Jump to content
Sign in to follow this  
heden.pl

Umowa dzierżawy i umowa użyczenia

Recommended Posts

Szukam wzoru umowy dzierżawy jak i umowy użyczenia domeny. Czy ktoś mógłby udostępnić mi takie wzory. Trafiło mi się ostatnio kilka organizacji (poprzednich abonentów), którym chciałbym użyczyć domen, które wcześniej do nich należały. Nie chcę się ich pozbywać a tylko nieodpłatnie użyczyć stąd potrzebowałbym wzór takiej umowy. Wolę aby użyczenie odbyło się na podstawie umowy. Przy okazji jakby ktos dysponował wzorem umowy dzierżawy to również bedę zobowiązany.

Share this post


Link to post
Share on other sites

To ja podepnę się pod temat... czy ktoś próbował takiej dzierżawy ze zmianą w whois (tak jak Interia zrobiła ostatnio z jakimś serwisem)?

Share this post


Link to post
Share on other sites
To ja podepnę się pod temat... czy ktoś próbował takiej dzierżawy ze zmianą w whois (tak jak Interia zrobiła ostatnio z jakimś serwisem)?

 

Pierwsze słyszę... Wygląda to tak że widać w whois że domena jest dzierżawiona??

Jak zmienisz dnsy na takie jakie wymaga klient to też będzie widoczne to w whois... ale chyba nie o to Ci chodziło.

Share this post


Link to post
Share on other sites
To ja podepnę się pod temat... czy ktoś próbował takiej dzierżawy ze zmianą w whois (tak jak Interia zrobiła ostatnio z jakimś serwisem)?

 

Również tego nie zrozumiałem? Przecież jak zmienisz dane we whois to domena już nie jest Twoja ;) Nie sądzę aby NASK interesowała jakaś umowa dzierżawy. Liczy się kto jest aktualnie abonentem więc z tym bym uważał.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Również tego nie zrozumiałem? Przecież jak zmienisz dane we whois to domena już nie jest Twoja ;) Nie sądzę aby NASK interesowała jakaś umowa dzierżawy. Liczy się kto jest aktualnie abonentem więc z tym bym uważał.

 

 

Tak, miałem na myśli wynajęcie domeny wraz ze zmiana abonenta (na czas trwania umowy).

 

Nie wiem konkretnie jak to przekazać, ale w skrócie bardzo ryzykowne jest "dawanie" komuś domeny na umowę dzierżawy ze zmianą abonenta domeny. Jest to jak najbardziej do wykonania, ale prosty przykład: ktoś nie chce Ci jej zwrócić - jesteś narażony na straty finansowe i czas co niekoniecznie może być zwrócone po wizycie w sądzie - krótko: jest to robienie sobie problemów baz żadnych dodatkowych korzyści.

Share this post


Link to post
Share on other sites
krótko: jest to robienie sobie problemów baz żadnych dodatkowych korzyści.

no tego nie wiemy jaka jest między nimi umowa ;)

Widocznie komuś zależy ze względów prestiżowych lub innych by stwarzać pozory posiadania tej domeny więc musi za to zapłacić..

Share this post


Link to post
Share on other sites

Żeby zmienić danw we whois teoretycznie powinieneś zrobić cesję domeny (elektronicznie lub papierowo). Aby domena ponownie wróciła do Ciebie powinna być znów dokonana cesja. Co zrobisz jak firma, która dzierżawi nie zrobi tej cesji? Przecież zmieniając dane we whois zmieniasz abonenta. W skrócie wygląda to tak jakbyś wynajmował komuś mieszkanie wpisując w księdze wieczystej wynajmującego jako nowego właściciela.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Żeby zmienić danw we whois teoretycznie powinieneś zrobić cesję domeny (elektronicznie lub papierowo). Aby domena ponownie wróciła do Ciebie powinna być znów dokonana cesja. Co zrobisz jak firma, która dzierżawi nie zrobi tej cesji?

Hmm, może drugi dokument cesji bez wpisanej daty? ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites
Hmm, może drugi dokument cesji bez wpisanej daty? ;)

 

A jak w międzyczasie scedują domenę na kogoś innego to co?

Jak zrobisz ją na miękkim papierze to może chociaż wykorzystasz. W innym przypadku pozostanie Ci tylko oprawienie i powieszenie w ramce na ścianie ;)

 

EDIT:

Ja Cię przekonywał nie będę. Osobiście nigdy nie zrobiłbym cesji.

Edited by heden.pl

Share this post


Link to post
Share on other sites

Teoretycznie w umowę można wpisać zmianę danych we WHOIS, zastrzeżenie, że ponowna zmiana zostanie dokonana dn. XX, a za niedokonanie tego druga strona płaci odszkodowanie w wysokości XXX. Tylko po co to zmieniać? Dla picu?

Pozdrawiam!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Swego czasu dość głośno było o kupowaniu ruchu popularnych serwisów przez portale, które chciały poprawić swoją pozycję w Megapanelu. Gemius sumował portalowi ruch z różnych serwisów, jeśli dane portali widniały we WHOIS danego serwisu.

 

Sądzę, że była precyzyjna umowa, która regulowała formę użyczenia/dzierżawy wraz ze zmianę WHOIS.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×