Jump to content
Sign in to follow this  
pb

alzacja.pl, produkty.pl

Recommended Posts

Dziś był dziwny dzień. Spędziłem go walcząc z machiną urzędniczą, a gdy usiadłem do komputera od razu rzuciły mi się w oczy dwie domeny: alzacja.pl i produkty.pl

 

alzacja.pl to domena zarejestrowana jeszcze w 2000 rok i utrzymywana w NASK. Założyłem na nią opcję 15.02.2008, jednak w tym roku postanowiłem jej nie przedłużać. Nie było też zainteresowanych odkupieniem opcji, i w sumie nic dziwnego, bo domena raczej słaba, tzn. nie ma jakiegoś oczywistego komercyjnego zastosowania, prócz tego że można postawić stronę o Alzacji. Na moim nieprzedłużeniu opcji skorzystał ktoś inny, zakładając opcję wczoraj kilka godzin po wygaśnięciu mojej. Dziś rano NASK skasował domenę alzacja.pl.

 

produkty.pl to domena zarejestrowana również w 2000 roku, ostatnio była w trakcie wygasania i miała spaść dziś o 13:00:00. Obecnie jest już odnowiona, a data ostatniej modyfikacji to 2011.02.16 13:02:24. Naprawdę dziwnie to wygląda, mimo że oczywiście mogli ją odnowić kilka minut wcześniej, a potem jeszcze coś grzebać i stąd późniejsza niż data spadu, data modyfikacji. Tajemnicą pozostanie oczywiście kto ją odnowił (właściciel, pośredni, reseller, registrar...) i kto kilka chwil później założył na nią opcję. W sumie nie pierwszy raz widzę domenę która miała spać o 13:00:00, a jest odnawiana i ma datę ostatniej modyfikacji 13:0x...

 

Oczywiście wiem że wszystko co wyżej opisałem jest normalne, mogło się zdarzyć i nie musi tu być żadnych nieprawidłowości, bo najwyżej parę zbiegów okoliczności, jak z tym skasowaniem domeny, ale fakt faktem że mózg jest skory zaszufladkować te historie do departamentu WTF i nie spocznie póki nie dowie się wszystkiego. Tak że jeśli ktoś wie coś więcej... ;-)

Share this post


Link to post
Share on other sites

alzacja*pl to moja opcja, również zdziwiło mnie że domena została skasowana biorąc pod uwagę, że była tam aktywna strona z PR3. Wiem że strona będzie przeniesiona na inną domenę bo taki był komunikat, ale dlaczego została usunięta - tego nie wiem.

Edited by Pan_Grzegorz

Share this post


Link to post
Share on other sites

Przemek akurat domenę produkty.pl zaznaczyłem do przechwycenia i również zwróciłem uwagę na to, że jest coś nie tak, mam podobne przemyślenia, ale jeżeli tak doświadczony gracz na tym rynku jak Ty nie wie o co chodzi to tym bardziej ja :mad:

Share this post


Link to post
Share on other sites
alzacja*pl to moja opcja, również zdziwiło mnie że domena została skasowana biorąc pod uwagę, że była tam aktywna strona z PR3. Wiem że strona będzie przeniesiona na inną domenę bo taki był komunikat, ale dlaczego została usunięta - tego nie wiem.

 

Widocznie wysłali do NASK pismo o wyrejestrowanie domeny.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Widocznie wysłali do NASK pismo o wyrejestrowanie domeny.

Tylko jaki byłby sens usuwać domenę na dzień przed wygaśnięciem? Może ktoś się pomylił i wpisał komendę usunięcia, tak jak to było rzekomo w przypadku domeny samochód.pl - jak sądzisz?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Także zwróciłem dziś uwagę na "nieoczekiwany obrót zdarzeń" z w/w domenami w roli głównej.

 

Warto dodać też, że domena produkty.pl miała do 2011-02-09 00:10:03 założoną opcję, która wygasła już w trakcie 15-dniowego okresu przed uwolnieniem domeny - choć oczywiście żadnej zagadki fakt ten nie rozwiązuje...

Edited by abc

Share this post


Link to post
Share on other sites
Tylko jaki byłby sens usuwać domenę na dzień przed wygaśnięciem? Może ktoś się pomylił i wpisał komendę usunięcia, tak jak to było rzekomo w przypadku domeny samochód.pl - jak sądzisz?

 

Nie nie, ta domena była w NASK, tam jest umowa na czas nieoznaczony i jak nie wyrejestrujesz domeny, to w rocznicę wysyłają fakturę. Możliwe nawet, że wniosek o wyrejestrowanie leżał już jakiś czas, a po prostu była dodana do kolejki komenda do skasowania tej domeny ostatniego dnia. Ale jak to *dokładnie* działa w NASK, tego już nie wiem.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Tylko jaki byłby sens usuwać domenę na dzień przed wygaśnięciem? Może ktoś się pomylił i wpisał komendę usunięcia, tak jak to było rzekomo w przypadku domeny samochód.pl - jak sądzisz?

