Jump to content
domainer

ICANN i domenowa gorączka ;-)

Recommended Posts

Warto zastanowić się jak "będzie myślał internauta" mając do wyboru teoretycznie różne tld, ale mu nieznane.

Może pko.bank zaryzykuje, ale futbol.sport to chyba nie będzie miał ochoty. Czyli warunkiem koniecznym jest promocja.

Na tym zyska Google, bo znaczenie wyszukiwarki wzrośnie.

 

Warto zdywersyfikować biznes np. poprzez mini-serwisy, które będą zarabiać na reklamach, ale z ruch kierowanego lub kupowanego. Więc na rynku jakieś zmiany nastąpią, ale nie wiadomo czy takie oczywiste.

 

Kiedy kurz juz opadnie ci co sobie zminili pampersa zaczna racjonalnie myslec to sie okaze ze najwiecej kaszla i mowia o tragedii ci co nic nie maja czyli w ich portfolio hula wiatr miedzy wojownikami w czarnych strojach :blink: Ci co maja sporo mowia ze sie nic nie stalo :o

Ja uwazam ze sie stalo i to sporo ale raczej obojetnego z globalbym wskazaniem na dobre i mowie tu tylko na przykladzie naszego rodzimego rynku ! Gdzie to dobre ? A no np to, ze nasz rejestrator krajowy musi dzialac !

Popiewsze jesli chce zarabic nadal taka kase jak teraz musi zaczac mocno ale naprawde mocno lobbowac i promowac koncowke pl .Po drugie musi obnizyc i to dosc drastycznie ceny :) To sa te pozytywy ktore ja widze juz teraz .Czy ci ktorzy tak pesymistycznie i zradosci ( bo maja plaze w portfolich ) mowia o przecenach o 50% wartosci domen i wiecej wogle sie zastanowili ?:o Wiadomo ze pare domen/koncowek bedzie warto zarejestrowac ale czy np warto rejstrowac "onet" "allegro" czy nawet "ksiazki" czy "samochody" czy "leki" "apteka" ???? I co ludzie beda wpisywac nie znajac adresu franek.onet czy piekny.samochod ?:) No bez przesady ;)))

Taki adres trzeba wypromowac czy to w googlu czy w swiecie rownoleglym mowie o rzeczywistym ! Tak wiec spokojnie panowie bedzie to duzo bardziej bezkrwawe jak sie niektorym wydaje ! Fakt bedzie bitwa o takie domeny jak juz wspomniany sex czy nawet sport czy moze soccer itd ale to bardziej prestizowo ! Zapominamy jeszcze, ze te rejestracje nie moga byc nadrzedne nad prawem wlasnosci przemyslowej i intelektualnej tak wiec niech sobie ktos zarejestruje koncowke BMW albo inna marke ;) Mysle ze zajmnie to prawnika jakies miesiac aby zrobic porzadek z delikwentem :)) Jest jeszcze jedna dosc istotna sprawa czyli ciaglosc i przekazywanie przyzwyczajen w populacji :).Gdyby od teraz powstalo ( co niemozliwe ) nowe wyizolowane spoleczenstwo od stanu "zero" to latwo mozna przyzwyczaich taka spolecznosc do takiej nowosci Ale spoleczenstwo/populacje sa czyms dynamicznym i plynnym i co najwazniejsze nie wyizolowanym . Nie wiem czy ceny domen com , net czy pl lub innych wzrosna czy spadna ale napewno nie jest to ten ruch ktory konczy rynek domen .Jest to jedynie kiepskie posuniecie obarczoene duzym bedem ale obiczone na sciganiecie z rynku kasy od naplencow ! Powstanie pare duzych fortun ale tez sporo mniejszych wedle zasady kupuj kiedy wszyscy sprzedaja i leje sie krew .Tak wiec jesli ktos ma ciekawe "przecenione" domeny ale tylko generyki chetnie kupie po tych niskich cenach .Oferty prosze tylko na pw :))

Share this post


Link to post
Share on other sites
A no np to, ze nasz rejestrator krajowy musi dzialac !

Popiewsze jesli chce zarabic nadal taka kase jak teraz musi zaczac mocno ale naprawde mocno lobbowac i promowac koncowke pl .Po drugie musi obnizyc i to dosc drastycznie ceny :blink:

 

Tutaj całkowicie się z Tobą zgadzam - wspomniałem już o tym wcześniej.

