Jump to content
krystekm

Domeny.pl: "przedsądowe wezwania do zapłaty" dla tysiąca osób

Recommended Posts

Spółka Domeny.pl, która w kontrowersyjny sposób reklamowała swoje promocje, przestała straszyć rejestrem Dłużników po publikacjach w Dzienniku Internautów. Teraz spółka wysyła do swoich klientów "przedsądowe wezwania" opiewające na niemałe kwoty. Tymczasem Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów mówi, że postępowanie w sprawie działań firmy dobiega końca, a współpracujący z DI prawnik sugeruje, że Domeny.pl mogła dopuścić się oszustwa...

 

ŹR.

http://di.com.pl/news/25015,0,Domenypl_prz...siaca_osob.html

 

Już dawno powinni odpowiedzieć za swoje czyny! Może niebawem pójdą z torbami. Kto ma opcje na domeny.pl :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

eh mam kilka (3 albo 4 domeny) w domeny*pl (nmlodym byl i glupim:P) wyslali mi juz 3 razy fakture o przedluzenie, ale szczerze sie na nich wypinam, bo stosuja nielegalne myki. Wiec jezeli mi czyms zagroza to ich pozwe ;P

Share this post


Link to post
Share on other sites
Firma Domeny.pl została ukarana przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów za stosowanie w regulaminie zapisu, który pozwalał firmie na dokonywanie zmian w tym regulaminie bez informowania o tym klientów. Urząd nałożył na rejestratora karę w wysokości 5556,65 PLN i zobowiązał go do opublikowania sentencji decyzji w gazetach...

 

UOKiK nałożył też karę finansową w wysokości 5556,56 zł (słownie: pięć tysięcy pięćset pięćdziesiąt sześć złotych pięćdziesiąt sześć groszy) co stanowi 0,2 % przychodu osiągniętego przez spółkę w roku 2007 oraz 2% kary jaką Prezes Urzędu miał prawo nałożyć na przedsiębiorcę.

 

źr. http://technologie.gazeta.pl/technologie/1...rzez_UOKiK.html

 

Kara jest na pewno dużą nauczka I DOMENY.PL zaniechają działań niezgodnych z prawem :wacko: [edit]ironia[/edit]

Edited by krystekm

Share this post


Link to post
Share on other sites
UOKiK nałożył też karę finansową w wysokości 5556,56 zł (słownie: pięć tysięcy pięćset pięćdziesiąt sześć złotych pięćdziesiąt sześć groszy) co stanowi 0,2 % przychodu osiągniętego przez spółkę w roku 2007 oraz 2% kary jaką Prezes Urzędu miał prawo nałożyć na przedsiębiorcę.

 

hehe, no to i tak sukces. Zawsze mogły być tylk 2 promile lub 0,2 promile przychodu. No to Domeny.pl odpuszci sobie jeden dzien emisji jakiejs reklamy, zeby zaplacic kare, a przez nastepnych 364 dni bedzie wszechobecna zachecajac do kupna domen za 0,07 PLN

Share this post


Link to post
Share on other sites
hehe, no to i tak sukces. Zawsze mogły być tylk 2 promile lub 0,2 promile przychodu. [...]

0,2% to są 2 promile. :wacko:

Share this post


Link to post
Share on other sites
5k to nauczka?:wacko:

"i zobowiązał go do opublikowania sentencji decyzji w gazetach"

To może być bardziej bolesne :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

I tak dobrze, że ktoś się zajął nimi, pomimo, że sam nie miałem z tą firmą do czynienia to jak czytałem co oni wyprawiają to krew mi się gotowała :wacko:

Share this post


Link to post
Share on other sites
I tak dobrze, że ktoś się zajął nimi, pomimo, że sam nie miałem z tą firmą do czynienia to jak czytałem co oni wyprawiają to krew mi się gotowała :wacko:

 

 

Tak czytam i nie bardzo rozumiem czemu się tak bulwersujecie. Być może czegoś nie doczytałem. Tylko mam pytanie czym się różni zakup telefonu za 1 PLN z umową na 2 lata od zakupu domeny za 1 PLN również ze zobowiązaniem na 2 lata? Wg mnie jest podobnie więc nie ma się czym bulwersować?

