Jump to content
ricoo

sprawa do sądu???

Recommended Posts

witam, mam problem. Ale od początku:

sprzedałem domenę za kwotę 50 zł na aukcji. Opis aukcji: "sprzedam domenę xxxxx.net

klient zalicytował i wygrał aukcję. Chcialem dokonac cesji domeny, ale klient nie chce cesji tylko kod authinfo i umowe, kupna sprzedazy.

(bo jak twierdzi, "nie ufa" firmie, w której jest zarejestrowana - jest to firma jedna z najwiekszych, która oferuje rejestracje domen - nie jakaś ściemniona)

 

Za kod authinfo JA musiałabym zapłacic dodatkowo ponad 100 zł czyli dokładam do interesu.

(zapłata za kod authinfo automatycznie przedłuża domenę o kolejny rok tj. do 2010)

 

Teraz pytanie:

1. sprzedając domenę mam obowiązek podania kodu authinfo, czy kod authinfo jest "cześcią" domeny?

2. Czy dokonując cesji domeny wywiązuje sie z aukcji, gdzie nie była słowa ani o cesji, ani o kodzie authinfo?

(dokładna treść aukcji: "sprzedam domenę xxxx.net." + dane kontaktowe)

Klinet straszy mnie sądem. Twierdzi, że piszac na akcji " sprzedam domene xxxxx.net" to musze posiadać do niej kod authinfo bo on jest częścia domeny.

 

Proszę o odpowiedź.

Szczególnie ważne jest dla mnie pytanie NR 2.

Share this post


Link to post
Share on other sites
1. sprzedając domenę mam obowiązek podania kodu authinfo, czy kod authinfo jest "cześcią" domeny?

 

Moim zdaniem, jeśli nie napisałeś że sprzedajesz domenę bez możliwości przeniesienia (czyli bez kodu authinfo) lub że przeniesienie możliwe za dopłatą, to klient ma prawo zakładać że kupuje pełnosprawną domenę, a wszelkie koszta doprowadzenia jej do stanu pełnej używalności ciążą na tobie.

 

2. Czy dokonując cesji domeny wywiązuje sie z aukcji, gdzie nie była słowa ani o cesji, ani o kodzie authinfo?

 

Z aukcji wywiążesz się gdy klient będzie miał pełny dostęp do domeny, czyli będzie przepisana na jego dane i znajdzie się w jego panelu.

 

Klinet straszy mnie sądem. Twierdzi, że piszac na akcji " sprzedam domene xxxxx.net" to musze posiadać do niej kod authinfo bo on jest częścia domeny.

 

Osobiście chętnie poznałbym wynik takiej rozprawy. ;-)

 

Jeszcze co do umowy kupna-sprzedaży - musisz mieć świadomość, że jako osoba fizyczna (nie mogąc wystawić faktury) powinieneś wystawić kupującemu rachunek, który zwykle wynika z podpisanej wcześniej umowy sprzedaży, bo tylko na tej podstawie kupujący odliczy sobie koszt zakupu domeny, a ty rozliczysz się z fiskusem.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Z aukcji wywiążesz się gdy klient będzie miał pełny dostęp do domeny, czyli będzie przepisana na jego dane i znajdzie się w jego panelu.

 

Klient bedzie miał pełne prawo do domeny u dotychczasowego rejestratora. Tyle, że on nie chce akurat u tego.

 

Czyli np. domena jest zarejestrowana w firmie Kowalskinet, ale gość nie chce mieć domeny w Kowalskinet tylko w Nowaknet.

W firmie Kowalskinet miałby panel, z którego by korzystał w pełni mozliwości do 09/2009, Ale on NIE CHCE !!!

 

 

Na aukcji nie ma ani słowa na temat kodu authifo, przeniesień itp.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Zaproponuj mu cesję albo niech idzie do sądu o 50 zł :rolleyes:

 

 

Proponowałem ale bez skutku!!!

 

Coś mi się zdaje, że się w tym sądzie spotkamy bo ja dopłacać nie będę.

Ciekawe w jakiej ustawie, przepisie, paragrafie jest napisane, że kod authinfo jest "cześcią domeny" jak to okreslił nabywca.

 

Dokonując cesji przekazuje mu pełne prawa do domeny. A co on sobie z nioą później zrobi to mnie nie intersuje.

 

Problem w tym, że na aukcji nie ma ani słowa gdzie dokmena jest zarejetrowana, do kiedy i jaka forma przejęcia.

Na moje oko wina jest po obu stronach. Moja bo nie dałem dokładnego opisu aukcji, jego bo kupił coś, nie wiedząc dokładnie co.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Dokonując cesji przekazuje mu pełne prawa do domeny. A co on sobie z nioą później zrobi to mnie nie intersuje.

