Jump to content
Sign in to follow this  
heden.pl

Darmowy odpowiednik pakietu Corel Draw

Recommended Posts

Jak w temacie.

Mam co prawda licencjonowanego Corela 12 niemniej szukam darmowego odpowiednika tego pakietu. Coś na wzór Open Office jako alternatywy dla Microsoft Office. Czy istnieje jakaś alternatywa dla Corela? Chodzi mi o program umożliwiający tworzenie grafiki wektorowej oraz import plików wykonanych w Corelu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Używam Inkscape i wystarcza mi do wielu zastosowań (nie tylko prostego rysowania), jednak nie obsługuje plików .cdr – nie wiem czy cokolwiek poza Corelem je otwiera.

Inkscape operuje głównie na otwartym formacie SVG.

Share this post


Link to post
Share on other sites

"Foto Scape" ale raczej jako quasi i naprawdę quasi quasi quasi Photoshop.

Prosty jak budowa cepa i do obróbki zdjęć go używam.

Grafiki wektorowej chyba tam nie ma ...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Czy mi się wydaje, czy jak dotąd tylko ja zrozumiałem pytanie? :)

IrfanView, Gimp, Photoshop – co te programy mają wspólnego z wektorami?

Share this post


Link to post
Share on other sites
Czy mi się wydaje, czy jak dotąd tylko ja zrozumiałem pytanie? :)

IrfanView, Gimp, Photoshop – co te programy mają wspólnego z wektorami?

 

 

Taa nic. Absolutnie. EPS to nie jest format zapisu grafiki wektorowej i np. Photoshop (który podałem jako przykład odnośnie podobieństwa) go nie obsługuje. GIMP pewnie tez nie.

Nie podnoś mi ciśnienia, jak ich nigdy nie używałeś.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Taa nic. Absolutnie. EPS to nie jest format zapisu grafiki wektorowej i np. Photoshop (który podałem jako przykład odnośnie podobieństwa) go nie obsługuje. GIMP pewnie tez nie.

Nie podnoś mi ciśnienia, jak ich nigdy nie używałeś.

 

No fajnie, czyli te programy mają coś tam wspólnego z jakimś tam formatem do zapisywania wektorów. Równie dobrze traktor jest zamiennikiem mercedesa, bo można nim wozić siostrzeńca na zderzaku.

 

 

Wracając do tematu, trafiłem na konwerter formatów, który potrafi łyknąć m.in. cdr i wypluć m.in. svg:

http://sk1project.org/modules.php?name=Pro...ct=uniconvertor

Share this post


Link to post
Share on other sites

Inkscape

OpenOffice Draw

 

 

Taa nic. Absolutnie. EPS to nie jest format zapisu grafiki wektorowej i np. Photoshop (który podałem jako przykład odnośnie podobieństwa) go nie obsługuje. GIMP pewnie tez nie.

Nie podnoś mi ciśnienia, jak ich nigdy nie używałeś.

 

to że potrafi obsłużyć to jeszcze nie znaczy że jest programem do pracy na wektorach (Photoshop)

 

a jak się ma Photoshop do poszukiwań darmowego softu.. :)

 

Gimp chociaż darmowy to też chyba do rastra bardziej się nadaje :)

Share this post


Link to post
Share on other sites
Jak w temacie.

Mam co prawda licencjonowanego Corela 12 niemniej szukam darmowego odpowiednika tego pakietu. Coś na wzór Open Office jako alternatywy dla Microsoft Office. Czy istnieje jakaś alternatywa dla Corela? Chodzi mi o program umożliwiający tworzenie grafiki wektorowej oraz import plików wykonanych w Corelu.

 

Nie wiem, czy jest sens przesiadania sie na cos innego, tym bardziej, ze masz licencje. Corel 12 to nie taki znowu zabytek, a funkcjonalnoscia i mnogoscia funkcji, zaden darmowy odpowiednik mu nie dorowna.

 

Nie wiem, czy Cie to zainteresuje, ale Paint Shop Pro ma import plikow cdr, aczkolwiek jest to program rastrowy i konwertuje wektory na bitmapy. Starsze wersje wystepowaly jako shareware...

 

Osobiscie Corela nie zamienilbym na nic innego, jesli chodzi o wektory. Nawet jak idziesz do drukarni, to bez problemu przyjmia Ci cdr.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Nie wiem, czy jest sens przesiadania sie na cos innego, tym bardziej, ze masz licencje. Corel 12 to nie taki znowu zabytek, a funkcjonalnoscia i mnogoscia funkcji, zaden darmowy odpowiednik mu nie dorowna.

 

Wiem.

Dzięki za wszystkie odpowiedzi.

Sytuacja wyglądała tak, że przeinstalowywałem sobie system więc zostałem bez Corela. Płytki miałem w domu a chciałem coś porobić więc myślałem o chwilowym ściągnięciu jakiegoś odpowiednika. Poza tym na kilku innych kompach również chciałem przy okazji zainstalować jakiś odpowiednik.

Myślałem, że może istnieje jakiś bardzo zbliżony odpowiednik jak w przytoczonym przykładzie open office vs. microsoft office

Edited by heden.pl

Share this post


Link to post
Share on other sites

sprobuj jednak z tym inkscape, ma zupelnie niezle mozliwosci jesli chodzi o wektory. bezproblemowo otwiera pliki .ai illustratora.

jak pliki z corela bedziesz zapisywal jako .eps, albo jakis inny niz .cdr wektorowy format to nie powinno byc problemow.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Przypomnialo mi sie, ze istnieje taka strona, jak softpedia.com - mozna tam czegos poszukac ;) Czasami tam zagladam, jak szukam odpowiednika jakiegos programu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×