Jump to content
Sign in to follow this  
Kangur

Ile imion może mieć jedna osoba ?

Recommended Posts

Czytam właśnie o śmierci Otto von Habsburga i jeden fragment wpadł mi szczególnie w oko więc podaję go jako ciekawostkę:

Otto von Habsburg urodził się 20 listopada 1912 roku jako Franciszek Józef Otto Robert Maria Antoni Karol Maksymilian Henryk Sykstus Ksawery Feliks Renatus Ludwik Kajetan Pius Ignacy von Habsburg-Lotaryński

Nie spodziewałem się, że komukolwiek nadano 17 imion !

Share this post


Link to post
Share on other sites
Czytam właśnie o śmierci Otto von Habsburga i jeden fragment wpadł mi szczególnie w oko więc podaję go jako ciekawostkę:

 

Nie spodziewałem się, że komukolwiek nadano 17 imion !

 

Ciekawe czy się za każdym razem tak przedstawiał :)

Share this post


Link to post
Share on other sites
Czytam właśnie o śmierci Otto von Habsburga i jeden fragment wpadł mi szczególnie w oko więc podaję go jako ciekawostkę:

 

Nie spodziewałem się, że komukolwiek nadano 17 imion !

 

 

... w takim razie zaglądnij tutaj :):

 

Share this post


Link to post
Share on other sites
... w takim razie zaglądnij tutaj :):

 

To jest dla mnie zrozumiałe i przynajmniej da się powtórzyć :)

Wywiad z Karlem Gambolputty de von Ausfern Schplenden Schlitter Crass Cren Bon Fried Digger Dingle Dangle Dongle Dungle Burstein von Knacker Thrasher Apple Banger Horowitz Ticolensic Grander Knotty Spelltinkle Grandlich Grumblemeyer Spelter Wasser Kurstlich Himble Eisenbahnwagen Gutenabend Bitte einen NĂźrnburger BratwĂźrstel Gespurten mit Weimache Luber Hundsfut Gumeraber SchĂśnendanker Kalbsfleisch Mittleraucher von Hautkopft z Ulm

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jak wśród koni wyścigowych...:) a poważnie...ilość imion zależy od ilości przodków w linii męskiej...każdemu nowo narodzonemu księciu dopisywano imie ojca, dziadka, pradziadka itp...zwyczaj ten stosowano bodajże od 15 wieku na dworze Habsburgów...byli plenni jak króliki, stąd do dziś ród Habsburgów jest najliczniejszym rodem królewsko - książecym.

Edited by Bazyli

Share this post


Link to post
Share on other sites
...ilość imion zależy od ilości przodków w linii męskiej...każdemu nowo narodzonemu księciu dopisywano imie ojca, dziadka, pradziadka itp.

Dziękuję za wyjaśnienia.

To znaczy, że jeśli było kilku braci to każdy z nich miał takie samo tasiemcowe imiona, poza jednym, które charakteryzowało właśnie jego ?

Teraz przynajmniej wiem dlaczego tak wiele imion wymyślono :)

Share this post


Link to post
Share on other sites
Dziękuję za wyjaśnienia.

To znaczy, że jeśli było kilku braci to każdy z nich miał takie samo tasiemcowe imiona, poza jednym, które charakteryzowało właśnie jego ?

Teraz przynajmniej wiem dlaczego tak wiele imion wymyślono :)

 

Mniej więcej, generalnie chodziło o to, że w ten sposób określano linie pokrewieństwa jak również ewentualnych praw do jakichkolwiek schedy (tron, spadek, itp.) Kiedy taka osoba była komuś przedstawiana, wymieniano jego wszystkie imiona, co pozwalało np. zorientować się jak ważna w układach dworskich jest dana osoba...

Na innych dworach europejskich ciąg imion zastąpiono tytułami...

Share this post


Link to post
Share on other sites
Jak wśród koni wyścigowych...:) a poważnie...ilość imion zależy od ilości przodków w linii męskiej...każdemu nowo narodzonemu księciu dopisywano imie ojca, dziadka, pradziadka itp...zwyczaj ten stosowano bodajże od 15 wieku na dworze Habsburgów...byli plenni jak króliki, stąd do dziś ród Habsburgów jest najliczniejszym rodem królewsko - książecym.

 

Od XV w. ? Pamiętam powieść/film "Ja Klaudiusz" gdzie była zawsze litania imion Klaudiusza - Gajusz, Brutus, Germanik i w ogóle Cezar, itd... ale mogę coś mieszać, to było przecież dawno.

 

W.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×