Jump to content
Sign in to follow this  
BlueWave

Rejestracja nazwy domeny (nazwa firmy)

Recommended Posts

Odpowiem przewrotnie:

- zarejestrowanie domeny pod swoją firmę (jako jej nazwę) i prowadzenie potem takiej firmy - TAK, jest to w 100 % legalne. ;)

- pod "czyjąś firmę" - żeby ją spieniężyć to przeważnie nie jest to legalne, jest to najczęściej http://pl.wikipedia.org/wiki/Cybersquatting ale dużo zależy jaka to domena i co pod nią będzie się działo.

 

EDIT: oczywiście odpowiedź z założeniem, że dobrze zinterpretowałem pytanie - a zrozumiałem je jako "czy można zarejestrować domenę jeśli jest nazwą firmy" i na takie odpowiedziałem...

Edited by thomaso

Share this post


Link to post
Share on other sites

zakładając że istnieje firma xyz, rejestrujemy domenę xyz.pl xyz.com xyz.com.pl bla bla

pod naszym adresem nie prowadzimy żadnej kampanii przeciwko firmie xyz.

i oferujemy sprzedaż naszej domenie tej firmie.

 

sprawa skończy się w sądzie? jak na taką sytuacje mogą reagować firmy?

 

pozdrawiam

Share this post


Link to post
Share on other sites
zakładając że istnieje firma xyz, rejestrujemy domenę xyz.pl xyz.com xyz.com.pl bla bla

pod naszym adresem nie prowadzimy żadnej kampanii przeciwko firmie xyz.

i oferujemy sprzedaż naszej domenie tej firmie.

 

sprawa skończy się w sądzie? jak na taką sytuacje mogą reagować firmy?

 

pozdrawiam

 

jesli zarejestrujesz domene o takiej nazwie i odrazu zaproponujesz jej zakup danej firmie to podchodzi pod działanie w złej wierze a co za tym idzie odebranie Ci domeny...

 

jesli zarejestrujesz i bedzie stala pusta lub z ogloszeniem o sprzedazy i owa firma sama sie do ciebie zglosi to wtedy sprawa jest czysta

Share this post


Link to post
Share on other sites

Myślę, że autorowi tematu chodziło raczej o to czy rejestrując firmę może podać domenę jako jej nazwę czyli Firma Handlowo-Usługowa "Pracuś.pl", co jest jak najbardziej legalne

Share this post


Link to post
Share on other sites

Faktycznie trochę nie zrozumiale napisałem pytanie. Chodziło mi o to czy mogę zarejestrować domenę z nazwą firmy (nie moją) która już istnieje.

Czyli mogę spokojnie zarejestrować taką domenę i postawić na niej parking?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Należy rozróżnić sama rejestrację domeny od jej wykorzystania.

 

Jeśli nie szukasz guza to poszukaj domen słownikowych.

Share this post


Link to post
Share on other sites
A jak to jest z rejestracją domeny z kogoś nazwiskiem?

 

Jeżeli więcej niż jedna osoba nosi owe nazwisko i na stronie pod domeną nie znajdują się informacje dotyczące łatwej identyfikacji osoby z danym nazwiskiem to nie powinno być większego kłopotu. Choć już różne cudne pozwy pojawiały się na forum, więc pewności nie masz, że ktoś nie będzie chciał tej domeny zdobyć w inny niż zakup sposób, ale to dotyczy każdej domeny.

Share this post


Link to post
Share on other sites

A ja mam pytanie powiązane.

Czy można proponować sprzedaż właścicielom rozszerzeń com com.pl itd. jak ma się domenę .pl ? Oczywiście chodzi o tą sama nazwę... to nie będzie jakaś podstawa dla odebrania domeny ?

Oczywiście chodzi o zwykłe frazy. np. mam odziez.pl i robię mailing do właściciela odziez.com

Share this post


Link to post
Share on other sites
A ja mam pytanie powiązane.

Czy można proponować sprzedaż właścicielom rozszerzeń com com.pl itd. jak ma się domenę .pl ? Oczywiście chodzi o tą sama nazwę... to nie będzie jakaś podstawa dla odebrania domeny ?

Oczywiście chodzi o zwykłe frazy. np. mam odziez.pl i robię mailing do właściciela odziez.com

Pod warunkiem, że nazwa nie jest zarejestrowanym znakiem towarowym.

W przypadku, który podałeś nie powinno być problemów. Jest to domena generyczna i swoją propozycję możesz nawet przedstawić konkurencji właściciela odziez.com

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×