Jump to content
Sign in to follow this  
Grzegorz

Gdzie sprawdzić trademark

Recommended Posts

nie wszystko sięda objąć ochroną, a pozatym część polskich znaków towarowych jest automatycznie chroniona na podstawie układu wiedeńskiego,

Share this post


Link to post
Share on other sites

a gdzie sprawdzić trade mark dla domen globalnych?

 

mam taką sytuację że mam domenę COM poslkie słowo generic, rzeczownik, 5 liter, ale tak samo popularne w Polsce jak i w Rosji i na Słowacji, z tym ze pod tym słowem jest... ogromny rosyjski bank... mający jedynie .ru wczoraj napisali do mnei jacyś goście bym podał cenę... chcą appraisal ale prawda jest taka że "a domain is only worth what someone is prepared to pay for it". Słyszałem że Sedo bardzo wysoko, zawyża wycenę domen - to zrozumiałe.

 

Pytanie brzmi czy ruskie mogą mieć trade mark i odebrać mi domenę na polskie słowo? Przypadek Gogle raczej mówi ze tak... bo toż to okulary...

Gdzie sprawdzić TradeMark globalnych nazw?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Z domeną TM trzeba umieć się obchodzić. Wystarczy, że ci udowodnią działanie w złej wierze, albo nieuczciwą konkurencję, albo choćby ograniczanie możliwości działania w jakimś zakresie – i nie tylko stracisz domenę, ale jeszcze zapłacisz odszkodowanie. Ale generalnie domeny wieloznaczne są dość bezpieczne i jeśli miałbyś np. lot.pl i prowadził tam hobbystyczny serwis lotniarski, to LOT nie miałby nic do twojej domeny – ale wystarczy, że umieściłbyś np. reklamę RyanAir albo zaczął sprzedawać bilety, a domena wkrótce przeszłaby w ich ręce.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Z domeną TM trzeba umieć się obchodzić. Wystarczy, że ci udowodnią działanie w złej wierze, albo nieuczciwą konkurencję, albo choćby ograniczanie możliwości działania w jakimś zakresie – i nie tylko stracisz domenę, ale jeszcze zapłacisz odszkodowanie. Ale generalnie domeny wieloznaczne są dość bezpieczne i jeśli miałbyś np. lot.pl i prowadził tam hobbystyczny serwis lotniarski, to LOT nie miałby nic do twojej domeny – ale wystarczy, że umieściłbyś np. reklamę RyanAir albo zaczął sprzedawać bilety, a domena wkrótce przeszłaby w ich ręce.

 

Zgadzam się

Share this post


Link to post
Share on other sites
Z domeną TM trzeba umieć się obchodzić. Wystarczy, że ci udowodnią działanie w złej wierze, albo nieuczciwą konkurencję, albo choćby ograniczanie możliwości działania w jakimś zakresie – i nie tylko stracisz domenę, ale jeszcze zapłacisz odszkodowanie. Ale generalnie domeny wieloznaczne są dość bezpieczne i jeśli miałbyś np. lot.pl i prowadził tam hobbystyczny serwis lotniarski, to LOT nie miałby nic do twojej domeny – ale wystarczy, że umieściłbyś np. reklamę RyanAir albo zaczął sprzedawać bilety, a domena wkrótce przeszłaby w ich ręce.

 

dzięki, no na sedo mam jedynie keyword ustawiony na polskie znaczenie tego słowa, i o bankach nie wspominam, ale ruskie postawili pod tym słowem bank... i tak działają od wielu lat pod tą nazwą, na ich stronie jest logo tego banku na które składa się logotyp z tego polskiego słowa i całkiem nieźle zaprojektowany sygnet, ale znaczka TM ani R nie ma. Pogański kraj pogańskie zwyczaje może ale może w jakichś światowych rejestrach dla TM zastrzeglii to słowo...

 

gdzie pytanie tylko...?

Share this post


Link to post
Share on other sites

a jeżeli jestem w posiadaniu domeny nazwy firmy która ma wszystkie końcówki de, fr, be itd poza .pl - nawet net.pl czy biz.pl zarejestrowali na siebie a .pl nadodatek ma KD 4 i nie jest to żadne słowo, 4 litery tworzące nazwe firmy:

a na TM wyszło mi ze w bazie mad i tow istnieje taka nazwa, to mam jakieś szanse, czy lepiej pokornie jeszcze zanim oni napiszą ja napisze i oddam tą peelkę? :blink:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Zapraszam do lekturki orzecznictwa (wyrokow) w sprawie domen, trademarkow i tak dalej

 

na stronach Sadu POlubownego ds Domen INternetowych POlskiej Izby Inyformatyki i Telekomunikacji

 

http://www.piit.org.pl/piit/index.jsp?plac...t=1&lang=pl

 

ciekawych rzeczy mozna sie dowiedziec, nie zawsze wszystko bylo sprawiedliwe (vide sprawa dotyczca domeny przeglad sportowy)

Share this post


Link to post
Share on other sites

http://www.uprp.pl/patentwebaccess/index.aspx po wpisaniu frazy MARS strona zwraca 107 odpowiedzi...

10 produktów/towarów zarejestrowanych na słowo MARS

 

wydaje mi się że prawo nie nadąża za zmieniającym się światem wirtualnym... i jest już tworzone dla samego prawa... aby zbierać kasę od rejestrujących.

 

www.mars.co.uk, www.mars.pl i www.mars.com to wszystko MARS INCORPORATED

 

www.mars.de to znany wszystkim smakołyk,

www.mars.biz Mortgage And Refinance Service

www.mars.info prywatny parking gostka z Winconsin... zero obaw o prawa...

www.mars.net jakaś keyword Factory, brak strony... zapewne ze strachu...

www.mars.org Robert Leslie MARS Advanced Research Systems ... wyszukiwarka wszystkiego co łączy się ze słowem Mars...

 

chyba mi się nudziło :-)

Share this post


Link to post
Share on other sites
ciekawych rzeczy mozna sie dowiedziec, nie zawsze wszystko bylo sprawiedliwe (vide sprawa dotyczca domeny przeglad sportowy)

 

 

A czegoz to , ciekawego , nasz domenowy guru się dowiedział ?

Czy istnieje szansa , uchylenia nam , nieoświeconym rąbka tajemnicy ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

http://www.piit.org.pl/_gAllery/67/95/6795.pdf to jest niesamowity dla mnie wyrok...

 

www.teleinter.pl - odebrana przez firmę TELE-INTER sp zo.o.

 

czyli rejestrując przykładowo www.internet.pl musimy wiedzieć czy nie istniała wcześniej firma IN-TERNET, INTER-NET

 

teleinter i TELE-INTER w brzmieniu są identyczne i to był dowód dla sądu... masakra...

 

czyli gdyby istniała firma W-P czy W.P. (Witek Psikuta bez es) Sp z o.o. i zarejestrowała działalność przed powstaniem www.wp.pl to spokojnie przejmuje teraz www.wp.pl bo jest precedens... bo wp.pl działa na szkodę Witka...

 

oj chyba zarejestruję sobie inicjałki... i działalność :-) tak jako lokatę na emeryturę :-)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Przypominam, że polskie prawo – inaczej niż amerykańskie ‒ nie bazuje na precedensach.

Dobrze, bo głupi wyrok w danej sprawie nie rzutuje na wyroki w podobnych sprawach w przyszłości.

Źle, bo mądry wyrok w danej sprawie nie rzutuje na wyroki w podobnych sprawach w przyszłości.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×