Jump to content
mag

Polskie .com bez wiekszej wartosci?

Recommended Posts

Co myslicie o domenach polskich (polskie slowa) z rozszerzeniem .com czy one rzeczywiscie maja sensowna wartosc?

Zaraz pojawia sie odpowiedzi ze com to rozpoznawalna koncowka, ze w statystykach na 2-4 miejscu itp. Ale w praktyce?

Ani nikt nie stawia duzych polskich serwisow na domenach .com ani polskie firmy (nie mowie o zagranicznych koncernach) nie stawiaja stron na com ani na com nie ma wielkiego ruchu (nie mowie o literowkach stron zagranicznych)? Czyli w praktyce wyceny domen .com powinny sie zamykac w XXX maksymalnie XXXX.

Co o tym myslicie?

Moze jakies ciekawe sprzedaze macie za soba? Ja mialem kiedys kilkadziesiat .com i z wszystkich zrezygnowalem (zostawilem sobie tylko 2 na ktorych mam jakies male niszowe serwisy).

Edited by mag

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mylisz się, pod .com są serwisy z dużym ruchem, dobre keywordy w .com zawsze idą za wysokie kwoty. Dzisiaj nad ranem znalazłem nawet serwis polskiego developera, który wykorzystał .com pod swój projekt, podczas gdy wszystkie inne były wolne - nie omieszkałem wziąć .pl, na razie w rezerwację.

Przykład: http://www.empik.com/

Edited by Tobi

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

Zgadza sie, lecz jest to z duzym prawdopodobienstwem zwiazane z aktualnie prowadzona akcja rozszerzenia Empiku poza Polske - ekspansja na Ukraine i inne Panstwa - podjeta decyzja prowadzic moze do powstania jednego adresu dla sklepu miedzynarodowego - tak obstawiam. Tak zreszta jak dziala Allegro.pl.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Fajnie, że .com mają niskie ceny, gdyż można je tanio kupić. :) W przypadku gdy dana domena jest na pierwszym miejscu w google to nie ma dużego znaczenia czy to jest .com czy .pl. Coraz więcej też osób określa domenę .com jako bardziej prestiżową z tego względu, że największe globalne firmy ją promują. Myślę, że w kilkuletniej przyszłości .com będą miały ceny podobne do .pl. Więc inwestycja w .com prawdopodobnie da większą stopę zwrotu niż .pl.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nie ulega watpliwosci jedno - na pewno kazda domena .com jest lepsza od dowolnej domeny24.pl i wielu innym tworom oto, eo, owo itp

Share this post


Link to post
Share on other sites
W przypadku gdy dana domena jest na pierwszym miejscu w google to nie ma dużego znaczenia czy to jest .com czy .pl.

Więc po co płacić setki tysięcy za .pl czy tysiące za .com jeżeli można zarejestrować :) i wydać pieniądze na seo? :)

Share this post


Link to post
Share on other sites
.com mi się kojarzy z komercją - tyle odemnie.

 

Tak z ciekawosci to Twoj nick powiazany jest jakos z firma domeny.pl?

Edited by mag

Share this post


Link to post
Share on other sites

.com są tańsze każdy to wie mimo wszystko niektóre firmy wolą postawić jednak na com-a mimo że .pl jest wolne też coś takiego zauważyłem. Takie firmy mają aspiracje działać na rynku globalnym nie tylko lokalnym jakim jest .pl lub tylko globalnym tylko export ( ale czy tak się da?)

 

Odnosnie polskiej firmy duzy serwis MEGA kasa pod .com to oczywiście sklepjubilerski.com tam się kasa przewala i to nie mała.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Rozumiem, nazwa własna w domenie .com

Ale jak tu działać na rynku np. europejskim z polskim słowem w domenie .com ?

Share this post


Link to post
Share on other sites
Rozumiem, nazwa własna w domenie .com

Ale jak tu działać na rynku np. europejskim z polskim słowem w domenie .com ?

 

Dokładnie.

Nazwa firmy w domenie .com oczywiście może świadczyć o jej globalnych aspiracjach. Inne keywordy świadczą tylko o braku gotówki na ten sam keyword w .pl :)

Share this post


Link to post
Share on other sites
Myślę, że w kilkuletniej przyszłości .com będą miały ceny podobne do .pl.

 

Pomarzyć zawsze można :) W przeciągu kilku lat na polskim rynku liczyć się będą tylko dwie końcówki, .pl oraz .eu.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Pomarzyć zawsze można :) W przeciągu kilku lat na polskim rynku liczyć się będą tylko dwie końcówki, .pl oraz .eu.

 

Też tak myślę. Chociażby ze względu na długość. :)

Jeśli miałbym już wybierać to zamiast .com wolałbym .info, które z większością keywordów fajnie się komponuje :)

Dodatkowo minusem .com jest to, iż wiele osób wpisze jednak .com.pl :D

Edited by heden.pl

Share this post


Link to post
Share on other sites
Dokładnie.

Nazwa firmy w domenie .com oczywiście może świadczyć o jej globalnych aspiracjach. Inne keywordy świadczą tylko o braku gotówki na ten sam keyword w .pl :)

Niech jakiś Niemiec powtórzy adres książki.com :)

Share this post


Link to post
Share on other sites
czyli twierdzicie że oplaca się rejestrować polskie słowa z końcówką eu ?

 

Oczywiście

Share this post


Link to post
Share on other sites
czyli twierdzicie że oplaca się rejestrować polskie słowa z końcówką eu ?

W rzeczy samej :)

 

DD

Share this post


Link to post
Share on other sites
Rozumiem, nazwa własna w domenie .com

Ale jak tu działać na rynku np. europejskim z polskim słowem w domenie .com ?

Polskie słowo często występuje w kilku językach, zwłaszcza słowiańskich. Może też się stać marką na rynku globalnym.

Pomarzyć zawsze można :) W przeciągu kilku lat na polskim rynku liczyć się będą tylko dwie końcówki, .pl oraz .eu.

A Ty skąd to wiesz? Masz samochód z powrotu do przyszłości?

Edited by sylyx.com

Share this post


Link to post
Share on other sites

W tym wątku trzymam strone sylyxa. Uwazam, ze .COM jest o wiele lepszym rozwiazaniem niz .EU i ta sytuacje sie nie zmieni.

Share this post


Link to post
Share on other sites
http://jawsieci.onet.pl/wybory/

 

Głosów tam na pewno jest w tysiącach (ankieta już jest od dawna). W dodatku oddawane przez osoby, które nie mają doświadczenia w sprawie domen.

 

Jak widać .com przewyższa .com.pl i .eu

 

Tylko ona sie odnosi ogolnie do domen a nie do polskich domen i serwisow. Wiadomo ze com jest dobre np. business.com jest ok :)

Share this post


Link to post
Share on other sites
Pomarzyć zawsze można :) W przeciągu kilku lat na polskim rynku liczyć się będą tylko dwie końcówki, .pl oraz .eu.

Baju baju, twierdzisz tak, bo kupiłeś dużo .eu? :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×