Jump to content
pb

Ile traci domena bez IDNa?

Recommended Posts

Były już dyskusje na temat "ile jest warty IDN w stosunku do nie-IDNa", ale to trochę co innego. Załóżmy że mam domenę z górnej półki. I załóżmy że IDN do tej domeny ma ktoś inny, kto chce za ten IDN mało rozsądną kwotę, więc odkupienie do kompletu nie wchodzi w grę. I teraz załóżmy że chcę sprzedać tę górnopółkową domenę. Ciekaw jestem czy brak odpowiednika z polskimi znaczkami w komplecie może jakoś odstraszyć potencjalnych nabywców? Znacząco obniżyć cenę? Niektórzy zdają się nic sobie nie robić z takich drobnostek (vide np. sciagaj.pl), ale może ktoś z forumowiczów ma inne doświadczenia?

Share this post


Link to post
Share on other sites
Były już dyskusje na temat "ile jest warty IDN w stosunku do nie-IDNa", ale to trochę co innego. Załóżmy że mam domenę z górnej półki. I załóżmy że IDN do tej domeny ma ktoś inny, kto chce za ten IDN mało rozsądną kwotę, więc odkupienie do kompletu nie wchodzi w grę. I teraz załóżmy że chcę sprzedać tę górnopółkową domenę. Ciekaw jestem czy brak odpowiednika z polskimi znaczkami w komplecie może jakoś odstraszyć potencjalnych nabywców? Znacząco obniżyć cenę? Niektórzy zdają się nic sobie nie robić z takich drobnostek (vide np. sciagaj.pl), ale może ktoś z forumowiczów ma inne doświadczenia?

 

Myślę, że większość 99,99% EU nie ma pojęcia o IDN i nawet im do głowy nie przyjdzie, żeby szukać kompletu. Jedynie przy sprzedaży domeniarzowi ten może chcieć IDN. :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Myślę, że jeśli ktoś jest rozeznany w temacie bardziej to dla niego to 10-15% wartości, a jeśli nie to może być wcale nie zainteresowany IDN. Ogólnie mówiąc z biegiem czasu ta proporcja może rosnąć moim zdaniem. Jaki czas temu sprzedałem domene + IDN, a nabywca nawet nie wiedział, że coś takiego istnieje, ale był bardzo zadowolony, że ma obie.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Domena bez IDNa jest uboższa o mniej więcej jeden ogonek :)

 

A tak serio to zgadzam się w dużej mierze z poprzednikami.

Większość osób nie zwraca na to uwagi a niektórzy wręcz nie chcą IDNa ( ponoć Agorze na tym wcale nie zależało ).

 

Lecz im bardziej będzie rosła świadomość utraty ruchu i złości użytkowników, którzy będą trafiali na puste lub zaparkowane strony, tym komplet może być potrzebniejszy.

Sądzę, że z czasem mogą nawet pojawiać się coraz częstsze przypadki rezygnacji z zakupu takiej domeny gdy nie będzie dysponowało się kompletem i poszukanie innej.

 

Ja osobiście taką opcję bym rozważył.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Temat chyba jest już wyczerpany :)

Tak jak poprzednicy uważam, że "mało kto" spoza kręgu domeniarzy i startupowców ma pojęcie o istnieniu IDN a już w ogóle przywiązuje do tego wagę - posiadania IDN i noIDN.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dziękuję za wypowiedzi. Tylko zastanawiam się gdzie są teraz głosy tych, którzy ciągle pytają „a IDN masz?” w dziale wycena i opinia. Przydałyby się dla równowagi... :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mnie ciekawi jedna rzecz. Wszyscy, którzy inwestują w domeny traktują swoją inwestycję długoterminowo i myślę zdają sobie sprawę, że wartość domen będzie rosła z czasem - tak jak i świadomość wagi Internetu itd. Dlaczego więc również większość rozważa wartość IDNów pod kontem, jak te domeny są teraz postrzegane.

 

Oczywiście mogą być dwa trendy:

 

1. zanik domen z ogonkiem (albo raczej brak ich popularyzacji na rzecz nonIDNów) - za tym przemawia młode pokolenie, które zdaje się nie używać znaków diakrytycznych

2. rozwój domen z ogonkami - tak jak kiedyś w wyszukiwarkach nie używało się ogonków, a po jakimś czasie stało się to zupełnie naturalne.

