Jump to content
websign

Domena a nazwa firmy

Recommended Posts

Witam

 

Ostatnio udało mi się przechwycić pewną domenę zawierającą w nazwie nazwę firmy. Po kilku dniach od rejestracji dostałem telefon czy byłbym skłonny sprzedać domenę. Oddzwoniłem z propozycją, zostałem wypytany dlaczego tak dużo (cenę podałem dosyć wysoką ale jak sądzę jako abonent domeny mam do tego prawo) i powiedziałem, że czekam na ich propozycję cenową. Okazało się, że domena jest nazwą firmy, sprawdziłem na uprp.pl - nie ma zarejestrowanego znaku towarowego. Po kilku dniach zadzwoniłem i zapytałem się, czy ta firma jest nadal zainteresowana nazwą domeny i dowiedziałem się że:

 

1) poprzednia rozmowa telefoniczna została nagrana ( o czym nie zostałem poinformowany w żaden sposób ) - jak sądzę jest to złamanie prawa i nie może być wykorzystane w sądzie (chociaż z tego co pamiętam nie powiedziałem nic co by mnie mogło jakoś obciążyć)

 

2) domena była własnością tej firmy przed moją rejestracją od kilku lat

 

3) niemożliwe żebym zarejestrował tę domenę bo była ona własnością tej firmy przez kilka lat i ta firma nie posiada żadnych zaległych faktur za domenę i domena była opłacona na co mają potwierdzenie

 

4) złożyli/złożą sprawę do prokuratury do firmy, która mi tę domenę sprzedała (zarejestrowała?) o próbę wyłudzenia

 

5) dowiedziałem się że zaproponowana kwota przeze mnie jest astronomiczna, spodziewali się kwoty 100 zł

 

Dodam, że z tego co udało mi się zorientować chodzi o sporą firmę. Sama nazwa domeny bardziej pasuje pod zupełną inną branżę niż branża w której firma działa. Jak na razie pod stroną umieściłem prostą stronę z informacją o projekcie który będzie ewentualnie uruchomiony kiedyś pod tą stroną.

 

W ostatniej rozmowie nie padła żadna propozycja co do ewentualnego odkupienia domeny i jakiegokolwiek polubownego załatwienia sprawy mimo że tłumaczyłem że ja zarejestrowałem wolną domenę i że nie da się zarejestrować domeny która jest zarejestrowana.

 

Dodam dodatkowo, że nazwę domeny można logicznie wytłumaczyć jako zlepek 2 słów (polskiego + angielskiego z obciętą jedną literą) i logicznie pasuje ona do projektu, który ewentualnie na tej domenie uruchomię.

 

Co polecacie w takiej sytuacji i czy Waszym zdaniem mam się o co martwić czy raczej nie?

 

Nazwy domeny oczywiście podać nie mogę ;)

 

Pozdrawiam

Share this post


Link to post
Share on other sites
Okazało się, że domena jest nazwą firmy, sprawdziłem na uprp.pl - nie ma zarejestrowanego znaku towarowego.

 

Prawnikiem nie jestem z wykształcenia, jednak wydaje mi się, że to zdanie jest już samo w sobie odpowiedzią. Jeśli nie mają zarejestrowanego znaku towarowego plus jeśli jesteś w stanie udowodnić, jak napisałeś, że nazwa ta jest zlepkiem dwóch słów (polskiego + angielskiego) to nie masz się o co martwić i sprawa powinna się zakończyć jak sprawa twojesoczewki.pl w poście Kangura (KLIK)

 

Swoją drogą wydaje mi się, że te wszystkie argumenty jakie Ci przytoczyli to najzwyczajniej w świecie blef, liczą na to, że się wystraszysz i dostaną domenę za free.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nie bardzo wierzę że nagrali jakąkolwiek rozmowę poza tym to chyba oni do Ciebie zadzwonili.

Oczywiście to wszystko i tak nie ma takiego znaczenia jak to czy faktycznie zarejestrowałeś domenę w dobrej wierze pod projekt.

 

Tematyka prawa w odniesieniu do domen jest w miarę skomplikowana i każda domenę należy traktować indywidualnie choć istnieją pewne relacje i podobieństwa.

Jeżeli nie chcesz podać nazwy a domena jest dla Ciebie wartościowa i faktycznie chcesz ją rozwijać to polecam konsultacje w biurze patentowym lub z prawnikiem zajmującym się własnością intelektualną.

 

Z tego jednak co napisałeś wynika że jest to straszenie i panika po utracie domeny, bez wyraźnych podstaw prawnych i znajomosci tematu.

Widać to po nonsensach zawartych w pkt 1, 3 i 4

Edited by Alex

Share this post


Link to post
Share on other sites

wg mnie tez blefuja i to bezszczelnie.

Nie ma trademark, nie ma rozmowy, bo niby na jakiej podstawie

 

nagrywali rozmowe..hehe pewnie Kasprzakiem na 25 letnia kasete :)

Polski folklor...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×