Jump to content
Sign in to follow this  
Renek

.fm vs. .tv

Recommended Posts

Na tym forum zrobiło się ostatnio głośno na temat domen .tv - nie twierdzę, że są do niczego, ale... Nie są uniwersalne! Na pewno niektóre stacje telewizyjne będą chciały mieć .tv w końcówce, ale wyobraźmy sobie adres tvp.tv albo tvn.tv- masło maślane, polsat.tv wygląda świetnie i pasuje jak ulał. Myślę, że ustali się kilkanaście/kilkadziesiąt stron z .tv a reszta będzie tylko szarą masą, która w najlepszym wypadku posłuży do spamowania wyszukiwarek.

W pewnym momencie był run na .fm - rmf.fm, tok.fm i coś tam jeszcze... I jakoś wygasło tak samo. Branża nie jest do końca sama zdecydowana na nie; użytkownicy nie do końca przekonani...

A gdybym miał zakładać stację telewizyjną, albo radio to i tak wybrałbym adres, który mógłby stanowić trade mark[/b] czyli taki, który jest U N I K A L N Y (trudne słowo...) - być może byłaby to domena .tv/.fm, ale na pewno nie nazywałaby się telewizja.tv tylko np. viaglob.tv, netnews.fm, a z polskich dla przykładu symfonia.fm, operetka.fm albo 100 innych do wyboru (proszę nie łapać mnie za te nazwy, nawet ich nie sprawdzałem, być może są zarejestrowane, ale na poczekaniu mogę wymyśleć kilkadziesiąt innych które nie są).

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mnie ciekawi własnie sytuacja okresowego boomu, ale na naszym forum. Pierw domeny 3literowe, potem euro, teraz .tv. W między czasie inne medyczne i noclegowe. I to po łatwej manipulacji, wystarczy wycenić coś na ponad 1k ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites
Na tym forum zrobiło się ostatnio głośno na temat domen .tv - nie twierdzę, że są do niczego, ale... Nie są uniwersalne!

 

Nie wiem co dla ciebie znaczy słowo "uniwersalne" ale osobiscie nie moge sobie wyobrazić bardziej uniwersalnej domeny medialnej niż .TV

 

1. istnieje we wszystkich językach

2. konkretnie opisuje zawartość strony

3. rewelacyjna do marketingu

4. aktualna bez wzgledu na odbiorcę i połozenie geograficzne

 

oczywiscie że tvp.tv nie ma sensu, albo raczej ma mały sens

ale polska.tv już ma więcej, albo krakow.tv

 

Trzeba takze zauwazyć ze Polska jest mniej więcej 3 lata do tyłu jezeli chodzi o trendy z USA.

A w USA .TV znikają co sekunde. Zwykli ludzie a takze potęzne korporacje inwestują sporo $$$$

w ten rynek i jest sporo do zarobienia.

 

W przyszłym miesiącu rusza następny serwis HOLLYWOOD.tv

Typowy przykład na dobre zastosowanie domen .TV

 

Sporo polskich domen jest już zarejestrowanych. co swiadczy tylko o tym ze sporo ludzi w Polsce jednak się orientuje w temacie.

Pozostaje tylko kwestia czy będa spekulować tymi domenami czy powstaną serwisy typu onet.tv

Share this post


Link to post
Share on other sites

co do FM to dodam jeszcze że tu sprawa przedstawi asie inaczej ze względy na zmianę technologii.

Pojawiaja sie radi asatelitarne i rozgłośnie internetowe. FM odchodzi do lamusa.

 

Przewaga TV nad FM jest tym wieksza gdy przyjrzymy sie co one znaczą

TV = tele / vision (grk.lac. ogladanie z daleka)

FM = frequency modulation

 

dzieki temu że TV jest nazwą ogólna a FM nazwą techniczną, jasno widać że FM moze nie przetrwać ewolucji technicznej.

Ale nie neguje ze sam uzywam na przykład www.RMF.fm ;)

 

i tu też niespodzianka

RMF posiada swoja domenę .TV

Share this post


Link to post
Share on other sites
Nie wiem co dla ciebie znaczy słowo "uniwersalne" ale osobiscie nie moge sobie wyobrazić bardziej uniwersalnej domeny medialnej niż .TV

A ja mogę: np. .media (nie ma, ale za kilka lat kto wie...)