Edited by heden.pl

Share this post


Link to post
Share on other sites
Tak czytam i nie bardzo rozumiem czemu się tak bulwersujecie. Być może czegoś nie doczytałem. Tylko mam pytanie czym się różni zakup telefonu za 1 PLN z umową na 2 lata od zakupu domeny za 1 PLN również ze zobowiązaniem na 2 lata? Wg mnie jest podobnie więc nie ma się czym bulwersować?

 

Bo tu nie chodzi o możliwośc kupna w promocji tylko o stosowanie niedozwolonych zapisów w umowie.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Takie stanowisko firmy przedstawił Marcin Majerek - piarowiec od domeny.pl i znany "Pan od domen, co go wszędzie pełno" dla serwisu webinside.pl:

 

Decyzja UOKiK jest nieprawomocna. Firma nasza będzie się od niego odwoływać. Współpracujemy z UOKiK w celu udoskonalania naszych kwestii regulaminowych, w ramach postępowania wyjaśniającego.

 

Jesteśmy otwarci na sugerowane kierunki oraz uwagi i staramy się wypracować wspólne stanowisko zgodne z kierunkiem polityki konsumenckiej prezentowanym przez Departament Polityki Konsumenckiej Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

 

http://www.webinside.pl/news/5593

 

Odwoływanie się od wyroku + współpraca, tego na moje raczej nie da się pogodzić. :wacko: Swoją drogą ciekawe czy naprawdę wyciągnęli jakieś wnioski i jednak zrobią coś pozytywnego w kierunku czytelności zapisów w umowach czy to tylko czcze gadanie i znów jazda bez trzymanki po bandzie. :)

Edited by thomaso

Share this post


Link to post
Share on other sites
Tak czytam i nie bardzo rozumiem czemu się tak bulwersujecie. Być może czegoś nie doczytałem. Tylko mam pytanie czym się różni zakup telefonu za 1 PLN z umową na 2 lata od zakupu domeny za 1 PLN również ze zobowiązaniem na 2 lata? Wg mnie jest podobnie więc nie ma się czym bulwersować?

Pomijając fakt, że UOKiK ma zastrzeżenie do czegoś innego, to jednak moim zdaniem umowy podpisywane z firmami telekomunikacyjnymi odnośnie telefonów i z rejestratorami zawieranymi przez Internet - odnośnie domen, to jednak nie to samo.

 

Po pierwsze - regulaminy internetowe mają to do siebie, że nie są zbyt chętnie czytane przez klientów. Nie mówię, że to dobrze czy że tak powinno być. Ale jednak takie są fakty. Może to wynikać chociażby z tego, że będą w salonie i podpisując umowę można zapytać sprzedawcę, jakie kary są za zerwanie przedterminowe umowy. Ponadto klienci są przyzwyczajeni do form umów telekomunikacyjnych i wiedzą, na co uważać. W branży domen jest tylko jedna firma, która stosuje podobne zapisy - stąd dla przeciętnego użytkownika może to być duże zaskoczenie.

 

Dalej - jeśli zerwiemy umowę i zapłacimy karę, to przynajmniej zostaje nam telefon, który też jest coś warty. Zarejestrowana nindża w promocji zazwyczaj nie jest warta nic :wacko:

 

Inne różnice by się jeszcze znalazły, ale to te, które mi rzuciły się w oczy.

 

DD

Share this post


Link to post
Share on other sites
Dalej - jeśli zerwiemy umowę i zapłacimy karę, to przynajmniej zostaje nam telefon, który też jest coś warty. Zarejestrowana nindża w promocji zazwyczaj nie jest warta nic ;)

 

Inne różnice by się jeszcze znalazły, ale to te, które mi rzuciły się w oczy.

