Jump to content
margas

Własna domena od urodzenia?

Recommended Posts

Od pewnego czasu rodzice przy wybieraniu imienia dla dziecka kierują się nowym kryterium - sprawdzają, czy można jeszcze wykupić odpowiedni dla ich pociechy adres internetowy. Coraz częściej też rodzice zapobiegliwie rezerwują dzieciom atrakcyjne adresy w usługach Gmail i Hotmail.

 

Jak podaje agencja Associated Press, rezerwowanie domen internetowych dla dzieci już od urodzenia, albo nawet przed urodzeniem jest coraz częściej spotykane, także u tych rodziców, którzy nie są związani z rynkiem IT. Zdarza się również, że małe jeszcze dzieci dostają domenę na urodziny jako prezent od dziadków.

 

Przedstawiciele amerykańskiego rejestratora domen GoDaddy przyznają, że rodzice coraz częściej rezerwują domeny dla dzieci i coraz częściej przekonują się, że trudno jest znaleźć nazwisko nie będące już zarejestrowanym adresem w domenie .com. Z kolei przedstawiciele serwisu Our Baby Homepage podają, że co dziesiąty ich klient wykupił własną domenę, aby stworzyć stronę o swoim dziecku.

 

Coraz częstsze wśród rodziców jest również "polowanie" na atrakcyjne adresy w usługach Gmail lub Hotmail. Niektórzy rodzice kilkumiesięcznych dzieci już korzystają z tych skrzynek, aby w imieniu swoich pociech odbierać korespondencję i odpowiadać na nią. Listy są pieczołowicie przechowywane i pewnego dnia dzieci będą mógłby zobaczyć, co niegdyś do nich napisano.

 

Te wszystkie zachowania wynikają oczywiście z chęci zapewnienia dziecku jak najlepszej "elektronicznej tożsamości". Strona pod własnym, łatwo rozpoznawalnym adresem może stać się punktem startowym do wielu serwisów, w których dziecko (a potem osoba dorosła) będzie się udzielać.

 

Eksperci rozumieją to zachowanie, ale wątpią też w jego sensowność. Trudno przewiedzieć jaka będzie rola domen internetowych za kilkanaście lub dwadzieścia kilka lat. Zmieniają się algorytmy wyszukiwarek, zmieniają się usługi dostępne w internecie i utrzymywanie domeny może z czasem okazać się zbędnym wydatkiem. Z drugiej strony nie jest to wydatek tak duży, jak np. kształcenie dziecka.

 

Do rozważenia pozostaje jeszcze kwestia prywatności i bezpieczeństwa. Jeśli zbyt szybko na stronie dziecka pojawi się wiele informacji na jego temat (nazwisko, szkoła do której chodzi), może to być dla niego niebezpieczne. W czasie ewentualnego zakładania strony, którą dziecko będzie się chwalić gdy nieco podrośnie, warto o tym pamiętać.

 

źródło: di.com.pl :-)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Hehe, dobre :D Ja niestety spoznilem sie na zarejestrowanie domeny ze swoim nazwiskiem dot pl i musialem zadowolic sie .org...

 

*wioletta.pl & wioleta.pl - akurat dla córki ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mój synek dostanie mail i subdomenę w nazwisko.pl/eu/net, więc nie ma się czym martwić. :D

 

 

"Listy są pieczołowicie przechowywane i pewnego dnia dzieci będą mógłby zobaczyć, co niegdyś do nich napisano."

 

Pewnie "enl4rg3 y0ur p3nis" i "buy ch34p3st vi4gra". ;-)

Share this post


Link to post
Share on other sites
Hehe, dobre :D Ja niestety spoznilem sie na zarejestrowanie domeny ze swoim nazwiskiem dot pl i musialem zadowolic sie .org...

 

*wioletta.pl & wioleta.pl - akurat dla córki ;)

Ja mysle o xandra.pl hehe

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mojom jasiusmietana.pl ukradł mi jakiś cyberskuter i teraz rzonda miliona dolarów w złocie. Jednak planuję jej odebranie arbitrażem przeprowadzonym przez mojom guwernantke Klotylde Kafar.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Mojom jasiusmietana.pl ukradł mi jakiś cyberskuter i teraz rzonda miliona dolarów w złocie. Jednak planuję jej odebranie arbitrażem przeprowadzonym przez mojom guwernantke Klotylde Kafar.

Kiedy masz urodziny bądź imieniny? :D Zrobimy zrzutę na słownik dla Ciebie. ;)

 

Ja mam dość mało znane nazwisko, także domena jeszcze leży wolna. Ale zaraz biorę. Nie ma co.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Ja mam dość mało znane nazwisko, także domena jeszcze leży wolna. Ale zaraz biorę. Nie ma co.

 

Pewnie że tak, nie ma co żałować kasy na własne nazwisko.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Pewnie że tak, nie ma co żałować kasy na własne nazwisko.

W zupełności się z Tobą zgodzę.