Sporo polskich domen jest już zarejestrowanych. co swiadczy tylko o tym ze sporo ludzi w Polsce jednak się orientuje w temacie.

Nie... to świadczy o tym, że sporo ludzi chce na tym zarobić, ale niekoniecznie się w tym orientuje...

i tu też niespodzianka

RMF posiada swoja domenę .TV

Bo nie od dziś wiadomo, że chcą wejść na rynek telewizyjny, ale nie za bardzo im to wychodzi... Chyba są za ciency finansowo...

1. istnieje we wszystkich językach

Niestety, nie... Tylko w europejskich (posługujących się łacinką) i to nie we wszystkich... Już Rosjanom TV raczej się nie kojarzy...

Share this post


Link to post
Share on other sites
A ja mogę: np. .media (nie ma, ale za kilka lat kto wie...)

media jest bardzo ogólnikowe i mało prawdopodobne że wejdzie.

...a nawet powiedzmy ze tak to i tak wątpię żeby BBC.tv przeszło na BBC.media

(5 literowy extension - nie sądzę)

 

 

Nie... to świadczy o tym, że sporo ludzi chce na tym zarobić, ale niekoniecznie się w tym orientuje...

 

Może ale większość domen jest wykuionych z takiego czy innego powodu, co daje sygnał do ICANN, że interes się opłaca,

i opłaca się go promować. Dlatego w reklamówkach lelewizyjnychw USA coraz częściej widać .TV

Potężne polskie firmy się zabeżpieczyły i wykupiły je rok, dwa temu.

Mniejsze firmy będą je kupować od handlarzy albo walczyć w sądach o znaki towarowe. ;)

 

 

Bo nie od dziś wiadomo, że chcą wejść na rynek telewizyjny, ale nie za bardzo im to wychodzi... Chyba są za ciency finansowo...

RMF jest cienki finansowo? To jest największa i najbardziej nowoczesna ogólnopolska stacja radiowa, chyba że mówimy o jakimś innym RMF.

Ja się raczej spodziewam że problem leży w powiązaniach RMF i TVN a nie jakiejś mitycznej "niemocy" ;)

 

 

Niestety, nie... Tylko w europejskich (posługujących się łacinką) i to nie we wszystkich... Już Rosjanom TV raczej się nie kojarzy...

Taaaaak? A skad masz takie informacje? ;) lol

Ruskie sąnie mniej zaawansowane w tej dziedzinie niż Amerykasńskie ;)

Pare sporych systemów jest już w budowie....

Moscow.tv

Share this post


Link to post
Share on other sites
media jest bardzo ogólnikowe i mało prawdopodobne że wejdzie.

...a nawet powiedzmy ze tak to i tak wątpię żeby BBC.tv przeszło na BBC.media

(5 literowy extension - nie sądzę)

Ja też nie sądzę, ale końcówek robi się ostatnio jak psów... Stare media raczej e przejdą, ale mówimy tutaj o nowych. Jeśli ktoś wypromował już adres z .tv to tak łatwo z niego nie zrezygnuje. Za dużo to by go kosztowało.

Może ale większość domen jest wykuionych z takiego czy innego powodu, co daje sygnał do ICANN, że interes się opłaca,

i opłaca się go promować. Dlatego w reklamówkach lelewizyjnychw USA coraz częściej widać .TV

Potężne polskie firmy się zabeżpieczyły i wykupiły je rok, dwa temu.

Mniejsze firmy będą je kupować od handlarzy albo walczyć w sądach o znaki towarowe. ;)

Co nie znaczy, że pod tymi adresami cokolwiek powstanie, po prostu nie chcą, żeby konkurencja im się tam zalęgła... Większe będą walczyły po sądach (i wygrywały...) a mniejsze machną ręką i zarejestrują coś innego.

RMF jest cienki finansowo? To jest największa i najbardziej nowoczesna ogólnopolska stacja radiowa, chyba że mówimy o jakimś innym RMF.

Ja się raczej spodziewam że problem leży w powiązaniach RMF i TVN a nie jakiejś mitycznej "niemocy" ;)

To Ty chyba nie wiesz jakich nakładów wymaga otworzenie porządnej stacji TV. Nawet imperium ojca dyrektora ledwo dyszy pod T.R.Wam. A sam chyba wiesz jaka w tej stacji jest bryndza... Radio to nie telewizja - to zupełnie inny rząd wielkości inwestycji!

