Jump to content
Sign in to follow this  
yendo

W rezerwacji, a wolna! - Kto zawinił?

Recommended Posts

Witam,

 

Z taką sytuacją mam do czynienia po raz pierwszy, stąd ten wpis :blink:

 

I tak, dziś "z palca" w AZ.pl zarejestrowałem przeciętną domenę .com, sprawdziłem WHOIS - pusto, domena wolna. Opłaciłem, i domena stała się "bogatsza" o moje dane w WHOIS (jak dotąd AZ.pl nie ukrył ich). Po kilku godzinach odezwał się do mnie gość, który rzekomo zarezerwował tę domenę w dropped.pl. Początkowo nie dowierzałem, myślałem że po prostu ktoś "robi sobie jaja". W trakcie rozmowy, koleś podesłał mi screeny z panelu i faktycznie do 22.08 jest/była u niego w rezerwie. Powiedział, że sprawę zgłosił do Michau.

 

Pytam ja Was - Kto pożegna się z domeną?

Edited by yendo

Share this post


Link to post
Share on other sites
Witam,

 

Z taką sytuacją mam do czynienia po raz pierwszy, stąd ten wpis :blink:

 

I tak, dziś "z palca" w AZ.pl zarejestrowałem przeciętną domenę .com, sprawdziłem WHOIS - pusto, domena wolna. Opłaciłem, i domena stała się "bogatsza" o moje dane w WHOIS (jak dotąd AZ.pl nie ukrył ich). Po kilku godzinach odezwał się do mnie gość, który rzekomo zarezerwował tę domenę w dropped.pl. Początkowo nie dowierzałem, myślałem że po prostu ktoś "robi sobie jaja". W trakcie rozmowy, koleś podesłał mi screeny z panelu i faktycznie do 22.08 jest/była u niego w rezerwie. Powiedział, że sprawę zgłosił do Michau.

 

Pytam ja Was - Kto pożegna się z domeną?

 

Jesli sytuacje wyglądała tak ze on ją zarezerwował, a system dropped coś spieprzył i ty ja zarejestrowałeś w az.pl to podejrzewam że ty sie pożegnasz z domeną po rekompensacie Michau, bo dużo można mówić o błędach dropped.pl, ale trzeba przyznać ze już nie raz bronili honoru

 

edit: tylko teraz tak mi przyszło na myśl... czy domeny .com na pewno można rezerwować ?

Edited by Jachu19

Share this post


Link to post
Share on other sites

Domen .com nie można rezerwować, a przynajmniej nie w tym samym sensie co domeny .pl.

Jak rezerwujesz peelkę to ona w NASK jest rezerwowana i żaden inny rejestrator jej nie zarejestruje w okresie rezerwacji. Zaś "rezerwacja" domeny .com polega na tym, dany rejestrator rezerwuje ją dla danego użytkownika w swoim serwisie i inni użytkownicy tego serwisu nie mogą jej regnąć. Ale użytkownicy innych serwisów jak najbardziej mogą :blink: Więc nie jest to błąd Dropped.

Po prostu domeny .com na których nam zależy trzeba od razu rejestrować :blink:

Edited by uzytkownik

Share this post


Link to post
Share on other sites
"rezerwacja" domeny .com polega na tym, że nie można jej zarejestrować w tym samym serwisie gdzie została "zarezerwowana". Za to w tym samym czasie u innego rejestratora można :blink: Więc nie jest to błąd Dropped.

Po prostu domeny .com trzeba od razu rejestrować :blink:

 

Sam byłem zdziwiony, gdy mi to powiedział - zupełnie wyleciało mi to z głowy, że tylko w obrębie dropped.pl może być ważna ta rezerwacja.

 

Dzięki,

Edited by yendo

Share this post


Link to post
Share on other sites
Jesli sytuacje wyglądała tak ze on ją zarezerwował, a system dropped coś spieprzył i ty ja zarejestrowałeś w az.pl to podejrzewam że ty sie pożegnasz z domeną po rekompensacie Michau, bo dużo można mówić o błędach dropped.pl, ale trzeba przyznać ze już nie raz bronili honoru

 

edit: tylko teraz tak mi przyszło na myśl... czy domeny .com na pewno można rezerwować ?

Nie do końca rozumiem, że osoba która opłaci domenę u innego rejestratora niż Dropped może się z nią pożegnać.

 

Nie liczy się kto pierwszy zgłosił do rejestracji a kto pierwszy opłacił i rejestrator ją zarejestrował czyli w tym przypadku rejestracja w AZ.pl jest wiążąca a nie w Dropped.pl

 

Co najwyżej Dropped.pl w ramach rekompensaty odkupi domenę na rzecz swojego klienta ale sprzedawca niekoniecznie musi się zgodzić na pierwszą "lepszą" propozycję.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Co najwyżej Dropped.pl w ramach rekompensaty odkupi domenę na rzecz swojego klienta ale sprzedawca niekoniecznie musi się zgodzić na pierwszą "lepszą" propozycję.

 

Czyli mam rozumieć, że mogą być prowadzone jakieś negocjacje, tak?

Share this post


Link to post
Share on other sites
Czyli mam rozumieć, że mogą być prowadzone jakieś negocjacje, tak?

To zależy tylko od Dropped.pl i jego klienta czy będzie się upierał.

 

Jeśli AZ.pl zarejestrowało dla Ciebie domenę i Ty widniejesz we whois to wiadomość od człowieka, który twierdzi że to on ją zarezerwował w Dropped.pl może oznaczać, że ma on nadzieję, że mu ją oddasz bo tak napisał.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Nie do końca rozumiem, że osoba która opłaci domenę u innego rejestratora niż Dropped może się z nią pożegnać.

