Jump to content
prezes

nazwiska - casus niemiecki sonntag.de

Recommended Posts

"Der Kläger, der den Nachnamen Sonntag trägt, sah vom Inhaber der Domain sonntag.de sein Namensrecht verletzt und klagte auf Freigabe der Domain. Das Landgericht Memmingen gab dem Kläger zunächst Recht, da der Beklagte die Domain nicht nutzte. Der Beklagte legte Berufung ein. Das nun zuständige Oberlandesgericht München wies die Klage ab."

http://www.domain-recht.de/magazin/domain-...h-id667930.html

 

Jeśli natomiast chodzi o polskie prawo, to przydałoby się parę intratnych modyfikacji przepisów domenowych :wacko:

Share this post


Link to post
Share on other sites
...

 

A po polsku? Bo w przeciwienstwie do Ciebie, nie chce mi sie robic Ctrl-c, Ctrl-v...

Share this post


Link to post
Share on other sites
A po polsku? Bo w przeciwienstwie do Ciebie, nie chce mi sie robic Ctrl-c, Ctrl-v...

 

O tyle, co znam niemiecki to osoba o nazwisku Sonntag ("Niedziela") zgłosiła roszczenia do domeny sonntag.de (jest zaparkowana na Namedrive), a sąd orzekł, że się nie należy ta domena, bo do nazw słownikowych / generycznych nie można zgłaszać roszczeń. :wacko:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Historia tej domeny jest ciekawa, kiedyś próbowała ją niezbyt ładnie zagarnąć bulwarówka "Am Sonntag" ("W niedzielę"), nota bene sama bulwarówka spiera się z niedzielną wersją Bilda (niemieckiego Faktu Axela) "Bild am Sonntag" o tytuł. Jak mawia mój lekarz nie stroniący od alkoholu "i tak toczy się świat proszę pana..." :mellow: .

Share this post


Link to post
Share on other sites
Historia tej domeny jest ciekawa, kiedyś próbowała ją niezbyt ładnie zagarnąć bulwarówka "Am Sonntag" ("W niedzielę"), nota bene sama bulwarówka spiera się z niedzielną wersją Bilda (niemieckiego Faktu Axela) "Bild am Sonntag" o tytuł. Jak mawia mój lekarz nie stroniący od alkoholu "i tak toczy się świat proszę pana..." :mellow: .

Powiedzmy sobie szczerze, że nie można w żaden sposób przekładac wyroku niemieckiego sądu na polskie warunki. Tam orzecznictwo w zakresie domen jest nieco inne, ma swoją specyfikę. Taka informacja to tylko jako ciekawostka. Ot chociażby dlatego, że u nas Piątek czy Sobota to nazwy miejscowości i są zablokowane przez NASK i to już ma wpływ na wykładnię. A może ktoś się pokusi o jakąś sprawę sądową przeciw NASK np. w kwestii tych domen i czy NASK powinien je uwolnić, skoro są funkcjonalne .powiat.pl, .gmina.pl? :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×