozumni z tego forum nie mając o niczym bladego pojęcia (zwłaszcza kto i co złapał/sprzedał) mnie wyśmiali - ale z chęcią po cichu przejeli grubo ponad 50% domen które złapałem a których nie zdążyłem sprzedać. Albowiem najwięksi głupcy zawsze mają najwięcej do powiedzenia w kwestiach o których najmniej wiedzą. Co nie @networker ? ;) 

 

A @networker najpierw wyśmiał algorytm którego nigdy nie widział a następnie najwyżej wycenił jedną z domen pośród 500 których oferuje do sprzedaży na AM do której wytypowania ów algorytm został użyty. Zgadza się Bartuś ? ;)

 

I żeby wytypować owe domeny @Vinci nie potrzebna mi była ANI JEDNA informacja odnośnie sprzedaży z rynku PL a mądry algorytm potrafiący oszacować możliwość sprzedaży łapanych domen. Bo jak wielokrotnie powtarzałem już na tym forum - przewagę osiąga się innowacyjnością a nie powtarzaniem tego co robią wszyscy inni.

 

Z kolei @FlashT chciał mnie ostatnio uczyć pisania skryptów/algorytmów a sam przez ostatnie 15 lat nie był w stanie napisać ani jednego który by mu pozwolił wytypować czy złapać nawet największe gófno albowiem @DD swoją kosiarką zbierał mu wszystko. A nawet był na tyle nierozumny iż raczył mnie głupkowatymi opowieściami że "latami dopracowanych skryptów" nie da się opykać :lol:


To tych "ekspertów" miałeś na myśli @Vinci jeśli chodzi o wycenę domen ? ;)

 

 

Gdyż z osób które tu wyżej wymieniłem, jedynie @DD ma zarówno pojęcie o domenach jak i również ogrom sprzedaży za sobą oraz zaplecze technologiczne do ich łapania/sprzedaży/utrzymania. I zapewne Daniel również wie jak prawdziwe i ponad czasowe są słowa Ricka Schwartz-a. Co nie Daniel ? ;)

 

 

 

Edited by Domeniacz
  • Thanks 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Domeniacz 

 

Nie wiem, szczerze to nie znam zupełnie tutejszych użytkowników, to jest jedyny topic jaki tutaj mam i niczego nawet nie czytałem na tym forum.

Powiedziałem to tylko w ramach przykładu.

 

Jakieś tam dane mi się udało znaleźć i jakiś tam algorytm też bym z tego pewnie ulepił, ale to wszystko jest zbyt "jakieś", bo mam ich za mało, a chciałbym zrobić taką rozkminiarkę, gdzie mam np. kupionych 100 domen i mam pewność, że chociaż jedna z nich pójdzie za ponad 1000 złotych lub kilka za kilkaset — i już inwestycja mi się zwróciła.

 

Nawiązując jeszcze do Twojego posta — ja nie mam na celu się mądrować, albo próbować wmówić Wam, którzy w tym już trochę siedzicie, że wiem lepiej. Chcę skorzystać z momentu, gdzie jestem nowicjuszem i jestem jeszcze na tyle głupi, że nie widzę rzeczy "których się nie da zrobić", czyli po prostu jeszcze nie wiem, że się nie da

 

Trochę staram się też prowokować i rzucam posty w eter i chcę zobaczyć, jaki będzie odzew. Na razie uczę się tematów z pola data science/machine learning, jeszcze jestem zbyt zielony, żeby coś z tego sensownego ulepić, a i też nie mam wystarczającej ilości danych, żeby to co ulepię, mogło być wystarczająco miarodajne.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Dnia 17.07.2023 o 09:30, Vinci napisał:

chciałbym zrobić taką rozkminiarkę, gdzie mam np. kupionych 100 domen i mam pewność, że chociaż jedna z nich pójdzie za ponad 1000 złotych lub kilka za kilkaset — i już inwestycja mi się zwróciła.

 

Jak mówi Warren Buffett: "Nigdy nie inwestuj w biznes którego nie rozumiesz".Gość kierując się tą zasadą dorobił się miliardów których nigdy nie dorobią się inwestujący na pałę kierując się tym co robią inni. Więc jeśli chcesz na czymś zacząć zarabiać - pierwsze co musisz zrobić, to zrozumieć jakimi zasadami kieruje się ów rynek. Identycznie jest z domenami. Gdyż w przeciwnym wypadku nie stworzysz żadnego sensownego algorytmu który by dawał zadowalające wyniki.

 

Ale jeśli mimo to uparcie chcesz działać w peelce i sprawdzić swoje umiejętności - to pierwsze co proponuję Ci zrobić - to "rozkmniniarkę" domen - czyli algorytm rozbijający je na poszczególne słowa/frazy. Tu masz codziennie rano aktualizowaną listę nieopłaconych domen prosto z NASK: https://dns.pl/deleted_domains.txt 

 

Jeśli z kolei ilość domen na liście NASK nie jest dla Ciebie wystarczająca - to z giełdy AfterMarket mądrze używając filtrów (ze względu na limit eksportu) możesz wyeksportować wszystkie domeny jakie na tej giełdzie są wystawione (coś koło 100 tysięcy) do pliku CSV wraz z innymi przydatnymi informacjami ;) 

 

A przykładowy choć niesłychanie prymitywny algorytm do rozłożenia domen na słowa/frazy możesz podpatrzyć w patencie GoDaddy: 

 

 

GD-pat.png

 

Jak się z tym uporasz - daj znać, podpowiem Ci co dalej. Tylko nie zapomnij podać linka abym przez zapytanie POST/GET mógł zobaczyć co spłodziłeś ;)

 

 

Edited by Domeniacz
  • Thanks 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×