 

Dokładnie. ;) Równie dobrze mógłby żądać, żebyś mu ją w torbie przyniósł. Bo w końcu ją kupił to chce ją dostać fizycznie :rolleyes:

 

EDIT:

I z tego co wiem to rejestrator na żądanie abonenta ma wydać kod authinfo i tyle ;)

Edited by heden.pl

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sprzedałeś domenę z wadą w postaci regulaminowego przywiązania do rejestratora = konieczność dopłaty aby uzyskać authinfo i zrobiłeś to bez informowania o tym. Sprzedający może czuć się oszukany i zgłosić sprawę na policję. Co będzie dalej, sam jestem ciekaw. Mogą spokojnie podciągnąć to pod doprowadzenie do niekorzystnego rozporządzenia mieniem, jak większość innych oszustw internetowych.

 

A dlaczego chce przenieść domenę? Proste. W firmie gdzie masz ją zarejestrowaną za przedłużenie będzie musiał płacić pewnie ze 100 zł, podczas gdy w innej zapłaci 20. Czyli będzie stratny 80 zł przedłużając domenę, bo bezwiednie nabył domenę z wadą funkcjonalną (niemożnością przeniesienia). Czy zaczynasz dostrzegać problem?

Share this post


Link to post
Share on other sites
Czy zaczynasz dostrzegać problem?

 

To nie jest mój problem ale dzięki Tobie zaczynam go dostrzegać. Bardzo ważne informacje podałeś.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Zmiana właściciela domeny dokonuje się na podstawie cesji domeny. AuthInfo umożliwia przeniesienie domeny do innego płatnika, a że jest wykorzystywany do tej pierwszej czynności to już nie Twój problem. Umowę akceptują dwie strony, sprzedawca zobowiązuje się do skutecznego przekazania praw do domeny (dokonania cesji), a kupujący zobowiązuje się do odbioru zakupionej usługi, czy tego chce, czy nie chce. W tym wypadku, zakładając że umowa była poprawnie wykonana, kupujący łamie jej postanowienia.

 

Co do sprawy, którą porusza PB, to regulamin utrzymania usług u rejestratora jest jawny i powszechnie dostępny, nowy nabywca powinien się z nim zapoznać, nie musiałeś go o tym informować.

Edited by Pan_Grzegorz

Share this post


Link to post
Share on other sites
Czyli będzie stratny 80 zł przedłużając domenę, bo bezwiednie nabył domenę z wadą funkcjonalną (niemożnością przeniesienia).

 

Będzie stratny więcej jak przedłuży na kolejne lata nawet u innego rejestratora. Więc może niech ją po roku "spuści" i tyle ;) Jak dla mnie nie ma tu żadnej wady.

Z tego co pamiętam to sam już kilka razy pisałeś, że do zmiany abonenta służy cesja nie authinfo. Więc nie rozumiem w czym rzecz.

Edited by heden.pl

Share this post


Link to post
Share on other sites
Zmiana właściciela domeny dokonuje się na podstawie cesji domeny. AuthInfo umożliwia przeniesienie domeny do innego płatnika, a że jest wykorzystywany do tej pierwszej czynności to już nie Twój problem. Umowę akceptują dwie strony, sprzedawca zobowiązuje się do skutecznego przekazania praw do domeny (dokonania cesji), a kupujący zobowiązuje się do odbioru zakupionej usługi, czy tego chce, czy nie chce. W tym wypadku, zakładając że umowa była poprawnie wykonana, kupujący łamie jej postanowienia.

 

Co do sprawy, którą porusza PB, to regulamin utrzymania usług u rejestratora jest jawny i powszechnie dostępny, nowy nabywca powinien się z nim zapoznać, nie musiałeś go o tym informować.

 

Co do powyższych wyjaśnień.

Wnioskuję, że sprzedaż miała miejsce na Allegro. Zauważcie, że nie ma tam opcji przekazania przedmiotu poprzez kod AuthInfo (wiadomo, to szablon ze stałymi: osobiście, list polecony, escrow, itp.).

 

Na AM czy Złapane wyraźnie jest o tym mowa, że sposób przekazania jest przez AuthInfo. Może to będzie jakimś usprawiedliwieniem tej transakcji.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Klient kupił domenę zarejestrowaną w danej firmie. Dokonujesz cesji i nabywa praw do tej domeny. Authinfo jest usługą dodatkową która nie była oferowana na aukcji. Jeśli nie zgadza się z dopłatą to musi zadowolić się cesją.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Będzie stratny więcej jak przedłuży na kolejne lata nawet u innego rejestratora. Więc może niech ją po roku "spuści" i tyle ;) Jak dla mnie nie ma tu żadnej wady.

Z tego co pamiętam to sam już kilka razy pisałeś, że do zmiany abonenta służy cesja nie authinfo. Więc nie rozumiem w czym rzecz.