 

Wiadomo ze pare domen/koncowek bedzie warto zarejestrowac ale czy np warto rejestrowac "onet" "allegro" czy nawet "ksiazki" czy "samochody" czy "leki" "apteka" ???? I co ludzie beda wpisywac nie znajac adresu franek.onet czy piekny.samochod ?:o No bez przesady :)))

Taki adres trzeba wypromowac czy to w googlu czy w swiecie rownoleglym mowie o rzeczywistym !

 

A co powiesz na sytuację gdzie monopolistom, mającym do wykorzystania wiele własnych kanałów promocyjnym zachce się opanować nową przestrzeń?

 

# america.go (operator Google)

 

wcale bym się nie zdziwił gdyby weszła w to również Wirtualna Polska - ot nawet rozwinięcie skrótu sensowne!

# komputery.wp

Share this post


Link to post
Share on other sites

Można zastanowić się jakie tld mają szanse na wejście na rynek globalny i polski. Gdyż będzie to nieduża grupa, ale tych z największym potencjałem. Przecież już teraz istnieje mnóstwo różnych tld, i można rejestrować mleko.me, kuchnia.ma, biore.to, firma.sa, sport.to, lekcja.wf, ale praktycznie nie ma takich domen w użyciu. Gdyby każdy mógł zarejestrować co chce, wtedy keyword stałby się takim "tld", a zmieniałoby się tylko rozszerzenie: kasa.szybka, kasa.zysk, kasa.pewna, byłby wysyp na allegro. Tylko jest jedno ale, to trzeba zapłacić poważne pieniądze, utrzymać i promować.

 

Czyli jest miejsce tylko dla tych z prawdziwym potencjałem. Po co bmw miałoby robić tld, skąd by kto o tym wiedział, może sprzedawcy. Ale tu idzie o kupujących i internautów. W szczerym polu bloki można też wybudować, tylko kto będzie na to chętny. Kto nie znający tych domen wejdzie na nie, kto je zapamięta.

 

Więc czekamy tutaj na konkretne propozycje tld i uzasadnienie dlaczego, jaka potencjalnie liczba domen do zdobycia na rynku, koszt jednostkowy, czyli jak ten biznes ma wyglądać w praktyce. Ja podam na początek: sex, sport.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Od entuzjazmu po panikę - tak skrajne emocje wywołała zapowiedź ICANN, że będzie można tworzyć domeny internetowe z dowolnymi końcówkami. Ale efekty reformy mogą okazać się znacznie mniej rewolucyjne, niż się wydaje na pierwszy rzut oka.

 

- Jest raczej poważne ryzyko ogromnego chaosu. Obecny system nie jest idealny ale jest uporządkowany. A efekty rynkowe i techniczne takiej reformy mogą zupełnie wymknąć się spod kontroli - uważa Marcin Majerek z Domeny.pl. Jego zdaniem nowy model grozi także zniszczeniem wtórnego rynku domen (czyli handlu domenami, które już zostały zarejestrowane i mają właściciela). Elitarne nazwy - dziś niejednokrotnie warte tysiące lub setki tysięcy dolarów - nagle stracą na atrakcyjności.

 

Całość

http://tiny.pl/k26c

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jak dla mnie, .mac ma sens. Miłośników Mac'ów jest jednak trochę, jest sporo stron poświęconych/tworzonych na/związanych z Macintoshami.

 

Poza tym być może przyjęłoby się .blog, ale to już sporo zależałoby od promocji.

Share this post


Link to post
Share on other sites

mnie tylko jedno zastanawia, bo tak caly czas mysle na temat wplywu tych zmian na obecny system domen i ich wartosc:

 

Czy ktos pomyslal przed wprowadzeniem tych zmian nad zrobieniem doglebnych globalnych badan dotyczacych postrzegania rynku domen w ogole?

 

Kazdy tylko mowi o znaczeniu marketingowym domen, jak wazne sa dla biznesu itd., ale czy ktos zrobil kiedykolwiek badania, co na ten temat wie przecietny Kowalski, Schmidt czy inny Johnson, a przynajmniej ta grupa osob, ktore bylyby zainteresowane nabyciem takich domen (bo je stac) i stania sie ich aktywnym uzytkownikiem?

 

Ja osobiscie nie znam takich badan? Jakie ludzie znaja koncowki, jak postrzegaja domeny na nosnikach reklamy, czy latwo zapamietuja, czy maja metlik w glowie jak wpisuja domeny, jak postrzegane jest wymawianie nazw w tv,. radio i prezentacja ich na billboardach itp. - nie znam badan poruszajacyh te kwestie.

