Jump to content
Paul

ilość rejestracji domen .pl spada

Recommended Posts

Czemu ilość zarejestrowanych domen .pl spadła przedwczoraj i wczoraj o ok. 6000 sztuk ? w weekendy to rozumiem, że spada ale w środku tygodnia to rzadkość.

 

http://dns.pl/zonestats.html

 

Widocznie dużo wygasło.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Wygasła ostatnio jakaś horrendalnie duża ilość domen z nazwiskami, wszystkie rejestrowane w Netarcie, mogło być tego nawet spokojnie parę tysięcy / dzień.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nie ma co ukrywać, że rynek domen .pl podlega silnej spekulacji - co chwilę jakieś promocje za 0 PLN, masowe rejestracje nazwisk jak wspomniał thomaso, dorejestrowywanie domen żeby zachować pozycję lidera na rynku rejestratorów, itd. Nic dziwnego, że zdarzają się okresy dużych spadków i wzrostów rejestracji/odnowień.

Edited by Pan_Grzegorz

Share this post


Link to post
Share on other sites
Nie ma co ukrywać, że rynek domen .pl podlega silnej spekulacji - co chwilę jakieś promocje za 0 PLN, masowe rejestracje nazwisk jak wspomniał thomaso, dorejestrowywanie domen żeby zachować pozycję lidera na rynku rejestratorów, itd. Nic dziwnego, że zdarzają się okresy dużych spadków i wzrostów rejestracji/odnowień.

 

A właśnie, przecież teraz masowo lecą śmieci rejestrowane przez nazwę, przepraszam, massmedia.pl rok temu. Nie tylko nazwiska, ale też "słownikowe" typu abordaz.pl, anulowano.pl, cezura.pl, dyspozycyjnosc.pl itp. itd. ;-) Ktoś tam wyciągał że home rejestruje śmieci żeby zachować pozycję (swoją drogą, z wklejonej listy to mi bardziej wyglądało na domeny pod zaplecze, no ale ok), ciekawe jak będzie wyglądało zestawienie w następnym raporcie po tym jak te massmediowe domeny spadną.

Share this post


Link to post
Share on other sites
A właśnie, przecież teraz masowo lecą śmieci rejestrowane przez nazwę, przepraszam, massmedia.pl rok temu. Nie tylko nazwiska, ale też "słownikowe" typu abordaz.pl, anulowano.pl, cezura.pl, dyspozycyjnosc.pl itp. itd. ;-)

 

Hehe, a ja się dziwiłem co tak obrodziło domenami "premium" na dropped.pl, że się nie idzie połapać na liście już. :)

 

abdykacja.pl

abnegacja.pl

abominacja.pl

absencja.pl

 

kilka pierwszych z listy, same "premium"-y jak nic. :) Wszystkie faktycznie rok temu rejestrowane w nazwa.pl :D

Edited by thomaso

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nie wiem, na ile ma to związek z liczbą rejestracji, ale na przełomie Lipca i Sierpnia sporo ludzi wraca lub wyjeżdża na wakacje i nie ma głowy do takich dupereli, jak rejestracja domeny. Zresztą widać to po dzisiejszym ruchu na parkingu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Przy okazji okazało się, że liczenie w 100% na automaty kompletnie się nie sprawdza w domenach. :)

 

massmedia.pl zarejestrowała te słownikowe domeny automatem

dropped.pl pozakładał opcje na takie domeny automatem, bo słownikowe

 

i ogólnie chyba nikt na tym nie wyjdzie finansowo na plus, a tylko dużo ciężej się przegląda listy domen przez to.

Edited by thomaso

Share this post


Link to post
Share on other sites
Hehe, a ja się dziwiłem co tak obrodziło domenami "premium" na dropped.pl, że się nie idzie połapać na liście już. :)

 

abdykacja.pl

abnegacja.pl

abominacja.pl

absencja.pl

 

kilka pierwszych z listy, same "premium"-y jak nic. :) Wszystkie faktycznie rok temu rejestrowane w nazwa.pl :D

 

Od kiedy dropped wyeliminował czynnik ludzki m.in. z zakładania opcji, każda spadająca domena stała się premium. ;-)

 

@thomaso: a nask? ;-)

Share this post


Link to post
Share on other sites
@thomaso: a nask? ;-)

 

Faktycznie, chociaż NASK zarobił. :)

 

A z tymi domenami premium to faktycznie można w dropped.pl nazbierać bardzo szybko duże portfolio premium, ale pytanie co z tym zrobić w kolejnym roku. :)

Share this post


Link to post
Share on other sites
Od kiedy dropped wyeliminował czynnik ludzki m.in. z zakładania opcji, każda spadająca domena stała się premium. ;-)

 

Dropped kiedykolwiek zakładał opcje ręcznie? Zawsze wydawało mi się, że zostały one założone automatem na postawie jakiejś listy z pominięciem id właścicieli największych portfolio i aktywnych serwisów.