Taaaaak? A skad masz takie informacje? ;) lol

Ruskie sąnie mniej zaawansowane w tej dziedzinie niż Amerykasńskie ;)

Pare sporych systemów jest już w budowie....

Moscow.tv

Stąd, że znam rosyjski i trochę ukraiński i mieszkałem w Petersburku prawie pół roku. Większość Rosjan (nawet zdawałoby się wykształconych) nie zna łacinki - jest z tym nawet gorzej niż w Polsce z cyrylicą. Mało kto wpisuje tam konkretny adres w przeglądarkę - wpisuje się tam raczej jakieś rosyjskie słowo w wyszukiwarkę i klika w link. Stąd też popularność adresów pisanych cyrylicą. Łatwiej jest się nauczyć gdzie jest .com lub .ru na klawiaturze niż całych adresów pisanych łacinką.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Przewaga TV nad FM jest tym wieksza gdy przyjrzymy sie co one znaczą

TV = tele / vision (grk.lac. ogladanie z daleka)

FM = frequency modulation

 

przeciętnego człowieka nie obchodzi co znaczą te skróty (w sensie - rozwinięcia tych skrótów), a tym bardziej czy pochodzą z łaciny czy z suahili, tylko co symbolizują.. wyśmiałeś mnie w innym wątku, że stwierdziłem, że telewizja przejdzie to lamusa, a tutaj sam piszesz, że FM odchodzi w niebyt, ze względu na zmianę technologii. kogo obchodzi zmiana technologii? FM kojarzy się z radiem, TV z telewizją i tyle.

a my tu o domenach rozmawiamy i ja uważam, że .tv nie mają przyszłości, może będzie chwilowy boom na te domeny, ale po prostu się nie przyjmą. liczą sie i zawsze będą się liczyć .com i krajowe w poszczególnych krajach.

Share this post


Link to post
Share on other sites

....różnica pomiędzy fm a tv jest spora jak się przyjżeć co te słowa znaczą (cieżko ta sytuację nawet porównac do tamtego postu)

TV nie opisuje ani technologii ani skrzynki do ogladania tylko samo zjawisko patrzeni ana obraz, gdy FM opisuje technologię.

Masz 100% racji że FM kojarzy się z radiem, ale za jakiś czas ludzie nie beda mieli pojęcia co to jest FM tak jak teraz co poniektórzy nie wiedzą co to jest SM czy nawet AM.

A TV nigdzie nie odejdzie, tylko się zrewolucjonizuje ;)

..a to czy .TV stanie się w Polsce popularne to kto wie.

Ja zakładam ze tak, bazując na tym że w USA już .TV jest popularne.

...wszystkie duze stacje oferuja TV w internecie ale zwykli ludzie też ustawiaja swoje interaktywne strony przy pomocy takich sewrisów jak ME.tv

 

...ale oczywiście kazdy może mieć inne zdanie na ten temat.

Share this post


Link to post
Share on other sites
..a to czy .TV stanie się w Polsce popularne to kto wie.

Ja zakładam ze tak, bazując na tym że w USA już .TV jest popularne.

Kilkanaście/kilkadziesiąt serwisów z .tv na pewno utrzyma się na rynku. To jest dobra domena, tyle, że bardzo specjalistyczna. Dotyczy wąskiej grupy użytkowników/nadawców. Już np. producent filmów kinowych nie będzie raczej chciał mieć tam swojego serwisu - wybierze raczej .com lub narodową by nie być kojarzonym tylko i wyłącznie z telewizją. USA to większy rynek i tam znajdzie się miejsce nawet dla tysiąca tego typu witryn - Polska jest rynkiem dużo-dużo mniejszym i mniej zasobnym finansowo - stąd mniejsza liczba domen tego typu będzie w świadomości internautów zauważalna. Poza tym część użytkowników będzie korzystała z serwisów amerykańskich lub brytyjskich. Działa tu zasada, że duży może więcej. Hollywood ma wpływ na cały świat, a cały świat patrzy na Hollywood - tego nie zmieni ani kinematografia indyjska, chińska, francuska ani bułgarska i albańska. Serwisy amerykańskie zasysają sporą część rynków narodowych. Nawet w UE, która wprowadziła ustawowy nakaz, że połowa czasu antenowego musi przypadać na produkcję europejską niezbyt dobrze radzi sobie z dyktatem amerykańskiego przemysłu kinowego. Produkcje europejskie idą późną nocą i przed południem, a prime-time jest w 90% dla Hollywood. To samo dotyczy internetu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja sie z tym szystkim zgadzam, a po tym jak ogladałem ostatnio polski program i słyszałem ile angielskich wtraceń jest uzywanych w mowie potocznej to widzę wyraźnie jak wielki jest stopień amerykanizacji w Europie.

