Jump to content
kompostownik

problemy z whois?

Recommended Posts

Nigdy nie odpytaywalem whoisa to nie wiem ale z tego co bylo pisane odpytaywnie z shella tez zostalo zablokowane .

Ja też nie odpytywałem, ale domyślam się, że jakoś da sie to obejść. Przecież chyba nie ograniczyli możliwość sprawdzania domen tylko do rejestratorów

Share this post


Link to post
Share on other sites
Zawsze można używać proxy albo jak ktoś ma serwer z np 20 IP to limit mu się zwiększa do 10k :)

Nie, bo to cały rejestrator ma limit 500 na dobę, a nie jeden adres IP.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Wystarczy napisac sobie skrypcik do czytania captcha.

Oczywiście że wystarczy... Programik do odczytywania starego captcha MySpace pisałem przez miesiąc, NASKowe jest nieco prostsze ale mimo wszystko trywialna sprawa to nie jest :)

Share this post


Link to post
Share on other sites
no to jednak da się obejść :)

 

Wszystko da się obejść, np. żeby znać daty rejestracji wszystkich polskich domen wystarczy mieć wujka w NASK. ;)

 

To jak z tym Harrym Potterem – można sobie inwestować grube miliony w zabezpieczenia, a i tak się znajdzie ktoś, kto je przełamie (i prawie zawsze jest to inside job – wiadomo, człowiek to najsłabsze ogniwo bezpieczeństwa)...

Share this post


Link to post
Share on other sites
Zawsze można używać proxy albo jak ktoś ma serwer z np 20 IP to limit mu się zwiększa do 10k :)

 

Po pierwsze - nie mozna. Bo limit zostal ustawiony od rejestratora a nie od klienta - jest to informacja pewna i tak zostanie. 500 odpytan na ip rejestratora. Proxy tu nie pomoze (nawet rejestratorom).

 

Po drugie - informacja o tym limicie jak i o tym ze juz nigdy nie bedzie daty utworzenia domeny w whois jest pewna - z wielu zrodel - nask, nazwa.pl, activer24, az. Wszyscy rejestratorzy twierdza ze dostali taka informacje od nasku a sam nask nie zaprzecza.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tak jak pisałem wczesniej....to usunięcie daty utworzenia domeny to był "strzał w kolano" dla NASKu.

Ten kto wie jak sprawdzać domeny sobie poradzi ale 90%+ będzie sięszarpac.

 

Jakby została udostepniona data wygaśnięcia domeny tak jak to robi ICANN

to wtedy taki pacjent zapisałby sobie date i czekał cierpliwie a nie sprawdzał co chwilę.

 

Dla mnie po prostu logika takich pasunieć jak to usunięcie daty utworzenia domeny jest po prostu niezrozumiała :)

Share this post


Link to post
Share on other sites
Tak jak pisałem wczesniej....to usunięcie daty utworzenia domeny to był "strzał w kolano" dla NASKu.

Ten kto wie jak sprawdzać domeny sobie poradzi ale 90%+ będzie sięszarpac.

 

Jakby została udostepniona data wygaśnięcia domeny tak jak to robi ICANN

to wtedy taki pacjent zapisałby sobie date i czekał cierpliwie a nie sprawdzał co chwilę.

 

Dla mnie po prostu logika takich pasunieć jak to usunięcie daty utworzenia domeny jest po prostu niezrozumiała :)

 

Krok ten mial raczej na celu zniechecenie do polowan (moim zdaniem skuteczny), a jakby dali date wygasniecia - efekt bylby wrecz odwrotny.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Krok ten mial raczej na celu zniechecenie do polowan (moim zdaniem skuteczny), a jakby dali date wygasniecia - efekt bylby wrecz odwrotny.

OD czego jest dropped.pl?

Share this post


Link to post
Share on other sites
OD czego jest dropped.pl?

 

na pewno nie od łapania domen (przynajmniej na razie) :)

Share this post


Link to post
Share on other sites
Krok ten mial raczej na celu zniechecenie do polowan (moim zdaniem skuteczny), a jakby dali date wygasniecia - efekt bylby wrecz odwrotny.

 

Nie znam się na mentalności typowego Polskiego "łapacza" wiec nie bede się upierał :)

Mogę tylko powiedzieć coś co znam z autopsji. Rejestrując .com'y skanuje daty wygasania,

i nie dotykam takiej domeny dopóki nie przyjdzie na nią czas. Od czasu do czasu używam snapnames,

czasami coś innego, ale jasno widać że ilość zapytań do Whois jest znacznie ograniczona.