Edited by Pan_Grzegorz

Share this post


Link to post
Share on other sites
Dropped kiedykolwiek zakładał opcje ręcznie? Zawsze wydawało mi się, że zostały one założone automatem na postawie jakiejś listy z pominięciem id właścicieli największych portfolio i aktywnych serwisów.

 

Jeśli porównać opcje założone przez dropped.pl na początku 2008 roku, a te z 2010 roku to jest przepaść, więc coś na pewno w tym jest. Tu chyba bardziej chodzi o to, że ktoś kiedyś końcowo zerkał na tę listę, przed samym założeniem opcji i utylizował z niej domeny typu abdykacja.pl, abominacja.pl (bo kto to kupi?), a teraz tego nie robi. :)

 

Bardziej w ilość, zupełnie jak ta Massmedia.pl. A potem nawet jak ktoś ma dobre chęci to przegapia prawdziwe domeny premium jak np. dzisiaj brzoza.pl, co dodałem to była "już przechwycona". :)

Edited by thomaso

Share this post


Link to post
Share on other sites
Wygasła ostatnio jakaś horrendalnie duża ilość domen z nazwiskami, wszystkie rejestrowane w Netarcie, mogło być tego nawet spokojnie parę tysięcy / dzień.

 

Proces ten można zaobserwować patrząc na ilość domen wystawionych na giełdzie nazwy. Od 24.07 ilość domen tam wystawionych spadła o około 7000 do poziomu 23786. W tym samym czasie o około 10000 wzrosła ilość domen wystawionych na az.pl, przy jednoczesnym, dość stabilnym poziomie domen na pozostałych giełdach: aftermarket.pl (-754) i ppd.pl (+163).

Wzrost na az.pl o 10000 domen w tak krótkim czasie jest niewątpliwie sukcesem tej giełdy, choć ma pewnie swoje źródło we właśnie zakończonej promocji, w której można było uzyskać doładowanie panelu za co najmniej 300 wystawionych domen. Zobaczymy jaki trend utrzyma się w dłuższym okresie.

 

A to prowizoryczna tabelka obrazująca ilość domen na poszczególnych giełdach 24.07 i dzisiaj, oraz ilościową zmianę domen w tym czasie:

 

giełda | 24.07 | 01.08 | zmiana ilościowa

 

aftermarket.pl | 71719 ofert, 6145 aukcji | 71173 ofert, 5937 aukcji | -754

nazwa.pl | 30661 | 23786 | -6875

az.pl | 4692 | 14388 | +9696

ppd.pl | 7321 ofert, 170 aukcji | 7372 ofert, 282 aukcji | +163

Share this post


Link to post
Share on other sites
giełda | 24.07 | 01.08 | zmiana ilościowa

 

aftermarket.pl | 71719 ofert, 6145 aukcji | 71173 ofert, 5937 aukcji | -754

nazwa.pl | 30661 | 23786 | -6875

az.pl | 4692 | 14388 | +9696

ppd.pl | 7321 ofert, 170 aukcji | 7372 ofert, 282 aukcji | +163

Dobra analiza.

Ciekawy jestem wzrostu domen na giełdzie w AZ. Chyba raczej to są te "uśpione" domeny w AZ, które nie wskazywały żadnej strony parkingowej. Nie sadzę aby były to domeny pochodzące z nazwa.pl a to z powodu utrudnionych procedur z uzyskiwaniem authinfo.

Czyli idąc dalej - podaż domen "odkrytych" (przeznaczonych na sprzedaż) na rynku nagle wzrosła i ukierunkowała się na AZ.

Edited by maryuse

Share this post


Link to post
Share on other sites

AZ.pl to po Nazwa.pl największy rejestrator wśród przeciętnego Kowalskiego i przeciętnej małej i średniej firmy. Potencjalnie giełda AZ.pl ma dostęp do klientów końcowych, a to bardzo duża wartość dla sprzedawców domen.

 

DD

Share this post


Link to post
Share on other sites
Dobra analiza.

Ciekawy jestem wzrostu domen na giełdzie w AZ. Chyba raczej to są te "uśpione" domeny w AZ, które nie wskazywały żadnej strony parkingowej. Nie sadzę aby były to domeny pochodzące z nazwa.pl a to z powodu utrudnionych procedur z uzyskiwaniem authinfo.

Czyli idąc dalej - podaż domen "odkrytych" (przeznaczonych na sprzedaż) na rynku nagle wzrosła i ukierunkowała się na AZ.

 

Na razie nie wyciągałbym tak dalece idących wniosków.