Jak domena jest w NASK, to dopóki jej nie usuniesz (wysyłając odpowiednie pismo), to będą ci ją przedłużać i potem windykować, jeśli nie zapłacisz. Widocznie uwijali się, żeby skasować domenę przed rozpoczęciem kolejnego okresu i udało się. Tutaj akurat nic dziwnego nie widzę. Chociaż mogli przenieść domenę do innego rejestratora i przekierować ją na nową stronę. Ale to już inna bajka.

 

DD

Share this post


Link to post
Share on other sites
Jak domena jest w NASK, to dopóki jej nie usuniesz (wysyłając odpowiednie pismo), to będą ci ją przedłużać i potem windykować, jeśli nie zapłacisz.

btw. Panowie domeny utrzymywane w NASK-u, które nie są opłacane, przedłużane są w nieskończoność przez NASK, czy przez 4 lata(coś mi się tak obiło o uszy)?

Edited by Pan_Grzegorz

Share this post


Link to post
Share on other sites
btw. Panowie domeny utrzymywane w NASK-u, które nie są opłacane, przedłużane są w nieskończoność przez NASK, czy przez 4 lata(coś mi się tak obiło o uszy)?

 

Póki jest opcja, to są przedłużane. ;-)

Share this post


Link to post
Share on other sites
DOMAIN NAME: produkty.pl

registrant type: individual

nameservers: ns1.task.gda.pl. [153.19.250.101]

...

 

Nic wiecej mi nie trzeba...

Edited by empireus

Share this post


Link to post
Share on other sites
Nic wiecej mi nie trzeba...

rozumiem, że wcale byś się nie zdziwił, gdyby osoba która przedłużyła domenę była tą samą, która założyła opcję :mad: i która widnieje teraz we whois jako individual

Edited by Pan_Grzegorz

Share this post


Link to post
Share on other sites
rozumiem, że wcale byś się nie zdziwił, gdyby osoba która przedłużyła domenę była tą samą, która założyła opcję :mad: i która widnieje teraz we whois jako individual

 

A czy w "NASA" i jego lokalnych odnogach jest jeszcze cos, co mogloby nas zadziwic? ;-) Toz przeca ci ludzie znaja sie od lat/dekad... Niektorzy pewnie nawet razem studiowali i wspolnie niejedna "ksiazke przeczytali" ;-)

 

Ty, gdybys mogl, to odmowilbys kumplowi, z ktorym "po nocach czytales z wypiekami ksiazki", wykonanie przyslugi? Szczegolnie, ze sam bys ten sam proceder uprawial i kumpel o tym by wiedzial?

 

Regulamin jest dla nas. "Kosmonautow" on nie dotyczy... Bo to oni go utworzyli i oni zarzadzja "Sojuzem". Oni moga sobie naciskac i przyciskac te guziczki, a my jedynie mozemy z Ziemi podniecac sie, co tez nastepnego dnia nam owi kosmonauci obwieszcza...

 

Pamietac wszakze nalezy, ze niektore "badania naukowe" sa tajne ;-)

Share this post


Link to post
Share on other sites
rozumiem, że wcale byś się nie zdziwił, gdyby osoba która przedłużyła domenę była tą samą, która założyła opcję :mad: i która widnieje teraz we whois jako individual

 

No tak, nie zauważyłem że całkiem przypadkiem abonent się był zmienił. Takie rzeczy też widywałem w czasach historycznych... ;-)

Share this post


Link to post
Share on other sites
A czy w "NASA" i jego lokalnych odnogach jest jeszcze cos, co mogloby nas zadziwic? ;-) Toz przeca ci ludzie znaja sie od lat/dekad... Niektorzy pewnie nawet razem studiowali i wspolnie niejedna "ksiazke przeczytali" ;-)

 

Ty, gdybys mogl, to odmowilbys kumplowi, z ktorym "po nocach czytales z wypiekami ksiazki", wykonanie przyslugi? Szczegolnie, ze sam bys ten sam proceder uprawial i kumpel o tym by wiedzial?

 

Regulamin jest dla nas. "Kosmonautow" on nie dotyczy... Bo to oni go utworzyli i oni zarzadzja "Sojuzem". Oni moga sobie naciskac i przyciskac te guziczki, a my jedynie mozemy z Ziemi podniecac sie, co tez nastepnego dnia nam owi kosmonauci obwieszcza...

 

Pamietac wszakze nalezy, ze niektore "badania naukowe" sa tajne ;-)

Masz całkowitą rację, może tam jakieś badania prowadzą np. nad "przechwytywaniem" domen i najzwyczajniej testy robią, a tu wrogi element mąci, podburza i jakieś oskarżenia rzuca. :mad:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×