 

Ale tak jak mówie .....czas pokaze. IMHO firmy takie jak ICANN czy potęzni rejestratorzy na pewno nie są głupsi od NASK

i znająć money-oriented politykę firm w USA, na pewno ten krok nie był nie przemyslany.

 

Ja się spodziewam ze jak ci co mają ukrecić na tym posunięciu interesy, je ukręcą, i wiecej dobrych domen

zniknie w niewyjasnionych okolicznosciach, wtedy wspaniałomyślnie te informacje powróca,

i będzie mozna resztę ogryzków zarejestrować.

Bo jezeli wszyscy chcieliby naprawdę zeby było tak fair i uczciwie to nie było prostrzej metody jak,

zrezygnować z opcji i jasno i przejrzyscie pokazywać wszystkie daty (utworzenia, wygasnięcia i modyfikacji).

 

....a tak to są niedomówienia ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ale tu nie chodzi o to zeby bylo jasno i przejrzyscie... tylko o to zeby ludzie sie za przeproszeniem odpieprzyli od serwerow nasku. Teraz whois w ogole zostalo odciazone bo juz nikt polujacy na domeny nie potrzebuje zadnej informacji tam zawartej a i serwer EPP bedzie mial mniejsze zuzycie poniewaz jestem pewien ze przynajmniej polowa samozwanczych lapaczy zrezygnuje z tego rodzaju dzialalnosci.

 

PS. Porownywanie serwerow NASK i ICANN to jakies nieporozumienie.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Ale tu nie chodzi o to zeby bylo jasno i przejrzyscie... tylko o to zeby ludzie sie za przeproszeniem odpieprzyli od serwerow nasku. Teraz whois w ogole zostalo odciazone bo juz nikt polujacy na domeny nie potrzebuje zadnej informacji tam zawartej a i serwer EPP bedzie mial mniejsze zuzycie poniewaz jestem pewien ze przynajmniej polowa samozwanczych lapaczy zrezygnuje z tego rodzaju dzialalnosci.

 

PS. Porownywanie serwerow NASK i ICANN to jakies nieporozumienie.

 

Przede wszystkim ICANN nie zajmuje się obsługą bazy WHOIS dla domen .com. Po drugie nie zajmuje się też tym registry domen .com tylko każdy z rejestratorów - tak więc WHOIS dla domen .com ma strukturę rozproszoną na kilkaset podmiotów, co wydatnie zwiększa jego wydajność. Co nie zmienia faktu, że np. GoDaddy ma dużo więcej domen .com niż .pl NASK i jakoś sobie radzi z dostarczaniem danych WHOIS dla tych domen.

 

--

Daniel Dryzek

http://www.active24.pl

http://dryzek.com

Share this post


Link to post
Share on other sites

No właśnie GoDaddy NIE dostarcza prawie żadnych danych przez whois z poziomu shella, w danych ściąganych przez tradycyjne WHOIS jest tylko odwołanie do ich strony WWW gdzie aby zobaczyć dane trzeba wpisać captcha.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Bezuzyteczny dostep :)

 

Dlaczego? Ja się bardzo cieszę. Nie ma daty rejestracji, ale dane rejestranta (o ile nie ukryte) są, a ostatnio głównie w tym celu sprawdzam whois (no i potencjalni klienci mogą mnie łatwiej znaleźć).

Share this post


Link to post
Share on other sites
jest juz dostep do whoisa :)

 

Albo to było przez pomyłkę, albo znów coś gmerają, bo mam „połączenie odrzucone”.

Może włączyli na próbę i znów jacyś nieodpowiedzialni skrypciarze zalali whois zapytaniami przez proxy i co tam jeszcze, więc wyłączyli ponownie...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tak, wczoraj. Czy w niedziele pracuja, nie wiem. Ja odruchowo sprawdzilem whoisem domene i zdziwilem sie, ze dostalem odpowiedz (ciezko mi sie odzwyczaic). Dzis znowu jest

whois: connect(): Connection refused

Share this post


Link to post
Share on other sites

Czy mi się wydaje czy whois na stronie NASK dorobił się nowego captcha? W poprzednim nie było chyba takich kolorków. I było łatwiejsze. :(

Az.pl też wprowadziło wczoraj na swoich stronach captcha do whois (no ale im to się akurat nie dziwię). Bronią tego whoisa jak nie wiem co! ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×