 

Per analogiam: kupujesz samochód, jest na Ciebie przerejestrowywany, ale po zapłaceniu dowiadujesz się, że samochód może być tankowany tylko na stacjach sieci Droga, gdzie benzyna jest dwukrotnie droższa niż na innych stacjach, a to ograniczenie zostanie zniesione dopiero po następnym corocznym przeglądzie technicznym. Coś w ten deseń. ;-)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Na moj gust klient zanim zalicytowal powinien sie byl upewnic czy authinfo gratis.. Jak taki dokladny i uprzedzony do Netartu ;) to mogl zakladac, ze authinfo nie bedzie gratis.

 

To tak jak kupowac laptopa a potem żądac faktury vat mimo iz slowa o niej w opisie aukcji nie bylo.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Per analogiam: kupujesz samochód, jest na Ciebie przerejestrowywany, ale po zapłaceniu dowiadujesz się, że samochód może być tankowany tylko na stacjach sieci Droga, gdzie benzyna jest dwukrotnie droższa niż na innych stacjach, a to ograniczenie zostanie zniesione dopiero po następnym corocznym przeglądzie technicznym. Coś w ten deseń. ;-)

 

Jeśli nie było o tym informacji na aukcji, i sprzedający Pana o tym nie informuje po zakupie to OK.

Ale ja temu typowi POWIEDZIAŁE, że cesja.

 

Poza ym takie nie stworzone przykłady to możemy wymyślać. Ma się to nijak do sytuacji, o której piszę.

 

Bo na przykład jak kupisz auto na którym był zastaw to dupa - nie możesz tłumaczyć sie niewiedzą. Wszytskie zobowaiżania przejmujesz.

Czyli jak "sprzdaje auto z zastawem" i mowie o tym klientowi - to albo go kupuje z zastawem, albo rezygnuje.

Nie może kazać spłacić zastawu !

 

Ja po zakończeniu aukcji poinformowałem gościa, że nie daje kodu authinfo i tyle.

 

Przekazuje mu domene (cesja), z takimi prawami jakie ja do niej posiadam i u tego rejestratora gdzie domena się znajduje.

Kolejny przykład: kupujesz auto razem z "OC"w firmie "X", ale klient Ci mówi, że on nie ufa firmie "x" i każe ci ponieśc koszty ubezpieczenia u firmy "Y".

I znowu dupa. Klient nie ma prawa kazać Ci zmienić ubezpieczenia.

 

Także cudownych przykładów jest wiele. I w dwie strony można podawać.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Per analogiam: kupujesz samochód, jest na Ciebie przerejestrowywany, ale po zapłaceniu dowiadujesz się, że samochód może być tankowany tylko na stacjach sieci Droga, gdzie benzyna jest dwukrotnie droższa niż na innych stacjach, a to ograniczenie zostanie zniesione dopiero po następnym corocznym przeglądzie technicznym. Coś w ten deseń. ;-)

 

 

On jeszcze nie zapłacił. Powiedziałem mu o kodzie PRZED ZAPŁATĄ. !!!

Share this post


Link to post
Share on other sites
On jeszcze nie zapłacił. Powiedziałem mu o kodzie PRZED ZAPŁATĄ. !!!

Daj sobie spokój. Po dwóch tygodniach wystaw negatywny komentarz, za nie wywiązanie się z transakcji i wystaw domenę ponownie, ale już z dokładnym opisem. Napisz, że transfer wewnętrzny domeny poprzez cesję lub AuthInfo za dopłatą.

 

Nie ma co się o 50 zł niepotrzebnie stresować.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Daj sobie spokój. Po dwóch tygodniach wystaw negatywny komentarz, za nie wywiązanie się z transakcji i wystaw domenę ponownie, ale już z dokładnym opisem. Napisz, że transfer wewnętrzny domeny poprzez cesję lub AuthInfo za dopłatą.

 

Nie ma co się o 50 zł niepotrzebnie stresować.

Dokładnie ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites
Napisz, że transfer wewnętrzny domeny poprzez cesję lub AuthInfo za dopłatą.

Doliczanie dodatkowych opłat jest nie zgodne z regulaminem Allegro.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Doliczanie dodatkowych opłat jest nie zgodne z regulaminem Allegro.

To omijamy :-)

 

... lub wydanie AuthInfo, zgodnie z zasadami rejestratora.

Share this post


Link to post
Share on other sites
To omijamy :-)

 

... lub wydanie AuthInfo, zgodnie z zasadami rejestratora.

 

I wracamy do punktu wyjscia czyli nie dokładnego opisu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

ricoo a możesz wrzucić zrzut ekranu z tej aukcji albo link do archive? jak to wyglądało?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Treśc aukcji:

 

Przedmiotem aukcji jest domena

 

xxxxxxxx.net

 

 

świetna domena za tak niewiele.

 

Kontakt mailowy lub GG: 0000

 

 

Zapraszam do licytacji.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Na dzieńdzisiejszy sprawa wygląda tak:

 

Gość zgadza się na cesje, ale "pełna prawa - kod authinfo" będzie dochodził drogą sądową.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×