 

IDNy są stosunkowo nowym "wymysłem" w domenowym świecie. Ich los może być dwojaki, ale szansa, że staną się popularne jest moim zdaniem tak samo duża jak to, że przestaną być w ogóle używane.

 

Ja skłaniam się do opcji nr 2. Dla mnie domeny IDN są tyle samo warte co nonIDN - i to już teraz.

 

EDIT: Racja Luke :)

 

DD

Edited by Daniel Dryzek

Share this post


Link to post
Share on other sites
1. zanik domen z ogonkiem (albo raczej brak ich popularyzacji na rzecz nonIDNów) - za tym przemawia młode pokolenie, które zdaje się nie używać znaków diakrytycznych

 

Poruszyłeś jedną ciekawą kwestię.

Sam o niej wcześniej nie pomyślałem. Raczej kierowałem się w drugą stronę, tzn. uważałem, że młodzi ludzie mogą spopularyzować IDN bo reszta już się nauczyła "klepać" adresy bez ogonków. Rzeczywistość może być jednak taka jak napisałeś. Zresztą jak się zastanowię to sam często pisząc np. na szybko na gg wogóle nie używam polskich znaków. A do młodzieży się nie zaliczam. Zresztą młodzież oprócz tego, że nie używa polskich znaków to również ortografią sie nie przejmuje. Z domenami może być tak samo. "Nowe" pokolenie internetu zamiast przekonać się do IDN pójdzie w stronę nonIDN jako pewien sposób na "łatwiznę" . :) Mało tego nie uzywając ortografii niedługo możemy mieć bardzo ciekawe domeny w stylu chipoteka.pl :D

Edited by heden.pl

Share this post


Link to post
Share on other sites
Ja skłaniam się do opcji nr 2. Dla mnie domeny IDN są tyle samo warte co nonIDN - i to już teraz.

 

DD

 

jest kilka IDN wartych porownywalne pieniadze ale jest ich kilka,

 

nie mozna porownywac uzywalnosci polskich znakow w sieci do nazw domenowych, domeny przez wiele lat nie mozna bylo uzywac inaczej niz bez polskich znakow, prawo pierwszenstwa jest cholernie mocne :)

 

a 90% swiata komputerowego dziala wg nazw bezogonkowych ang

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mialem to juz kiedys napisac ... ale czas ostatnio jest dla mnie bardziej drogocenny niz zwykle ...

 

Nie obrazisz sie Przemek, ze napisze to w Twoim watku ... ? ;-)

 

Na jednoliterowym IDNie rok temu mialem ruch kilkanascie uv, a teraz 1k+ ... czysty type-in

To tyle w temacie IDN :-)

Share this post


Link to post
Share on other sites
Poruszyłeś jedną ciekawą kwestię.

Sam o niej wcześniej nie pomyślałem. Raczej kierowałem się w drugą stronę, tzn. uważałem, że młodzi ludzie mogą spopularyzować IDN bo reszta już się nauczyła "klepać" adresy bez ogonków. Rzeczywistość może być jednak taka jak napisałeś. Zresztą jak się zastanowię to sam często pisząc np. na szybko na gg wogóle nie używam polskich znaków. Z domenami może być tak samo. "Nowe" pokolenie internetu zamiast przekonać się do IDN pójdzie w stronę nonIDN jako pewien sposób na "łatwiznę" . :)

 

dokladnie tak uwazam

Share this post


Link to post
Share on other sites

na ten problem trzeba spojrzeć od strony nabywcy:

 

cena domeny to cena jej utrzymania (rej./przedł.) + jej wartość komercyjna

 

Jeżeli EU planuje strategię marketingową opartą na pozycjonowaniu, linkowaniu itd to cena spada o ok. 20%, jeżeli kampania reklamowa ma być oparta na madiach takich jak radio i telewizja to myśle, że wartość komercyjna takiej domeny może spaść

nawet o 50- 60%

Edited by Pan_Grzegorz

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dla mnie konkret domena nonIDN bez IDN przy prowadzeniu serwisu to jak jechać w długą drogę podczas deszczu ze słabo działającymi wycieraczkami. Widzisz gdzie jedziesz i dotrzesz do celu, ale widziałbyś znacznie lepiej gdybyś wcześniej kupił nowe wycieraczki.

 

Jeśli posiadamy domenę nonIDN tylko tak by ją mieć, to prędzej czy później zostanie sprzedana za przyzwoite pieniądze.