 

Po prostu mam wrazenie, ze decyzja ICANN podyktowana jest zrobieniem dobrze kilku poteznym korporacjom dysponujacym moze i wielkimi pieniedzmi, ale oderwanymi calkowicie od rzeczywistosci. Nie wiem, czy one zatem wychodza z zalozenia, ze moze i opchna te pare premium domains za kilka mln dolarow w nowych TLDs, ale kto tak naprawde bedzie zainteresowany masowym kupowaniem mniej popularnych nazw no i dlaczego mialby to robic? Ja naprawde nie widze roznicy miedzy domena: myvideoblog.com a myvideo.blog. POza tym przeciez jesli beda dwie firmy ktore maja taka sama nazwe np. Lotus dzialajace w innych dziedzinach i nawet dysponujacych znakami towarowymi w roznych klasach, to czy to bedzie chodzilo o koncowke .com czy nowa np. .firm to i tak bedzie mogla byc tylko jedna lotus.com czy jedna lotus.firm, prawda? wiec nic to nie zmieni.

 

Jedynym sensownym rozszerzeniem jakie widzialbym, to np. .bank, pod warunkiem, ze resjestrowac domeny w tym rozszerzeniu beda mogly jedynie banki i przejda one jednoglosnie na ten system (przekierowujac domeny .com i inne TLDs na koncowke .bank i rozpoczna akcje uswiadamiania ludzi poprzez rozne akcje piarowskie, marketingowe itd ). Na pewno wiele pracy w nastepstwie decyzji ICANN beda mieli prawnicy i to nie ulega watpliwosci. Najwieksza krzywda by bylo utworzenie domen takich jak np. .con czy .orf/.prg (typo .com czy .org) i nie sadze, a przynajmniej mam taka nadzieje, ze ICANN sie nigdy na to nie zgodzi. Jesli do tego doszloby, to bede uwazal to za symboliczny koniec systemu domenowego na swiecie. I tak zreszta to ICANN ma rozstrzygac, niezaleznie od ilosci pieniedzy jakimi dysponowac beda wnioskodawcy, o pozwoleniu na nowe TLDs.

Edited by umberto

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nie wiem czy dobrze zrozumiałem co poniektórych wypowiedzi ale czym ma się przejmować, przecietny domainer?

Ja tu nie widzę żadnego zagrożenia dla dotychczasowych domen ze strony nowych końcówek, i już mówię dlaczego:

 

1. koszt założenia nowego rozszerzenia to sumy przekraczające możliwości zwykłego śmiertelnika.

2. Jest spora szansa że ze względu na wysoką cenę, wszystkie komercyjne keywordy zostaną przejęte przez duże korporacje tak jak to miało miejsce z końcówką .TV i zakup domen typu .store, .trip, .pc, .service ...będzie możliwy tylko z drugiej reki i to po cenach na pewno nie mniejszych niż dotychczasowe końcówki.

2. istnieją już bardzo dobre ogólne rozszerzenia (.info, .biz) oferowane po niskich cenach i jakoś poza paroma keywordami nie widzę szału (a obiekcje przed ich wprowadzeniem były podobne)

3. Rok po roku zestawienia popularności jasno pokazują że ciągle większość internautów utożsamia sobie internet i adresy internetowe z końcówką .com , która jest jak (stosując analogię nieruchomości) posiadłość w centrum miasta. Ludzie widząc www.levis.jeans będą machinalnie klepać levisjeans.com

4. Specjalne/dodatkowe wymagania serwerów do support'u takich końcówek mogą być czynnikiem zniechęcajacym do ich zakupu

5. Wszystkie bardzo duże i duże koncerny (fortune 1000 / fortune 500) maja wypracowany przez lata marketing pod końcówkami .com lub ccTLD i wątpię żeby nagle CocaCola.com reklamowała sie pod Drink.Cola . Miliardy potencjalnych klientów oglada ich adresy internetowe w mediach. I to jest ta najbardziej widoczna strefa biznesu która siłą żeczy dalej będzie promować .com / .ccTLD więc automatycznie nowe końcówki będą mniej eksponowane.