 

DD

 

akurat z tym ze dana domena jest nic nie warta to zly przyklad bo wartosc domeny to pojecie wzgledne i z tego zawsze sie obronia

Share this post


Link to post
Share on other sites
akurat z tym ze dana domena jest nic nie warta to zly przyklad bo wartosc domeny to pojecie wzgledne i z tego zawsze sie obronia

Ale ja nie pisałem o tym w kontekście prawnym, ale zdroworozsądkowym ;) Bo oczywiście od strony prawnej to nie ma to znacznie czy to jest telefon czy domena.

 

DD

Share this post


Link to post
Share on other sites

Specjalnie teraz chcialem sprawdzic czy na stronie domeny.pl jest regulamin i co w nim pisze

 

no i jak probuje nawet zapoznac sie z regulaminem http://domeny.pl/files/regulamin_domeny_007.pdf

 

to mam info ze jest blad w pliku pdf ;)

czy komus udalo sie moze sciagnac ten regulamin?

 

jest on na stronie

http://domeny.pl/page/pl/article313.html

 

przy przycisku ZAMOW TERAZ

Edited by ryskadow

Share this post


Link to post
Share on other sites
Bezpodstawne wykorzystanie danych osobowych, żądanie opłat za przedłużenie domeny na 2 tygodnie przed okresem jej wygaśnięcia na podstawie faktur proforma a nie dokumentów VAT - to kolejne zastrzeżenia wobec działalności firmy Domeny.pl.

 

http://www.internetstandard.pl/news/335042...h.klientow.html

 

W kontekście tego newsa, chciałbym również zwrócić uwagę na komentarz pod tekstem.

 

To jest moim zdaniem karygodna praktyka rejestratorów. Miałem podobną sytuację z firmą DomenyTanio.pl. Była na początku roku zmiana cen odnowień, natomiast fakturę pro forma wystawiono miesiąc wcześniej i poinformowano mnie, że pomimo że np dnia 01 stycznia, gdy chciałem opłacic przedłużenie, cena była nowa (84.18 zł. brutto), to ja miałem zapłacić starą cene jeszcze z grudnia czyli 97 zł brutto. Na to nie mogłem przystać i po kilku interwencjach wymusiłem na firmie wystawienie nowej faktury z nowymi niższymi cenami. Zanim to jednak nastąpiło, wyniosłem się poprzez opcję.

 

W ogóle co to za absurd wystawiać faktury pro forma miesiąc wcześniej, po kiego grzyba? Niektórzy to nawet wysyłają listownie papierowe faktury pro forma, a potem jeszcze kolejne juz po oplaceniu - co za brak szacunku dla ekologii i drzew tak na marginesie. Oczywiscie winne sa jak zwykle przepisy w Polsce, ale i rejestratorzy nie czynia tego z glową, bo wystawiajac fakture pro forma chca niejako przypomniec (czyt. wymusic) na kliencie przedluzenie. Gdyby to jednak robili z glową, byloby mniej takich nieprzyjaznych sytuacji. Przeciez mozna chyba automatycznie generowac fakture w momencie oplacenia

Edited by umberto

Share this post


Link to post
Share on other sites
[...]

 

W ogóle co to za absurd wystawiać faktury pro forma miesiąc wcześniej, po kiego grzyba? [...]

Ogicom był jeszcze lepszy. Zrobili akcję żeby już w listopadzie opłacać, żeby sobie koszty zrobić, bo podwójny podatek, itd. :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

co do tych faktur........ z domeny.pl

 

 

Wystawili mi fakture na 950zł, heh. 125zł/121zł za przedłużenie!? heh, mam u nich swoje pierwsze domeny, wysłałem pytanie czemu wysłali mi fakture skoro ja nie mam zamiaru ich przedłużać? Odpowiedzi jeszcze nie mam.

 

Pamietam, że zmienili regulamin w trakcje, jak rejestrowałem w promocji nie było zapisu o przymusowym opłaceniu różnicy, później się pojawił, niestety nie mam skanu/druku/printscreena czegokolwiek, a myśle że będzie potrzebny. Zachowało się to komuś z zeszłego roku?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×