 

Dla porównania:

 

KD:

nonIDN : 31 (domena za kilka dni będzie miała 10 lat)

IDN: 29 (lekko ponad rok)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Parka się lepiej chowa. Tyle samo traci jedna do drugiej. Za to widzę, że wiele częściej nabywcy chcą kupić IDN-a do pary z domeną bez ogonka. Dziwne, że posiadaczom IDN-ów na tym nie zależy. :)

 

Ruch Type-in może być większy na nonIDN-ie, ale z wyszukiwarki jest taki sam.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Dziękuję za wypowiedzi. Tylko zastanawiam się gdzie są teraz głosy tych, którzy ciągle pytają „a IDN masz?” w dziale wycena i opinia. Przydałyby się dla równowagi... :)

 

Dlatego ja napisałem, że spoza domeniarzy i startupowców - mam na myśli firmy i "zwykłych" użytkowników.

 

A co do tego, że może zaniknąć ogonek bo młode pokolenie pisze bez ogonków, to muszę powiedzieć, że z własnego doświadczenia wiem, że aż tak dużo więcej osób "młodych" które znam (osobiście) nie pisze bez ogonków, niż z ogonkami.... Piszący bez ogonków mają niewielką przewagę...

Idąc dalej tym tokiem myślenia uważam, że w przyszłości będzie tak samo, będzie jakiś odsetek ludzi używających IDN i trochę większy odsetek ludzi nie używający IDN.

Tych drugich będzie zawsze więcej, z uwagi na to, jak było już tutaj zauważone duża część "swiata komputerowego dziala wg nazw bezogonkowych ang"...

Share this post


Link to post
Share on other sites
Idąc dalej tym tokiem myślenia uważam, że w przyszłości będzie tak samo, będzie jakiś odsetek ludzi używających IDN i trochę większy odsetek ludzi nie używający IDN.

Tych drugich będzie zawsze więcej, z uwagi na to, jak było już tutaj zauważone duża część "swiata komputerowego dziala wg nazw bezogonkowych ang"...

Tu się nie zgodzę, gdyż zapominasz o tym, że nie tylko czynnik ludzki jest istotny. Wciąż wiele osób ma stare wersje przeglądarek, albo sprzęt bez polskich znaków. Używanie Polskich znaków będzie też wymuszone przez autokorekty. Zresztą wystarczy zobaczyć ile osób na forum używa polskich znaków, a ile nie. Z domenami będzie podobnie.

Edited by sylyx.com

Share this post


Link to post
Share on other sites
Tu się nie zgodzę, gdyż zapominasz o tym, że nie tylko czynnik ludzki jest istotny. Wciąż wiele osób ma stare wersje przeglądarek, albo sprzęt bez polskich znaków. Używanie Polskich znaków będzie też wymuszone przez autokorekty. Zresztą wystarczy zobaczyć ile osób na forum używa polskich znaków, a ile nie. Z domenami będzie podobnie.

 

Z starymi wersjami przeglądarek się zgodzę, ale z sprzętem bez polskich znaków :)

A co do autokorekt, to będą też osoby, którzy nie będą tego używali ze względu na to, że czasami nie będzie można napisać czegoś tak jak by się chciało - a autokorekta będzie tylko wywoływało frustracje u użytkowników.

 

A co do używania polskich znaków jeszcze... Ja osobiście polskich znaków używam może jakoś od pół roku na internecie, a tak cały czas pisałem bez ogonków, ale stwierdziłem, że warto się przestawić aby ułatwić sobie i innym czytającym moje posty itp. - a na gg do teraz piszę bez polskich znaków :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Myślę że zdecydowana większość ludzi nie wie co to IDN ale jednocześnie to właśnie Ci ludzie wchodzą instynktownie na te domeny wpisując np odzież.pl niż odziez.pl. Nie należy mylić znajomości tego skrótu ze skutecznością tych domen. Ostatnie zmiany w przeglądarkach jeśli chodzi o support IDN wprowadziły niezłą rewolucję jeśli chodzi o domeny z ogonkami. Odkrył się w nich całkiem pokaźny ruch generyczny dzięki czemu właśnie te domeny zyskały znacznie na wartości. Wg mnie ludzie polubili domeny z ogonkami. Ostatnio podsłuchałem rozmowę z której utkwiło mi w pamięci "a wiesz, że już można wpisywać polskie znaki do przeglądarki?".