6. Zakładajac wprowadzenie nowych rozszerzeń po superniskich cenach, ......spowodowało by to drastyczny spadek biznesu dla rejestratorów oferujących nie tylko tradycyjne TLD i ccTLD ale także dodatkowe usługi takie jak na przykład Polskie opcje na domeny. No bo jaki byłby sens zakładania opcji na przykład na nieruchomosci.pl skoro można by zarejestrować kraków.nieruchomosci? (oczywiście przy założeniu że taka forma ma wogóle jakieś szanse patrząc pod kontem marketingu)

 

 

Ilu z was odwiedziło strony na końcówkach .travel, .pro, .aero czy .museum?

....albo idąc dalej....

 

Generic and Sponsored Top Level Domain Extensions:

 

.aero = aviation

.arpa = Internet infrastructure

.asia = Asian business and individuals

.biz = business

.cat = Catalan community

.com = Open, generally commercial

.coop = cooperatives

.edu = postsecondary education

.eu = European Union (considered a Country Code)

.gov = United States Government

.info = Open, generally information

.int = organizations established by treaties

.jobs = employment

.mil = United States Military

.mobi = mobile electronics

.museum = museums

.name = individuals

.net = Open, generally Internet

.org = Open, intended for non-profits

.post = Post Offices Worldwide. Approved, not yet available ...

.pro = professionals

.tel = Telephone/Communications

.travel = travel industry

 

....na tych przykładach widać że problem internetu nie lezy w końcówkach bo ich nie brakuje, tylko w braku ich solidnego zagospodarowania. Ciągle jeszcze wiele dobrych domen keywordowych w TLD i ccTLD jest poparkowana bez konkretnej treści. Jeżeli ktoś śledzi patern według jakiego podąża SEO ostatnimi laty, to widzi że większość trafficu pochodzi z browser'ów. Jeżeli domeny tradycyjne mają z jakiegoś powodu stracić na wartości to raczej obawiałbym się że własnie wyszukiwarki przejmą rolę łacznika pomiędzy użytkownikiem a treścią. Domeny ....wszystkie jak leci przejdą na drugi plan jako że direct type-ins spadająz roku na rok. Tego typu zmiany na korzyść wyszukiwarek, spowodują że wpisując np. "samochody hybrydowe" trafimy na listę konkretnych stron z pełną treścią w tym temacie, a nie na parking tylko dlatego że ktos ma samochodyhybrydowe.pl. Róworzednie problem z typos zostanie automatyczie rozwiazany.

 

 

Sumując... obawiałbym się bardziej wzrostu znaczenia wyszukiwarek niż wprowadzena nowych egzotycznych tworów.

Edited by MisUszatek

Share this post


Link to post
Share on other sites
Nie wiem czy dobrze zrozumiałem co poniektórych wypowiedzi ale czym ma się przejmować, przecietny domainer?

Ja tu nie widzę żadnego zagrożenia dla dotychczasowych domen ze strony nowych końcówek, i już mówię dlaczego:

(...)

Sumując... obawiałbym się bardziej wzrostu znaczenia wyszukiwarek niż wprowadzena nowych egzotycznych tworów.

 

Popieram, nic dodać, nic ująć, dlaczego na tak szeroką i racjonalną wypowiedź trzeba czekać do piatej strony?

Jak dla mnie to wszystko w temacie, już wcześniej się wypowiadałem n/t tego jak pewna firma miała com.pl i nie zamieniła jej na .pl

(za duże koszta dla większości firm na chwilę obecną).

 

.mobi - dlaczego tak bardzo mała część jest zagospodarowana (jak w piosence: jedna na milion)?

dlaczego 4 operatorowi opłaca się playmobile.pl, a nie playgsm.pl, albo play.pl?

 

Wprowadzenie nowych rozszerzeń dla niektórych wydaje się niezrozumiałe, złe i głupie, ale ktoś na tym zarabia już teraz, a my

tracimy czas na zastanawianie się dlaczego tak jest.

 

W sumie fajna sprawa, że coś się dzieje...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Wytłumaczcie mi jak to jest: kupuje gTLD .gtld i mam ją całą dla siebie czy muszą sprzedawać domeny? Kto ustala ceny?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Z wstępnych informacji wynika że proces wygląda tak:

 

- podajesz rządane gTLD

- twoja aplikacja jest rozpatrywana przez ICANN czy takie gTLD jest niezbędne i nie narusza istniejacych TLDs / ccTLDs

- po zatwierdzeniu aplikacje jest weryfikowana przez komisję orzekajacą czy gTLD nie narusza zasad obyczajowych (wulgaryzmy etc.)

