Jump to content
Sign in to follow this  
Alex

Kraków skutecznie zadbał o domeny europejskie!

Recommended Posts

w sumie to nie najświeższy news ale warto przeczytać :)

 

 

Kraków skutecznie zadbał o domeny europejskie!

Kraków, uznawany za najatrakcyjniejsze turystycznie polskie miasto skutecznie zadbał o domeny europejskie, które mu się należą z racji nazwy. Miasto pomyślało zarówno o turystach anglojęzycznych niemieckojęzycznych, i francuskojęzycznych, jak i o Włochach i Hiszpanach.

 

 

Miastu przyznano następujące domeny:

- cracow.eu,

- krakow.eu,

- krakau.eu,

- cracovie.eu.

 

Miasto starało się również o domenę cracovia.eu z myślą o mówiących w językach hiszpańskim i włoskim. Procedura przyznania tej domeny będzie jednak dłuższa, gdyż o cracovia.eu wystąpił również miejski klub sportowy Cracovia. - Wniosek klubu został jednak odrzucony, a domena przypadła miastu - powiedziała Gazecie Wyborczej Sylwia Drożdż.

 

Tym razem więc magistrat był szybszy od prywatnych firm. Domeny powiązane z nazwą miasta będą więc służyły jako oficjalne strony miasta. Nie będą wykorzystywane w celach komercyjnych przez różne firmy.

 

Obecnie Kraków ma tylko jedną oficjalną stronę internetową, tzw. Magiczny Kraków, znajdującą się pod adresem www.krakow.pl.

 

Pod nowymi adresami znajdą się niedługo nowe serwisy promujące Kraków w wybranych językach - m.in. po angielsku, niemiecku, francusku. Na razie magistrat ma już angielsko- i niemieckojęzyczną wersję serwisu. Trwają prace nad wersją francuską. Nowe serwisu pod nowymi domenami powinny zacząć działać najpóźniej pod koniec przyszłego tygodnia.

 

Jak wygląda sytuacja domen europejskich innych miast?

 

EURid otrzymał ponad 336 tys. wniosków w sprawie przyznania domeny "eu", w tym ponad 4 tys. z Polski. Z polskich miast i miasteczek unijne adresy w sieci otrzymały na razie mniejsze miejscowości, m.in. Krynica, Wieliczka, Olkusz, Częstochowa, Mrągowo.

 

Na przyznanie domeny z "eu" wciąż czeka Warszawa, Gdańsk i Katowice.

Share this post


Link to post
Share on other sites
dlatego jestem dumny z tego miastaa, w którym się urodziłem :)

 

Kilka tygodni byłem w Krakowie ze znajomymi i musze przyznać, że macie ogromny rynek w porównaniu do np. Wrocławia a w weekend tak tłoczno, że szok, przejść się nie da. Jak się nazywa ten długi park przed rynkiem, ma nazwę? ;-)

 

A co do domen miast, każde miasto powinno zadbać o .eu to chyba normalne ;-)

Edited by Kornel

Share this post


Link to post
Share on other sites
name='Kornel' date='pon, 04 sie 08' post='105825']

Jak się nazywa ten długi park przed rynkiem, ma nazwę? ;-)

 

Planty. Wokół całego Starego Miasta. Dawniej w tym miejscu, mury obronne z dwunastoma Barbakanami okalały miasto ...

 

 

 

A co do domen miast, każde miasto powinno zadbać o .eu to chyba normalne ;-)

 

 

Należy zauważyć również i to, że Kraków zadbał, aby NASK nie mógł szastać na prawo i lewo tą nazwą, i obdzielać zainteresowanych subdomenami. To Kraków wydaje zgodę na posługiwanie się przez zainteresowane instytucje, "końcówką" krakow.pl ...

Share this post


Link to post
Share on other sites

ja również jestem dumny, z faktu że urodziłem się w Krakowie i tutaj żyję ;-)

 

niebawem ruszy potężny krakowski portal społecznościowy, poinformuję o jego starcie ;-)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×