 

Moim zdaniem komplety idn i non idn będą rosły na wartości bo po co tracić 1/3 pieniędzy na reklamę w telewizji czy radio. Z drugiej strony jak słyszę reklamę w radio "wejdź na dobreszkoLy.pl" to mi ręce opadają :)

Share this post


Link to post
Share on other sites
Moim zdaniem komplety idn i non idn będą rosły na wartości bo po co tracić 1/3 pieniędzy na reklamę w telewizji czy radio. Z drugiej strony jak słyszę reklamę w radio "wejdź na dobreszkoLy.pl" to mi ręce opadają :)

 

Słyszałeś reklamę w radiu reklamę dobreszkoly.pl?? nie wierzę :P

Nie wierzę, że takie strony się reklamują w radiu :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jak na razie to wiekszosc spoleczenstwa nie wie nawet o istnieniu IDN.

Powiem na przykladzie mojego ojca. Zna sie dobrze na komputerach, siedzi w nich od poczatku, buszuje online codzien, a dopiero odemnie sie dowiedzial niedawno ze cos takiego jak domeny z ogonkami funkcjonuje. Potraktowal to raczej jako ciekawostke przyrodnicza :)

Znaczenie IDNow jak na razie doceniaja tylko domainerzy. Sadze ze ich wartosc powoli bedzie rosla, ale na te chwile IDN nie powinien miec wartosci wiekszej niz 10% wartosci non idn.

 

Przy okazji, IDNy wprowadzaja niezly zamet. Wyobrazcie sobie dwie rozne firmy majace samochod.pl i IDN samochod.pl. Firma bez IDN bedzie miala problem w reklamach mowionych. Jesli powiedza samochod przez o, nie dosc ze bedzie to brzmialo idiotycznie to bedzie niezrozumiale, jesli przez u, to ruch moze isc na konkurenta. Lepiej juz w takiej sytuacji chyba uzywac domeny IDN + Non IDN dobrysamochod.pl i miec pewnosc ze ruch trafi tam gdzie powinien.

 

 

 

ps. polskich znakow chwilow brak :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ciekawa dyskusja :). Zgadzam sie z tym co napisal @heden.pl odnosnie gg. Czlowiek jest z natury leniwy a patrzac na kwestie wpisywania "lopatologicznie" wpisujac z ogonkami trzeba sie bardziej nameczyc (wiecej klawiszy trzeba przycisnac hehe, jest to czasami mniej wygodne). Dodatkowa kwestia przemawiajaca niestety przeciwko IDNom (lubie te domeny) to kwesta ruchu nie z Polski, moze nawet nie tyle ruchu, co technicznego trudu aby wejsc na domene IDN np. z Niemiec, nie bedac Polakiem i nie majac zainstalowanego jezyka polskiego. Wazne jest to przede wszystkim w branzy turystycznej, zalozmy bowiem, ze wybierasz sie na wycieczke na Kube, czy jestes akurat tam z innych powodow i chcialbys wejsc na strone serwisu "podróżeposwiecie*pl" z pomoca ktorego zamowiles wycieczke. Z Kuby wejdziesz prawdopodobnie tylko na podrozeposwiecie*pl ale co wtedy kiedy jest tam inny serwis? Reasumujac mysle ze to wlasciciele IDNów winni zabiegac o domeny nonIDN, bo za tymi drugimi przemawia przede wszystkim ich "globalnosc" i uniwersalnosc, w koncu dzialamy w sieci INTERnet a nie w jej zminiaturyzowanej, polskiej odpowiedniczce :D

Edited by gtone

Share this post


Link to post
Share on other sites
Ciekawa dyskusja :) . Zgadzam sie z tym co napisal @heden.pl odnosnie gg. Czlowiek jest z natury leniwy a patrzac na kwestie wpisywania "lopatologicznie" wpisujac z ogonkami trzeba sie bardziej nameczyc (wiecej klawiszy trzeba przycisnac hehe, jest to czasami mniej wygodne). Dodatkowa kwestia przemawiajaca niestety przeciwko IDNom (lubie te domeny) to kwesta ruchu nie z Polski, moze nawet nie tyle ruchu, co technicznego trudu aby wejsc na domene IDN np. z Niemiec, nie bedac Polakiem i nie majac zainstalowanego jezyka polskiego. Wazne jest to przede wszystkim w branzy turystycznej, zalozmy bowiem, ze wybierasz sie na wycieczke na Kube, czy jestes akurat tam z innych powodow i chcialbys wejsc na strone serwisu "podróżeposwiecie*pl" z pomoca ktorego zamowiles wycieczke. Z Kuby wejdziesz prawdopodobnie tylko na podrozeposwiecie*pl ale co wtedy kiedy jest tam inny serwis? Reasumujac mysle ze to wlasciciele IDNów winni zabiegac o domeny nonIDN, bo za tymi drugimi przemawia przede wszystkim ich "globalnosc" i uniwersalnosc, w koncu dzialamy w sieci INTERnet a nie w jej zminiaturyzowanej, polskiej odpowiedniczce :D

