Jump to content
DD

Domeny ccTLD więcej warte niż .com?

Recommended Posts

Chodzi o ostatnią sprzedaż domeny holenderskiej shoppen.nl (zakupy) za kwotę $69,750. W tym samym czasie domena shoppen.com została kupiona przez tą samą osobę za $13,000, czyli ponad 5x mniej. Amerykańcy domainerzy nie mogą wyjść ze zdziwienia, że to samo słowo w domenie krajowej może być więcej warte niż w domenie .com :)

 

http://dotcadomains.blogspot.com/2008/08/c...om-version.html

 

Ale widać, że powoli się budzą i zaczynają dostrzegać rynek ccTLD - lepiej późno niż wcale...

 

Więcej sprzedaży z zeszłego tygodnia pod poniższym linkiem:

http://www.dnjournal.com/archive/domainsal...les08-12-08.htm

 

Ogólnie sezon widać, że jest mocno ogórkowy - shoppen.nl było największą oficjalną sprzedażą. Natomiast już ten tydzień wygląda lepiej - od.com sprzedano za $220,000.

http://domainnamewire.com/2008/08/07/odcom-sells-for-220000/

 

DD

Share this post


Link to post
Share on other sites
Jeżeli kupiła to ta sama osoba to oczywiste, że cena shoppen.com została wynegocjowana wcześniej i dlatego jest niższa.

Trochę pokrętne rozumowanie :) Ja to rozumiem trochę inaczej - to logiczne, że domena .com jest tańsza. Gdyby ktoś kupił domenę zakupy.pl, to wiadomo, że gdyby chciał do kompletu zakupy.com, to nie zapłaciłby za nią tyle lub nawet wcale by jej nie kupił, bo tak naprawdę mając domenę .pl nie jest już potrzebna .com (oczywiście jeśli rynkiem docelowym dla serwisu jest Polska).

 

Wiem, że masz dużo .com Sylyx, dlatego Twoje zdanie w tym względzie może być inne niż to prezentowane przeze mnie ;)

 

DD

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest Michal

Podzielam zdanie Daniela, ale warto dodać, że "Shoppen" to również słowo niemieckie (.com'a sprzedał niemiec, od ponad pół roku próbował sprzedać: najpierw za 20k EUR, później za 15k EUR). Sedo wyceniło shoppen.com na 25k EUR.

Edited by Michal

Share this post


Link to post
Share on other sites
Trochę pokrętne rozumowanie :) Ja to rozumiem trochę inaczej - to logiczne, że domena .com jest tańsza. Gdyby ktoś kupił domenę zakupy.pl, to wiadomo, że gdyby chciał do kompletu zakupy.com, to nie zapłaciłby za nią tyle lub nawet wcale by jej nie kupił, bo tak naprawdę mając domenę .pl nie jest już potrzebna .com (oczywiście jeśli rynkiem docelowym dla serwisu jest Polska).

 

Wiem, że masz dużo .com Sylyx, dlatego Twoje zdanie w tym względzie może być inne niż to prezentowane przeze mnie ;)

 

DD

Tak myślą osoby, które sugerują się wyłącznie ruchem type-in na domenie i tylko tą kategorią mierzą wartość domeny. Wartość domeny .com wynika przede wszystkim z jej prestiżu, a ten cały czas rośnie. I tak samo jak ludzie odwrócili się od .com.pl, ludzie odwrócą się od .pl co już można zaobserwować.

 

Mam dużo .com, gdyż w nie wierzę. I dziwne, żebym nie inwestował. .pl kupuję tylko do pary i dla dywersyfikacji.

Edited by sylyx.com

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest Michal

Nie. Prestiż wynika z tego, jak mocno rozreklamowana jest dana końcówka w danym kraju oraz kto ją używa (koncerny, znane osoby etc.) oraz jak drogie są dobre domeny w tej końcówce.

 

Ciekawe, że niby 20% ruchu z wszystkich innych końcówek ma być na .com'ie :)

Edited by Michal

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kiedyś mocno rozreklamowana była w Polsce końcówka .com.pl i firmy, znane osoby etc. używały jej, a niektóre dalej używają.

 

Ściągnij safari, seamonkey i wpisz samo słowo "pozycjonowanie" w przeglądarkę to zakumasz. To samo się stanie jak przeciągniesz wybrane słowo z tekstu do nowej karty w firefox. Ja nie piszę o stanie obecnym. Kierunek rozwoju przeglądarek zmierza do unifikacji z wyszukiwarkami. A najwięcej na tych zmianach zyskuje domena .com.

Share this post


Link to post
Share on other sites
I tak samo jak ludzie odwrócili się od .com.pl, ludzie odwrócą się od .pl co już można zaobserwować.

 

Aż tak daleko bym się nie posunął w tego typu stwierdzeniu :)

 

Co do ccTLD vs TLD.. wszystko zalezy od domeny.

Mocny keyword bedzie atrakcyjny z każdą końcówką (.pl/.com/.net/.eu)

ale jest część domen gdzie końcówka jest jej dopełnieniem.