Po pierwsze: domena zarejestrowana w az.pl i wskazująca stronę parkingową może także znaleźć się na giełdzie az.pl.

Po drugie: nawet domeny zarejestrowane u innych rejestratorów mają szansę znaleźć się na giełdzie az.pl; zatem przykładowo domeny wystawione w aftermarket.pl mogą być także wystawione w az.pl, działa to też na odwrót, bo aftermarket.pl przyjmuje na giełdę domeny od innych rejestratorów i w ten sposób nie wzrasta podaż domen a miejsca sprzedaży tych samych domen; ten proces można już zaobserwować.

Po trzecie: znaczący wzrost domen na giełdzie az.pl został po części spowodowany dobrą promocją (pieniężną) oraz jednym użytkownikiem, którego domeny stanowią w tej chwili prawie 44% domen na tej giełdzie.

 

Zgodzę się z jednym: wzrost domen na giełdzie az.pl nie został na razie (albo w bardzo małej części) spowodowany przepływem od nazwa.pl.

 

AZ.pl to po Nazwa.pl największy rejestrator wśród przeciętnego Kowalskiego i przeciętnej małej i średniej firmy. Potencjalnie giełda AZ.pl ma dostęp do klientów końcowych, a to bardzo duża wartość dla sprzedawców domen.

 

Trzeba uściślić, że az.pl to po nazwa.pl największy rejestrator mający własną giełdę domen. Czekamy na ruch home.pl o ile kiedyś nastąpi.

 

Zrobił się mały offtopic, proponuję wyłączyć do osobnego tematu wątek o az.pl lub włączyć do jakiegoś istniejącego wątku o giełdzie az.pl.

Share this post


Link to post
Share on other sites
wystawione w aftermarket.pl mogą być także wystawione w az.pl, działa to też na odwrót, bo aftermarket.pl przyjmuje na giełdę domeny od innych rejestratorów i w ten sposób nie wzrasta podaż domen a miejsca sprzedaży tych samych domen; ten proces można już zaobserwować.

 

Tutaj zgoda z tym, że jedna uwaga. Nie wyobrażam sobie, aby na obu giełdach wystawiona była ta sama domena z ustawionymi cenami. Przynajmniej na jednej z nich cena musiałaby być nieokreślona (oczekująca na bid z możliwością odrzucenia propozycji). No ale szaleńców i ryzykantów nie brakuje. Z drugiej strony łowców takich okazji polujących na proces sądowy również przybywa.

Edited by maryuse

Share this post


Link to post
Share on other sites
AZ.pl to po Nazwa.pl największy rejestrator wśród przeciętnego Kowalskiego i przeciętnej małej i średniej firmy.

 

Daniel, mocno bym polemizował z tym stwierdzeniem :rolleyes: ...masz jakieś twarde dane w tej materii, robiłeś jakiś research na grupie stat. w kwestii rozpoznawania marki?? - bo jak dla mnie jest różnica między "kreowaniem rzeczywistości" a "czarowaniem rzeczywistości" :D

 

home.pl i nazwa.pl to 2 najbardziej rozpoznawalne marki jeśli chodzi o domeny ogólnie...

Edited by isildur

Share this post


Link to post
Share on other sites
Daniel, mocno bym polemizował z tym stwierdzeniem :rolleyes: ...masz jakieś twarde dane w tej materii, robiłeś jakiś research na grupie stat. w kwestii rozpoznawania marki?? - bo jak dla mnie jest różnica między "kreowaniem rzeczywistości" a "czarowaniem rzeczywistości" :D

 

home.pl i nazwa.pl to 2 najbardziej rozpoznawalne marki jeśli chodzi o domeny ogólnie...

seller mnie już poprawił Marcin - chodziło mi o rejestratora z giełdą domen, bo o tym była mowa. Nikt nie neguje tego, że nazwa.pl i home.pl to dwóch największych rejestratorów w Polsce na tą chwilę.

 

DD

Share this post


Link to post
Share on other sites

Znowu jest usuniętych kilka tysięcy domen z nazwiskami zarejestrowanych w Netart i objawiło się to w statystykach. :blink:

 

http://dns.pl/zonestats.html

 

dzień: -5174

 

Moim zdaniem nie można mówić tu o drastycznym spadku ilości rejestracji w takich sytuacjach, bo firm, które tak "inwestują" jest niewiele i raczej rzadko trafiają się takie wielkie fale spadów z jednego / kilku dni od jednego abonenta.

Edited by thomaso

Share this post


Link to post
Share on other sites
Znowu jest usuniętych kilka tysięcy domen z nazwiskami zarejestrowanych w Netart i objawiło się to w statystykach. :blink:

 

Ja tam czekam na piątek na jedno nazwisko :blink:

Edited by umberto

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×