Ale wyobraź sobie taką sytuację, że chcesz oferować lekcje nauki tańca przez internet. Oczywiscie możesz bawić się ze zdjęciami ale wiadomo ze więcej chetnych wejdzie oglądać video.

Jakie rozszerzenie wtedy byłoby najwłaściwsze?

 

Taniec.tv

Taniec.pl

Taniec.com

 

Oczywiscie pod kazdym moze serwis działać ale jedno jest bardzieć deskrypcyjne niz drugie :)

 

Z takiego założenia wyszli także autorzy Polskiego serwisu Kuchnia.tv

Share this post


Link to post
Share on other sites
Z takiego założenia wyszli także autorzy Polskiego serwisu Kuchnia.tv

Kuchnia.tv to normalny program w kablówkach - moja Pani czasami ogląda...

Share this post


Link to post
Share on other sites
.....natknąłem się na następny polski serwis TV. Bardzo ładnie zrobiony :)

 

no i?

bo ja znalazłem dużo polskich serwisów PL, ale co z tego wynika?

Share this post


Link to post
Share on other sites
no i?

bo ja znalazłem dużo polskich serwisów PL, ale co z tego wynika?

 

Jak to co wynika? :)

Nie wiem czy zauważyłeś, ale rozmawiamy o domenach .TV

a tu znalazłem następny przykład na to ze jednak domeny .TV zaczynaja być używane w Polsce.

 

tak ze nie rozumiem twojego komentarza bo ja znalazłem dużo polskich serwisów PL

Ma sie to jak piernik do wiatraka :P

Share this post


Link to post
Share on other sites
Ma sie to jak piernik do wiatraka :)

 

spróbuję Ci to wyjaśnić, w miarę moich możliwości.

to, że jest jakiś serwis pod domeną .tv jeszcze o niczym nie świadczy.. bo jakby bankier sobie postawił serwis po domeną .mn (Mongolia) to też byś napisał, że zaczynają być używane w Polsce? bankier.tv się reklamuje i może ma dużą oglądalność, mógłby to być bankier.mn i mieli by taką samą (tylko przez reklamę).

eh... dobra kończę, bo już mi sie nie chce.. może po weekendzie wrócę do tematu

Share this post


Link to post
Share on other sites

...ja nie wiem czy ty masz jakiś problem z analizowaniem czytanego tekstu, ale pozwól mi wytłumaczyc jeszcez raz ;) lol

 

Rozmowa toczy sie tu o .TV i .FM a ty wyjeżdżasz z jakimiś Mongolskimi domenami. No sam zastanów się chwile....widzisz różnicę pomiedzy .TV i .MN ????

Cała magia tematu polega na tym że do niedawna domeny .TV nie były w polsce uzywane wogóle, a od jakiegos szasu można napotkać coraz więcej serwisów z tymi końcówkami.

 

Jeżeli wobec ciebie stawianie serwisu który oferuje telewizje pod domeną .TV o niczym nie świadczy i jest porównywalne z jakimiś Mongolskimi fanaberiami, to moze faktycznei nie ciągnąć dalej tego tematu ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites
...ja nie wiem czy ty masz jakiś problem z analizowaniem czytanego tekstu

 

[pogrubienie - moje]

no widać - nie wiesz :-) (w szkole też tak myślenie Ci ciężko przychodziło?)

 

nie chce mi się z Tobą gadać

Share this post


Link to post
Share on other sites

Coś ostatnio było o TLD Mongolii:

Senate.mn - str. senatu Minnesoty

House.mn - Minnesota House of Representatives

 

Każdy może znaleźć coś dla siebie. W Minnesocie chyba lubią Mongolię ;) ;)

 

A dziś odkryłem TLD .wf (Wallis i Futuna). Może coś sobie tam zarejestruje ;) ;) ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×