 

Ja bym jednoznacznie nei okresliłktóra jest #1 a która #2 ponieważ wraz z rozwojem internetu i powstawaniem nowych serwisów te granice będą coraz słabsze

Share this post


Link to post
Share on other sites
Taki jest stan faktyczny. Porównaj statystyki.

Jakie statystyki?

 

.pl może traci na rzecz .com, ale tylko ze względu na to, że .pl już jest zajęta. Inna rzecz, że dużo laików dopiero zaczyna akceptować .com i z tego względu może wzrastać jej popularność.

 

Nie widzę sytuacji, w której .com byłby bardziej prestiżowy w Polsce niż .pl

Share this post


Link to post
Share on other sites
Taki jest stan faktyczny. Porównaj statystyki.

 

 

podeślij garśc jakis statystyk w .pl rejstracji i np cen skupu/sprzedaży lub ewentualnie jakies info o powaznej sporej polskiej firmie, ktora dala >50k za polski keyword w .com

Edited by networker

Share this post


Link to post
Share on other sites
Czyli dla Ciebie prestiż wynika z ruchu, gdyż wiadomo, że .com przejmie 20% ruchu z każdej innej końcówki.

LOL że co? Czemu com miała by przejmować ruch z innej końcówki? To na odwrót. Przecież jak ktoś postawi serwis pod np zupa.com to zupa.pl będzie przejmowała ruch. Przecież nikt nie będzie brał samego coma jak i cctld jest wolne

Share this post


Link to post
Share on other sites

Przeczytajcie dokładnie co napisałem. "Ja nie piszę o stanie obecnym" - napisałem o przyszłości.

 

LOL że co? Czemu com miała by przejmować ruch z innej końcówki? To na odwrót. Przecież jak ktoś postawi serwis pod np zupa.com to zupa.pl będzie przejmowała ruch. Przecież nikt nie będzie brał samego coma jak i cctld jest wolne

Jak postawisz na zupa.pl to zupa.com nie będzie przejmowała?

Edited by sylyx.com

Share this post


Link to post
Share on other sites
Jak postawisz na zupa.pl to zupa.com nie będzie przejmowała? Przeczytaj co napisałeś, bo sam sobie zaprzeczyłeś.

 

Polacy identyfikują się z koncówką pl i to na jej korzyść leci ruch z tych samych nazw w innych koncówkach - oczywiście mówie o polskich słowach. Jestem pewien że jakaśnazwa.com traci sporo ruchu w początkowej fazie budowania marki, brandingu, marketingu na rzecz domeny jakaśnazwa.pl a odwrotnie nigdy nie będzie bo domena krajowa jest zawsze wyżej od domen globalnych co widać na każdym kroku na przykład na reklamach taksówek, bilboardach itd itd :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Utraci ruch ta domena na której nic nie będzie, bez względu na końcówkę.

Podczas gdy przykładowo własciciel domeny typu turystyka.pl będzie kisił tą domenę na parkingu lub czekał na łaskawce co zapłaci miliony, domena turystyka.com czy .eu, .net czy inna, będzie się pozycjonować, tworzyć itd.

Ruch z palca maleje na koszt wyszukiwarek gdzie ludzie szukają fraz odpowiadających słowom z treści. Końcówka będzie odgrywać rolę drugo lub nawet trzeciorzędną.

 

Dlatego śmiać mi się chce jak składam ofertę kilkanascie , lub kilkadziesiąt tyś, a koleś mi mówi że cena w granicach średnich xxx,xxx Euro :) lol

 

Oczywiście PLke dobrze mieć ale bez też sie obejdzie, nei ma tragedii. Internaucie jest obojętne co mu wyskoczy w google, czy .pl czy .net czy .eu czy .com.

Najwazniejsze że znalazł to czego szukał.

 

Najlepszym tego przykładem są serwisy typu GRONO.net

Share this post


Link to post
Share on other sites
Nie widzę sytuacji, w której .com byłby bardziej prestiżowy w Polsce niż .pl

 

Dokładnie, domena .com będzie zawsze tylko i wyłącznie końcówką zastępczą dla .pl, jeśli ta ostatnia nie będzie wolna. Moim zdaniem głupotą polskich firm jest stawianie serwisu na .com, jeśli nie posiadają .pl lepsza jest już inna kombinacja słów, byle pod .pl itp.

 

Wracając jeszcze do .com to ma ona prestiż z wyjątkowo mocnymi polskimi keywordami oraz co oczywiste zwrotami/słowami angielskimi (o ile można jeszcze coś sensownego wymyślić). Z biegiem czasu prestiż i dla angielskich słów będzie się zmniejszał. Dlaczego? Bo potencjalni klienci nie mogąc znaleźć wolnej .com będą korzystać z innych końcówek, przez co zmniejszy się procentowy udział .com w rynku.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Polski największy inwestor domenowy mimo, że nie lubi zbyt .com kupił domenę dryzek.com. Czy dowiemy się jaka była wartość transakcji? :)

Tak - jakieś 20 PLN z tego co pamiętam ;) Tzw. rejestracja "z palca" ;)

 

Tylko trochę nie wiem, o co chodzi w Twoim poście :D

 

DD

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×