- wpłacajasz $100,000 (gdzieniegdzie pisze że może być to $39K~$390K) ....cenę ustali ICANN w 2009

 

Dodatkowo ICANN obiecuje algorytm eliminujący rejestrację domen podobnych do już istniejących, czyli np .com ---> .xom ----> .con

 

Własciciel zatwierdzonego gTLD może odsrzedawać domeny ze swoim gTLD. Stanie siętak prawdopodobnie w porozumieniu z registrarami, chociaż osobiscie sądzę że własnie największa wojna o końcówki użyteczne typu .car, .bank, .pay, .call, .tel itd itd....rozergać sie moze własnie pomiędzy registrarami (chyba że będą jakieś limitacje)

 

Na razie ciężko jest cokolwiek powiedziećbo wiecej jest zamieszania niż konkretów. Decyzja zosyała podjęta pod naciskiem lobbystów promujących gTLD .paris, .nyc wiec prawdopodobnie na kilkunastu takich egzotykach się skończy, ale kto wie ....czas pokaże.

Share this post


Link to post
Share on other sites

a będą możliwe gTLD jednoliterowe? Trochę trzeba by się do nich przyzwyczaić, ale chyba tylko one miałby szansa na globalizacje, pewnie mówilibyśmy wtedy zamiast wyrazpl wyraz-kropka-p

Share this post


Link to post
Share on other sites

Z obecnych informacji wynika że nie będzie możliwości wykupienia końcówek poniżej 3 liter. Dodatkowo wprowadzony zostanie algorytm weryfikujący zbierzność rejestrowanych końcówek z istniejącymi.

Share this post


Link to post
Share on other sites

:)

 

"Przekopawszy" sie po wakacyjnej przerwie poprzez tysiace nowych postow (jak Wy to robicie ;) ) nasuwa mi sie jedna mysl odnosnie obaw w zwiazku z ostatnim krokiem ICANN. Jestem przekonany (abstrahujac od jego sensownosci) iz wplynie on jedynie na wzrost wartosci "starych" TLDs, a w szczegolnosci krajowych ...

Edited by Luke4U

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bardzo trafnie ujął ten temat MiśUszatek. Ja również jestem zdania, że ICANN absolutnie nie pozwoli sobie na to, aby nowe TLD były dostępne dla każdego szarego Kowalskiego, czy Smitha, który jest w stanie wyłożyć 100k $ i przedstawić odpowiednią infrastrukturę. Gdyby coś takiego miało miejsce, to byłby to nieuchronny koniec Internetu jaki znamy ze wszystkimi tego konsekwencjami społecznymi i gospodarczymi. Na pewno żadna Paris Hilton nie założy sobie TLD tylko dlatego, że ma kupę kasy. Możliwość założenia nowego TLD będzie ograniczona bardzo rygorystycznymi warunkami, które trudno będzie spełnić.

 

Natomiast co do wpływu tych zmian na nasz rynek, to nie tylko ICANN ma tutaj coś do powiedzenia. Ceny domen internetowych wiążą się bardzo mocno z ich konkretnymi, biznesowymi możliwościami. Jedną z ważniejszych "biznesowych możliwości", zaraz obok dźwięcznie brzmiącej nazwy jest skuteczność pozycjonowania w wyszukiwarkach. Domena bank.pl, która właśnie poszła na Allegro za 50 000 PLN, ma dużą wartość nie tylko dlatego, że jest krótka i prestiżowa. Ma swoją wartość także dlatego, że Google preferuje ten adres przy wyszukiwaniu informacji na konkretny temat. Tak więc od tego jak Google potraktuje nowe TLD, będzie zależała ich wartość dla końcowego klienta. Dopiero to będzie miało wpływ (lub jego brak) na ceny obecnych domen. A jak ostatecznie zareaguje Google? To już chyba temat na inne forum... kto zajmuje się pozycjonowanie ten wie gdzie doczytać :P

Share this post


Link to post
Share on other sites
Bank.pl za 50k? :P

 

Aż mi ciśnienie podskoczyło że coś przegapiłem, ale "na szczęście" minimalna nie została osiągnięta... :P

 

[/OT]

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jestem ciekaw czy właściciel( no dobrze dzierżawca;) tych domen zagląda tu na forum, bo widzę że na aukcji www*sklep.pl zaznaczył ze sprzedaje "www" a nie sklep.pl

Edited by domainer

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×