 

No widzisz. :P

Pomimo braku "ogonków" w Twoim tekście czyta się to normalnie a dla Ciebie zapewne szybciej i łatwiej było tak wpisywać. :P

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

  • Najnowsze posty na forum

    • foldery.pl profes.pl crx.pl szkatulka.pl   Zapraszam na aukcje domen od 69 PLN bez ceny minimalnej:   foldery.pl   https://ddregistrar.pl/aukcje/10347/   Domena została świeżo przechwycona w serwisie ddregistrar.pl.   Każdy kto złoży ofertę w aukcji w ciągu pierwszych 24 godzin trwania licytacji (do 2024-05-12 14:00:25) otrzyma 25% rabat na cenę końcową, jeśli wygra licytację. Kwota, po rabacie, nie może być niższa od ceny początkowej,  która dla tej domeny wynosi 89 PLN netto. Klienci, którzy zlecili przechwycenie domeny, mają zagwarantowany rabat 50%.   Data zakończenia aukcji: 2024-05-21 godz. 19:00   profes.pl   https://ddregistrar.pl/aukcje/10348/   Domena została świeżo przechwycona w serwisie ddregistrar.pl.   Każdy kto złoży ofertę w aukcji w ciągu pierwszych 24 godzin trwania licytacji (do 2024-05-12 14:00:25) otrzyma 25% rabat na cenę końcową, jeśli wygra licytację. Kwota, po rabacie, nie może być niższa od ceny początkowej,  która dla tej domeny wynosi 89 PLN netto. Klienci, którzy zlecili przechwycenie domeny, mają zagwarantowany rabat 50%.   Data zakończenia aukcji: 2024-05-21 godz. 19:00   crx.pl   https://ddregistrar.pl/aukcje/10349/   Domena została świeżo przechwycona w serwisie ddregistrar.pl.   Każdy kto złoży ofertę w aukcji w ciągu pierwszych 24 godzin trwania licytacji (do 2024-05-12 14:05:33) otrzyma 25% rabat na cenę końcową, jeśli wygra licytację. Kwota, po rabacie, nie może być niższa od ceny początkowej,  która dla tej domeny wynosi 69 PLN netto. Klienci, którzy zlecili przechwycenie domeny, mają zagwarantowany rabat 50%.   Data zakończenia aukcji: 2024-05-21 godz. 19:00   szkatulka.pl   https://ddregistrar.pl/aukcje/10350/   Domena została świeżo przechwycona w serwisie ddregistrar.pl.   Każdy kto złoży ofertę w aukcji w ciągu pierwszych 24 godzin trwania licytacji (do 2024-05-12 18:15:44) otrzyma 25% rabat na cenę końcową, jeśli wygra licytację. Kwota, po rabacie, nie może być niższa od ceny początkowej,  która dla tej domeny wynosi 69 PLN netto. Klienci, którzy zlecili przechwycenie domeny, mają zagwarantowany rabat 50%.   Data zakończenia aukcji: 2024-05-21 godz. 19:05   DD
    • motogotowka.pl   Sprzedam domene
    • podgrzewane.pl odrestaurowany.pl   jak oceniacie domeny? Będzie coś z tego?
    • Estibot.com wycenił vplay.pl na 3000$, a Wy jak wyceniacie vplay.pl ?
    • Stajnia.eu   https://www.aftermarket.pl/domena/stajnia.eu/?utm_source=market_redirect&_track=12a366f67063e7f9c52492542ac5b2cd
    • Dziś koniec aukcji na domenę.
    • Defloracja.pl   Aukcja BCM
  • Oferty sprzedaży użytkowników

  • Member Statistics

    • Total Members
      19,182
    • Most Online
      902

    Newest Member
    garfieldfilm
    Joined
×