 

Nie liczy się kto pierwszy zgłosił do rejestracji a kto pierwszy opłacił i rejestrator ją zarejestrował czyli w tym przypadku rejestracja w AZ.pl jest wiążąca a nie w Dropped.pl

 

Co najwyżej Dropped.pl w ramach rekompensaty odkupi domenę na rzecz swojego klienta ale sprzedawca niekoniecznie musi się zgodzić na pierwszą "lepszą" propozycję.

 

No chodziło o to że się pożegna z domeną bo dropped ją odkupi, ale przecież wyjaśniło sie juz ze .com sie nie rezerwuje...

Share this post


Link to post
Share on other sites

dropped.pl nic nie będzie zapewne odkupował, bo jest przecież wyraźne ostrzeżenie przy "rezerwacji" .com:

 

rezx.jpg

 

Domena, o której piszesz, została w tym czasie (14 dni) zarejestrowana w AZ.pl, więc raczej wszystko było w porządku, nie dopatrzył tylko ten abonent z dropped.pl.

Edited by thomaso

Share this post


Link to post
Share on other sites

... zignoruj telefon od tego jegomościa. Domena jest Twoja i tyle. A on po prostu nie zdążył z rejestracją.

Ewentualnie zaproponuj odkupienie domeny. Dropped oczywiście nie będzie prowadził żadnych negocjacji w sprawie odkupienia domeny bo niby dlaczego? Skoro klient tylko wpisał do swojego panelu domenę, której nie opłacił.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Zaśmieciłem sobie tylko panel rezerwacji, ale wygląda to teraz tak:

 

kjkjjkkjkjkjkjkj.com 25.00 PLN Wstrzymane 2010-08-25 22:51:53

 

I to pewnie o taką "rezerwację" chodziło - we whois widać, że domena kjkjjkkjkjkjkjkj.com jest całkiem wolna, więc to żadna rezerwacja jest i nie daje żadnego prawa do domeny. :blink:

Share this post


Link to post
Share on other sites
No chodziło o to że się pożegna z domeną bo dropped ją odkupi, ale przecież wyjaśniło sie juz ze .com sie nie rezerwuje...

Chyba, że o to chodziło ale na pierwszy rzut oka zabrzmiało to jakby miał ją stracić :blink:

Share this post


Link to post
Share on other sites
Pytam ja Was - Kto pożegna się z domeną?

Na przyszłość: tak jest u każdego rejestratora odnośnie domen globalnych (gTLDs): stajemy się abonentem w momencie zaksięgowania wpłaty.

 

Jeśli ktoś np. zrobi przelew w środę, pieniądze dotrą w piątek popołudniu, to rejestrator może zarejestrować domenę dopiero w poniedziałek rano. Jeśli ktoś w tym czasie dokona płatności online w weekend u tego samego czy innego rejestratora, to domena może być zarejestrowana od razu, a ten pierwszy traci domenę.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Domena jest tego kogo dane są we whois. I jak są to Twoje dane to na pewno Ty ją zarejestrowałeś i na pewno się z nią nie pożegnasz.

Edited by mysz

Share this post


Link to post
Share on other sites

Domeny .com nie podlegają rezerwacji. Przy składaniu zamówienia na domeny .com w Dropped.pl, gdy brak wystarczających środków na koncie, jest to wyraźnie napisane.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Na razie cisza, zapewne dowiedział się że nic nie wskóra ;)

Edited by yendo

Share this post


Link to post
Share on other sites
Na razie cisza, zapewne dowiedział się że nic nie wskóra :)

Swoją drogą to... mają ludzie tupet ;)

 

P.S.

Czy słowo perypetie ma liczbę pojedyńczą? Nie wiem , ja z innego regionu jestem ;)

Edited by maryuse

Share this post


Link to post
Share on other sites

co to za absurd? ktoś tutaj napisał że skoro klient A zarezerwował domene w dropped, a klient B zakupił ją w az.pl to domena mimo błędu dropped należy do klienta A.

Ludzie myślcie troche, jegomość A nie ma żadnych prawnych podstaw do roszczeń wobec klienta B, może jedynie mieć pretensje do rejestranta dropped bo to on zawinił (przyjmujac wersje klienta A).

Tyle na ten temat

Share this post


Link to post
Share on other sites
co to za absurd? ktoś tutaj napisał że skoro klient A zarezerwował domene w dropped, a klient B zakupił ją w az.pl to domena mimo błędu dropped należy do klienta A.

 

A dlaczego absurd? Nie chodzi o to, że domena należałaby bezpośrednio do abonenta A tylko o to, że gdyby dropped.pl popełnił błąd, na skutek którego abonent A utraciłby domenę na pewno dropped.pl zrobiłby wszystko co możliwe, by mu ją przywrócić, z odkupieniem włącznie. Zresztą podobna sytuacja już miała miejsce (tyle, że z opcją, z powodu awarii serwera) i dropped.pl stanął na wysokości zadania, wtedy właśnie domenę odkupił:

 

http://www.di.pl/index.php?showtopic=42118...st&p=270723

 

Tu w tej sytuacji opisanej w wątku oczywiście błędu nie było, bo nie ma rezerwacji .com i to zamyka sprawę.

 

P.S.

Czy słowo perypetie ma liczbę pojedyńczą? Nie wiem , ja z innego regionu jestem ;)

 

W słowniku PWN jest, że takie słowo istnieje, ale jak dla mnie to perypetia raczej dziwnie brzmi. ;)

 

#perypetie.pl

Edited by thomaso

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×