Ja już zarejestrowałem. :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Heh, od polowania na domenę z moim nazwiskiem zaczęła się moja przygoda z domenami. ;) Chciałem utworzyć mojemu tacie skrzynkę pocztową imie@nazwisko, a tu patrzę - z moim nazwiskiem to tylko org.pl wolna! Trochę się wtedy zdziwiłem. Ale na szczęście okazało się, że .eu wygasa w przeciągu tygodnia no i w końcu udało mi się ją dopaść. ;) Gorzej, że chciałem też mieć domenę z moim imieniem a tymczasem wszystkie sensowne końcówki są zajęte. Co prawda .net jest do wzięcia za 1.5 tys. $, ale jak na razie aż tak mi na niej nie zależy. :D Chociaż jak się dorobię, to kto wie...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Trzeba wziac pod uwage specyfike nazwisk polskich.

Ja musialbym kupic sobie nazwisko z koncowka "i",

dla corki z koncowka "a",

a dla rodziny z koncowka "cy" :-)

 

Pewny bankrut ;-)))))

 

W USA nie ma tego problemu.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Trzeba wziac pod uwage specyfike nazwisk polskich.

Ja musialbym kupic sobie nazwisko z koncowka "i",

dla corki z koncowka "a",

a dla rodziny z koncowka "cy" :-)

 

Pewny bankrut ;-)))))

 

W USA nie ma tego problemu.

Bankrut? przecież to jest kilkadziesiąt złotych. :D

Share this post


Link to post
Share on other sites
Trzeba wziac pod uwage specyfike nazwisk polskich.

Ja musialbym kupic sobie nazwisko z koncowka "i",

dla corki z koncowka "a",

a dla rodziny z koncowka "cy" :-)

 

No i jaki problem? Zawsze możesz kupić tylko wersję -cy.

 

W USA nie ma tego problemu.

 

Bo łażą tam potworki w stylu Monika Levinsky. Nie powiedziałbym, że to jest lepsze. ;-)

Share this post


Link to post
Share on other sites
Trzeba wziac pod uwage specyfike nazwisk polskich.

(...)

Pewny bankrut ;-)))))

Też mi to przyszło do głowy. Kiedyś sobie podliczyłem koszt przedłużenia wszystkich domen, które chciałbym mieć dla siebie (imiona, nazwiska i nicki z różnymi rozszerzeniami). Wyszło mi około 700 złotych rocznie. :D Ale jak weźmiesz sobie tylko -i, -a, -cy z jakąś globalną końcówką to wychodzi Ci tylko 75 rocznie czyli nie tak źle.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Bo łażą tam potworki w stylu Monika Levinsky. Nie powiedziałbym, że to jest lepsze. ;-)

 

Masz na myśli aparycję ?

 

;-P

Share this post


Link to post
Share on other sites

Niektórzy nie mieli szczęścia, mam podobno drugie nazwisko pod względem popularności w kraju... Została tylko kombinacje imię+nazwisko. A swoją drogą co o niej myślicie?

Share this post


Link to post
Share on other sites

blazejkowalski.pl? Czemu nie, jeśli potrzebujesz na swoją stronę, a lepszej nie znajdziesz...

Ale już na maila to niespecjalnie, lepiej blazejkowalski@cośkrótszego.tld

Share this post


Link to post
Share on other sites
Niektórzy nie mieli szczęścia, mam podobno drugie nazwisko pod względem popularności w kraju... Została tylko kombinacje imię+nazwisko. A swoją drogą co o niej myślicie?

Na stronę domową ujdzie, w adresach mailowych wygląda już trochę gorzej. Poszukaj sobie domeny z jakimś zagranicznym rozszerzeniem. To nie to samo co globalna lub .pl, ale zawsze coś.

Share this post


Link to post
Share on other sites

czyli co imie@nazwisko to warto tak? no ale jak mam nazwisko z polskim znakiem to lepiej kupic idn czy bez polskiego znaku?

 

Pozdrawiam

 

p.s. bo moje nazwisko .com jest zajete ale .pl jest wolna!

Share this post


Link to post
Share on other sites
czyli co imie@nazwisko to warto tak? no ale jak mam nazwisko z polskim znakiem to lepiej kupic idn czy bez polskiego znaku?

 

Bierz obie, ale jak jesteś sknera, to weź tylko wersję 'normalną', IDN-u nie użyjesz do maila.

Ja używam imię@nazwisko.pl i sobie chwalę.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jak ktos ma w domu Renatę, to jakby co mam Renatka.pl.

 

Kilka lat temu zastanawialem sie za dlugo i nie zarejestrowalem Leszek.pl, szkoda. :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

A moje nazwisko jest krótkie, i do tego jest skrótem pewnego ugrupowania politycznego... :D

Z europejskich wolna jest tylko .hu, ale jakoś niespecjalnie mi się kojarzy... ;)

Jak ktoś znajdzie wolną z jakimś ładnym tld, to poproszę info na PM ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites
napewno TLD .dj jest wolne =) a jakie masz nazwisko, będzie łatwiej ci pomóc :D

 

Ciekawe... może Biz? ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×